NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD Mi WESTELIJK ZEEÜWSCH-VLAAÜOEREI. FEUILLETON. QE SCHEEFSKAPIÏES». N°. 40. V ij itiend e J a arga ng. A0. 1874. Dinsdag 22 Mei. Wegens het invallend Pink sterfeest zal aanstaande Dinsdag het nommer van niet ver schijnen. HET SEEÜWSCïï GESCHENK. Friedricli Gerstacïer. Politiek Overwicht. Dit Weekblad verschijnt icderen Dinsdag en Yrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district Zeeland f 1,15voor de overige plaatsen des Bijles, franc per post 1,30. Prijs Advertentiënvan 1 5 regels f 0,75 elke regel -daarboven 0,12:/2-Groote letters naar liet getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Eedactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeélihgen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FE AN CO. Wij gelooven onzen lezers een dienst te doen door het geven van de volgende beschrijving: Het door de Zeeuwen aan Z. M. Willem III ter gelegenheid der feestviering op 12 Mei 1874 aangeboden huldeblijk, bestaat uit eene monumen tale allegorische voorstelling in massief zilver, uitdrukkende hoe Zeeland, strijdende met de zee, tot bloei is gekomen vooral onder de 25-jarige regeering van Willem III. Uit den aan de wateren ontwoekerden grond verheffen zich eenige sierlijk gegroepeerde water planten, die een kolossalen nautilus of zeeschelp dragen. Deze, versierd met het koninklijk wapen met tenanten en devies, omgeven door vredepalmen, alles en haut-relief, vertoont aan de eene zijde 's Konings aankomst te Zijpe, op 21 Mei 1862 bij Z. M. bezoek aan Zeeland, naar eene schilderij van den heer J. F. Schütz te Middelburg, den Koning door eenige Zeeuwen in der tijd ter her innering aangeboden; aan de andere zijde, de plechtige opening der havenwerken te Ylissingen door Z. M. den Koning, op 8 September 1873. Deze voorstellingen zijn zeer artistiek uitge voerd in niellé gravure, eene oude kunst, door Florentijnsclie goudsmeden het eerst toegepast. Tusschen de plantengroep verheft zich de Zeeuwsclie leeuw uit de wateren, met de spreuk van Zeeland's werpen//Luctor et emergo" op eene breede jarretiere. Het geheel rust op een massief zilveren voet stuk, georneerd niet eenige door een drietand van elkander gescheiden medaillons, waarop zijn uit gedrukt de voornaamste bronnen van Zeeland's bestaan en welvaart, in dezelfde wijze bewerkt als de schelp, terwijl het randschrift: //Aan Koning Willem III, de Zeeuwen" in breede letteren is aangebracht. Ter zijde van dit voetstuk stellen twee dolfij nen de hoofdrivieren: //de Ooster- en Wester- Sckelde," voor, omringd door schilden, vermel dende de namen der streken, welke door ieder harer besproeid worden. De juist aangebrachte sciakeeringen van goud, niellé en artistique, en dc verschillende nuances van zilver, maken een zeer schoon geheel, dat den ontwerper en vervaardiger, den heer J. M. van Kempen te Yoorschoten, alleszins tot eer verstrekt en waarlijk een vorstelijk geschenk mag genoemd worden. Het zilveren monument, hoog S3 en aan het voetstuk breed 62 centimetersis geplaatst op eene door de firma J. D. Schmidt C°. te Botterdam vervaardigd ebbenhouten tafel, sierlijk bewerkt en omgeven door lauwerkransenaan de eene zijde de koninklijke kroon, aan de ander het wapen van Zeelaud. Op de onderzijde van dit tafeltje rust een album gebonden in blauw fluweel, zilveren slot en hoe ken op de bovenzijde bevindt zich Zeeland's wa pen en haut-relief, mede van zilver. Dit albumbewerkt door den heer F. W, Einck, te 's Gravenhagebevat de namen der 15000 Zeeuwen, aanbieders van het geschenk, allen alpha- betisch gerangschikt, naar de 112 verschillende gemeenten der provincie, ieder met eene keurig bewerkte afbeelding van haar -wapen, geteekend J. J. Worrell en G. W. Bergmante Middelburg. Het titelblad heeft tot opschrift: //Aan Zijne Majesteit Willem III, Koning der Nederlanden, de Zeeuwen." vertelling van Omstreeks de helft van deze eeuw in de