Politiek Overzicht. B i a n e n 1 a n i UITSLAG DER VEILING VAN DE RIJKSGRONDEN, fllgemeenen naam van lievige of kwaadaar dige koortsen. Mogen wij dan geen varkensvlegsch. ge bruiken'? Gerust, zooveel als gij gewoon zijt, maar zorgt, dat liet goed gaar gekookt of goed gaar gebraden is; want weet, dat esne hitte van I67°Fahrenheil~ 60° Reaumur75° Celsius noodig is oin de embryo's in het spierweefsel van liet varkcnsvleesch te dooden. Om pekelm bekreunen de trichinen zich niet zij zitten veilig in hun blaasje. Weet ge wat ook goed zou zijn'? Als onze keurmeesters van vleesch en visch zoo ver in de wetenschap gevorderd waren, dat zij konden zien, of't vleesch van een varken met trichinen - behept is. Maar dien lijd beleven we niet meer! Do crisis in ons ministerie zal nu een einde gaan nomen daar de heer Mr. J. Heemskerk Azn. door Z. M. met de vorming van een nieuw Ministerie is heiast. Te 11 ijssel, heet hot, zal een Jezuïet en- universiteit worden opgericht, naar '1 model •van de Letivensshe. Volgons het jongste bulletin omtrent den toestand van Yon Bismarck, is een der beide wonden bijna geheel genezen. Met de andere gaat liet langzamer. De zwelling is bijna geheel verdwenen, en de Vorst kan zijn hand reeds veel vrijer bewegen, liet regent en stroomt nog steeds en uit alle oorden der wereld telegrammen van gelukwcnsching. De Vorst gebruikt weer, als vroeger, geregeld zijn bad. Kallmann is thans naar de gevangenis te lehweinfurt overgebracht, waar gelijk men weet, ook pastoor Ilauthaleris opgesloten. De 63 jarige geestelijke maakte in 't geheel niet den indruk van een moordenaars-hand- langer; de laatste berichten melden ook reeds zijn ontslag, Nog steeds zoekt men naar de andere medeplichtigen van Kullmann. Een Pruisisch Majoor cn een lüssingsch dienstmeisje hou den bepaeld vol dat ze Kullmann, niet lang vóór den aanslag, met twee of drie personen in gesprek hebben gezien. Naar do Ger- mania verneemt is Kullmann geen dweper cn ook geen Kerksch mensch, maar veeleer een vrij wel godsdienstloos en ruw persoon. Uit Milnchen wordt gemeld dat Keizer „Wie freule Blanca vau den Leeuw niet voor de schoonste dame in Brabant verklaart, moet dien hanschoen opnemen ten tceken, dat hij den vol gende dag cene lans met mij wil breken." Be gandsche hofstoet was ten zeerste onthutst over deze onbezonnenheid van (len Gaskonjermen schold hem in 't geheim uit voor kinkel en haas Klomp. Itïckilda verbleekte op liet bericht, dat freule Binnen nog in leven was; de uitdaging ging haar ats een dolksteek door het hartdoch zij hield zich in en met een beminnelijk lachje gaf zij hare toestemming tot de vechtpartijnatuurlijk in de hoop dat de ridders van tiaar hof elkander den handschoen zouden betwisten. Toen zich echter niemand opdeed, want de vreemde zag er stoutmoedig uit, en was stevig en gespierd, zette zij zulk een allererbarmelijkst [gezicht, dat men kou zien hoezeer het haar aan 't hart ging. Bit maakte, dat haar getrouwe stalmeester zich over haar erbarmde, en li ij den ijzeren handschoen op nam. Maar toen de strijd den volgenden dag Wilhelm, \an Gaslein terngkeerend, nogmt.als Beieren's hoofdstad zul bezoeken en een uit stapje zal maken 't zij naar 't kasteel Berg, 't zij naar Ilohenschwangan. Heden, Zaterdag, is het 500 jaar geleden dal de Italiaansche dichter Petrarca overleed. Te Arcqua, waar hij gedurende 't laatste van zijn leven vertoefde, en op vele andere paatsen ia Italië en Frankrijk, zal deze dag- op plechtige wijze worden gevierd. Naar 'tzich laat aanzien wordt werkelijk thans Bilbao door de Carlisten wederom ern stig' bedreigd. De commandant, Generaal Morales, heeft om hulp geschreven. Heeds zouden dan ook te Santander troepen en stukken geschut zijn aangekomen met be stemming naar Bilbao. De rivier de Nervion is nog vrij, maar van de landzijde is de stad wederom bijna geheel ingesloten. De Car listen hebben evenwel nog geen batterijen opgeworpen. Eerstdaags zal men waarschijnlijk van nieuwe gruwelen der Carlisten vernemen. Ze hebben zich moester gemaakt van een aantal aanhangers der tegenwoordige Regeeriug en dreigen nu, voor elk schot't welk de schepen der Spaansche vloot op de Carlisten doen, een dier personen te zullen fusilleeren. Het dagblad Imparcial beweert in een zijner jongste nummers dat welbeschouwd de Carlistische oorlog niet is cene quaestie van dynastie, maar een veel uitgebreider be- tcekenis heeft. Het is een Europeesche strijd van het ullramontanisme tegen de beschaving. liet blad memoreert vervolgens al de gru welen cn misdaden door do Carlisten ge pleegd. Honderden personen hebben ze, onder de nietigste voorwendsels gefusilleerd en onder deze ongelukkkigen bevonden zich verscheidene priesters, wier eenige misdaad was, dat ze trouw aan de grondwet hadden gezworen. Voorts verwijt het blad aan do Carlisten luinno afpersingen door middel van gijzelaars en eindelijk