NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. FEUILLETON. RiCHUBA. N°. 36. Vijftiende Jaargang. A0. 1874. VARKENS. Uit de Duitsche Volksverhalen. SyiSlBiWIBLAD Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. v Prijs Advertentiën, van 1 5 regels f 0,75 elke regel Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district ta* o 0. Ol T 1* daarboven 0,121/2.-Groote letters naar het getal gewone Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Pijks, franco O regels die zij beslaan, per post J 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Gij allen, Lezers, kent het varken, dat, ofschoon gedurende zijn leven een van de vuilste en morsigste die.ien, die door ons worden aangekweekt, na zijn dood ons zoo lekker doet smullen aan zijne ribbetjes en zijn ham, dat ons vaak reeds in zijn jeugdigen leeftijd zoo heel genoegelijk te zamen brengt rondom een speenvarken. Die goede eigenschappen intusschen zijn Ie algemeen bekend, om daarbij langer stil le staan; wij willen ons liever eenige oogen- blikken bezighouden met een paar vreeselijke ziekten, die ons door dat zelfde varken wor den medegedeeld, indien wij in 't gebruik van varkensvleesch niet zeer omzichtig zijn. "Van die ziekte, die in Middelburg geheerscht heeft ten gevolge van 't gebruik van lever worst spreken wij dit maal niet; de weten schap heeft daarover nog niet voldoende uit spraak gedaan; zoodra zij dienaangaande haar laatste woord gezegd heeft, hopen wij daarop terug te komen. In de eerste plaats een woordje over den Lintworm. Dat dier, dat velen bij naam kennen, maar nog door weinigen gezien is, legt in twee levensjaren de bagatelle van ongeveer 85 mil- lioen eieren, die met de vaste uitwerpselen uit het menschelijk lichaam verwijderd wor den. Een groot gedeelte van die eitjes gaan verloren, maar uit verscheidene ontwikkelen zich levende wezens, waaraan men den naam van embryo's geeft. Bewegen zich deze em- VI. De dame scheen wat te bedaren, en vervolgde Voor ditmaal zij uw misslag u nog vergeven, maar onder voorwaarde, dat gij mij een stuk zeep ver vaardigt, dat onfeilbaar verricht wat de granaat appel had moeten doen," De dokter beloofde zijn best te zullen doen; zij betaalde hem weer vijftig goudstukken en liet hem gaan. j bryo's, dan zoeken zij het dier zij verder kunnen voortleclen betVegenzij zich niet, dan moet het toeval hen daar mede in aanraking brengen. Komen nu de eieren van den lintworm toe vallig in de maag van het varken men weet hoe gaarne een varken zich voedt met menschelijke uitwerpselen dan ontwikke len daaruit de embryo's, die na 2 a 3 maan den veranderen in blaaswormen, welke zich naar het vleesch de spieren begeven en uiterst taai van leven zijn. De pekel, noch het rooken doodt hen; eten wij dus rauwe ham, of saucisse de boulogne van een varken, dat met blaaswor men behept is, dan voeren wij die dieren levend in ons darmkanaal; daar ontwikkelt de blaasworm zich tot een lintworm.die voortdurend geledingen met eieren loslaat enz. Eene andere ziekte, die wij aan 't varken te danken hebben is de tnchinose. