Politiek Overzicht. Inzonderheid orn een gord gewas van boonen le verkrijgen is hel uitplanten onmisbaar. Wij zijn er zeker van, dat aan een hovenier, die zich de moeite eens wilde geven om groote boonen, (4 snijboonen en princessen- boonen eerst in een nest in den plantbank dat is eenvoudig een afgeheind bed, als 'I kan met een glasraam gedekt te laten kiemen en daarna te verplanten, de eens genomen jtroef zich niet zou beklagen, maar voortaan nooit anders meer zou to werk gaan. Ook de aardbeziëntcelt kon veel winstge vender gemaakt worden met weinig moeite; dat deze vrucht nu nog een niet onaardige winst oplevert is alleen aan onzen vruchtbaren grond te danken. Aan veredeling van 't ge was en aan vermeerdering van de opbrengst, b.v. door 'taanwenden van vroonslik tot be mesting, wordt weinig of niets gedaan. Zoo zouden we kunnen voortgaan; maar we achten het bovenstaande voldoende om de aandacht tc vestigen op een middel van be staan zelfs voor een eenvoudig arbeider. Met groote boonen is zulks hier en daar liet geval; met andere boonen ziet men liet maar zelden gebeuren; toch is het zeer aanbevelenswaardig. Het eerste artikel, 't welk reeds door de com missie van dertig is aangenomen, bepaalt niet, dat het presidentschap der Republiek voor zeven jaren aan Mac-Mahon zal zijn opgedra gen, maar alleen, dat de Maarschalk gedurende zeven .jaren zijne functiün zal oefenen onder dien titel. Dit maakt nog een groot verschil. De legitimisten hadden voorgesteld den titel van President der republiek te doen vervallen. In het ontwerp zooals het door de Fran- sche bladen wordt medegedeeld wordt voorts nog het volgende bepaald: De minis ters zijn alleen verantwoordelijk voor de Kamer; de president der Republiek is slechts verantwoordelijk in geval van hoog verraad. Dc Senaat zal voor een gedeelte 't heette eerst voor de belli door den President der Republiek worden benoemdde President heeft het recht de kamer van Afgevaardigden te ontbinden. Wanneer de volmachten van den president zijn verstreken, om welke reden dan ook, zullen de kamers zich in congres vereenigen en handelen overeenkomstig het geen 't welzijn van het land vereischt. liet laatste artikel bepaalt, dat gedurende den tijd der volmacht van den Maarschalk de consti- lutioneele wetten slechte worden herzien, wanneer de Maarschalk zulks verlangt. De liberale bladen, als b.v. Le Temps en 't Journal des Débats veroordeelen liet ont werp der sub-commissie met den meest mogelijken nadruk, liet ontwerp zegt Le Temps beoogt slechts eene organisatie in schijn't geeft aan den Maarschalk President inderdaad absolute macht over het geheele land en onbepaalde souvereinitcit, ja de dic tatuur, waarbij dan een deur wordt open laten voor de verschillende pretendenten. Al wat liberaal is in het Rechter-centrum zal dan ook het ontwerp veroordeelen en zich voegen aan de zijde van het Linker-centrum Zij zullen liever medewerken tot de vestiging der conservatieve Republiek, dan voortgaan de baan schoon te maken voor het keizerrijk En op eene andere plaats zegt hetzelfde orgaan der gematigde Linkerzijde: het plan der Sub-commissie beoogt een nog persoon lijker septenninm dan de Hertog de Broglie bedoeld had. Immers het geeft, aan den Maarschalk gelegenheid het bewind neer te leggen zoodra de gelegenheid dit medebrengt. Immers de President mag elk oogenbltk de. kamer verzoeken de grondwet te herzien. Daarmede wordt niets anders bedoeld dan een deur open te laten voor den Graaf van Chambord. In het Engelsch Lagerhuis verdient opmer king de speech van den heer Hicks Reach, die aantoonde, dat Ierland in de laatste dertig jaar bepaald was vooruitgegaan. Wanneer 't niet meer was vooruitgegaan, dan was dit te wijten aan lerland's eigen on rustigheid. Van de Iersche leden verzette zich de Afgevaardigde O'Donoghuc tegen Butt's voorstel. Ierland, 'zeide hij, was, onder de liberale maatregelen der bestuurders van de laatste jaren, bepaald zeer vooruitgegaaan. Disraeli's redevoering, waarin gewezen werd op de practische bezwaren en de gevaren die de aanneming van het voorstel zou tenge volge hebben vooral met het oog op de integriteit van liet Rijk werd uitvoerig door het huis toegejuicht. Alen weet dat het voorstel slechts 01 stemmen opzichver- eenigde. Van de Engelsche leden stemden o. a. Laws in en Jenkins (Gink's baby) met de minderheid. Het stoffelijk overschot van Maarschalk Con cha werd Woensdag II. te Madrid met veel .pracht en onder veel deelneming ter aarde besteld. Bij Estella staan thans 38,000 Garlisten. Men verwacht echter, dat generaal Zabala met ziju 106 kanonnen de overwinning zal behalen. dongen naar de hand van de sehoone Kichilda en trachtten haar hart te veroveren. De wijze aja meende, dat het nu toch met de koketterie van hare gebiedster wat ver ging en dat het zoo niet kon blijven voortdurenhaar goede naam scheen te verminderen, en het was tc vreezen, dat de bedrogen vrijers zich zouden wre ken op dc seboone onverwinnelijkezij deed haar daarom den welgemeenden voorslag en perste haar de belofte af, om zich binnen