Binnenland FEUILLETON Do dageraad van Duitschlands vloot. Ingezonden Stukken >§?ro.is 14 Mei. Be feestelijkheden zijn nog niet geheel geëindigd. Wat we gehad hebben is gied geweest, altijd het ongunstige weder buiten rekening gelaten. Wij hopen in het volgend nummer een volledig verslag te geven. Aardenburg 14- Mei 1874. De feest viering is hier in de beste orde afgeloopen. Op tochten, Yolksbal, Muziekuitvoering hadden ondanks 'l, slechte weer geregeld voortgang. Het vuur werk werd 0111 den regen van den 12den op den IBd'eii verschoven en is gisteren afgestoken. De heer It. Regelle iuit Brugge, de vervaardiger daarvan, heeft alle eer van zijn werk. Het slot stuk ongeveer négen M. hoog en zeven M. breed, slaagde volkomen, terwijl het bouquet alles over trof wat wij in dat opzicht ergens gezien hadden. Genoemde lieer verdient door de wijze van uitvoering en door zijne matige prijzen de ruim ste aanbeveling. S«Jzesiclijlie 13 Mei 1874. Gisteren werd ook in deze gemeente feest gevierd ter her denking aan liet zilveren kroningsfeest, lteeds vroeg in den morgen wapperde van bijna alle gebouwen Heer lands driekleur met den oranje wimpel in top. In den voormiddag is in de beide kerkgebou wen het feest godsdienstig ingeleid en in een daarvan eene sckooue feestrede uitgesproken. In den loop van den namiddag werd het feest op- luisterd door eenige. volksspelen, die bestonden in mastklimmen, wit- en zwartloopcn, koekbijten, hoepelbollen, varkensvangen en wedstrijd met de krulbol. Deze werden afgewisseld door het uit voeren van eenige muziekstukken door het muziek gezelschap van Sleydingè (Belgie) daartoe uitge- noodigd, naardien het fanfarengezelschap alhier bestaande, door een treurig misverstand daartoe niet heeft medegewerkt. Des avonds werd het stadhuis geïllumineerd dat prachtig mag genoemd worden; jammev dat andere illuminatien mislukten door feilen wind en regen; op verschillende plaat sen werd vuurwerk afgestoken. Alles is in de lieste orde afgeloopen; jammer evenwel was liet dat het weder minder gunstig was. Van den lieer J. A. Alberdink Tkym bevat de Tijd lieden, naar aanleiding van het bericht om trent de afstamming van Z. M. Willem III van Keizer Karei teen Groot.c, de volgende mededeeiing onder liet opschrift: II. M. de Koningin Sophia Stamt af van Keizer Karei den Groote. Wat Koningin Sophia aangaathet regeerencl huis van Wurtemberg stamt, niet alleen uit de heeren van Beutelsbaeh, die lmnne geslachtlijst met Charle magne en Kaizerin Ilildegarde aanvangen, maar door de hertogen van Teck-Zagriugen eveneens uit Bodewijk den Godvruchtige. Aan de afstam ming van Hare Majesteit de Koningin verbindt II. Maar de vreeselijke dertigjarige oorlog bad het echt Duitsche, liet verhevene in het karakter van liet volk te dicht aan den wortel afgemaaid en het is bekeiul dat de edele wortels, als zij te zeer worden gekort en vertreden, niet zoo spoedig weer uitschieten, dat zij langer tijd noodig hebben om te bekomen, terwijl sleebte wortels daaren tegen, zooals staatkundige en persoonlijke klein geestigheid, baatzucht, bekrompenheid, kortzich tigheid en andere slechte eigenschappen des te zich bovendien het allen Nederlanders Zeker merk waardig en dierbaar .verschijnsel, dat de Geliefde Vorstin onzen goeden Graaf Willem van Holland, Zeeland en Henegouwen onder hare voorvaderen teltzoodat zij door dezen ook afstamt van de II. Lodewijk en Blanche de Castilleterwijl ook Keizer Itudolf van Habsbnrg