Politiek Overzicht. brengen, zonder verdacht te worden van politieke bedoelingen! En nu ten slotte nog een woord over den uitslag van de expeditie tegen Atsji. De Penang-gazette, eene van de ineest vijandige bladen tegen Nederland, een blad, dat gedurende den geheelen oorlog partij gekozen heeft voor de Atsjineezen, zegt het volgende De positie der Atsjineezen is thans zoo hopeloos, dat wij ter wille der humaniteit wenschen, hen eene minnelijke schikking met de Nederlanders te zien aan gaan. Nu de Nederlanders de hoofdplaats in bezit geno men en versterkt hebben eu verscheidene kleine Staten, onder anderen Pedir, zich hebben onderworpen, is het voor de overige Atsjineezen een onmogelijk heid gewordeneen Europeesche strijdmacht, welke ook, het hoofd te bieden. Al kunnen zij, door een soort van guerilla-krijgden strijd een onbe- paalden tijd rekken en daarmede hun vijand kwellen zij zouden voor zichzelven geen voordeel er bij vinden en zich misschien ten slotte harder voor waarden zien opleggen dan hun nu zijn aangeboden. Op dit oogenblik hebben zij te doen met een vijand, die bereid is om te onderhandelen; maar met in hun verzet te volharden zouden zij bij de Nederlanders wellicht verbittering teweeg brengen en in een toestand worden gebracht, waarin niets anders zou overblijven dan de hardere voorwaarden aan te nemen, De Atjineezen moeten trouwens zei yen inzien dat zij cn wel binnen kort, moe ten toegeven en dat zij hoe spoediger en hoe be reidvaardiger zij het doen, zooveel te meer kans hebben om zich de volledige vervulling te verze keren van de beloften, die generaal van Swieteu in zijne manifesten heeft gedaan. Iu Europa en Ameri ka is aller a'audacht op hen gevestigd. Dooi de edeJc wijze, waarop zij voor hunne onaf hankelijkheid hebben gestreden hebben zij overal sympathie en belangstelling verwekt, en vooral daarom ïs het ten eenemale ondenkbaardat de Nederlanders in de vervulling hunner beloften zouden te kort komen. Met, liet oog op al deze omstandigheden stemmen wij in met hetgeen gene raal van Swieten in zijn proclamatie heeft gezegd: dat ieder die, even als Tuukoe Payab, de Atsji neezen aaugespoort om den strijd voort te zetten, geen vriend van Alsjin is. Wat dunkt U van 't beleid van den Gene raal van Swieten. Lezers? Heeft hij zijn doel bereikt? Men begint zich in Frankrijk op de open bare straat al even ongepast té gedragen als in de Nationale Vergadering. Allerschande lijkste scènes zijn voorgevallen aan het spoor wegstation St. Lazare, waar do treinen uit Versailles aankomen. Gambetta werd door in zich zeiven, tenvijt liij de kooi verliet en de stuurman zijn tafel en boeken op zijde schoof en een oogenblik over de kaart gebukt bleef. Toen stond deze op en ging naar het dek, waar de kapitein als naar gewoonte, met langzame schreden, zwijgend heen en weer liep. Wel, hoe gaat het, stuurman sprak hij tot zijnen officier, zoodra hij- dezen zag; „beter? Gij ziet er nog ellendig uit." „Ja, kapitein" zeide de aangesprokene, terwijl hij onwillekeurig naar de zeilen keek;„ nog erg zwak. Wat is de koers, John;?" Noord-Noordoost, mijnheer", antwoordde de man aan het roer, tot wien de vraag gericht wras. Noord-Noordoost zeide de stuurman verwon derd en wéér viel zijn oog op de leizeilen aan bakboord. Daarop trad hij nader bij den kapi tein en zeide op fluisterenden toon: „Maar om Gods wil, kapitein, waar zeilen we toch heen Heb geen zorg, maat" 'antwoordde kapitein Powell, terwijl zijne wenkbrauwen zich samen- verscheidene Boiiapailislen uitgejouwd en één heeft zelfs getracht hem te mishandelen. Vruchteloos riepen de Republikeinsche Afge vaardigden de hulp der politie in. Dit alles geschiedde eergisteren. Gisteren hebben die scènes zi-h herhaald. Wederom heeft een Bonapartist, ditmaal een Graaf, getracht Gam betta met een stok te slaan en schoon 't in een telegram heet dat de heer Ordinaire den slag heelt gepareerd, lezen we toch, dat het gelaat van den ex-dictator nog de sporen draagt van de ondergane mishandeling. Ook de heer Granier, gezegd van Cassagnac, heeft zich weer op voet van oorlog gebracht, en hoogstwaarschijnlijk zal men weêr binnen kort van eenige duels hooren. 't Is werke lijk of de Bonapartisten weêr iets in den zin hebben. Gelijk te verwachten was is het Fransche kabinet terstond in de Kamer geïnterpelleerd over'tgeen aan liet spoorwegstation St. Lazare is voorgevallen, 't Geschiedde bij monde van den lieer Baze, die de waardigheid van ques- tor bekleedt. De Minister Fourtou antwoord de op zijn vragen, dat hij lot nu toe slechts tegenstrijdige berichten had ontvangen. Al leen wist hij zeker dat een Afgevaardigde was gearresteerd, doch deze was nu reeds vrijgelaten. De regeering zou de zaak onder zoeken. Twee dingen zeide de Minister, de heer Fourtou zijn zeer te betreuren namelijk van de eene zijde het misbruik der publieke macht en van de andere zijde liet verzet tegenover de brave mannen, welke met de handhaving der orde zijn belast. De lieer Baze verklaarde dat hij hiermede tevreden was. Toen den volgenden dag een andere afge vaardigde op deze interpellatie terugkwam, gaf de Minister een vrij zonderling en ondui delijk antwoord, dat eindigde met den uit roep Wij zullen geen aanranding' der open bare orde dulden. Hetzelfde ongeveer moeten de brutale agenten aan het station aan de Republikein- sclie Afgevaardigden hebben toegevoegd, toen ze zich beklaagden over de aanvallen waaraan zij bloot stonden. 