Politiek Overzicht. Buitenland. .Nu is en blijft hel dragen van de wapenen voor het Vaderland een plicht waaraan ieder een plicht, zich wacht te onttrekken. De verwerping van Chaurand's voorstel tot verscherping der Zondagswet het Ministerie heeft ook hierbij weer gestemd met de min derheid heeft niet weinig sensatie gemaakt en den ultra-clericalen Univers zeer Verbit terd. liet blad spaart dan ook geen verwij ten aan de ongetrouwen, die zich tegen de prise en consideration hebben verzet. Maandag, moet een aanvang gemaakt zijn met de tweede beraadslaging over het eerste deel der gemeentewet, 't welk betrek king heeft op de verkiezingen. Daarna komt aan de orde een voorstel van den lieer Tolain betreffende de fabricage van gouden en zil veren voorwerpen, welke voor export zijn bestemd. Een liefhebber van statistiek heeft uitgerekend dat Ledru-Rollin, toen hij onlangs in de Kamer het woord voerde, niet minder dan 119 malen door zijne medeleden in de rede is gevallen. 't Journal Ofiïciel behelst een decreet waarbij legen 26 Juli a. s. eene nieuwe verkiezing wordt uitgeschreven op Martinique ter ver vanging van den overleden Pory-Papy. 't Be helst voorts weer eenige wijzigingen in het personeel der administratie. Eenige prefecten en onderprefecten zijn ontslagen of verplaatst. Mac-Mahon ontving Zondag den nieuwen Pauselijken nuntius ten gehoore en zeide hem dat hij diep geroerd was over 's Pausen ge voelens te zijnen opzichte en 's Pausen goede wenschen voor de welvaart en 't geluk van Frankrijk. Ik bid u zeide Mac-Mahon tot slen nuntius otn aan Z. II. onzen dank en Me verzekering onzer kinderlijke vereering ever te brengen en ik verheug mij er over dat de Paus u tot zijnen vertegenwoordiger heeft gekozen. Rochefort is met de Parthia uit New-York naar Europa vertrokken. Hij heeft in ge noemde stad slechts eenmaal een lezing ge houden. Het Engelsch lloogerhuis heeft Vrijdag 11. in tweede lezing de wet betreffende het op richten van een Hof van Appèl voor Ierland en Schotland goedgekeurd, 't Lagerhuis hield zich bezig met de wet betreffende de tappe rijen, maer bracht die in deze zitting nog niet ten einde. In eene vorige zitting heeft de Premier, de heer Disraëlie, verklaard, dat het der Regeering aangenaam zou wezen, wanneer het Huis zich met zijne werkzaamheden wat j haastte. Zeer ten onrechte, zeide hij, was 't gerucht verspreid als zou de tegenwoordige zitting kort zijn en weinig belangrijk ople veren. Het tegendeel was het geval. Niet minder dan zeven wetten toch, allen van 't uiterst belang, zouden bij het Huis in behan deling worden gebracht, 't Was zaak haast te maken, want anders zou de zitting mis schien zeer lang kunnen duren. D'it West-Suffolkshire komt het treurig be richt, dat de pachters geweigerd hebben met hunne arbeiders in eene schikking te treden zoolang deze hun lidmaatschap van de Unie niet hebben opgezegd. De nieuwe Katholieke universiteit te Lon den zal eerlang geopend worden. liet eerste gebouw is reeds gereed. Er kunnen voor- loopig nog slechts '100 studenten geplaatst worden. De directie heeft een Pauselijke brève ontvangen, vergezeld van een aposloli- schen zegen voor de inrichting. Morgen wordt te Bedford een standbeeld voor John Bunyan geplaatst, 't Geschiedt op kosten van den Hertog van Bedford. Uit Calcutta wordt getelegrafeerd, dat de eerste brug over de Ganges thans voor 't verkeer is opengesteld. Volgens de Strassburger Zeitung zal de oudste zoon van den Duitschen Kroonprins, die op 'toogenblik 10 jaar oud is, dezen zomer aan de universiteit te Straatsburg zijn studiën beginnen. Uit Bazel komt de lijding dat de beroemde kerkhistoricus, Karl Rudolph Hagenbaeh, Hoog- leeraar aan de aldaar gevestigde Iloogeschool in 73jarigen ouderdom is overleden. Ook als dichter had hij zich in Zwitserland en Buitsch- land bekend gemaakt. Te Genève heeft Zaterdag een hevige brand gewoed, waardoor dertien gebouwen werden in den asch gelegd. Verlies van menschen- levens heeft men gelukkig niet te betreuren. Zondag 11. is te Rome het jaarfeest der grondwet met geestdrift gevierd. De stad was prachtig geïllumineerd, er werd vuurwerk ontstoken en er was eene groote volksmenigte op de been. Te midden van al die vroolijkheid kwamen de tachtig Amerikaansche pelgrims aan, van wie in den laatsten tijd zoo dikwijls sprake is geweest. In de olficieele Spaansche Gaceta wordt eene circulaire aan den Minister van Buiten- landsche Zaken openbaar gemaaktwaarin verklaadr wordt, dat de Regeering trachten „Nu weet ik ook hoe liet komt, dat ik het in de laatste uachten zoo koud gehad heb, en waarom er bijna geen einde aan de dagen komt. Ik geloof waarlijk, dat de kapitein