Politiek Omzicht. Maandag middag, ongovesr om kwart vóór drieën is te Kissitigen een aanslag gepleegd op het leven van Yorst Ypn Bismarck. Toen de Vorst zich in zijn rijtuig door 't open veld naar de Saline begaf, loste plotseling een boerenjongen een schol op hein, waar door hij aan de rechterhand en den voorarm werd gewond, doch niet gevaarlijk. Immers de Yorst kon een oogenblik later zich weêr aan de bevolking vertooncn, die, in haar eerste opgewondenheid en verontwaardiging, den onmiddellijk gearresteerden aanrander bijkans in stukken had gescheurd. 't Bleek dat de man Kallmann heette en geen boerenjongen was, maar een 19 jarig kuipersknecht, geboortig uit Maagdenburg, doch op 't oogenblik gevestigd tc Salzwedel. Hij logde eene bekentenis of, waaruit men men meent te mogen opmaken dat hij mede plichtigen heeft. Men had te Kissingen dus wordt verzekerd reeds het oog op hem gehad, daar hij gedurig wandelde met een Katholiek priester, '1 geen trouwens in Beieren, waar bijna de hellt der bevolking uit Katholieke priesters cn dus overvloedig gelegenheid beslaat met hen te wandelen, niets buitengemeen vreemds kan wezen. Toen men des avonds aan Von Bismarck eene serenade bracht, heelt de Yorst, in ant woord op de juichkreten der menigte, van zijn balkon een kleine toespraak gehouden, sik dank u," zeide hij, »voor uwe deelne ming. Brengt- gij, niet mij, dank aan God, wijl zijn hand mij zoo zichtbaar heeft be schermd. 't Betaamt mij niet verder over deze zaak een woord te spreken. Immers zij is gesteld in .handen van den rechter. Maar dit mag ik nog wel zeggen, dat de tegen mij gerichte slag niet gold mijn persoon, maar de zaak waaraan ik mijn leven heb toegewijd, de eenheid, onafhankelijkheid en vrijheid van DuitschlandEn wanneer ik ook voor die grootc zaak had moeten sterven, wat zou mij dan .ergers zijn over komen dan wat gebeurd is met zoovele dui zenden van onze landlieden, die voor drie jaren op hot slagveld bloed en leven hebben gelaten. Doch 't groole werk, 't welk ik met mijne geringe krachten heb helpen aan vaarden, zul niet door zulke middelen te gronde gericht worden als dat waarvoor God mij genadiglijk heeft willen bewaren. Het zal volbracht worden door de kracht van het vereenigde Duitsche Volk: Wanneer ge deze verwachting met mij deelt, roept dan met in den appel en liet daarin een scherpe vloeistof druipen. Nadat de gravin den appel aldus had ontvangen steeg zij tc paard en begeleid door enkele dienaars draafde zij naar hare dochter Blanca, op liet afgelegen slot, waar de freule woonde. Onder weg zond zij een renbode vooruit, die moest aan kondigen dat gravin Itichilda in aantocht was o-n de freule te bezoeken en met baar het verlies van haren papa te beweenen. Deze boodschap braoht het geheele kasteel in oproer; de vette gouvernante schommelde trap op trap ai', zette alle bezems aan liet werk, liet alles in der haast poetsen, de spiunewebben verdrijven, de logeerkamers opsieren en de keuken in orde brengen, schold op de meiden en zette ze aan tot hard werken, raasde en kommandeerde met luide stem als een kaperkapitein, die een koopvaarder iu het oog krijgt. De freule echter kleedde zich heel eenvoudig in de kleur der onschuld en toen zij het getrappel der paarden hoorde, snelde zij hare moeder te gernoet er. cn i ing haar vol eerbied en mij: Leve het vereenigde Duitsche volk en zijne verbondene Vorsten!" Men begrijpt, dat deze ftinke woorden, gesproken midden in 't hartje van het Zwarte Beieren, levendig worden toegejuicht en dat de menigte in de allereerste plaats een »Hoch!" toebracht aan Yon Bismarck zeiven in gezel schap van den Koning van Beieren, welk laatste met veel hartelijkheid door den Yorst werd herhaald. Yon Bismarck bracht, cenige uren nadat do aanslag was gepleegd, een bezoek aan zijn aanrander Kuilman, en deed hem een scherp verhoor ondergaan, doch zonder noemenswaardig resultaat. Da gevangene erkent, dat hij den Yorst heeft willen ver moorden en spreekt ook van medeplichtigen, maar wil volstrekt niets naders zeggen. Hij behoort niet tot de Katholieke jongelings- vereeniging te Salzwedel, gelijk eerst gezegd was aangezien daar ter plaatse zoodanige verceniging niet eens beslaat. Toen hij op den Vorst schoot had deze -juist de hand opgeheven, om te groeten; de kogel sehampie af bij de muis der hand in de onmiddelijke nabijheid der pols. De geestelijke, die te Schweinfurt is gear resteerd, als vermoedelijke aanstoker van den aanslag, heet Hauthaler en komt uit Walchsee bij Kulstein. Zes personen te Kissingen heb ben hein herkend als den persoon die, eenige oogenblikken vóór dat de aanslagphats had, groetend vóór het rijtuig den weg wasover- geloopen, weshalve de koetsier de paarden een weinig had ingehouden. Toen liet schot was gevallen sloeg de koetsier den aan rander onmiddellijk met de zweep over 't gezicht. Eenige oogenblikken later was hij door de omstanders gearresteerd. In een kort maar (link artikeltje over het gebeurde waarschuwt de Kölnische Zeitung hare politieke geloofsgenootea toch niet eene geheele partij verantwoordelijk te stellen voor