riep GambeUa uil sde ware middelen van verzoening' Gelijk men reeds weet, heeft de Kamer in deze zitting met 393 tegen 356 stemmen be sloten tot eene tweede behandeling der kies wet over te gaan. Behalve Dufaure en Gam- betla heeft ook nog Louis Blanc met nadruk het ontwerp bestreden, wijl daardoor het alge meen stemrecht werd verminkt, 't Ging niet aan beweerde ook hij dat een Kamer, die zelve door het algemeen stemrecht was tot stand gekomen, de handen daaraan sloeg om het te verminken. Ook waarschuwde hij er tegen, den Bonapartisten een wapen in handen te geven. Over een paar jaar toch zouden zij komen om aan 't volk terug te geven of althans te beloven wat men aan 't volk thans ontnam. Louis Blane noemde 't voorts een dwaasheid de politieke meerder jarigheid eerst te doen beginnen met het 25ste jaar. Over het geheel had Blane veel meer suc ces dan Ledru-Rollin, wiens speech aan de meesten zeer is tegengevallen. In 't Engelsch Iloogerhuis is Donderdag het ontwerp van den Aartsbisschop van Can terbury betreffende den openbaren eeredienst ter behandeling gekomen. Een amendement om de wet niet verder te behandelen werd met 137 tegen 29 stemmen verworpen, De Minister van Binnenlandsche Zaken, de lieer Cross, verdedigde in 't Lagerhuis zijn ontwerp betreffende de tapperijen. In eene inleidende redevoering verklaarde de Minister dat hij bierhuizen en tapperijen op dezelfde lijn wenschte te stellen, dat hij het sluitings uur voor Londen bepaald wenschte te zién op half een na middernacht, voor steden in de provincie op elf ure en voor het platte land op tien ure. Deze laatste mededeeling werd levendig toegejuicht. Een voorstel van den heer Forsyth, om reeds ten twaalf ure te sluiten; werd ver verworpen met '101 tegen 126 stemmen en evenzeer een amendement van den Heer Ilar- court, om in de steden in de provincie 't sluitingsuur te stellen op half twaalf. Niet gelukkiger was de heer Melly, wiens voorstel om op t land des Zondags reeds ten 9 ure te sluiten, met eene aanzienlijke meerderheid werd verworpen. Lord Derby ontving dezer dagen eene de putatie ten gehoore, welke hem, bij monde van Sir Bartle-Frère, kwam mededeelen, dat de middelen tot onderdrukking der slavernij in Oost-Afrika onvoldoende waren. Ze meenden dat het beter zou gaan wanneer men b. v. gunstigeii wind te zien zwellen om het begeerde doel te bereiken?" „Ik begrijp U niet, kapitein" zeide Kate nu verschrikt en trachtte, hoewel zachtjes, hare hand vrij te krijgenmaar Powell liet ze niet los en met bewogen stem ging hij op dringenden toon voort. „Ontwijk mij niet langer ten minste nu niet en wees verzekerd, dat ik U van dit. oogeublik af, nooit weer met eene enkele vraag zal lastig vallen, of met een enkel woord zal hin deren; het zal het laatste zijn wat ik tot U spreek." „Kapitein Powell", smeekte Kate en keek ang stig het dek rond; maar zij waren alleen. Alleen aan het roer stond een man, die de oogen op het bramzeil gevestigd hield, dat hem door te gaan klapperen dadelijk te kennen gaf, wanneer hij te veel tegen den wind wilde loeven. Hij lette vol strekt niet op hetgeen op het dek voorviel. „Zeg mij slechts dit alleen" ging de kapitein meer consuls benoemde. De minister beloofde dat hij 't voorstel in overweging zou nemen, maar voegde er bij, dat de Regeering niet maar overal consuls kon aanstellen, doch slechts daar waar ze veilig waren. De Minis ter achtte een tweede Abissynische expeditie niet wenschelijk. In de Westelijke graafschappen van Enge land hebben de pachters besloten een uitge breide vereeniging op te richten tenein de met vrucht zich te kunnen verzetten tegen de eischen der arbeiders. De vereenigde Kamers van Koophandel en Landhuishoudkundige Vereeniging zullen bij liet Parlement petitioneeren tot 't oprichten van een Ministerie voor Koophandel en een Ministerie van Landbouw. Te Berlijn heeft dezer dagen een congres van orthodox-evangelische predikanten plaats gehadwaar steen en been is geklaagd over de nieuwe kerkelijke wetten. Deze prote- stanlsclie priesters houden 't er voor, even als de ultramontanen, dat de Staat aan de Kerk de macht ontnam welke haar rechtma tig toekwam en haar veel nadeel toebracht, ook flnantieel. Donderdagavond was de Paus iets beter, 't Heet dat Z. II. geen gevolg wil geven aan den raad zijner doctoren, te Castel Gandolfo een weinig frissche lucht te gaan genieten. De correspondent van Daily News beweert daarentegen, dat de Paus wél wil, maar de geneesheeren niet. In staatkundige en fmancieeie kringen te Parijs wekt de toestand van Z. II. ernstige ongerustheid. Men houdt daar zijn ongesteld heid voor zeer ernstig. De berichten uit Spanje zijn en blijven zonder algemeen belang, lieden meldt de telegraaf dat een Spaansch fregat eindelijk te Oran de 500, uit Carthagena ontsnapte galei boeven beeft aan boord genomen. Cabecilla