B i n n e n 1 a n i Daarna had de stemming plaats. Hot voor stel Périer werd met 345 tegen 341 stemmen urgent verklaard en ten opzichte van dat van Sainte-Croix besloten het te stellen in handen der commissie van dertig. Ma dit besluit kwamen de legitimisten uit den hoek met hun lang beloofd voorstel tot horstel der erfelijke monarchie. De Hertog van Larochel'aucould-Bisaccia trad als spreker op. Hij stelde niets meer of minder voor dan de Vergadering te doen verklaren, dat do monarchie het wettig gouvernement van Fiankrijk is en dat de troon behoort aan 't hoofd van het Huis van Frankrijk. Mac- Mahon zou worden Luitenant-Generaal van het Koninkrijk. De Koning en de Volksver tegenwoordiging zullen met elkander in over leg treden omtrent de Staatsinstellingen. Men heeft dit voorstel niet eens de ver zending naar de commissie van dertig waar dig gekeurd. De Bonapai tisten oogsten inmiddels wat ze gezaaid hebben. Door hun onbeschaamd op treden hebben ze den gematigden vrees aan gejaagd en hen •aangespoord zich nauwer op een gemeenschappelijk terrein aaneen te slui ten, 't Zal nu te bezien staan of de Bonapar- tislen thans, in vcreeniging met de beide uiter ste fracties immers men weet, dat de uiterste Linkerzijde van eeno Republiek, ge vestigd door deze Vergadering, niets wil hoo- ren nog pogingen zullen aanwenden 0111 de ontbinding der Vergadering te verkrijgen. Bij wedrennen in het Buis de Boulogne (prijs 100,000 frans) heeft, tot groot verdriet der Parijzenaarseergisteren een Engelseh paard gezegevierd. Mac-Mahon woonde met zijn echtgenoot het feest bij en werd niet toe gejuicht. 't Groote koffieh. der Nieuwe Opera te Parijs, 31 boulevard llaussmann, de verzamelplaats der Bonapartisten, is op last der politie gesloten. Volgens L' Univers'is Generaal Elio (Carlist) te Parijs aangekomen, met het doel om slicht te doen opgaan over't karakter der Carlistische beweging.» Do Heer Gladstone heeft succes gehad van zijne, onzen lezers bekende, redevoering voor de mijnwerkers van Aston Hall. Ze hebben ecne deputatie naar hem afgevaardigd 0111 hem uit hun naam mede te deelen dat zij, na onderzoek der argumenten van den lieer Gladstone, tot de overtuiging waren gekomen dat het onrechtvaardig was in te grijpen in de rechten van anderen en daarenboven in slrijd met de beginselen hunner verceniging. Daarom hadden zo dan ook bestoten hun eisch te laten vallen dat de arbeiders, welke niet tot hunne vereeniging behoorden, zou den ontslagen worden. Over de loonquaestie waren ze 't echter met de patroons nog niet eens kunnen worden. Te Leamington werd Zaterdag 11.onder voorzitterschap van den bekenden Joseph Arch, eene vergadering gehouden van het bestuur der algemeene landbouwdaglooners-vcreeni- ging. Eene resolutie werd aangenomen strek kende om alle werklieden-vereenigingen te verzoeken te verhinderen dat werklui uit de steden landbouwarbcid zouden gaan zoeken op het platteland, met name in den oogsttijd. Nog steeds houden de arbeiders den strijd tegen de pachters vol. Volgens 't laatste rapport van den Onder koning van Indie, dd. 13 Juni, was in den toestand nog niet veel verandering gekomen. Het Deensche Ministerie heeft zijn ontslag genomen. Woensdag middag heeft Z. M. de Koning den oud-Minister Eslrup hij zich op hot paleis ontboden. 't Italiaansch gouvernement heeft, gelijk in een telegram, uit Marseille aan de Engelsche bladen gezonden, ten stelligste wordt verze kerd, hij de Fransehe Regeering een protest ingediend tegen het bekende bedevaartslied „Dieu de clémence enz. en met name tegen hit referein: Sauvez Rome et la France.."" De Fransehe Minister van Binnenlandsche Zaken zou den geestelijken autoriteiten thans hebben verzocht voor 't vervolg in genoemd referein eene wijziging te brengen. fcsiiTiss 9 IS Juni. Gisteren morgen om S uren werd aan de ingezetenen alhier met statig klokgelui aangekondigd, dat de verjaardag van II. M. onze geëerbiedigde Koningin was aange broken. Die dag is hier dan ook op eene bizon der luisterrijke wijze gevierd geworden. Reeds van den vroegen morgen wapperde van alle publieken en bijna alle particuliere gebouwen de nationale driekleur, meestal met oranjewimpel ver sierd, terwijl men overal de handen in beweging zag 0111 alles in gereedheid te brengen voor de verlichting, welke des avonds zon moeten plaats hebben. Met angstige bezorgdheid waren vélër blikken naar boven gericht, daar de somwijlen sterk bewolkte lucht niet veel goeds voorspelde; gelukkig echter is het weder boven verwachting meegevallen, en we mogen zeggen dat het als't ware één uitgezochte dag is geweest. Tegen ces namiddags een uur voreenigden zich de gaaibol ders van Sluis om hunne confraters van het naburige Houcke (België) op de kaai in te halen, die opge komen waren om deel te nemen aan een wedstrijd kende zee te genioet; eene zee waarvan zij zelfs geene kaarten aan boord hadden, en elk uur dat zij langer dien koers volgden, kon hen tegen eene onbekende kust werpen of op het een of ander eiland zetten. Als eerste officier, na den kapitein rustte op hem de plicht voor het behoud van het hun toevertrouwde schip te zorgen. Nu evenwel ging het zijn verderf te iemoet en hij mocht dus de zaak