'I IS FEEST. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. MBMDtlK. N„ V'ijftiendt', Jaarnan»-. A°. 1874. Dinsdag 12 Mei. Politiek Qversiclit. i-*' ot. S1IISCH Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig' 4de district Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des liijks, franc per post 1,30. Prijs Advertent icu, van 15 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,l$l/2.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en. Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Medédeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. liet Bestuur van de WATERING CADZAND, lettende op de artikelen 59,110 en 113 van liet Algemeen Reglement voor de Polders of Waterschappen in Zeelandmaakt bekend: le. Dat de gewone Vergadering van de stem hebbende. Ingelanden dezer Watering, zal gehouden worden op Donderdag den 28 Mei 1874, des voormiddags '10 uren in liet Logement bewoond door do Wed. VAX DE PLASSCHE te Zuidzande. 2e. Dat de Rekening van 1 Mei 4873 tot 1 Mei '1874, alsmede de door bet Waterings-begtuui' opgemaakte begrooting voor den dienst van 1 Mei 1874 tot 1 Mei 1875, met de memorie van toe lichting, van lti tot den 28 Mei, en de bcgrooting na de vaststelling door de stemhebbende Ingelanden, met de daar toe betrekkelijke memorie van toelich ting, van 29 Mei tot den 9 Junij a. s. in den voormiddag van 9 tot 12 uren (uitgezonderd op Zon en Feestdagen) ten Kantore van den Ontvanger- Griffier te Sluister inzage van dc eigenaren der landen in deze Watering gelegen en 3e. Dat gemelde Rekening en begrooting ten zelfden Kantore in afschrift verkrijgbaar is, tegen betaling der kosten. CADZAXD, den 11 Mei 1874. lel Bestuur der Watering voornoemd. A. ERASMUS, Dijkgraaf ,1. M. IIEXX'ËQUIX, O ulo ang.-Griffier. Het statig' klokgebrom van alle torens in ons vaderlandde salvo's uit groot en klein geschut hebben den volke verkondigddat de 12 Mei daar isdat de feestdag is aange broken waarop elk rechtgeaard Nederlander met zijnen Vorst liet uur herdenkt waarin de laatstevijf en twintig jaren geleden zich aan zijn werk verbond door de plech tige woorden Ik verbind mij aan een volkgrooter in deugden dan in bezit van een uitge strekt grondgebied; krachtiger door eens gezindheid dan door zielental. Het is eene grootsche roeping Koning van zulk een Volk te zijn. Ik zweer aan bet Nederlandselie Volk, dat ik de grondwet van bet rijk steeds zal onderhouden en handhaven, Ik zweer, dat ik de onafhankelijkheid en het grondgebied des Rijks met al mijn vermogen zal verdedigen en bewaren; dat ik de algemeene en bizondere vrijheid en do rechten vnn al mijne onderdanen zal beschermen, en tot in standhouding en bevordering van de algemeene en bizondere welvaart alle middelen zal aanwenden, welke de wet ten ter mijner beschikking stellen, zooals een goed Koning schuldig is te doen. Zoo waarlijk helpe mij God Almachtig Vijf en twintig jaren zijn er sedert die gewichtige eedsaflegging verloopcnvijf en twintig jaren zijn vergaderd tot dc reeks van eeuwen, die ben voorafgingen; vijf en twintig jaren heelt de vorstwelke dien eed ten aanlioorc van de vertegenwoordigers zijns volks allegde de teugels van liet bewind in handen gehad; liel en leed is in die vijf en twintig jaren 't deel geweest van Vorst en Onderdaan, maar wat er ook gebeurd is, wat mocht wankelen of bezwijkengeen oogenbiik is de Vorst ontrouw geworden aan zijn' eed ja, veel meer dan Ilij beloofd beeftis door Hem volbracht De grondwet! De Koning heelt haar ge handhaafd hij heeft de wettendie uit de nieuwe grondwet voortvloeiden in overleg niet de vertegenwoordigers des volks in wer king gebracht. Door die wetten zijn aan alle Nederlanders gelijke rechten verzekerd en volkomen vrijheid op staatkundig en gods dienstig gebied binnen de grenzen der wet. De onafhankelijkheid en liet grondgebied des rijks heeft Hij verdedigd en bewaard toen oen bloedige strijd lusschon naburige en met ons bevriende rijken was uitgebroken. En of Ilij zijn volk lief lieeft Vreesclijke overstroomingenlievige bran den hebben gedurende de regeer* van on zen Vorst verschillende punten van ons Va derland geteisterd. Wie was de eerstedie een handeene milde hand toereikte 0111 bedroefden op te beurenongelukkigcn te ondersteunen 1 Was dat onze koning niet7 Ziet, daarom vieren wij feest Willemde derde van dien naam als koning, heeft de wetten gehandhaafdde volkomenstc vrijheid verleendden ongeluk- kigen is hij meer dan een KoningHij is Vijf en twintig jaren was hij lol Zegen voor Nederland. Is liet wonderdat geestdrift algemeen is; dat jong en oud, groot en klein wedijveren om het zilveren feest van den beminden koning recht luisterrijk te vieren 1 Ook aan deze zijde van de Schelde zijn veler pogingen aangewend om dat feest niet ongevierd voorbij te laten gaanvele van die pogingen zijn niet onbeloond gebleven en in bijna alle gemeenten van liet voorma lig IVo district zal 's Rollings Zilveren Kro ningsfeest een dag zijn van algemeene volksvreugde. Ook U, Lozers, en allen, die met U en ons dit heuchelijk leest medevierenwen- selicn wij een waren vreugdedag toe een dag waarop gij uw hart ophaalt als konin gen een dag waaraan gij nog jaren lang denktwaarover Gij tot in hoogen ouderdom spreken kunt, zonder menig zelfverwijt en zonder ccnig naberouw. Na hetgeen we in onze voorgaande nom- mers gezegd hebben over liet wetsontwerp omtrent den arbeid van kinderen in fabrie ken is liet niet van belang ontbloot te hooren, wat juist in dezen tijd verhandeld wordt over hetzelfde onderwerp in liet Engelse!i lagerhuis. De voorstellerde heer Mundelia heeft bepaald het oog" op de spinnerijen waar hij wildat geen kinderen beneden de 40 jaren als zoogenaamde halve werkers" zullen mogen arbeiden. Thans is het mini mum 8 jaren. Do werkuren worden voorts tot 8 men daags verminderd en slechts die kinderen, welke hun 44de jaar hebben be reikt mogen dien vollen tijd arbeiden. Verscheidene loden hebben aan do discussie over dit voorstel deelgenomen. Door de Regeering is, bij monde van den Heel' Gross, verklaarddat de aangelegenheid gewichtig is, maar voorzichtig moet behandeld worden. De Regeering had dan ook een ontwerp in studie"t welk vrij wel overeenkwam met de wenschen van den Heer Mundelia, al wai 't ook niet in allen deeledaar de Regee ring b. v. den werktijd wilde stellen op 50 uren in de week en het minimum van den leeftijd eerst op 9 jaren stellen om later lot 10 over te gaan. Van de kinderen zou een bewijs worden geeisehldat zo onderwijs hadden genoten. De Minister hooptedat deze wet nog dit jaar zou kunnen tot stand

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1