Saliva is met 400 man Bosas binnengerukt. Ilij beeft vruchteloos getracht zich meester te maken van een stoombootje in de haven, 't welk dienst doet tusschen Barcelona en Cette. Van de Sandwichs-eilanden zijn berichten ontvangen dd. 9 Mei. De Wetgevende Ver gadering was den 30sten April bijeengeko men. Do Koning opende de zittingen met een toespraak, welke hoofdzakelijk bestond uit klachten over do buitengewoon groote kosten der Regeering, kosten welke vooral waren veroorzaakt door het transporteeren van melaatschen, de begrafenissen der beide voort, „is hot werkelijk waar, dat gij nu naar Engeland gaat om een bruidegrom in de armen te snellen Is het waar, dat hij ongeduldig aan den oever wacht, en dat dit schip „Het is waar, kapitein" zeide Kate ernstig en bemerkte, dat hij bijna op 't zelfde oogeublik hare hand los liet, die hij tot nu toe bijna krampachtig in de zijne had geklemd. „Ik ben de bruid van uwen vriend, van Mr. Ottsen, en weinige dagen na onze aankomst zal ons huwelijk plaats hebben, Maar dit alles heeft, mijue moe der TJ reeds te New-York gezegdgeloofdet gij haar niet?" „Neen" zeide de zeeman, en het woord kwam als een zucht over zijne lippen; „neen, ik kon mij niet verbeeldendat gij dien drogen, ernstigen man van zaken, dien Ottsen, zoudt kunnen beminnen ik kon mij niet voorstellen, dat ik werkelijk aan den ingang des hemels gestaan had, alleen om te vernemen, dat ik er nooit zou binnengaan." vorige Souvercinen en de verkiezing hunner opvolgers. Via San Francisco zijn dd. 23 April uit Japan de volgende berichten ontvangen: Yiento, de aanvoerder van den jongsten op stand, is onthoofd. Na de executie is zijn hoofd op een staak tentoongesteld. De expe ditie naar Formosa zal worden versterkt en vervolgens naar Corea vertrekken. De spoorweg tusschen Osaka en Kobe is nog niet geheel gereed; maar men verwachtte dat dil; den lsten Mei bepaald liet geval zou wezen. De Keizer zou de opening bijwonen. Te Nilta heeft een brand gewoed, waardoor 221 huizen zijn in de asch gelegd. Vele der van dal; beroofdeu stierven van honger. Te Gika werden 400 huizen door brand vernield. Buitenland. BELGIE. Velen zien in gespannen verwachting den 9 Juni te gemoet en niet zonder bezorgdheid, want door menig oprecht patriot, die den tegenwoordigen onhoudbaren toestand van Belgie inziet, wordt ge vraagd wat zal de aanstaande kiezing baren? Voor de senaat moeten aftreden 16 klerikale en 21 libe rale kandidaten, en voor de k,.mer der volksver tegenwoordigers 40 klerikale en 42 liberale kan didaten. 't Laat zich voorzien, dat het een strijd op leven en dood zal zijn. PltANKRIJK. l)e jongste bijeenkomst van liet Parijsche Aard rijkskundig Genootschap is bijgewoond door een Israëlietischen rabbijn uit Marocco, Mardochce genaamd die, ofschoon nog jong, reeds verschei dene merkwaardige reizen in tot dusver onbekende of weinig bezochte deelen van Afrika gedaan heeft. Hij heeft onder andere viermaal de stad Tombuc- tu bezocht, die, behalve door hem, tot dusver slechts door drie andere Europeesche- reizigers be schreven is geworden.- Laing, Caillc en Barth. De bizonderheden, welke Mardochée zoowel nu als reeds vroeger, door tusschenkomst van den fran- sche consul te Mogador, aan het genootschap om trent deze geheimzinnige stad, waarin hij in het geheel veertien jaren voornamelijk wegens handels- aangelegenheden vertoefde, alsmede omtrent een aantal door hem bezochte streken van de Sahara- woestijn heeft medegedeeld, zijn zeer belangrijk. De moedige en schrandere reiziger is naar Parijs gekomen om zich eenige wetenschappen eigen te maken, die hij voor het ondernemen van verdere tochten noodig acht, onder andere de fransche taal, waarvan hem slechts enkele woorden bekend zijn. De heer Heniy Duvyrier, de bekende door kruiser van de landstreken der Touaregs, heeft hem in de bijeenkomst van bovengenoemd genoot schap tot tolk verstrekt. „Kapitein Powell," zeide Kate op smeekenden toon. „Het is goed, Miss," zeide de zeeman rustig en knoopte zijn overjas dicht alsof hij het koud had; ik dank U ten minste, dat gij oprecht tegenover mij hebt willen zijn. Ik zal ook mijne belofte, nakomenGij behoeft niet te vreezeu, dat ik U ooit weder met eene vraag zal lastig vallen." „En wilt gij nu mijne vraag beantwoorden, kapitein? zeide het meisje, en trachtte door deze vraag het gesprek eene andere richting te geven „wanneer zullen wij ons doel bereiken „Spoedig, Miss, spoedig," zeide knpiteiu Powell, gij zult zien, dat ik niets onbeproefd zal laten om onze vaart te verhaasten. Ik heb zelf haast, ver laat LT slechts op mijen terwijl hij haar met zonderlingen, starenden blik aanzag, lichtte hij even zijnen regenhoed en verliet haar toen om zijne kajuit op te zoeken. Daar bleef hij omstreeks een half uur over

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2