onder hare vaderen een plaats vindt; enz. Haar men aan het D. v. Z. II. mededeelt, zul len de voorname Israëlietisclie ingezetenen van Amsterdam aan Z. M. den Koning op liet regee- ringsjubilé een fraai rijtuig met zes paarden van zuiver Arabiesch ras ten geschenke aanbieden, en zal door de vrouwelijke noblesse der residentie aan II. M. de Koningin, ter gelegenheid van het kroningsfeest, een met bloemen geborduurd wit satijnen ameublement worden aangeboden. Op het perron van den IIoll. spoorweg zal aan H. M. door die dames een monster-ruiker van zeldzame bloemen worden aangeboden, bij welke gelegen heid door de eelitgenoote van den burgemeester Gevers Deynoot een toepasselijke aanspraak zal worden gehouden. Men meldt uit Amsterdam 11 Mei. De Ko ninklijke intocht heeft hier ten half twee plaats gehad. De Koningde Kroonprinsde Prinsen Hendrik en Alexanderen de Hertog van Saksen Weimar waren allen te paard gezeten. De Ko ningin en Prins Frederik hadden in het rijtuig plaats genomen. Tienduizenden zijn op de been. De weeskinderen begroeten den Koning met gezang. De geestdrift der menigte en de versiering dei- stad is buitengewoon. Het weder is ongestadig. Den 10 Mei is een prachtig geschenk aan den Koning aangebodennam. eeu borstbeeld van Z. M. vervaardigd langs galvano-plastischeii weg uit zilver metaal (argent artistique,sierlijk be- werkt op zilveren vergulden voet. Om dat voet stuk heen bevindt zich een fraai rood fluweelen foudraal, waarop met gouden geborduurde lette ren voorkomen de jaren 1849 1S 74 waaronder de kroon prijkt. Dit geschenk wordt volgens het opschrift, aangeboden aan Z. M. den Koning Wil lem IIIdoor zijn dankbare onderdanen C. Abercrombie Co., Amsterdam-'s Gravenhage Arnhem. De Amst. Ct. deelt de volgende speculatie in verband met het kroningsfeest mede- In ver schillende volkrijke buurten te Amstcrdem leest men aankondigingen als deze; „Hier bewaart men kinderen op 12 Mei tegen een ei vielen prijs, van des morgens 8 tot des avonds 12 uur, voor zien van middagkost." (Woordelijk aldus afge schreven.) Aan ouders, die vooraf toch wel zouden willen berekenen wat het liun ongeveer kosten móet om te kunnen gaan kijken, zonder door de zorg voor hun kroost verhinderd te worden of het aan zijn lot over te laten, en die de uitdrukking weliger tieren, juist als de giftige nachtschade op de plaats waar een brand heeft gewoed. En Duitschland was toenmaals een groot brandtooneel, en daarom gelukte het den groot'stén Ilohenzol- lern niet zijn volk geestdrift ia te boezemen voor eene Duitsche zeemacht en hen te overtui gen dat het geld goede winsten zou afwerpen al was het dan ook slechts voor hunne nakome lingen. De aanzienlijken van het land waren, met uitzondering van enkele verlichte mannen, tegen het nieuwe plan ingenomen, en toen nu de ontwerper zijne oogen sloot, daalde ook zijne groote onderneming spoedig ten grave. Zijn opvolger, de eerste Iloning van Pruisen (Frede- derik I, 168S1713, die in 1701 den titel van Koning van Pruisen aannam) verkocht de bran- denburgsehe koloniën voor 6000 dukaten aan de Hollanders, en de trotsche fregatten van zijnen vader liet hij verrotten of uit elkander slaan terwijl de met. veel moeite en kosten aangelegde havens verzandden. Zonderling evenwel was het, „civiele prijs" wat rekkelijk vinden, kunnen wij medcdeelen dat de hoogste noteering, die wij aan troffen,/ een kwartje per kind "is. A Vellicht wordt bij partij een billijke korting toegestaan. In de M. O. van Maandag- 27 April komt een uittreksel voor van een opstel, ingezonden dooi den officier van gezondheid le klasse L. J. Hussem gedurende bijna een jaar alhier woonachtig. De wijl het mogelijk was, dat de heer H. aan dit uittreksel nog eenige punten of ophelderingen wilde toegevoegd hebbenwachtte ik eenigen tijd met mijn antwoorddaar hij echter vollen vrede schijnt te nemen met het geplaatste, verzoek ik voor het volgende een plaatsje in een uwer eerstvolgende nummers. 