NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTEUJK ZEEUWSCH-VLAANDHREN. FEUILLETON Dinsdag' 5 Mei. DE LIBERALE PARTIJ. Politiek Overzicht. De gelukkige inkwartiering. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franc per post J 1,30. Prijs Advertentiënvan 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,121/3.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de lledact ie betreffende, benevens Advertenticn en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Wij hebben in ons voorgaand nummer het pro gramma der Amsterdamsche heeren medegedeeld. De heeren, die het voorstelden, li ebben daar door een teeken van leven gegeven, dat wel ge waardeerd mag wordenmaar of hunne moeiten der liberalen partij baten zullen? TV ij betwijfelen het. De liberalele partij heeft geen programma noo- dig; dat programma toch kan zich te dikwijls wijzigen: haar ontbreekt op 't oogenblik een man. Zoolang zich aan het hoofd dier partij geen leider bevindt, die eenheid weet te brengen in de verschillende meeningen, zoolang zal de libe rale partij, ondanks zij de vertegenwoordigster is van drie vierden van Nederlands bevolking, mach teloos blijven. Een ander bezwaar, dat door ons gemaakt wordt tegen dit programma bestaat daarin, dat het samengesteld is alleen door advocaten, en wel iets heeft van theses, die in een debating club moeten verdedigd worden. Wij zijn al te lang door advocaten geregeerd. Er zit in die menschen een lust tot praten en tot haarkloven, die de liberale partij in de 2de kamer gemaakt heeft wat zij is, d. i. machteloos om hoog noodige zaken af te doen. Er wordt te veel gepraat, te veel gediscussi eerd, te veel geredevoerd. Zoowel ah de provinciën geregeerd kunnen worden, zoowel als de gemeente besturen de zaken gaande houden, zonder dat de meerderheid der regeerende collegies advocaten zijn, zoo wel kan zulks geschieden met rijkszaken. Zijn dan de meesters in de rechten de eenigen, die bevoegd en in staat zijn om te oordeel en over wetsontwerpenom wetten in het leven te roepen. Indien dat zoo is, dan mogen wij toch niet die' wetten, waarmede zij ambtshalve het meeste uitstaans hebben^ en waarvan zij in den regel ook de meeste kennis bezitten, zoolang onafgcda 11 blijven; dat door de rechtsgeleerden inde kamer nog niet het initiatief genomen is, om het gelapte code penal eens te vervangen door een oorspouke- lijk Nederlandsek strafwetboek. liet cenigc middel om in de liberale partij der tweede kamer verbetering te brengen is daarin ge legen, dat wij bij de gedeeltelijke verkiezing in 5t volgende jaar trachten daarin nieuw bloed te brengenmannen die minder praten, minder chicaneeren, maar mannen die wat doen. Er wordt 0. i. niet half genoeg ingezien wat de raeeningen der partij, wat individueele mee- niugen zijn. Zoo lang een ministerie der meer derheid regeert en wetten voordraagt, die geheel in den geest zijn harer richting, dan pleegt elk lid die het ministerie niet steunt, verraad aan de partij. E11 hoe dikwijls zijii- wij iu - het laatste jaar getuige geweest van het verdwalen van liberale stemmen 1 usschen conservatieven en ultramontanen! Verandering moet er in de partij der liberalen in de kamer komen, dat is buiten twijfel. Of het programma der Amsterdamsche heeren de gewenschte verandering brengen zal Wij be twijfelen het. In ieder geval echter blijft het verschijnen van dat programma een gunstig verschijnsel: 't wordt van alle zijden besproken, van alle kanten beke ken en geeft dus nieuw Leven. Eu nisuw leven is er noodig. A oor ditmaal wensclieu wij ons politiek over zicht aan te vaugen met eene gelukwenschsching aan Nederland met. hare vertegenwoordiging ei wel om de kalme overweging, die zij schenkt aan het hoogst gewichtig wetsontwerp bij de 2e Dit ontwerpbij de mees ten onzer lezers reeds bekenddient tot wettelijke regeling van den arbeid van kinderen in de fabrieken. Even als op het platteland zooveel arbeid wordt verricht door kinderen van beiderlei geslachtzoo ge schiedt in de fabrieken veel door jeugdige han den daar die met