drie dagen een ge maal te, kiezen. Dit besluit werd openlijk aan bet hof bekend gemaakt en verwekte groote vreugde onder allen, die hare hand begeerden; ieder mededinger hoopte, dat bet lot op hem zou vallenzij kwamen overeen om de keuze, zij mocht vallen op wien zij wilde, goed te keuren en ge zamenlijk alle zwarigheden die. zich daaromtrent mochten voerduen, uit den weg te ruimen. De strenge aja had met haren welgemeenden aandrang echter niets uitgewerkt, dan dat zij de sehoonc Eichilda drie slapelooze nachten bezorgd had, zonder dat de freule, toen de derde morgen aanbrak, met hare keus verder was gekomen dan het uur toen zij begon. Zij had in die drie dagen wel honderdmaal de lijst barer aanbidders overgelezen, zij had onderzocht, vergeleken, afge zonderd, gekozen, verworpen, op nieuw gekozen, op nieuw verworpen, en tieumaal gekozen en tien maal verworpenen door al dat suffen en den ken was niets verkregen als een bleeke kleur en een paar vermoeide, heschreide oogen. In liefde zaken is het verstand een ongelukkige tobber, die met zijne koude redeneering het hart net zoo min verwarmt, als een koude kachel liet de kamer doet Eiehilda's liart nam geen deel aan dc beraadsla gingen en weigerde zijne goedkeuring te hechten aan allo motieven, die haar de rede aan de hand gaf daarom kon zij ook niet tot een keus komen. Met groote nauwgezetheid woog zij geboorte, ver dienste en rijkdom van hare pretendentenmaar geen enkele van deze prijzenswaardige eigenschap pen trof haar gevoel; haar hart zweeg. Zoodra Binnenland. ^lnisC Juli. Op 15 Juli a. s. zal in de nabijheid van Goes op de Hollandsche hoeve liet Zuidelijk Zendingsfeest gehouden worden. Voor die gelegenheid zullen van 7 tot 11 Juli tegen veel verminderde prijs reiskaarten te bekomen zijn en wel te Breskens bij J. van Melle, te Oostjnirg j bij B. de Die, 'te Zuidzande bij A. le Grand te Schoondijke bij I. J. van Bortel, te Aarden- burg bij A. S. Leijste Groede bij "A. Luterjn te IJzendijke bij D. Mellaert, te Sluis bij P. J. Everste Nieuw vliet bij W. de Smit en te Kadzand bij Abr. Eissecuw (de Hullu). Alle plaatsbiljetten moeten genomen zijn voor den 11 den Juli te 1:2 uren *s morgens. De namen der dertien sprekers zullen in liet programma bekend gemaakt worden, dat te gelijk met dc reiskaart wordt afgegeven. Volgens een regeeringstelegrain zijn bij liet ge vecht op den 20 Juni 80 Atchinezen gesneuveld, waaronder twee Pauglimas. Een deel van de Enschcdescke schutterij is iu gevaar geweest op den spoorweg, dien het corps overtrok, door een trein overreden te wordem- De baanwachter had vergeten het hek te sluiten y zoodat de trein onvoorziens in de nabijheid was. j Terstond werd alarm gemaakt om de nog volgende I schutters tot staan te brengen, 't geen slechts met groote moeite gelukte, daar de achterste, niet i wetende nat er gaande was, steeds opdrongen. I Ook kinderen die den stoet vergezeldenliepen op J de rails gevaar; de sergeant-majoor De ltoock I sleepte drie kinderen vlak voor de locomotief weg. Dank zij dezen en den koininandaufc Seholten be- j raden mannen, zijn ongelukken voorkomen. Op het door de ministers gedaan verzoek om ontslag is volgens het Vad. door den Koning ge antwoord, dat lietj verzoek' in overweging wordt genomen. De H. Nbode zegt dat een gerucht, als zou de minister Geertsema in Zwitserland zijn geweest om met den Koning te raadplegen over de crisis, teil eenenmale onjuist is, maar dat daarentegen de heer Fransen van de Putte nog in deze weck naar Montreux zal vertrekken. Volgens het Vad. echter zou de minister van koloniën heden naar Marienbad vertrekken om daar eenige weken te vertoeven. Zeer waarschijn lijk klinkt dit laatste bericht, in dezen crisis-tijd, niet.-. Uit Antwerpen ontvangen wij ter plaatsing den volgenden „Prijskamp van Nederlandsche Letter kunde." De Letterkundige Maatschappij de Olijftak van Antwerpen, stelt zich voor op 16 Augustus aanstaande, zijnde Zondag en Maandag van Stads kermis, een plechtig feest in te richten, waarop zij echter de uiterlijke schoouheid van de vrijers ook in rekening bracht liet zich daarbinnen wel iets bemerken. De mensclielijke natuur is sedert de vijf eeuwen, die verloopen ziju tusschen den tijd waarin Eichilda leefde tot op den onzen, nog geen haar breed veranderd. Geef een meisje uit de achttiende of uit de] dertiende eeuw een wijzen, verstandigen, deugdzamen man, in één woord een Sokrates, die haar ten huwelijk vraagt en plaats daarnaast een schoonen man, een Adonis, Gany- med, of Endymion en laat hare keus vrij, en gij kunt honderd tegen één wedden, dat zij den eer sten koel voorbij gaat en cén van de laatst en kiest. Evenzoo de schoone EichildaOnder hare aanbidders waren verscheidene welgemaakte mannen; het kwam er nu maar op aan, den schoonsten er uit te kiezende tijd was met deze overwegingen voorbij gegaau, het hof verzamelde zich in gala, de graven en ridders kwamen reeds sierlijk uitgedost aanwandelen, en verwachtten met een kloppend hart de beslissing van hun lot,

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2