maand April verliet de bark Mary Burton, die in New- York vracht had ingenomen voor Liverpool, met hare gewone bemanning en eenige passagiers de haven en stuurde naar zee, gedreven door een lichte, maar gunstige bries. Toen het vaartuig eenmaal buiten de haven, en dus buiten gevaar was, stapte de loods in zijne boot en de kapitein, die intusschen slechts op het dek heen en weer geloopen en acht gegeven had of de bevelen van den loods ook vlug werden nagekomen, nam nu het bevel over zijn schip weder op zich. Kapitein Powell was een man in de kracht van zijn leven, slank en krachtig gebouwd met bruin kroeshaar en hlauwe oogen, een Schot van geboorte en een bekwaan zeeman. Iiij had zijn leven lang' op zee gevaren, alle werelddeelen bezocht, en nu hij ten slotte eenigszins tot rust was gekomen, maakte hij nog alleen geregelde reizen tusschen de beide havens. Matrozen varen nooit gaarne met passagiers; want vooral bij ruw weder, als de ongelukkige landratten dadelijk ziek worden, is er geen einde aan liet wassclien en schuren, en het is op 't laatst eene onmogelijkheid het schip schoon en zuiver houden. De kapitein ech ter, die van dergelijke aardigheden geen last heeft, wint daardoor het genoegen van voortdurend ge zelschap op de vaart te hebbenen is hij eenmaal in de haven aangekomen, dan heeft hij alleen zijne Zaterdag 11. is te Versailles het lot van het Ministerie De Broglie beslist. Met eene meer derheid van 04 stemmen (381 tegen 317) hoeft de Nationale Vergadering beslist dat aan de kieswet niet, gelijk de Regeering wenschte, de prioriteit zou verleend worden hoven de gemeentewet en na dezen uitslag heeft het Ministerie zijn ontslag genomen. Tegen het kabinet hebben o. a. gestemd 51 Royalisten en 19 Bonapartisten. Vóór dc stemming verklaarde de legitimist Lueien Brun, dat in deze slechts sprake kon zijn van dc orde van den dag en geenszins van een votum van vertrouwen of wantrouwen. Maar de Broglie heeft dit onderscheid niet willen aannemen. Hij wilde zeide hij de beteekenis der stemming niet verzwakt zien. Daarop volgde het votum. De Goulard is nu bezig te trachten een nieuw Ministerie samen te stellen, en heden waarschijnlijk zal het moeten blijken of hij geslaagd is. Aan geruchten ontbreekt het niet niet en sommige bladen meenen reeds volledige Ministerlijsten te kunnen geven, 't Zal echter zeer te bezien staan of het Gou lard zal gelukken een kabinet samen te stel len. Het Rechtercentrum en de Rechterzijde hebben besloten het gevallen Ministerie te blijven steunen en reeds is een commissie uit het midden dezer fracties benoemd, ten einde zicli met De Broglie en do zijnen te verstaan. Do fracties der Linkerzijde nemen eene afwachtende houding aan. Terecht maakt Le Temps de opmerking, dat het in strijd is met alle parlementaire en constitu- tioneele regelen de Linkerzijde hij de vorming van het nieuwe kabinet in 'iet geheel niet te papieren aan don reeder af te leveren en voor de rest zorgt de opperstuurman. Hoe volgepropt met passagiers de vaartuigen en in dien tijd vooral op dc reis naar Ame rika ook waren, voeren er toch weinig naar de oude wereld terug, en dan nog meest menseden die zaken hadden, zelden familiën, die misschien in het nieuwe land niet gevonden hadden wat zij verwachtten; arbeiders, dus passagiers voor tusschendeks waren er bijna nooit. Zoo bevon den zich ook dezen keer slechts weinig passagiers eerste klasse aan boord van dc Mary Burton; zes in 't geheeleen Duitsch geneesheer, een koopman, de heer Levison, een Amerikaansch agent voor landontginning, die naar Liverpool wilde om flinke werklieden te zoeken voor zijne in 't westen lig gende waardelooze landerijen; verder een Ameri kaansch zendeling, die zich voorgenomen had de maieische heidenen tot het kristendom tc bekeereu, en twee Engelsclie dames, eene oude en eene jonge die naar haar vaderland terugkeerden, en met wie

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1