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een klein wormpje ongeveer 2 mM. lang en spiraal vormig opgerold. Deze vorm, trichina spiralis slakken- huisvormig opgerolde haarworm, komt veel vuldig voor bij muizen en ratten; eet een varken zoo'n muis of rat, die daarmede voorzien is, op, dan ontwikkelt zich in zijn darmkanaal de darmtrichinedie in een week of vijf ongeveer 2000 jongen voortbrengt, welke door het slijmvlies der darmen en door het bindweefsel zich naar het spier weefsel begeven, waar zij zich in een citroen vormig blaasje hullen, dat langzamerhand ver hardt. Daar blijven die jongen de embryo's der trichine totdat zij weder in het darm kanaal van eenig ander dier komen. Na verloop van eenige dagen kwam bij de gra vin de uoodlottige zeep brengen; spoedig ver- monde zij bare min, een schelmachtig wijf, als reizende koopvrouw, gaf haar fijn garen, naalden, welriekende pomade, reukfleschjes en gekleurde zeep met roode en blauwe aderen en beval haar met deze voorwerpen in een doos naar bare doch ter Blanca te wandelen om haar het vergiftige stuk in de handen te stoppen, en beloofde baar daarvoor eene groote belooning. De slechte vrouw ging op weg naar de freule, die niets kwaad ver moedde en zich door de listige praatster liet over halen om de zeep, die hare huid tot op den hoogsten ouderdom fijn en zacht zou houden, te koopen en zonder voorkennis barer gouvernante er de proef van te nemen. De booze stiefmoeder raadpleegde intusschen vlijtig haren verroesten spiegel en vermoedde uit diens dofheid, dat haar aanslag moest gelukt zijn; want de roestvlekken hadden zich in een enkelen nacht over de geheele oppervlakte verspreid, zoodat, toen zij hem ging Eet nu de mensch rauw varkensvleesch, dat met trichinen bezwangerd is, dan ont wikkelen zich in zijn darmkanaal die em bryo's tot darm trichinen; deze brengen hare jongen voort, die zich naar zijn spierweefsel begeven en, indien zij in een vrij aanzienlijk aantal aanwezig zijn, pijn veroorzaken in de maagstreek, in het middelrif, de oogen doen zwellen, spierpijnen veroorzaken in de lede maten, koorts doen ontstaan, en niet zelden na eenige maanden den dood ten gevolge hebben. Geloof mij veilig, menigeen is aan trichi- nose gestorven, terwijl als vermoedelijke oorzaak van zijn dood rheumatische aandoe ningen te boek werden gesteld. 'tGeen ik u hier nu verteld heb zijn geene praatjes, geene gissingen, maar 't is volkomen zeker. Proeven door beroemde geneesheeren ge nomen hebben deze zaak tot volkomen hel derheid gebracht. Gij zult misschien nog zeggen; vroeger hoorden wij van al die dingen niet!" en een ol ander vroom mensch, die echter tegelijk heel dom moet zijn, zegt wellicht, dat misschien al die ziekten bezoekingen zijn van wegens onze goddeloosheid, teekenen des tijds en zoo al meer. Maar ik zeg U, vroeger hoorde men daar van niet, omdat men toen nog niet op de hoogte was, waarop thans de wetenschap staat. Sedert men het microscoop is gaan gebrui ken zijn de oorzaken van vele ziekten ont dekt, waarvan men vroeger geen denkbeeld had en die samengevat werden onder den ondervragen, zich slechts een bleeke schaduw op de doife vlakte vertoonde, waaraan geene bepaalde gestalte meer te onderkennen was. Het verlies van den spiegel ging haar wel ter harte; maar zij meende toch den roem van de eerste schoonheid in het land te zijn, niet te duur betaald te heb ben. Een tijd lang genoot de ijdele vrouw met hei melijke voldoening dit ingebeeld genoegen, tot er op zekeren dag em vreemde ridder aan baar hof kwam, die onderweg op het slot van gravin Blanca was aangegaan en baar niet in het graf maar aan de kaptafel had gevonden en getroffen door hare schoonheid haar tot gebiedster van zijn hart had uitverkoren. Daar hij nu de gravin van Brabant gaarne wilde yroolijk maken en zich voor haar op het tournooi- veld vertoonen, doch er niet aan dacht dat de moeder jaloersch was op de dochter, smeet hij by een vriendschappelijk™ maaltijd, verhit door den wijn, zijn ijzeren bandschoen op de tafel en sprak:

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1