NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEOfSCH-VLAAIDEREl. FEUILLETON. No. 36. Vijftiende Jaargang, A". 1874. Vrijdag 8 Mei. Politiek Overzicht. De gelukkige inkwartiering. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Yrijdag. Prijs per duie maanden voor het voormalig 4de district Zeeland f 1,15voor de overige plaatsen des Rijks, franc per post 1,30. Prijs Advertentiën, van 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,121/3.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen. van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. DE COMMISSIE voor de 'FEESTVIERING op lS^Iei 1874te Sluis, maakt bekend, dat de gedrukte programma's der feeste lijkheden, welke aldaar op gezegden dag zullen plaats hebben, tegen betaliug van f 0,10 voor elk PROGRAMMA te verkrijgen zijn bij den heer •X. O. 9 te Sluis (Kaai) als mede bij den heer «X. SCXT^\_lN"SiVX^VTV. De Commissie voornoemd: L. A. CROIN Voorzitter K. P. KOKSMASecretaris In het Eugelsch Lagerhuis deed de Regeering gisteren de mcdedeeling, dat er op grond van het traktaat van 1871 geen sprake kan zijn van interventie der Engelsche regeering in den oorlog tusschen Nederland en Atchin. Verder is een hevig debat gevoerd over den toestand van Engeland's vloot tusschen den tegen- woordigen (conservatieven) minister van marine en den vorigen (van het liberale ministerie). De eerste had over den toestand geklaagd en gezegd, dat Engeland slechts eene vloot bezat op het papier en ook dat de pantsering van sommige schepen te wensclien overliet. Ilij werd hierop hevig be streden door den ex-minister Childers en ook door twee der leden, leveranciers der bedoelde pantsers. Ten slotte was men het eens, dat Groot- Brittanje nog altijd de eerste zeemogendheid van Europa is. Als vervolg op hetgeen wij in ons vorig nom- mer gezegd hebben omtrent het wetsvoorstel van den Heer van Houten in de tweede Kamer kunnen wij melden dat het 3de art. oorspronkelijk luidde Het verbod van art. 1 is niet toepasselijk op III. De knecht lachte inwendig van preten zijne oogen glinsterdenzoozeer vermaakte hij zich van te voren over zijn streek. Eindelijk was de //Monsieur" klaar met zijn opschiken Erits gaf hem de hand alsof hij hem wilde leiden. Dat scheen ook noodig voor den Eranschmanwant de weg ging door een langendonkeren gang naar den hof tot aan een deur, die de knecht wijd openstietterwijl hij met overdreven hoffe lijkheid den soldaat voor zich uit sehoof. Doch nauwelijks was deze Je deur genaderd of hij keerde zich met een franschen vloek om huiselijke en persoonlijke diensten en op veldar beid verricht door kinderen, die geregeld onderwijs ontvangen. Op voorstel van den heer vanZuylen van Nyevelt zijn echter de laatste woorden ver vallen. Het ware voor het onderwijs op het platteland wel wenschelijk, dat deze clausule er in was gebleven het is toch bekend, dat juist op de dorpen het schoolverzuim het grootst is. Maar reeds in de voorafgaande rede roeringen isde leerplicht die in het ontwerp voorkomt, zoo goed als afgeketst, en wel op zeer verstandige gronden nl. gebrek aan onderwijzers, doch op het veld werk was dit veel minder van toepassing, daar de kinderen, die dit verrichten toch een gedeelte van het jaar de school bezoeken. Aangenomen zijn dus: Art. 1. Zie ons vorig nommer. Art. 3. I5ovengenoemd en art. 4. Wegens overtreding van art. 1. Zijn aansprakelijk de hoofden of bestuur ders van de ondernemingen, in of bij welke het kind in dienst is bevonden. Na goedkeuring der artt. 5 en 6 werd liet voorstel met 64 tegen 6 stemmen aangenomen. DeSpaansche berichten bekostigen de inname van Rilbao door de Republikeinen. De Carlisten vluch ten in wanorde. Madrid viert feest. De Baskische gewesten en Navarra zullen geheel met troepen bezet worden tot dat alle Carlistische benden zullen vernield zijn. Alle belemmeringen in de rivier zijn opgeruimd; bij het leger en de bevolking heerscht groote geestdrift. De Carlistische ver slaggevers Kleuren de zaak natuurlijk weer wat donkerder, doch kunnen hunne nederlaag niet be dekken. Nog op het laatste oogenblik hebben de Carlisten een levendig vuur op de stad geopend, doch moesten ten slotte wij keu in de richting