Politiek Qveraichi, Buitenland, ten,die ons liet leven vervroolijken; niet door rekesten te teekenen aan den raad om de kermis af te schaffen; niet door met een vroom gezicht alio genoegens, die de kermis ons biedt, te verwerpen als werken van den booze cn dan de kat in 't donker te knijpen; maar door do vermaken, die ze aan kan bie den te veredelen, te doen strekken tot ware volksvermaken. Er moeten mannen opstaan, die 't volk toespreken in eene taal, die door 't volk be grepen wordt, over zaken, waarover 't volk mee kan praten; die mannen moeten het volk wijzen op hun waar belang die mannen moeten zorgen, dat het volk zich in zijn ledigen lijd wat minder verveelt. De verveling is de vijandin der ontwikkeling. Verveling Lezers, is des duivels oorkussen. Ontwikkeling is de bron van alles goeds Wij leven tegenwoordig in het tijdperk der kermissen. Die te IJzendijke is achter den rug; te Aardenburg is zij druk op aan den gang Sluis, Oostburg en andere gemeenten moeten nog volgen. Lezers, viert de Kermis, 't zij alleen die in uwe woonplaats, 't zij die in andere ge meenten met een opgeruimd een vroolijk hart; maar zorgt, dat gij bij al uw feestvie ren nooit uit het oog verliest, dat gij een mensch zijt Is Zaterdag II. in de Fransche Nationale Vergadering, bij de voorstelling van de volg orde der werkzaamheden, zóó vreemd toege gaan en de lot nu toe ontvangen berichten dienaangaande waren zóó verward, dat we, nu wij meer volledige berichten ontvangen, verslag daarvan willen geven. Le Temps vat liet resultaat en de beteekenis der stemming, ongeveer op de volgende wijze samen: De partij, welke don lGden Mei 11. de nederlaag had geleden, toen tegen De Broglie's wensch aan de gemeentewet de pri oriteit werd toegekend boven de kieswet wilde trachten het geleden verlies te herstel len en de Vergadering op haar votum te doen terugkomen, althans tot op zekere hoogte te doen terugkomen. Zij verlangde namelijk, dat van de gemeentewet het eerst zouden behandeld worden de artikelen, welke betrekking hebben op de verkiezingen. Ver volgens zou men de kieswet in behandeling nemen en dan eindigen met het tweede in niet meer door den storm werden weg geslagen koog opstegen, ineenstortten, en dan weer op dezelfde plek een blauwachtig witte vlakte ver toonden. Ook de passagiers kwamen nu dc één voor, de ander na weder op het dek, tot groote ergernis van de zeelieden, wien zij bij het uitzetten van de zeilen in den weg stonden, en op de touwen ■trapten maar ook hiermee geraakte men klaar en het dek kwam eindelijk weer in orde. De wind draaide intnsschen meer cn meer naar het oosten, en de stuurman, die den kapitein niet zoo dadelijk weer wilde wekken, liet ten laatste den koers veranderen, om niet te veel naar het zuiden gedreven te worden. Van nu af scheen het, alsof het weer liun gun stiger wilde worden, waut de hemel bleef blauw en dè zee was geheel tot kalmte gekomen; maar gunstig was de bries nog niet; zij kwam eigenlijk juist van den kant waarheen zij voeren, zoodat do gedeelte van de gemeentewet. Wanneer de Kamer dit voorstel had aangenomen, zou ze min of meer zijn teruggekomen op haar vorig besluit, waarbij aan de geheele gemeente wet, de wet en bloc, de prioteit werd toe gekend. Maar dit is niet gebeurd. De Lin kerzijde en de Uiterste Rechterzijde hebben te zamen gestemd, evenals den 'lGden Mei, en bewerkt, dat eerst de beide gedeelten van de gemeentewet en eerst dan de kieswet aan de kieswet aan de orde zal komen. De Broglie is met zijn Rechter-centrum en zijne gema tigde Rechterzijde in de minderheid gebleven. Schoon het Ministerie geen deelnam aan de discussie, beeft het toch, door zijn votum, zijn deel gehad aan de nederlaag. Immers alle Ministers stemden met de minderheid. In de zitting van Maandag is dan ook met de behandeling' der gemeentewet een aanvang gemaakt. De Afgevaardigde d' Ilaussonville heeft deze gelegenheid te baat genomen om te waarschuwen tegen al le groote beperking van het algemeen stemrecht en om haar aan te sporen, voor ze uiteengaat, een definitief gouvernement aan te stellen. Do Minister Fourtou heelt verklaard dat de Regeering er op staat zelve de maires te benoemen. Nog steeds meent men zekere toenadering te bespeuren tusschen het Rech ter-Centrum cn de meer gematigden van de Linker mid- partij. Het gemeenschappelijk doel zou wezen front te maken tegen het Bonapartisme. Wederom is uit Nieuw-Caledonie een ge wezen communeman ontvlucht. Hij is be houden te Sydney aangekomen. Onder de Commune bekleedde hij den rang van kapitein. Uit Bayonnc wordt aan de legitimistische Purijsche Union gemeld, dat de Koninklijke troepen Ilernani hebben aangetast en dat Don Carlos uit 'Tolosa is overgekomen om het gevecht bij te wonen. Uit