niet op haar beloop laten. Nog eens zocht hij den kapitein op, en ver zocht hem te doen wenden. Nu echter werd kapitein Powell driftig en dreigde hem te doen opsluiten als hij nog eenmaal waagde zijne beve len tegen te streven. Hij voerde het schip; eerst bij de aankomst in de haven kon de bemanning zich bezwaren, zoo zij meende in haar rechten ge krenkt te zijn. De passagiers werden onrustig en voor het eerst kwamen zij nu op de gedachte, dat kapitein Powell misschien krankzinnig geworden was en hen nu een zekeren ondergang tegemoet voerde. En wat was daartegen uit te richten. De opper stuurman voelde zich nog te afgemat door zijne ziekte, om krachtig tegen zijnen chef te kunnen optreden ai had hij het gewaagd, en de beman ning was te zeer aan subordinatie gewend, om tot doortastende maatregelen de hand te leenen, zoo er niet eene ernstige aanleiding toe bestond. Nu echter zeilde het schip nog in de opene vrije zee, al kon zich niemand meer ontveinzen, dat het buiten zijn koers was; en het kon best gebeuren, dat het te laat was als men zich niet spoedig tegen de noodlottige bevelen verzette. Mr. Levison stelde nog voor, dat de dames den kapitein zouden aanspreken en hem smeeken naar Engeland terug te zeilen. Kate echter weigerde hardnekkig slechts een enkel woord tot hem te richten, daar zij hem sedert den bewusten morgen meer vreesde dan alle verschrikkingen van den Oceaan. Boven werden iutusschen weer acht glazen aangeslagen. De kapitein kreeg kooiwacht cn ging uitgeschreven door de boldersverèehiging van Sluis. Deze sociëteiten, dragende hunne banieren, vergezeld van eene eerewachtbestaande uit carousselrijders en voorafgegaan door muziek trokken stoetsgewijze de straten door om zich te begeven naar hunne respectieve plaatsen waar de wedstrijden zouden gehouden we rden. Dat deze stoet- gevolgd werd zoo door vele inwoners als door eene menigte opgekomen vreemdelingen, zal wel niet behoeven gezegd te worden. Onder de hand werd het zes uur tegen welken tijd het gunstig bekende muziekcorps vau den Graaf Lebailly uit Brugge gewacht werd om des avonds concert te geven op het marktplein. Dit gezel schap was op den bestemden tijd daar en nu werd er tegen zeven uur een optocht geïmproviseerd, waaraan door verschillende maatschappijen werd deel genomen. Alles liep in de beste orde af. De stoet werd om half negen in het park ontbon den, wanneer de muziekanten de estrade beklom men om met het concert een aanvang te maken, terwijl de leden der andere sociëteiten zich ver wijderden om straks meer persoonlijk deel te nemen aan de algemeene feestvreugde. Het pro gramma voor het concert bevatte de volgende stukken 1Grande Marche van Saüpe. 2. Ouverture de Nabuchodo- ïfós'orVebdi. 3. La vie parisienne, quadrille J. Steauss. 4. Caprice fantaisie. A. Schwibbé. 5. Philomène, valse A. Clément. 6. Ouverture de Martha Elotow. 7. L'Enclumepolka Laube. 8. Marche, Potpourri sur la fille du régiment Gtjng'l. 9. L'Expéditif, galop A. Clément. Dit programma is, zooals te verwachten was, flink uitgevoerd geworden. Tijdens de uitvoering werden luchtballons opgelaten en de lichten ont stoken. Dat eene keurig begroende estrade, opge richt in den vorm eener kiosque, met ongeveer drie duizend lampions verlicht behalve de verlich ting a giorno, een prachtig gezicht oplevert, zal wel geen betoog behoeven. Niemand kon dan ook anders dan volmondig betuigen, dat het lief, zeer lief was. Bij afwisseling werden vuurpijlen ont stoken en aan voetzoekers was geen gebrek. Was het aangenaam op het marktplein te vertoe ven, niet minder was het zulks op de kaai. Wanneer men daar van het rijkskantoor de ver lichting beschouwde, was het door de weerkaat sing in het water alsof men een vuurzee zag. Ook de eerepoort, aan het Zuideinde der stad geplaatst, had een trotsch aanzien en leverde uit de verte onder de boomen gezien een keurig perspectief op. Bij enkele particulieren was ook nog het een en ander bizouders waar te nemen. Zoo was de tuin van den heer J. M. Hennequin heel lief a giorno verlicht, terwijl in het midden eene W van lampions prijkte. Aan het societeits gebouw waren in kolossale letters de naamcijfers van den Koning en de Koningin aangebracht, die de naar beneden. De tweede stuurman kwam op dek. Nog altijd behield het schip den koers, die het al verder en verder naar de vreeselijke een zaamheid van de noordelijke luchtstreken voerde. De landagent was de kooi van den opperstuur man binnengegaan, om hem hunne belangen voor oog-en te stellen. Hij vond den zeeman reeds geheel gekleed. //Mr. Olbridge," zeide hij op vastberaden toon, z/ik kom U namens de gezamenlijke passagiers aansprakelijk stellen niet alleen voor ons maar ook voor het eigendom uwer reeders, ingeval gij nog langer duldt, dat een waanzinnige ons onge lukkig maakt. De matrozen zijn op onze hand wij dragen U de leiding van het schip op." //Mijnheer Nolten, gij weet niet, wat gij zegt," zeide de stuurman somber; het is een gevaarlijke zaak, waartoe gij de hand leent." z/Ik zou het niet doen", zeide de Amerikaan //maar de nood dringt. De timmerman was zoo even op de bovenbramra en beweert, dat er voor

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2