'tZijn de Afgevaardigden zeiven, die hier wanorde komen veroorzaken!" zeide de agent, en een oogenblik later arres teerde bij den lieer Rouvier. Eenige andere Afgevaardigden ondergingen 't zelfde lot, maar wisten latei' te ontkomen. Echass'ériaiix, een Bonapartistisch Afgevaardigde, wenschle daarop de agenten in 't publiek geluk. Gisteren werden weêr eenige lieden, dit- trokken „het schip is in goede handen. We zijn veel naar het zuiden afgedreven." „Naar het zuiden? we hadden van middag IJ l. graden noorderbreedte en moeten van avond de hoogte van de Noordkaap op IJsland passee- ren. Waar vaart gij heen?" „Mr. Olbridge" zeide de kapitein koel, ik ben belast met de leiding van het schip cn dus zal ik den koers bepalen. Daarom verzoek ik, dat gij U niet om dingen bezorgd maakt, die U niet aangaan." „Maar kapitein Powell," smeekte de stuurman in doodelijken angst; „zooeven was de kok bij mij; onze voorraad raakt uitgeput en wij zeilen waar lijk op deze wijze de ijszee iu. Bedenk dat wij passagiers voeren en in Liverpool onzen tijd moeten uitbetalen „Als ik U een goeden raad geven mag Mr. Olbridge" zeide de kapitein", ga dan weêr naar uwe kooi en ga slapen; de verantwoording van de vaart neem ik op mij. Gij hebt mij verstaan maal gewone particulieren, gearresteerd, liet station is thans met troepen afgezet. La Paysliet Bonapartistisch orgaan, 't welk iu een allerschandelijkst1 artikel de agen ten had gelukgewenscht met hun vangst ('t heette o. a. dat do politie en de Repu blikeinen natuurlijke vijanden waren evenals de wachthonden en do wolven) is geschorst cn zal gerechtelijk worden vervolgd. Ge schorst zijn voorts ook de dagbladen Rap pel en XLXe Siècle. De lieer Sainte-Croix, die Gambetta aan liet spoorwegstation St. Lazare aanrandde, is tot 6 maanden gevangenisstraf, 200 fran ken boete en in de kosten veroordeeld. Hij weigerde een advocaat ter zijner verdediging te nemen. Do andere gearresteerde personen zijn tot gevangenisstraf veroordeeld, variee- rende tusschen 8 dagen en één maand. De gemeenteraad van Bordeaux is om on bekende redenenen geschorst. Woensdag 11. was in het Engelsch Lager huis aan de orde het voorstel van den be kenden anti-Roomschen Afgevaardigde New- degate, om een onderzoek in te stellen naai den stand der kloosters in Engeland. Er waren evenwel te weinig leden in het Iluis tegenwoordig nog geen veertig om de zaak in behandeling te nemen, cn Newdêgate werd dus, wat men noemt, counted out." Hierover lieeft liij zich in de volgende zitting beklaagd, 't Was de schuld, zeide hij, van den heer Bowyer, liet hoofd der Roomsch- Kalholieke partij, die op liet beslissend oogen blik niet alleen met de zijnen liet Huis had geruimd, maar ook anderen had belet in de zaal te verschijnen. De lieer Bowyer ont kende niet dat hij door zijn Count-out" den lieer N'ewdegate en do kamer het houden en aanhooren van een vervelende speech tiad willen besparen. Gisteren, Vrijdag stond Newdjégatels voorstel voor de tweede maal op de lijst. De heer Gladstone beeft zich bereid ver klaard de landbouwdaglooners-unie met zijn raad te steunen. Huiszoekingen hebben te Berlijn plaats ge had, niet alleen bij den President van het algemeen Duitsch arbeidersbond, bij de redac tie van de Neue Socialdemokrat, bij den heer Ilasselmann en nog een twintigtal andere bekende sociaaldemocraten, maar ook bij juf vrouw StSgëmann, presidentesse der vereeni- ging van Berlijnsche werkmansvrouwen en meisjes. Bij haar zijn ongeveer 90 brieven in beslag' genomen, waaronder zegt de Neue Socialdemokrat,' zich minnebrieven „Ja wel kapitein" zeide de stuurman van zijn stuk gebrachtwant hij bemerkte zeer goed hoe zeer het gedrag en het uiterlijk van zijnen chef in dien korten tijd veranderd waren. De man was doodsbleek geworden en zijne oogen dwaalden onrustig en glinsterend been en weer. Maar wat kon bij zelf doen? Tegen den wil van zijnen meerdere durfde bij niet handelen, want aan boord bezit de kapitein onbeperkt gezag en moet die ook bezitten. „Op welke lengte zijn wc, kapitein Powell zeide hij na eene kleine pauze. „Laat de berekening maar aan mij over" zeide do kapitein ontwijkend„tot gij volkomen her steld zijt." „Datl zou ik toch gaarne het logboek hebben." „O, dat heeft den tijd wel." „Kapitein Powell" zeide de stuurman met nadruk „volgens de scheepswetten en op bevel van de recders, moet de stuurman liet logboek bijkou-

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2