rondreizen. Een vader zal dan ook geen kind beneden de 42 jaren mogen bezigen, een directeur niet beneden de 40 jaren. liet Engelsch Hoogerhuis heeft Donderdag II. in derde lezing of definitief goedgekeurd de wetsontwerpen betreffende de rechtspleging oprichting van een Opperste Ilof van Appèl óók voor Schotland en Ierland en tot regeling van den openbaren eeredienst. Over het laatste ontwerp werd eene langdurige en eenigszins discussie gevoerd. De Engelsche Katholieken-Vereeniging heeft in haar jongste zitting eenige gewichtige be sluiten genomen. Belangrijke redevoeringen werden o. a. gehouden door den Heer Char les Clifford, die het een plicht der vereeni- ging noemde met alle kracht te arbeiden tot herstelling der wereldlijke macht van den Paus. Te dien einde moet de Yereeniging echter worden uitgebreid. Voorts werd be sloten, dat de Katholieken ecne eigene, afzon derlijke partij zullen vormen. De vereeniging zal zich in betrekking stellen tot de lvatho- lieken-Vereenigingen op het platteland om eene eventucele Katholieke beweging te onder steunen. Punch steekt den draak mot het interna tionaal Congres betreffende het oorlogsrecht, dat te Brussel zal worden gehouden. Hij wil dat de gevolmachtigde van Engeland o. a. zal voorstellen, dat Londen nooit mag ge bombardeerd worden wanneer het Parlement zitting houdt; dat er nooit een gevecht mag plaats hebben wanneer wedrennen worden gehouden; dat eventueel gevangen genomen muziekcorpsen in d'e Londensche concertza len zullen worden geïnterneerd. Binnenland. St. Anne Tei* Muiden, 27 Juui. Het aangekondigde feest, waarvan wij in een vorig nummer dezer courant spraken, is hier verleden Woensdag en Donderdag in de beste orde afge- loopen. Reeds in den morgen van den lsten dag wapperde overal de nationale driekleur, dat vooral in deze kleine grensgemeente een aardig gezicht opleverde. Stel u voor, in de nabijheid van het dorp eene hoeve, waar de Nederlandsche vlag vroolijk hare banen ontplooitterwijl hare bewoners met het geliefkoosd oranje zijn versierd; verder onmiddellijk achter die hoeve een paal, die u spra keloos verkondigt: hier begint vreemd grondge bied. Ja, dat is zonderling en toch doet het ons goed te mogen zien, dat ook de uiterste uit- Roek van ons koninkrijk bewoond wordt door vaderlanders in wier aderen echt Neerlands bloed vloeit, hoewel zij daarom in de beste verstand houding met hunne naburen leven. Gedurende den dag hadden de verschillende betaalde. Zij verlangde ook, dat de eerwaardige Dominikaan haar de biecht zoude afnemen, waarin zij hem met hare heimelijke grieve bekend maakte. Hij verbood liaar alle zelfkastijding en beloofde op plechtigen toon, dat zij met eenen erfgenaam zou gezegend ziju, nog eer hij van het concilie zou zijn teruggekeerd. De voorspelling kwam uitbij zijne terugkomst van Lyon vond Albertus een lief meisje in de armen der gravin, het sprekend evenbeeld harer schoone moeder, die alle heiligen dankte, dat hare schande nu was weggenomen. Vader Gonderik had wel liever een mannelijken erfgenaam gehad; maar daar het schepseltje zoo lieftallig en vriendelijk was en hem zoo onschuldig, toelachte, had hij er veel hart voor en droeg hij het dikwijls op den arm. Omdat de graaf nu meende, dat de vrome Albertus d< zen zegen voor hem had afgesmeektzoo overlaadde hij hem met weldaden, en bij zijn vertrek vereerde hij hem een prachtig misgewaad, mooier dan de aartsbisschop van Toledo in zijne garderpbc had. volks spelen plaats, waarbij zeer aardige cn doel matige prijzen te winnen waren; zoo ook de riug- stekingte paard,een wedstrijd welke was open gesteld voor alle liefhebbers in het land van Kad- iand, die lust hadden daaraan deel te nemen. De eerste prijs van 20 gulden werd afgereden door den