Wij eindigen dit bericht met een paar versjes die reeds vroeger al stemmen van blijdschap en dankbaarheid uit ons midden zijn opgegaan om 't heil van onzen dierbaren Oranjevorst. Alom weerklinkt thans vol en schoon ïn Nederland deez' jubeltoon Waak op! waak op! o, Burgerij! Uw Koning-viert zijn hooggetij'! Ja, jublend volk wees blij te moe Vertrouw uw Vorst den schepter toe Itij zwaait dien vijf en twintig jaar Tot heil van Land en Volk te.gaêr In schauw van voorspoed, rust en vree. Bij 't rondom woedend oorlogswee Ja, jublend volk! wees blij te moe, Vertrouw uw Vorst den schepter toe! Gelukkig 'tvolk, waar zoo de Vorst Tot heil des volks het staatsj uk torscht Waar hij als Vader *"t volk regeert En 't volk Hem als een vader eert Ja, jublend volk! wees blij te moe, Vertrouw uw Vorst den schepter toe Gewis, waar zoo de heiige band Hér liefde èn Vorst èu Volk omspant Haar heerscht geen trotsche dwinglandij Neendaar is 't volk in waarheid vrij Ja, jublend volk! wees blij te moe, Vertrouw uw Vorst den schepter toe Welaan clanVolkU past een lied Om 'theil, dat thans uw Vorst geniet, Bij 't stil gebed dat God de Heer Steeds ramp en onheil van Hem weer' Richt Vorst! nog lang ons wel te moe, Steeds brengt Uw volk zijn hulde U toe! Komt, Nederlanders zingt nu blij 't"Wilhelmus met gevoel. Het is een feest voor u en mij 't. Weergalm, in 't feestgewoel. GoddankGod lófhet feest is daar Het zilvren kroningsfeest Van hemdie vijf en twintig jaar Onz' koning is geweest. Wij wijden dankend steeds ons lied En brengen onzen lof Aan Hem, die heel deez aard' gebiedt Hie troont in 't hemelhof. O, Vader, hoor steecis onze beo En wees met onzen vorst, O, sehenk steeds blijdschap, heil en vree Aan vaderland en vorst Ontplooit de driekleur op deez' dag Steeds, bij liet blij geschal Laat wappren ook de oranjevlag Van torentrans en wal He nabuur hoor' het feestgedruiscli Van onze grens en strand Versierd is iedre liut- elk huis In 't'dankbaar vaderland. God! zie met welgevallen neer Op 't juichend vaderland En doe het als in 't blij weleer Steeds bloeien 'tallen kant; Hij sclienke aan onzen dierb'ren vorst Zijn zegen menig jaar, Hit zingen wij met volle borst Als broeders met elkaar. OOSTBURG II. Mei. Klokge brom zal hier ten 7 urehet feest openen. 's Morgens wordt in de Hervormde kerk eene feestrede door den predikant uitgesproken, waar onder een koor eenige zangstukken uit zal voeren. In de Katholieke kerk zal eene mis gelezen worden. Ten 1 ure worclt de optocht gevormd, be staande uit Eene Eerewacht. Het Muziekgezelschap. Hé kinderen uit de openbare- bewaar- en kleiükinderschool, ten getale van omtrent 325. Twee Praalwagens He leden van het Metalen Kruis. Verdere corporaties smedenmetselaars arbeiders, gaaibolders enz. Eene Eerewacht. stoet zal de straten doortrekken; op eenige plaatsen zullen de kinderen zingen en eindelijk komen deze weer in de scholen terug, waar zij allen een boekje (cloor Andriessen) als aandenken zullen krijgen. Zij worden dan onthaald en zul len zicli op hunne manier vermaken, terwijl iti de openbare school eenige schooljongens nog een- paar comediestukj.es (Jocrissé de vondeling en Een verbórgen schat) zullen opvoeren. Van 68 ure geeft het muziek concert op de prachtige estrade, die in 't midden, met een Oranje boom versierd is. Daarna geven de beide rederijkerskamers publieke opvoeringende jongste kamer //Het oranjefeest te Bonclorp, cle andere voordrachten door zang afgewisseld. 