NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De teer der Schepping. X 38. ijftiende Jaargang, A15. 1874. Politiek Overzicht, SLIIISCl Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor liet voormalig 4de district Zeeland f 1,15voor de overige plaatsen des .Rijks, franro per post J 1,30. Prijs Advertentiën, van 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,121/o.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeeliugen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. (Slot.) 't Wordt zachtjes aan tijd, dat we van dit onderwerp afstappen, niet omdat de stof reeds is uitgeput, maar omdat een te lang zagen over een zelfde onderwerp in den regel ver veelt, en den goeden indruk, dien 't begin veroorzaakt heeft, weg neemt. Die ondervinding heb ik dikwijls, zeer dik wijls opgedaan, wanneer ik toehoorder was bij de eene of andere redevoering, 't zij zij in of buiten de kerk werd uitgesproken. In 't begin is men vol verwachting over de dingen, die komen zullenbet onderwerp, dat besproken zal worden, heeft onze aan dacht hoog gespannen; in den beginne vol doet de redenaar aan onze verwachting; hij spreekt met vuur en degelijk over zijn onder werp. Maar helaas! daar komen de zwak ke punten! De man heeft zich voorgesteld een heel uur te praten over een onderwerp, dat men in twintig minuten alzijdig af kan handelen: hij begint dus zijne rede te ver lengen ten koste der degelijkheid; hij raakt aan 't verwateren; hij beweegt zich op aller lei bijwegen, die zoo vaak in doolwegen ver anderen; hij wil kracht zoeken in rhetorische figuren, in herhalingen; en het resultaat? Als de speech ten einde is, kunt gij bij alle toehoorderessen de volledigste inlichtin gen krijgen aangaande de toiletten der dames; de toehoorders zullen u precies weten te zeggen hoeveel personen er aanwezig waren of hoeveel ruitjes er in de vensters zijn. Prosit En bij wien de schuld? De beleefdheid vordert dat de toehoorders luisteren, ik geef het toe, van harte! Maar de beleefdheid vordert ook, dat de spreker niet vervelend wordt. 't Is hier meê, krek als met de liefdeze kan niet van één kant komen. En daarom, nl, om niet vervelend te wor den, wijd ik voor dit maal voor het laatste mijne pen aan de belangen van sommige dieren, die van den heer der schepping en soms ook van de héerinnen eene behandeling ontvangen, die luide om wraak roept. Verleent mij daarom nog een enkel oogen- blik uwe aandacht. Gij kent dien kwajongen toch wel, die ge wapend met een onbehouden knuppel, zijn pet op één oor, in zijne hemdsmouwen, barrevoets, dcor den landbouwer gebruikt wordt om zijne koeien te wachten? Dat jonge mensch heeft den ouderdom van -10 tot '14 jaar bereikt en behoort dus in school te zijn om zijn geest met nuttige kundigheden te verrijken. Maar ofschoon hij daar hoort, komt hij er in den regel slechts van St. Elooi tot den len van Kortemaand, d. i. gedurende acht weken van de twee en vijftig. Dia jeugdige heer der schepping krijgt dus een prachtige opleiding. In Februari gaat hij boonen planten, in Maart aardappels in leggen, in April de koeien wachten enz. Die dieren loopen daar aan den dijk te grazen. Het jonge mensch ligt op zijn rag en houdt zich bezig met niets te doen. Be gint hem dat te vervelen, dan gaat hij vogel nestjes zoeken en storen; eindelijk wordt het tijd eens naar zijne koeien te gaan kijken. Maar die dieren, een oogenblik zonder opzicht, hebben zicli verwijderd. Daar raakt ons manneke in vuurhij loopt wat hij kan; hij vloekt als een Zwitser, zwaait met zijn stok als een batonnist en laat dien knuppel neerkomen op de heupen van de ongelukkige koe, die 'teerst onder zijn bereik is; kan hij haar niet spoedig genoeg inhalen, dan slingert hij mot eene behendig heid, die ons aan de slingeraars der ouden doet denken, dien knods om het hoold en werpt hem eene of andere koe tegen 'tiijf; onverschillig tegen welk deel: tegen de rib ben, het hoofd, de achterpooten. Ik schort mijn oordeel over die handelwijze op; ik laat het aan u, mijne Lezers. Maar er is nog een punt, dat ik bespreken moet. De koeien worden gemolken, dat weet zelfs het teerste dametje, dat alleen bij 't denkbeeld van een koestal al zenuwtrillin gen krijgt. Dat melken geschiedt hier op stal, meestal door vrouwen. Aangezien de koeien naast elkander in den drek staan een Cadzandsche koestal lijkent evenveel op een Ilollandschen als een ezel op een paard en die vrouwen eigenlijk vies zijn van de vuile dieren, die zij moeten melken, maken zij heel weinig omslag met die arme slacht offers van win- en gemakzucht en duwen ze met het melkstoeltje op zij, om eene be hoorlijke ruimte te krijgen om zich te zetten. Maar als dat opschikken niet spoedig genoeg gebeurt dandan verandert dat melkstoeltje in een moker, waarmede men dien armen dieren de heupen afslaat. Zal mij iemand de waarheid van dat ieit tegenspreken!? Dat de eigenaars nog zoo dorn zijn dat zij niet zorgen dat hunne ondergeschikten hun eigendom beter behandelen! 't Is om te klagen!' En nu heeren der schepping, die uw schepter zoo loodzwaar, zoo tot verplette- rens toe laat drukken op uwe onderdanen, ik neem afscheid van U, Dat ge tot nog toe over die dingen niet gedacht hebt, ziet, ik neem het u niet kwa lijk, 't verwondert mij ook niet; daarom beklaag lk U. Maar wanneer Gij voortgaat den heul te zijn van die dieren, die u dienen, die u voe den, dan, ja dan en alle weidenkenden zul len het met mij doen, dan verachten wij U. Gelijk te verwachten was heeft de Fransche Nationale Vergadering li. Donderdag besloten, alles eenvoudig bij liet oude te laten. Ze heelt een nieuw bewijs van haar onmacht gegeven, door het voorstel Périer te verwer pen, zóodat het nu duidelijk blijkt, dat ze werkelijk niets organiseeren kan. Een voorstel van den Afgevaardigde Molartre om eerst het budget af te handelen en dan tot 5 Januari van 't volgende jaar uiteen te gaan, is door de Kamer urgent verklaard. Volle vijf maanden zal ze dus geene zitting houden, waarlijk een heerlijk vooruitzicht! Deze Kamer voldoet altijd het bost wanneer ze vacantie heeft en misschien zal ze door dit middel nu wel eindelijk van hare mis baarheid overtuigd worden. Het gedrag der Regeering, welke, geheel tegen de verwachting, zelfs Van de offieïeuse dagbladen, op eens zich in de discussie mengde, vindt algemeen afkeuring. De zoo genaamde verklaring" welke De Gissey heeft voorgelezen, was eigenlijk eene verkapte bood schap van Mac-Mahon en als zoodanig heeft men zo ook beschouwd en heelt ze invloed geoefend. Mac-Mahon schijnt zich in deze zaak niet bepaald als schildwacht en als loyaal soldaat te hebben gedragen en Schijnt ook, zij het dan ook op indirecte wijze, pressie op do leden te hebben geoefend. Men houdt, het voor zeker, dat hij zich in deze niet alleen door De Broglie, maar ook door De

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1