heer hl. Iserbyt te Sluis. Hoe meer de avond begon te vallen, hoe meer men het aantal bezoekers zoo van over de grenzen als uit het nabijgelegen Sluis zag toestroomen om bij de avondfeestelijkheden, de verlichting en het vuurwerk, tegenwoordig te zijn. Verlichting en vuurwerk op St. Anne! een gemeente van ongeveer 250 zielen?! Ja zeker; en goed, zeer goed! liet ruime en hooge schoolgebouw, dat in het midden van het plaatsje staat, de pomp en eenige hoo rnen in den omtrek waren heel lief verlicht. Tus- schen deze boomen waren de palen opgericht - waaraan een gedeelte vanhetvuurwerk was gehecht. Dit bestond nit verscheidene vuurpijlen, zwermpotten, zonnen, molens en eenige potten bengaalsch vuur, welke laatste gedeeltelijk op den ouden kolossalen kerktoren werden ontstoken, dat een goed effect maakte. Na afloop hiervan vereenigden zich velen der toeschouwers in de school, die daartoe opzettelijk in gereedheid was gebracht; daar wachtte hen muziek en zang. Dit gebouw was van binnen keurig netjes begroëiid en a giorno verlicht en tusschen dat groen viel het oog als van zelve op een vel oranjepapier, waarop de volgende dichtrege len voorkwamendoor een arbeidersvrouw ver vaardigd Komt jublen wij met dankbre vreugdetoonen Voor Hem, die nu reeds vijf en twintig jaar Met trouw en liefde ons Vaderland wil kronen God scheuk dien Vorst zijn zegen menig jaar. Ons kleine dorp, dat schijnt hier als vergeten, Is toch gehecht door trouw en broederband; 't Herdenkt aan Ilem, thans op den troon gezeten, Aan Willem drie, den Vprst van JtVaderland! Hier, in de school namelijk werd het overige van den avond, ik mag wel zeggen tot in den vroegen morgen, onder genoegelijk samenzijn doorgebracht, terwijl op aller gelaat wezenlijk ge not en tevredenheid was te lezen. Eereden E.A. heer Burgemeester, die bij deze feestviering zoo goed heeft weten voor te gaandie dan ook trouwens ten allen tijde toont, dat hij zijn gemeentenaren lief heeft; die hem wederkeerig op de handen zouden dragen en wien hij menigmaal tot vraagbaak verstrekt. Eere! ook de leden der feestcommissie door wier zorg alles zoo goed geregeld en zoo ordelijk uitge voerd is geworden. Ja, St. Anne heeft een feest gevierd als liet wellicht nooit gevierd heeft, of misschien nimmermeer vieren zal en dat bij allen, die er zijn tegenwoordig geweest, eene aangename herinnering zal achterlaten. Aardenburg;. Dinsdag den 7en Juli zal er in deze gemeente de stemming plaats hebben voor de keuze van een lid voor den gemeenteraad, De gravin verzocht hem zijnen zegen voor haar dochtertje, dien hij haar gaarne schonk. Albertus Magnus was een zonderling man, die bij zijne tijdgenooten in niet al te goeden reuk stond. Eenige hielden hem voor een duivelban ner die de zwarte kunst verstond; anderen hiel den hem voor een heiligen zoo goed als den besten uit den almanak; nog anderen evenwel zeiden, hij was geen van beiden, maar een zeer geleerd philosoof, die de natuur al hare geheimen had afgezien. Hij verrichtte ook wonderlijke din gen, waarover menigeen verbaasd stond. Toen onder anderen, Keizer Erederik de tweede eens begeerde zijne kunsten te zien, noodigde hij hem in de Wintermaand te Keulen aan den Rijn op een ontbijt in den kloostertuin en vertoonde hem een schouwspel waarvan de wareld geen tweede kende. Daar stonden hyacinten en tulpen in vollen bloei, sommige fruitboomen bloeiden, andere droegen rijpe vruchten. De nachtegalen zoowel als de basterduachtegalen lieten zich in de boschjes hoo- dewijl daarin door 't overlijden van den lieer S. A. Bomme eene vacature ontstaan is. Door de feestcommissie werd heden de rekening overgebracht van de feestviering op 12 Mei en 17 Juni 11.sluitende met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f 