NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. FEUILLETON. RICK! LB k IY'. 52. ijllieiide Jaargang. A IST4. Uit de Duitsche Volksverhalen. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en A'rijdag. Prijs per drie maanlek voor het voormalig 4de district Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des .Rijks, franco per post 1,30. Prijs Advertentiënvan 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,111-j%.— Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. K In de. Zierikzeesclie courant van den dden 11. komt een zeer belangrijk artikel voor over het gebruiken van Groenten enz. te Zierikzee Daarin vindt men eenige wenken voor Tui niers, die wel der overweging waardig zijn. Wc deelen ze hier met ecne enkele aanmer king mede. In de eerste plaats dient opgemerkt te worden, dat men veel te veel de oude sleur volgtmen werkt zooals vader gewerkt heeft, die wederom niet anders werkte dan groot vader 't vóór hem en overgrootvader 't vóór dezen gedaan hebben. Toch is het vak van tuinbouw vooral in de laatste vijftig jaren verbazend-vooruitgegaan; in de meestèstreken van ons land is de ouderwetsche tuinderij niet meer bekend; bij ons heelt 't omgekeerde plaats en niemand schijnt den nieuwen tuin bouw te kennen. Dit is wel te betreuren; want wij zijn er zeker van, dat uil onzen rijken, vruchtbaren grond schatten te delven zijn door dezelfde nijvere arbeiders die er nu te nauwernood een sober kostje uit weten te halen en die daarbij nog werken onder gedu rige klachten over 't weinig winstgevende van 1) Jnist zooals hier kan men zeggen. Een paar gemeenten in ons district uitgezon derd is de tuinbouw, even zeer als de land bouw een vijftig jaar ten achter. 't Prach tigste bewijs daarvan ziet men dagelijks in de groote hoeveelheden meststoffen die uit deze streken naar België verzonden worden. '*t vak. Wij zouden wenschen, dahsaae Kate* niers eens voor goed de oude sleur lieten voren en zich op den wezenlijken tuinbouw toelegden. In de eerste plaats zouden ze dan voor goed de gewoonte moeten afleggen van zelf zaad te winnen; maar daarentegen het zaad van andere plaatsen laten komen. Een bekwaam tuinier, die van zijn grond de meeste vruchten wil trékken, gebruikt zclf- gewonnen zaad niet, omdathij daardoor op den duur onfeilbaar .tgewas verbastert, dc opbrengst van jaar lot. jaar vermindert en aanleiding -geeft lot allerlei ziekten der gewassen. Wilde hij toch zaad blijven winnen, dan zou hij dit altoos moeten verruilen voor vreemd zaad en dit zoodoende dan ook tol minderen prijs kunnen bekomen. (2 Vooral met boonen en alle andere peulvruchlen is dit—het geval en evenzoo met wortel- en knolgewassen. 't Ware verstandig van de hoveniers, dat zij wat de keuze van zaad betreft de landbou wers navolgden die -tegenwoordig vrij alge meen gaan inzien, dat men zijn voordeel doet met vreemd zaad aan te koopen, al komt dit ook wat "duurder uit. In de tweede plaats moesten de groente tuinen door lage schuttingen van riet- of stroomatten aan de noord- en oostzijde be- -) Zaad ruilen met hoveniers is zeer aan bevelenswaardig; zaad koopen bij zaadhande laars is minder aan te bevelen. Ten eerste is dat zaad duur en ten andere gemengd met zaad, dat uit vorige jaren is overgescho ten en vaak zijn kiemvermogon verloren heeft. De ondervinding heeft mij in dezen geleerd, dat men in den regel U/s maal meer koop zaad, dan eigen gewonnen zaad noodig heeft. schermd zijn. Wij spreken nu nog niet van broeibakken, (3 we zouden eene verdeeling van b. v. de helft van den geheelen tuin in smalle bedden met rieten schuttingen van 60 a 70 centimeters hoogte reeds eene verbete ring van den aanleg achten, die binnen