eerst een speelreisje met ons naar IJsland maakt." „Of er nog voorbij Mr. Nolten zeide de Duitscher; de zaak begint mijl bedenkelijk voor te komen, en wat is de kapitein sedert de laatste weken stil en zwijgend en wat ziet hij er bleek uit. Ik kan mij in de wereld maar niet begrij pen, wat hem beweegt om buiten zijn koers te gaan. Ilij moet ons toch in elk geval - langer den kost geven." „Ik begrijp het ook niet," zeide de Amerikaan; „maar zooveel is zeker, dat hier niet alles in den haak is, en morgen aan den dag spreek ik met den opperstuurman, die stellig nog niets van het geheele geval weet." „Haar de tweede stuurman heeft nu de wacht." „Bah", zeide de Yankee, „die domkop is niet zul in Spanje en op Cuba ile orde te her stellen en den oorlog tot een einde te bren gen. De Regeering hoopt, dat de buiten- landsche Mogendheden hare pogingen, om aan de Regeeringloosheid een eind te maken zullen waardeeren. Wanneer dus ver klaart de Regeering aan den tegenwoordigen exceptioneelen toestand een einde zal gekomen zijn, zal aan de natie de gelegenheid worden gegeven onverhinderd en zonder dat pressie wordt geoefend, van haren wil te doen blij ken. Ook de Minister van Financiën heeft het een en ander omtrent zijne plannen ge zegd. De Gaceta meldt voorts nog, dat de Regee- ringstroepen bij Grandesa (Tarragonië) na een gevecht van 5 uren, vier Carlistische benden hebben verslagen. Men wil dat Don Alfonsus ze aanvoerde. De Carlisten verloren 80 man aan dooden, 30 aan gevangenen en verschei dene officieren. Uit Carlistische bron wordt gemeld dat de Carlisten liet beleg van Irun en Fontarabia slechts opgebroken hebben om aan de boeren gelegenheid te geven het land te bebouwen. Zij zouden vier groote kanonnen hebben ont vangen. De Noord-A merikaansehe Senaat heeft, na een debat van 20 uren, zijne goedkeuring geschonken aan de zoogenaamde Civil Rights Bill, waarbij aan kleurlingen en blanken vol komen dezelfde rechten worden toegekend. Wij hopen op deze wet terug te komen. BELGIE. Be verkiezingen zijn afgeloopen. Wat liet ge volg er van zijn zal moet de toekomst leeren. Te Gent heeft de klerikale lijst gezegevierdoverigens hebben de liberalen eenige stemmen gewonnen door den uitslag in de andere steden n. 1. Verviers Soignie, Charleroi enz. DUITSCHLAND. Te Berlijn in het Augusta-hospitaal, zijn dezer dagen kort na elkander twee gevallen van miltvuur voorgekomenen wel beide met doodelijken afloop. Bij den eersten lijder is geconstateerd, dat hij de ziekte niet heeft gekregen door het eten van vleesch, afkomstig van een aan miltvuur lijdend beest, maar het is meer dan waarschijnlijk gewor den, dat de smetstof zich aan hem heeft medege deeld bij de uitoefening van zijn dagelijksch bedrijf, het uitpluizen namelijk van oude spoorwegwaggon- kussens, met koehaar opgevuld. Acht dagen na de lijkschouwing van dezen man werd de gasthuis knecht, die het lijk weder dicht genaaid had, ziek. Dezelfde verschijnselen vertoonden zich bij hem, veel meer dan een gewone matroos, en stelt er z/geen belang in." z/Als wij passagiers eens de banden inéén sloegen." //De passagiers hebban geen recht tegenover den kapitein. Laat mij maar eens begaan." z/Ja, en ondertusschen gaan we de IJszee in." //Zoo gauw gaat het nietvan daag is er ech ter niets meer aan te doen, maar morgen." z/De Amerikaan pakte de zaak flink aan. Voor heden was er werkelijk niets meer aan te doen want de tweede stuurman had toch niet van koers durven veranderen, al had hij ook gewild. Den volgenden morgen echter toen de kapitein de wacli op het dek had, trad onze passagier de kooi van- den opperstuurman binnen en zeide snel en zacht //Kameraad, een woordje in vertrouwen. Weet gij onder welke breedte we op 't oogenblik zeilen /,'k Ben mijn geheele rekening kwijt" bromde de Duitscher keek naar de sterren en toen zijn reisgezel op zijne wandeling weer in zijne nabij heid was gekomen zeide hij, het hoofd schud dende „Is dat daar de poolster niet?" „Welke?" vraagde de Amerikaan. „Daar heel boven ons." „Wel komaan, de poolster staat veel lager," luidde het antwoord, daar zoowat, aan de „slapers" kunnen wij ze altijd gemakkelijk vinden. Ziet gij, de twee onderste sterren van den grooten beer wijzen altijd recht op de. maar, wat duivel!" viel hij zich zeiven plotseling in de rede „gij hebt gelijk, het is de poolster! Maar, mijn hemel, waar staat zij toch nu welzoo hoog heb ik ze nog nooit gezien; zelfs niet aan de kust van Canada „Dan zijn wij ook ver het noorden ingeraakt" riep zijn reisgenoot uit „en wij varen nog elk uur verder daarheen. Ziet- gij niet, dat wij er bijna recht op aanhouden

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2