beschuldigt het blad de Carlisten, dat ze -150 spoorwegstations door brand hebben vernield. De Erigelschman Haselden, die gelijk men weet, door de gewone Spaansche bandieten was gearresteerd en voor wien een zwaar losgeld werd geëischt, is thans op vrije voe ten gesteld, 't Blijkt niet o! het geëischtc losgeld geheel of gedeeltelijk is betaald. Officieel wordt uit Madrid tegengesproken, dat de Carlisten cene lading kanonnen zou den ontvangen hebben. begon, behaalde de Gaskonjer nu een wakkeren strijd de overwinning en ontving de lofspraak van gravin Eichilda, die van afgunst bijna ver- ging- Het eerst brak haar toorn los tegen Sarabul, den dokter; Hij werd in den toren geworpen, in ketenen geslagen, en zonder oenig verhoor liet hem de gestrenge vrouw den eerwaardigeu baardhaar voor haar uitrukken en de beide ooren glad afsnijden. Toen de eerste storm voorbij was en de wrecde weduwe bedacht, dat hare dochter Blanco toch nog o; er haar zou zegevieren, zoo het haar niet gelukte, haar door list uit den weg te ruimen, want het vaderlijke testament had haar alle macht over de dochter ontnomen zoo schreef zij de freule een brief, zóó teeder, en verheugde zich zóó moederlijk over haar herstel, alsof het gevoel haar woord voor woord in (1e pen gaf. Bezen brief gaf zij aan hare vertrouwelinge, de min, om hem den gevangen dokter tc brengen, met een briefje waarin de volgende woorden stonden; Buitenland. DUITSCHLAND. Van de spits van den kathedraal te Metz woei nog altijd de Pransche vlag, tot groote ergernis van de Duitschers. 100 thaler werden uitgeloofd voor wie het koene waagstik durfde ondernemen, om die vlag van de spits te verwijderen, 't Was toch een daad waaraan levensgevaar verbonden was. Als men de in Gothischea stijl gebouwde spits beklommen had, moest men een kogel van verschei dene voeten in diameter beklimmen- gelukte dit waagstuk, dau stuite de stoutmoedige klimmer, 360 voet boven den grond, op een tweeden kogel van minderen omvang; eerst daarna kon men de vlag- gestok bereiken. Een pionier uit Brandenburg bood zich aan het gevaarlijke werk te ondernemen. Met volle muziek marcheerde Zaterdag een afdeeling troepen naar het plein der kathedraal, in het midden bevond zich de pionier, die weldra zijn taak begon. Eerst werden van cle galerij, vanwaar zich de Gothische spits verheft, twee ijzeren stangen, een voet van el kander bevestigd, waarop hij staande zware spijkers in het houtwerk dreef, die lietn successievelijk tot trap dienden. Al klimmende vervaardigde hij dezen weg, t it hij den groeten kogel bereikte. Hier rustte hij eenige oogeubiikkeu. Ilij valt, riepen dui dende angstige stemmen die van het plein en de vensters 't vermetele waagstuk zagen; 't duurde echter uiei lang of hij hervatte zijn gedurig moei lijker wordende taak: hij kwam over den grooten kogel heen, bereikte den kleinere en eindelijk den vlaggestok; nog eenige miuunten en deFransche driekleur, die zoolang dc macht der Duitschers had getart, zonk naar beneden om plaats, te' maken voor een reusachtig zwart-wit-roodevlag, die de moedige man om zijn midden naar boven had ge dragen. Langzaam begon toen de terugtocht en de pionier herstelde al dalende zoo veel megelijk de schade die hij aan den kogel had toegebracht. Na een tocht van vier uren stond hij weder op vasten bodem. Met een handdruk der officiereu en een hoera der troepen ontvangen, werd hij onder vrolijk muziek weder naar de kazerne begeleid. Sluis, 20 Juli. lu ons nummer van Vrijdag 11. meldden wij den verkoop van Kijksgronden in den Willem Leopoldpolder enz. voor zoover die toen had plaats gehad. Nu die verkoop is afgeloopen plaatsen wij den geheelen uitslag hieronder, meenende hierdoor velen een dienst te doen. op X7y en X@ Juli X.^ST'-Xr- Verdeeld in 39 Kavels gelegen als: A. in den nieuwbedijkten Willem Leopoldpolder onder /Sluit in dezen brief dood en verderf voor de hand, die hem opent. Zorg, dat gij mij niet ten derden male misleidt, zoo liet leven u lief is." Sambul de jood peinsde lang, wat hij doen zou en rammelde in gedachten met zijne boeien. Eindelijk scheen de liefde tot het leven, al was het dan in cene treurige gevangenis, met een hoofd zonder ooren en een kin zonder baard, de over hand tc krijgen en hij beloofde te gehoorzamen. De gravin zond den brief door een renbode, die bij zij tie aankomst veel drukte maakte, alsof de blief wonderen bevatte, ook wilde hij niet zeggen ven wie hij kwam. De freule, begeerig om den inhoud te vernemen, brak snel het zegel open, las eenige regels, viel achterover op de Sopha sloot de lieve, blauwe oogen en stierf. Sedert dien tijd vernam de moordzuchtige stiefmoeder niets lil eer van hare dochter. Nóg zond zij wel dik wijls boden uit, doch dtze brachten haar geene andere boodschap, dan dat dc freule niet 'meer uit haren doodslaap ontwaakt was.

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2