972,59. Voegt men hierbij de f 200 die besteed zijn voor de feestviering in de school, de f300, die aan min vermogenden zijn uitgedeeld en het bedrag van de feestviering in de bewaarschooldan komt men tot eene ronde som van pl. m. f 1500. Naar de eischen der moderne historiographie moet eene geschiedbesehrijving niet enkel zijn de geschiedenis der vorsten en der door hen gelever de veldslagenmaar in hoofdtrekken ook de geschie denis der beschaving, volksontwikkeling op staat kundig, godsdienstig, litteratisch en cultuurhistorisch gebied omvatten. Aan dien eisch, aan onzen tijd te recht gesteld t zal de geschiedenis vormend wer en, het oordeel scherpen, het hart voor het goede doen ontgloeien, het geloof aan de ontwikkeling van ons geslacht bewaren en de zucht om tot die ontwikkeling mee te werken doen toenemenvoldoet geen geschiedbesehrijving beter dan die van Dr. GEORG WEBER. Zonder door te groote uitge breidheid af te schrikken, verkrijgt men toch» een meer dan oppervlakkig overzicht van het geheel der mensehelijke ontwikkelingsgeschiedenis. Bewijs is flat dit hoek in Duitschland reeds, den 16en druk be leefde; in ons Vaderand wordt nu een tweede druk er van uitgegeven bij de firma W. J. Thieme en Cie. De eerste voor ons land bewerkte druk werd door Ds. de Klerck vertaald en belangrijk aange vuld. Ilij werd daarin bijgestaan door prof. Brill en prof. Dozy. De bewerking van het 2e gedeelte der nieuwe uitgave is toevertrouwd aan den heer Buys te Noordscharwoude, die met de meeste nauw gezetheid zijne taak volvoert. Prof. Brill heeft an dermaal op zich genomen de Nieuwe Geschiedenis voor zoover zij over Nederland handelt, in het bij zonder met het oog op de behoeften van Middel baar en Hooger onderwijs, om te werken en uit te breiden. Daar bij is door dc uitgevers een historische Atlas, door Dr. Dozy bewerkt, aan dezen tweeden druk toegevoegd, een atlas door keurigheid van uitvoeringen juistheid van bewerking uitmuntende. Voor de jeugd is het bij uitnemendheid geschikt om er door opgeleid en gevormd, maar ook bekend te worden met al wat er op het tooneel der wereldgeschiedenis in den loop der tijden is voor gevallen, met wat er is gedacht en gewerkt, hoe de volkeren zich hebban ontwikkeld en de menscheid is vooruitgegaan. Daarom weuschen we aan dit boek een ruim debiet toe en hopen dat het, door leeraren van hooger en middelbaar onderwijs voor gestaan, in steeds wij deren kring bekend en gelezen moge worden. Maar ook de beschaafde man, die zich niet enkel met roman-litteratuur of de lectuur van den dag tevreden kan stellen, vindt hier een rijke stof tot nadenken, een prikkel tot krachtig handelen, in dit boek dat in uitnemenden vorm hem de hoofdgebeurtenissen van het levpn der volk- ren, en de vroolijke zwaluwen zwierden hoog in de lucht om den kloostertoren. Toen de Keizer dit alles nu lang genoeg bewonderd had, leidde Albertus hem en zijne hovelingen naar een drui- vewingerd en gaf eiken gast een mes in de hand om zich eene rijpe druif af te snijdendoch be val hun te wachten tot hij zou waarschuwen; plotseling evenwel nam hij de betoovering weg en. daar had elke gast zijn eigen neus beet en hield het mes klaar om ze af te snijden. Erederik vond deze klucht zoo grappig, dat hij zich den keizerlijken buik moest vasthouden van het lachen. Als dat dus recht toeging, dan was het toch een kunststuk, dat de beste goochelaar Albertus niet zon nadoen. Nadat de eerwaardige Dominikaan de kleine Richilda den geestenlijken zegen had gegeven en wilde vertrekken, verlangde de gravin nog een aandenken voor haar dochtertje, eene reliquie een agnus-dei of een amulet. Albertus sloeg zich voor *'t voorhoofd on sprak: tIs goed, dat gij't

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2