Santander wordt bericht, dat de Carlisten onder Lizza- ragay de communicatiën tusschen Ilernanie on San Sebastian hebben afgesneden. Ver scheidene levendige schermutselingen hadden plaats gehad tusschen de Carlisten en het garnizoen. De gouverneur van Madrid heeft eene cir culaire uitgevaardigd, waarin hij verklaart niet langer te zullen gedoogen, dat de bladen aanmerkingen maken op en aanvallen richten tegen de plannen van den Heer Camacho, Minister van Financiën. Hij dreigt met ern stige maatregelen wanneer aan die aanvallen geen einde komt. Men spreekt te Madrid wederom van ccn wijziging in 't Ministerie. Serrano zou gc- Mary Burton al meer en meer het noorden in ging- De kapitein was weder op het dele, maar ern stig en zwijgend en zonder zich met de passa giers op te houden. De dames vooral ontweek hij eer, dan dat hij ze zou hebben opgezocht, hoe wel hij steeds beleefd groette en in stilte nauw keurig zorgde, dat het haar aan niets ontbrak en hun geringste wenschen zoover de geringe hulp middelen van het schip toelieten oogenblik- kelijk vervuld werden. Maar zelfs den passagiers ontging het niet, dat de zeeman met den dag veranderde. Zijn gelaat was akelig bleek geworden en zijne oogen glinster den somtijds heel vreemd en toeli kwam er nooit een ruw woord over zijne lippen. Kale zelf had alle vrees voor hem ter zijde ge zet en had er nu iu haar hart berouw van, dat zij hem verkeerd behandeld had. Menigmaal kwam zij alleen op het dek om te lezen of soms leunde zij tegen de verschansing om naar het spelen der gol- neigd zijn tot eene transactie en in deze worden gesteund door admiraal Topete en generaal Lopez Bominguez 011 Pavia. Het door generaal Zabale samengestelde Mini sterie moet zeer verzwakt zijn sedert generaal Pavia zijn-ontslag heeft genomen. Do Madridscbe correspondentie van het Journal des Débats gelooft thans niet meer, dat er ernstig sprake is geweest van eene nieuwe candidaluur Ilohcnzollern voor den Spaanschen troon. Maar hij houdt zich over tuigd dat tusschen Spanje cn Duitschland 01 liever Pruisen iets hangende is. De nieuw benoemde Duitsche Gezant, Graaf Hatzfeld, zou met eene geheime zending naar Madrid zijn vertrokken. Deze zending zou ten doel hebben het sluiten eener Spaansch-Duitsche alliantie, natuurlijk tegen Frankrijk. Decor respondent acht dit zeer waarschijnlijk en meent verder, dat Duitsche Regeering het oogenblik juist heeft gekozen, aangezien in den laatsten tijd onder het Spaansche volk groote verbittering heerseht legen Frankrijk, 't welk dc Carlisten met zooveel égards be handelt. Le Temps ziet zich genoopt dit laatste te erkennen, maar uit tevens den wensch, dat de Regeering spoedig zich door den gezant te Madrid voldoende zal laten vertegenwoor digen. Met '110 tegen J04 stemmen heeft den 29sten Mei 11. het congres der Yereenigdc Staten van Noord-Ameril'a een wetsontwerp goedgekeurd, strekkende om het leger tot op 20.000 man te verminderen Hierdoor wordt eene som van 7 millioen dollars per jaar be zuinigd. Het ontwerp werd heftig bestreden door eenige militaire leden, o. a. door Gene raal Sherman. Men acht het twijfelachtig of de Senaat zich met het besluit van 't con gres zal vereenigen. Per telegraaf wordt heden gemeld, dat Richardson definitief is afgetreden als Minister van Financiën. De 30ste Mei, jl. Zaterdag, is ook weèr dit jaar door geheel Amerika op de gebrui kelijke wijze gevierd. De zaken stonden stil en het volk versierde de graven van hen, die in den grooten burgeroorlog zijn gevallen, met bloemen en groen, BELggE. Maandag avond om 11 uur is de lieer inge nieur Lehembre overleden, ten gevolge van de- wonde, die hij heeft bekomen in het twee gevecht, dat hij gehad heeft met den gewezen ven te zien. De kapitein sprak haar niet meer aan; gebeurde het al eens dan praatte hij over heel onverschillige zaken, bijv. die het schip betroffen, of over hare kajuit; toch merkte zij zeer goed op, dat hij zich daarbij telkens geweld aandeed, het gesprek meestal plotseling afbrak, en dan naar beneden in zijne kooi ging. Omstreeks dezen tijd werd de opperstuurman ziekhij werd geschokt door eene hevige koorts, en hij moest verscheidene dagen en nachten te bed blijven. Gedurende dien tijd werden de wachten verdeeld onder den kapitein en den twee den stuurman. De Mary 'Burton was nu, door het voortdurend slechte weer reeds 21 dagen onderweg, en gelijk bij zulke gelegenheden het geval is, de passagiers begonnen ongeduldig naar liet doel hunuer reis te worden, en hadden heel graag willen weten, waar zij zich ergens op de kaart bevonden. De tweede stuurman kon hun daaromtrent echter geene inlich ting geven, want dc kapitein deed nu de waar-

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2