NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 42. Vijftiende Jaargang. A0. 1874. Dinsdag 2 Juni. Politiek Overzicht. smiscH Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franc per post 1,30. Prijs Advertentiën, van 1 5 regels 0,75 elke regel daarboven 0,1 S1/*.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. —-ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. 13 IJ Atsji! Atsji Atsji! »God zegen je!" was de wensch van mijn vrouw toen ik uitgeniesd was. «Dank je" en meteen ging ik voort met het ontcijferen van de millioenen-speech; want gij moet weten, dat ik bezig was, de loopende begrooting van staatsinkomsten en uitgaven eens na te pluizen. Een heel nuttig werkje, geachte Lezers, om zoo eens in die cijfertjes rond te kijken, die de ministers ons opdisschen en die soms zoo wonderlijk gegroepeerd zijn denk maar aan Napoleon III treuriger gedachtenis dat een gewoon mensch een batig saldo vindt, al sluit eigenlijk de geheele begrooting op allerlei tekorten. Maar, deze begrooting is uu eenmaal opge maakt met cijfers der werkelijkheid en de slotsom is dat Nederland sedert 1868, dat is onder het bestuur der liberale ministers ondanks al die hatelijke kibbelpartijen in de tweede kamer, financieel vooruit is gegaan, vooruit, geachte lezers, en veel vooruit! Van 1814. tot op den huldigen dag zijn wij nog altijd te kort gekomen; indien wij Java niet hadden gehad en de Javaantjes niet hadden laten tobben en zwoegen voor onze huishouding, dan hadden we al lang op straat gezeten. Daaraan is nu, dank zij den liberalen ministers na '68 en niet het allerminst zijn wij dit ministerie dank schuldig een einde gekomen. Wij hangen niet meer af van de baten uit Indie. AtsjiAtsji »Ik geloof heusch, dat je verkouden bent, man," zeide de bezorgde moeder van mijn talrijk kroost. Maar 't was geene verkoudheid, die mij deed niezen; ik zag daar in de begrooting, dat het oorlogje met Atsji one maar even tjes 31 millioen zal kosten; dat kittelde mijn neus. Proficiat! Lezers, hebt gij wel eens een nieuw huis laten bouwen? De begrooting daarvan vroeg? En de bijrekeningen. Als ze nu bij den aanvang van de expe ditie in 'tgroot, zoo maar voorloopig een postje van 31 millioen daarop brengen. Wat dunkt u? En laat ons er nu maar verder over zwijgen. De een en dertig millioen zijn voor de eer van de vlag. Nederlanders, houdt die vlag in eer; zij kost veel geld! Zou het nu die affaire toch al zooveel kost er op een millioentje op aan ko men? Er blijven in Indie toch nog twaalf en een half millioen over voor buitengewone uitgaven. Waarom die vraag? Lezers, ik ga u een geschiedenis vertellen. Er was eens een man, die heette Napoleon. Die man had door de kracht van zijn genie, door zijne trouweloosheid en door zijne tyrannie het zoover gebragt, dat men hem met pensioen naar 'teiland Elba zond om daar voor de zegeningen over Europa uitge stort rustigjes voort te leven met een inkomen van drie millioen franken. •Maar eet aigle dans cette cage Dat kon niet, de adelaar vloog uit en wederom klonk een oorlogskreet door geheel Europa. Uit'alle oorden komen strijders te zamen; sommigen gedwongen, sommigen vrijwillig en in de velden van Waterloo 0 ik merk het al, gij luistert niet meer, ik verveel u, die geschiedenis kent gij ook. Nog een oogenblik. In Maasdam woont een oudstrijder, voor uwe, voor mijne onafhankelijkheidDie man lijdt gebrek en men roept de liefdadigheid in van Nederland voor dien oudstrijder. Die oudstrijder lijdt gebrek. Maar hij niet alleen; want alle jaar jaagt die naam Water loo mij een blos op de kaken, want dan gaat men officieel uit bedelen voor onze dapperen. Men gaat 31 millioen besteden om te ver nielen. Lezers, zou er niet één millioentje mogen overschieten om te zorgen, dat er voor de oudstrijders tegen Atsji niet gebedeld moet worden! Onze Koning heeft het voorbeeld gegeven. Wat de Natie hem toedacht heeft hij ge schonken als een vast fonds voor de verple ging van hen, die voor Vorst en Vaderland hier en in de overzeesche gewesten gestreden hebben. Zou dat voorbeeld niet gevolgd kunnen worden? De nieuwe Fransche Regecring heeft, naar t sÉhijnV alleen daarom Donderdag in de er zulk een. ihardnekkig stilzwijgen be waak, omdat .men het over de af te leggen K: verklaring^ ,jnef!edeeling, of wat dan ook, met elkander niet eens was kunnen worden. Ieder lid van 't kabinet bijna had een afzon derlijk concept opgesteld in 't geheel waren er zeven maar die zeven kon men onmogelijk tot één samensmeden. Slechts Decazes en Fourtou konden het met eikan ker eens worden. Laatstgenoemde, de Minister van Binnen- landsche Zaken, laat, uit den aard zijner be trekking, het meest van zich hooren. Men weet reeds dat hij tegenover de beambten van zijn departement de verklaring heeft afgelegd, dat de nieuwe Regeering onpartij dig zal te werk gaan. Le Temps vindt even wel dat er, behalve van verzoening, een weinig te veel sprake is van verdediging der maatschappij en van een sterke en krachtige administratie. De artikelen der Pruisische officieuse bladen betreffende Frankrijk's plannen ten opzichte van België hebben niet weinig sensatie gemaakt.. Men begrijpt volstrekt niet wat die artikelen eigenlijk moeten beduiden. In 't Noorden van Engeland is voor eeni- gen tijd eene agitatie begonnen ten gunste eener regeling bij de wet van de werkzaam heid van winkelbedienden. De beweging heeft zich thans ook tot Londen uitgebreid. De maatschappij, welke reeds met zooveel kracht op ander gebied heeft geijverd voor beperking van den werktijd, heeft zich nu ook deze zaak aangetrokken, zoodat men haar binnen kort met meer kracht zal pousseeren. Voor de hongerlijdende bevolking in Indië is thans te Londen reeds 110.000 pond ster ling bijeengebracht. Voor een gedenkteeken ter eere van John Stuart Mill is ruim 2000 pond voorhanden. De synode der oud-Katholieken te Bonn is gisteren uiteengegaan, nadat alvorens bis schop Reinkens den oud-Katholieken student van wien we reeds hebben gewag gemaakt, tot sub-diaconus had gewijd en eene synodale commissie was gekozen. Het volgend con gres zal plaats vinden te Freiburg. Uit Karlsruhe wordt geschreven dat de Kamer met 42 tegen 13 stemmen het ont werp betreffende de inkomsten-belasting heeft goedgekeurd. Bij nader in te voeren wetten

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1