weinig I0011 te vullen zijn. Doch de arbeid iu de fabrieken sleept nog groo- tere rampen na zich dan het veldwerkdaar die jeugdige lichamen in die groote werkplaatsen verwoest worden door stiklucht en overspanning, veroorzaakt door te veel werkuren. Iederdie dan ook in fabrieksteden zijne aandacht aan die ongelukige, bleeke, vermagerde, waggelende schep seltjes geschonken heeft, en weet, dat in de meeste landen reeds wetten als bovengemelde zijn tot stand gebracht, zal het toejuichen, dat de Kamer de At chin- en andere moorddebatten laat rusten om z:c'i aan dit werk van Trede te wijden. Wij zLÜlen onze lezers niet vermoeien met eene opsomming van de verschillende af zonderlijke artikelen dezer wet noch met de vele voorgestelde redactiën daarvanmaar te gelege ner tijd de vastgestelde artikelen mededëélen. Fransehe politiek bestaat voor 3t. oogenblik niet. De nationale "Vergadering zal 12 Mei a. s. hare zittingen hervatten ea de Regeering, die stellig verwacht dat er iets gewichtigs op handen is, heeft al hare getrouwen zooveel mogelijk om zich verzameld. A 0orts een paar nieuwtjes alsde lieer Piccon, de man van de Italiaansch gezinde redevoering- te Nizza heeft zijn ontslag aangeboden; de heer Du crosdc beruchte prefect te Lyondie dc bekende verordening op de civiele begrafenissen maaldeheeft thans bepaalddat geen vrouwen of meisjes in publieke lokalen, als koffie- en bierhuizen mogen bedienen. In Engeland heersclit nog altijd de spanning tusschen cle pachters en de arbeiders, geene dei- partijen denkt nog aan toegeven. II. Dat komt er nu van, dat ge niet naar mij hebt willen hooren, al heb ik misschien meer verstand in mijn pink, dan gij in inv groot hoofd. De geheimraad /,Loop naar den duivel met uw geheimraad!" viel de smid hier uit, terwijl de aderen op zijn voorhoofd van woede zwollen. Had ik hem tus schen mijne vingers, dan zou ik hem liet vervor men als een stuk ijzer." z/Ja, slaan kunt ge wel," krijschte de vrouw wéér, maar meer ook niets. Ik zal dadelijk naar den lieer geheimraad gaan en hem verzoeken, of hij zoo goed wil zijn ons van die leelijke inkwar tiering- te ontslaan en alles te vergeten wat er is voorgevallen." z/En als hij één stap doet, zijn wij gescheiden," riep de baas op stelligen toon. //Ik zag liever de wereld vergaan, eer ik zulk een schurk weer in mijn huis zou dulden." Bij dezen twist leed Marietje het meest, zij trachte met liefkozingen en goede woorden de toornige ouders tot bedaren te brengen, waarbij Erits haar zooveel mogelijk behulpzaam was. Ten laatste slaagde zij er ook in om door haar smeeken en hare tranen de oproerige gemoederen weer tot kalmte tc stemmen, en zij verklaarde zich bereid om, als moeder bij haar was, goed schiks met den Eranschman te praten, en hem zijn onbehoorlijk gedrag voor oogen te houden. Deze liet niet op zich wachten; de luide twist tusschen het echtpaar had ook zijne aandacht gewekt en hij verscheen op het trapje 0111 toe te luisteren. Hij kon zoowat dertig jaar oud zijn 't was een vermetele snaak afkomstig uit Zuide lijk Frankrijk, met bruin gelaat en b'iksemende, zwarte oogen, overmoedig en brutaal van uitzicht, een echt soldaat van de groote natie ei van Napoleon. I11 den korten tijd, dien hij in Ber lijn had doorgebracht, was hij reeds meer dan tienmaal van kwartier veranderd, omdat iedere gastheer zich over hem beklaagde, daar hij er bizonder behagen in schepte, de lieden te plagen zooveel hij kon, en hen louter voor zijn pleizier woedend te maken. Hij was werkelijk berucht geworden door zijne onbeschaamde manieren; maar h.oe meer hij gevreesd werd, des te doller kunsten verzon hij en hij haakte er bepaald naar voor de slechtste, inkwartiering gehouden te wor den van het geheele Fransehe garnizoen in Ber lijn. Aan deze eigenschappen had hij het ook te danken, dat de wraakzuchtige geheimraad hem naar het huis van baas Knubbe gezonden had, met bizondere aaubeveling daar eens recht huis te houden, ja 'zelfs dat hij daarvoor zou beloond worden.

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1