een paar jaar overvloedig de gemaakte kosten zou vergoeden. Het komt ons onbegrijpelijk voor dat de hoveniers, die vroeg in 't voorjaar zooveel omslag maken o;n een paar vierkante meters grond met een strooien tent te over spannen om daaronder wal dunsel te zaaien, ten einde die als primeurs duur aan den man te brengen, wij vatten 't niet, zeiden wij, dat zij niet bet gelieele jaar door ook met allerlei andere groenten met wat min der omslag hetzelfde doen. Zij zou den daardoor vele weken vroeger allerlei moesgroenten kunnen trekken; zij zouden zonder twijfel meer beschot krijgen; zij zou den waarschijnlijk zonder eenige moeite vroege .bloemkool en vroege gele peen kunnen telen; hun kropsalade zou zeker veel malscher zijn en minder afval behoeven te verliezen; kort om, waar 't op aankomt, de hoveniers zou den meer geld verdienen. Eene andere groote verbetering zou zijn de invoering van den plantbak. Kool wordt algemeen eerst gezaaid en daarna uitgeplant; waarom geschiedt dit ook niet met alle. soor- 3) Broeibakken zouden algemeener zijn, indien de personeele belasting die liefhebberij niet zoo duur maakte. Zoodra een knecht meer dan vier dagen werkt in een tuin waar bakken zijn, gedekt met glasruiten of.geo- lied papier moet hij in de Ie klasse aange geven worden. ten van boonen en ook met kropsalade? III. De schoone Ricbilda ging aan haar hof door voor het eenige en hoogste ideaal van vrouwelijke schoonheid, en daar zij volgens het getuigenis van den tooverspiegel inderdaad het schoonste meisje uit Brabant en bovendien zeer rijk was, en vele steden en kasteelen onder hare bezittingen telde, zoo ontbrak het haar niet aan aanbidders van edelen bloede; zij had er meer dan wijlen mevroüw Penelope en wist ze even netjes en slim met zoete hoop te vleien als later koningin Elisa beth. Alle wensehen, die zich in onze dagen eene jonge dame kan scheppen: te worden bewonderd, gevierd, aangebeden, onder hare vriendinnen de eerste te zijn en uit te blinken even als de lieve maar onder de kleine sterreneene schaar van Bewonderaars en aanbidders rondom zich te heb- hendie bereid zijn op ouderwetsche manier voor hunne dame het leven te laten op het tournooi- veld op haar gebod op avonturen uit te gaan en reuzen eu dwergen te verslindenof naar tegen woordig gebruik te schreien, te steuen, te kermen, droefgeestig de maan aan te staren, te razen, zich uit minnepijn te vergeven, den hals af te snijden, te verdrinken, ziöli op te hangen,, of op meer "zedige wijze zich voor 't hoofd te schieten, al deze droombeelden van flauwvallende dames wer den bij gravin Riehil'da verwezenlijkt. Hare be koorlijkheden hadden reeds menigen jongen ridder het leven gekost en menige ongelukkige prins zag er tengevolge zijner minnepijnen uit als een geest. De wreede schoone verlustigde zich in stilte aan de slachtoffers, die hare ij delheid dagelijks maakte, en de martelingen van deze ongelukkigen gaven haar meer genot dan het zoete gevoel van de -liefde, die gelukkig maakt. Tot nog toe had haar hart' slechts geringe indrukken van voorbijgaanden hartstocht ondervonden; zij wist eigenlijke zelve niet wie er het voorwerp van was; haar hart stond open voor iederen zuchtenden Damon, maar volgens de regelen der gastvrijheid gewoonlijk niet langer dan drie dagen. Als een nieuw aangekomene daarvan bezit nam .kreeg de tijdelijke bezitter heel koelbloedig zijn ontslag. De graaf van Artois, die van Vlaanderen, van Brabant, van Henegouwen, die van Namen, van Gelder, van Groningen, kortom alle zeven tien Nederlandsche graven, met uitzondering vau enkeleu, die reeds gehuwd of reeds grijs waren,

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1