1°. De lieer H. waarschuwt voor eene voor barige en niet op proefondervindelijk onderzoek berustende beslissing aangaande de reorganisatie der school. De nieuwe schoolverordening te Aardenburg heeft tot doel om zonder verhooging van uitgaven te voorzien in leemtendie aan liet schooltoe zicht en mij sedert jaren bekend zijn. Daarom dioeg zij ook onmiddellijk de goedkeuring weg van den heer Provincialen Inspecteur van 't lager onderwijsvan den heer districts-schoolopziener en vele andere deskundigen. Het aannemen van eene verordeningwaarvan nien weetdat zij in bestaande en groote leemten voorzietis in mijn oog volstrekt niet voorbarig. Voorbariger acht ik het oordeel van den heer H.die blijkens den inhoud van zijn opstel met de iurichtiug der school volstrkt uiet bekend isover zoodanige inrichting. 2°. De beschouwing van den lieer II.alsof bij de reorganisatie der school op den voorgrond zou gestaan hebben, dat zij voornamelijk bestemd is voor kinderen van den arbeidenden standis be paald onjuist en toont op nieuwdat door hem een oordeel wordt uitgesproken over zaken waarmede hij geheel onbekend is. Het uitgebreid lager onderwijs toch is geheel gescheiden van het lager onderwijs. Bovendien telt het uitgebreid onderwijs bij een dertigtal leerlingen twee onder wijzers het lager onderwijs bij p. m. 180 ook slechts twee. Zender dat nu aan het u. 1. o. iets te kort wordt gedaanvoorziet de nieuwe regeling in de vele tekortendie vroeger bij het g. 1. o. gevonden werden, door de schooluren voor de verschillende afdeelingen te veranderen. 3°. De groote grieve van den heer H. bestaat tegen het beginnen der school des winters ten 8 ure des morgens. Genoemde heer kon weten in ieder geval had hij het dienen te weten alvorens over de zaak te schrijven dat die toestand hier al 14 jaar bestaat voor degenen die eene verdere opleiding verlangden dan de gewone school geven kandat dus in de regeling- der tegenwoordige uren feitelijk niets nieuws is dat bij dezen verkoop de westafrikaansche negers uit de Brandenburgsche vestiging van Frederik den Grooten, niet met deze verandering van be stuur waren ingenomen. Zij verklaarden den Hollandersdat zij (de Hollanders) allen bedriegers waren; dat de keurvorst van Brandenburg, hun Heerwas dien zij (de Negers) trouw hadden gezworenen hen onmogelijk kon verkoopenhet bedrog was reeds daaruit merkbaardat men hun vertelde van eenen koning van Pruisen, die eenen zwarten ade laar in zijne vlag voerdeterwijl het toch aan de gansche wereld bekend wasdat Heer Frederik Wilhelm Keurvorst van Brandenburg heette en eenen rooien adelaar in zijn wapen had. Daarin hadden zij zeker gelijkde zwarte adelaar werd eerst in de plaats van den rooden brandenburg- schen arend ingevoerd toen Brandenburg tot een koninkrijk Pruisen verheven werd. De Hollanders waren echter in hun recht, toen zij van de ge kochte kolonie bezit wilden nemen. Toen riep

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2