't Feest wordt ten II ure cloor muziek, bengaalsch vuur en vuurwerk besloten. a. 1). c. cl e. r. He „WILLEM III FONDS Het heeft Zijne Majesteit onzen Koning behaagd aan de Heeren J. S. SPANJAARD te Bo'rne en J. ELIAS te Strijp bij Eindhoven, bij Kabinet schrijven van den 2den clezèr Maand, vergunning te verleenen ter oprichting van een fonds ten be hoeve van het Centraal - Israëlitisch Weeshuisge vestigd te Utrecht en dit fonds te mogen noemen- Willem III Fonds." Hit fonds'wordt opgericht als blijvende liaiiime— ring aan liet Feest, hetwelk: in deze maand in A'ederland wordt gevierd, ter'gelegenheid Zijner Majesteits 2 5jarige Regeeri ug De gelden welke voor dit fonds worden ontvan gen, zullen aan Ileeren Regenten van genoemd Weeshuis worden ter hand gesteldonder-bepaling dat deze gelden ten name van het Gesticht op bet grootboek zullen worden ingeschreventer wijl de rente ten behoeve van genoemd Weeshuis zal moeten worden aangewend. Een album houdende het bedrag en de-namen der gevers zal aan Z. M. den Koning worden aangeboden. In alle plaatsen van Nederland zullen ter be vordering van dit fonds subcommissiën worden benoemd. Het is te hopen dat door aanzienlijke bijdragen een fonds zal kunnen worden daargesteld hetwelk de naam van onzen geërbiedigden Koning ten volle waardig is. He Hoofdcommissie is gevestigd te Strijp bij Eindhoven. Tot leden voor de Prov. Staten i district Sluis zijn gekozen de HIJ. Risseeuw en de Smidt. het kies - Henne'quin iMURsmjwcmm PRIJSCOURANT DPR EFFECTEN. Amtterdam 9 Mei Nederland. Gertitie. W. Schuld. SV.pCt. - dito dito 3 7(1 dito dito 4 9 U/s Aand. IJ. Maatsch. 41/3 141 dito exploitatie Necl. Staatsspoorweg. 111 Belgie. Cert. bij Rotschild. 21/ri Frankrijk. Inschrijvingen. 3 dito5 Rusland. Oblig. 1798 1S16. 5 „101 Cert. adm. Ilamb. 5 871:Vï& *Obl. Jlope&C0. IS55 6e serie. 5 863/s. dito 1000 18G4. 5 00 dito/1000 1866. 5 100 Loten 1866. 5 1 Oblig. ope C°. Leening 1860 41/2 93 55 Certifi. .dito 4 Inscript. Ttieglitz C°. 2e a. 4e L. 4 76"/s -Obligat. 1867—69 4 80% -Certificaten 6 Aand. spoorw. Gr. Maatschappij. 5 238"]/-j 's Oblig. dito'- dito spoorweg Po- teflis 5 dito dito JélezOrlel. 5 979/ig dito dito Cliorkow Azow. 5 Polen. Schatkistobligatiën 4 S0l/8 Oostenrijk Obligation metal in zilver Jan/Juli. o 6413/1a niet het- wicht van zijn puin den snooden aanval ler te verpletteren en omdat op cle vele altaren van' den opeustaandeii tempel nog altijd cle Huit sche geest voortleefde. Hit was de reden waarom Huitschland niet zoor spoedig overschaduwd werd door de omliggende volken, die er de scheepvaart geleerd hadden, daar zij voor het Huitsche zwaard beefden én aan de Huitsche kooplieden schat plichtig waren. Eerst laat gelukte het hun Slees- wijk, den Elzas, Lotharingen, Koerland, Lievland en Esthland van het rijk los te rukken, waarvan <lc drie eerstgenoemde reeds weder tot, Huitschland zijn teruggebracht, terwijl andere streken zooals Pommeren, Bremen en Vérden, hoewel eerst voor het rijk verloren, toeh reeds weder sedert twee en een halve eeuw er aan teruggegeven zijn. Zoo kwam liet ook dat nog in 1630 op den 4den en oden September de alleenstaande, door het rijk verlatene stad Hamburg het kon wagen de vrijheid van hare rivier (de Elbe) met hare vloot te verdedigen tegen de veel grootere Heen- sche vloot, in eenen nioorddadigen zeeslag, dien zij zou gewonnen hebben zoo niet alle elementen in haar nadeel geweest waren. Toch was liét Benemarkens grootste zeeheld, die hen daarbij aanvoerde,-, iiamëlijk Koning Cliristiaan IV, dié zich den naam verworvenheeft van den noord- scheir //Oudeii Frits." Bouwende op den aanleg van het Duitsehe volk voor de zeevaart, beproefde de groöte keur vorst van Brandenburg liet ook omstreeks 16SI eene nieuwe oorlogsvloot te bouwen en zijn land tot een bloeienden zeestaat te vormen, op de wijze van het rijke Holland, dat hij tot voorbeeld nam. Deze onderneming gelukte niet slecht, zoolang die stoutmoedige, krachtig handelende man aan het roer stond, want cle Brandenburgsche oorlog schepen streden met goed gevolg tegen de toen zoo machtige Spanjaarden en ook tegen de Zwe den, wien zij het eiland Rugên hielpen ont.-ooven. ij trotseerden de Hollanders/ die toen dë belïeer- schers der zee waren, en de Britten, dié juist om dien tijd hunne macht begonnen te ontwikkelen. Buitendien maakten zij liet aanleggen van bran denburgsche koloniën mogelijk in andere wereld- deelen, hielpen die beschermen en waakten over het recht i èn cle veiligheid van de koopvaardij schepen, die aan hunne bescherming waren toe vertrouwd. 'Wordt vervolgd.)

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 3