de misdaad van één krankzinnige of één schurk. \Ye zijn overtuigd zegt hel bl id dat vele onzer en Yon Bismarck's tegenstan ders zich met ons over het-mislukken zullen verheugen. Natuurlijk stroomt het reeds te Kissingen adressen van sympathie. De eersten waren uit Kassei, uit Leipzig en van de Koninklijke familie te Sturltgart. Te Berlijn heeft de tijding van 't gebeurde althans zoo schrijft de correspondent van Daily News weinig indruk gemaakt. Z. II. de Paus heeft Zondag.de leeraren der verschillende vreemde colleges en semi- hartefijkhcid. Op het eerste gezicht reeds vond de gravin het meisje wel zevenmaal schooner dan het beeld, dat zij in den spiegel gezien had en daarenboven zoo verstandig, zoo zedig. Dat maakte haar hart beklemdmaar dc slang verborg het gif diep in haren boezem, deed zich heel vriendelijk voor, klaagde over de hardvochtigheid van haren papa, die haar zoo lang luj leefde ge weigerd had de lieve freule te zien en beloofde van nu af met trouwe moederliefde over haar te zullen waken. "Weldra bereidden de dwergjes de tafel en droegen een heerlijk maal op. Bij het nagerecht, liet de hofmeesteres het kostelijkste ooft uit den slottuin opbrengen; Bicliilda proefde er van, vond het echter niet smakelijk genoeg en verlangde van een barer dienaren haren granaat appel, waarmede zij, volgens haar zeggeu, steeds haren maaitijd placht te besluiten. De dienaar reikte haar dien op een zilveren schotel toe; zij verdeelde hem heel sierlijk en als ten bewijze van hire welwillendheid hoed zij er Blanca de helft naria bij zich Icn gelioore ontvangen. Bij deze gelegenheid heeft de superieur van het Fransche seminarie een adres voorgele zen, waarop de H. Vader het volgende heeft geantwoords> Ik verheug mij hier de ver tegenwoordigers en de geestelijke studenten van alle natiën vereenigd te zien." Daarop heeft Z. II. de bisschoppen en de getrouwen der Katholieke wereld, wegens hunne ge hecht aan den II. Stoel, geprezen en ten slotte hun op 't hart gedrukt, dat ze zich moesten toeleggen op 't verwerven van wetenschap en van geestelijke deugden welke, zeide Z. H. de besle wapenen zijn om de Hel te bestrijden. Op last van den Paus is -de geestelijkheid van Arcolie voor een week, en bloc in den ban gedaan, wijl ze tegenwoordig was ge weest bij de begrafenis van een patriot, die onboetvaardig was gestorven. Binnenland. Ilendrika Hartman, een meisje van 14 jaar, in dienst bij den. landbouwer G. Schouten, op de hofstede, de Boerenhoef te Hoogeland, liet eene koe weiden, en had het touw, waarmede zij het dier vasthield, om liet lijf gebonden. Een biecht moest de koe melken, en wilde haar den kop stree- len, doch het ongeluk wilde, dat het beest hiervan schrok, het meisje op de hoorns nam en met haar op den kop op den loop ging. Het duurde bijna een uur, voor men de meer en meer schuwe koe, die steeds het kind, dat door het touw niet los kon, op den kop had, vangen kon. Toen men haar eiii- drlijk had bevond, men het meisje wel levend, doch bewusteloos; dadelijk werd geneeskundige hulp ver leend. Hoewel er vrees is voor beleediging der hersenen, hoopt men het kind in het leven te be houden. Men meldt uit Breda: Het zeer felle onweder,. dat Zaterdag ochtend tusschen 4 en 5 uur boven onze stad en omstreken woedde heeft een treurig ongeluk teweeggebracht Yijf arbeiders waren, aan den Terheischen weg aan 't uitdiepen der vaart Yverkzaam, in een schuit gezeten. In een klein overdekt gedeelte van die schuit schuilden vier hunner voor den regen: een vader en twee zoons en nog een zoon van den vijfden aanwezige. Deze laatste ging juist het zeil inhalen, toen de blksem i i de schuit sloeg, waardoor hij gewond en de vier overigen gedood werden. Blijkens bij het Departement van Koloniën ont vangen telegraphisch bericht van den Gouverneur- generaal van Nederlaudscli Ind-ie is den 28ste.ii Juni jl.na anderhalf uur scherp gevecht, de kam pong Garouw met de zich daarin bevindende bentiugs- en krijgsmacht, des nachts door de Marine beseho ren en vervolgens verlaten gevonden, waarop ook van aan. Zoodra de appel was opgegeten, steeg de moeder met haar gevolg weder te paard en reed weg. Kort na haar vertrek werd de freule onge steld, de rooskleurige wangen verbleekten, alle ledematen van haar teeder lichaam beefden, de spieren trokken, hare liefelijke oogen braken cn sloten zich tot den cindeloozen slaap des doods. Ach, wat al gejammer en verdriet ontstond daar binnen de muren van het paleis over den dood der schoone Blanca, die als een honderd- bladige roos door eene roofzuchtige hand in haar schoonsten bloei geplukt werd, omdat zij het sie raad van den tuin was! De zwaarlijvige gouver nante vergoot stroomen van tranen't was een als op gezwollen spons, die door een hevige drukking op eens al het opgeslorpte vocht verliest. De bekwame dwergen echter timmerden een doodkist van pijnboomhout met zilveren schilden en hand vatsels en om den aanblik hunner schoone meesteres niet op eens te verliezen maakten zij er ccn glasruit in: de maagden vervaardigden

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2