van Durango. Wanneer Serrano en Concha slechts met eenige energie te werk gaan dus de andere partij dan zal binnen 14 dagen in de Noord oostelijke proviën geen Carlistische macht meer bestaan. Zondag reeds, te elf uren in den morgen, heeft men een eerste convooi levensmiddelen binnen de stad kunnen brengen en nog onderscheidene an deren worden verwacht. Sedert zes dagen had de bevolkiug, ^ge4ijk thaus blijkt, geen brood meer gegeten, gelieeTahders dus dan op schoon gekleurde wijze vroeger was gemeld. Concha heeft thans het opperbevelhebberschap over het Noorderleger aanvaard Serrano en Topetc zijn naar Madrid vertrokken, waar naar alle waarschijnlijkheid, nu de spanning wegens Bilbao heeft opgehouden, de politieke kuiperijen en de schermu tseliugen onder de leden van het kabinet weer sterker dan ooit zullen beginnen. Dat de Regeering van plan is met energie to werk te g; a ten einde den opstand geheel te bedwingen blijkt uit eene mededeeling van de Gaceta, volgens welke alle jongelieden, die den 31ste December 11. kan 19 jaar hebben bereikt, onder de wapenen zullen geroep e i worden. Volgens berichten van de Fransche grenzen hebben onderscheidene Carlistische benden zich op Fransch grondgebied in veiligheid gebracht. Ook Don Carlos zoi daar reeds zijn aangekomen. 'tHeet, dat het leger in de grootst mogelijke verwarring verkeert. Te Burgos zijn 24 en in Nieuw-Castiliö 120 Carlisten het indalto (amnestie) komen aanvragen. Ei is een aanslag gepleegd op liet leven van den gewezen Spaansclien president Pi y Marg.aH, die evenwe mislukt is'. De dader, naar men zegt een krankzinnig pries fi heeft zich voor het hoofd geschoten, teen hij zag, dat hij zijn doel niet had bereikt. •Ongeveer 25,000 mijnwerkers in Durkamshire hebben den arbeid gestaakt, omdat de patroons hun loon met 10 percent wilden verminderden. Volgens de //Patrie"keeft de Regeering aan de regelings-commissiën voor de eerlang te houden bedevaarten en pelgrimstochten doen wetendat zij die godsdienstige uitingen natuurlijk niet wenschte te belemmerenmaar dat zij tevens orders had gegeven te zorgendat die bedevaar ten niet ontaarden in staatkundige demonstraties. want hij stond voor den paardenstal Frits deed alsof hij niet begreep, wat die vloek beteekendeen noodigde hem verder te gaan terwijl hij zijne hand zoo stevig beet hield alsof die tusschen een smidstang gekneld zat. Wel is waar trachtte de Franschman zich uit zijne vuisten te bevrijdenmaar al was hij niet zwaktoch was hij niet opgewassen tegen den boutigen knecht, die hem iu kracht en, lengte verre overtrof. Zon der zich druk te maken en met het vriendelijkste gelaat van de wereld trok hij hem als een onwil lig kind met zich voort tot aan de krib van den paardenstal, waarin zij nu waren. In deze krib stond een volledig middagmaal met alle toebehoo- ren, soep, gebraden vleesch en groente; ook de salade waarop de Frf^ischen zoozeer gesteld zijn ontbrak nietdaarnaast stond een ilesch wijn. Met een vriendschappelijkemaar zeer beteeke- nisVoHe beweging van de 'hand noodigde Frits den ruwen gast uit toe te tasten. Eerst weigerde deze maar daar hij honger had en zijn beleefde gast heer niet geneigd scheen tot gekscheren, koos hij eindelijk eieren»voor zijn geld en schikte zich in zijnen toestand Frits vervulde zijne rol van gast heer ook heel nauwkeurig, en noodigde zijnen gast zoo dringend, dat. deze niet langer kon weerstand bieden en zijn middagmaal begon te gebruiken uit de krib. Hij zelf schonk hem wijn en verzocht hem met zeer begrijpelijke gebaren om te drinken en de Fransehman, die nu zijne eerste opwelling van drift had overwonnen, liet zich daartoe niet lang bidden. Toen hij eenige glazen had gedron ken, werd hij zelfs heel gemoedelijk en verzocht den biecht met hem te klinken. Dat geschiedde en zij werden nu heel vertrouwelijk. De soldaat was geen brekespèl en kon heel bast, zooals de meeste Franscheu, een grap velen al was hij er zelf de dupe van. Baas Knubbe echter had ouder 't eten maar geen rust De soep smaakte hern niet en plotse ling sprong hij op en sp iedde zich naar den stal om zelf te onderzoekeu, hoe hei uau.1 weg 1»S- ilij

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1