Politiek Overzicht. r. door invoering van verplichte oefening in den wapenhandelin verband met eene verbeterde inrichting der schutterij. VBecldspleging Verbetering der strafwetgeving, zoowel dooi de invoering van' een nieuw wetboek van straf recht en wijziging van het wetboek van straf vordering als door hervorming der bizondere bepalingen, welke te dien aanzien voor land- en zeemacht gelden; Voortzetting der partieele herziening en wijzi ging van onze burgerlijke en handelswetgeving; Verbetering en vereenvoudiging van de rechts pleging. vermindering van het aantal rechterlijke Collegies in verband met- verhoogde bezoldiging der rechterlijke ambtenaren; Miu-kostbare, snelle en deugdelijke rechtspraak voor ieder verkrijgbaar; Betere regeling van de administratieve rechts macht, in verband met algeheele uitvoering van de laatste van artikel 146 en de tweede van artikel 150 der Gronkwet. VI. Sociaal Vraagstuk. Bevordering van al datgene, wat het stoffelijk en zedelijk welzijn des volks kan verhoogen, in het bizonder Avettelijke beperking van den fabriek - arbeid van kindereninvoering van Postspaar- bankenenverzekering van den rechtstoestand der Coöperatieve vereenigingen door wettelijke rege- ling. VII. Hervorming van het belalaslingstelsel in de richting van een zooveel mogelijk evenre digen druk der belastingen op de ingezetenen, overeenkomstig hunne draagkracht, door opheffing- van alle accijnsen op de eerste levensbehoeften afschaffing of vermindering der lasten, aan den overgang van onroerende goederen verbonden herziening- van de belastbare opbrengst van bebouwde en onbebouwde eigendommen intrekking of hervorming van de patentwet en invoering- ecner algemeene directe Rijksbelasting op den grondslag van het vermogen of de inkomsten. Bij deze hervormingen worde een verbetering- der verhouding tussclien Rijks- en gemeentebe lastingstelsel in acht genomen en Losmaking der Nederlandsche financiën van het koloniaal batig slot in het oog gssclionkcn. VIII. Op koloniaal gebied Geleidelijke opheffing- van persoonlijke diensten met inachtneming der plaatselijke omstandigheden; Uitvoering van de agrarisehe wet in den meest vrijgevigen zin Verbetering- van de middelen van van vervoer; gemeenschap en waterbesproeiing voortzetting van de kadastrale opmeting van Java, en in verband daarmede, ter vervanging van het landrente-stelsel, geleidelijke invoering van een grondbelasting, aangevuld door andere belastingen, ter voorziening zoowel in de algemeene als in de gewestelijke en plaatselijke behoeften. Opheffing van de belemmeringen die aan de ik je met mijn vuisten kennis laten maken, die noch de Prans eken noch hunne handlangers vréezen." Dat had invloed en de lieer geheimraad wachtte niet tot de baas zijn dreiging tot waarheid maakte, maar hield liet voor geraden zich uit de voeten t.e maken en niet terug te lceerenterwijl hij op eene geschikte gelegenheid wachtte om zich te wreken. De baas echter was zoo goed in zijn humeur als hij in lang niet geweest was het onwedcr dat hem zoo zwaar op het hart had gedrukt had zich ontlast en afleiding gevonden. Sedert de geheiraraaad den aftocht liad geblazen, scheen de zon helder en vroolijk boven het geheele huis en in de werkplaats heerschte de oude opgewekt heid hoewel de vrouw wel eens bromde en het verlies van den voornamen schoonzoon niet zoo gemakkelijk verzetten kon. Frits, wien dit voorval niet was verborgen ge bleven, werkte met v erdubbelden ijver, en ook vader Knubbe was nog nooit zoo op zijn dreef Daarin, wil Nederland vooruitgaan, moet ver andering- komen. De liberale partij moet zich aaneensluiten en een programma opmaken, dat het doel aangeeft, waarnaar zij streeft. Een ontwerp algemeen programma, dat de grondslagen bevat, waarop de liberale partij zich weder tot een krachtig geheel kan aansluiten is samengesteld door de HEL Mr. J. W. Tijde- man, Mr. J. Gieieliman, Mr. W. W. van Lennep Jolian C. Zimmerman, Mr. J. Domela Nieuwen- liuijs, Mé. Gr. van Tienhoven en Mr. J. a. Levij. Wij laten dat ontwerp hier volgen, ons voor behoudende daarop later terug te komen. I. Volledige scheiding van Kerk en Staat. Eerbiediging van de zelfstandigheid der Kerk genootschappen; Wering van alle inmenging der Kerkgenoot schappen in het Staatsbestuur; Streven naar de losmaking van den financieelen band tussclien den Staat en de Kerkgenootschap pen, onder waarborging van verkregen rechten. 11. Onderwijs. Bevordering van de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling des volks door gced, goedkoop, waar noodig kosteloos, lager onderwijs van overheidswege. Voor zooverre stoffelijke en zedelijke middelen tegen schoolverzuim te kort schieten, invoering van leerplichtigheid, waar onoverkomelijke bezwa ren aan de toepassing niet in den weg staan; Zorg voor voldoeude opleiding, cu zooveel noodig vcor lotsverbetering der onderwijzers; Uitbreiding van liet middelbaar onderwijs als algemeen beschavend element en tot opleiding- voor beroep en bedrijf; Inrichting van liet hooger onderwijs op zoo- danigen voetdat het dienstbaar zij aan de be vordering- van wetenscliappelijken zin. III Uitbreiding van hel Stemrecht. Allereerst door de verlaging van den census in de groote gemeenten, waardoor die in betere evenredigheid wordt gebracht met den census in de landelijke districten. Bij uitbreiding van het stemrecht worde in acht genomendat zijn grens nioet worden ge steld waar het gevaar loopt te kunnen worden uitgeoefend door hemvan wie een zelfstandig oordeel en eene zelfstandige keuze niet kunnen worden verwacht, maai* dat aan de andere zijde zoo min mogelijk uitgesloten zijn zij, die de waarborgen aanbieden van geschiktheid en zelfstandigheid. IV. Hervorming van s Lands verdediging. a. door betere en ruimere toepassing en aanmoediging' van liet liet stelsel van aanwerving- van vrijwilligers en verbetering van hun toestand. b. door afschaffing der plaatsvervangingmet opheffing der bezwaren voor sommigen uit een maatschappelijk oogpunt aan de vervulling van dienstplicht verbond en geweest als thans. Beiden smeedden, dat het een lust was om te zien en het geklop der hamers klonk zoo luide en helder in de maat als een vroolijk klokgelui. De blaasbalg' gierde en suisde en wakkerde den rooden vuurgloed aan liet ijzer rekte zich onder de krachtige vuisten der beide mannendie bij den arbeid hoe langer hoe meer aan elkander gehecht raakten en elkander met iederen dag meer leerden op prijs stellen. Zoo nu en dan kwam Marietje met een frisschen dronk of de avondboterham en dan was het altijd alsof er een gouden zonnestraal door de zwarte smederij scheen. Doch dit geluk zou niet van duur zijn. Op zekeren dag verscheen er een onwelkome gast in het huis, die cp onstuimige wijze om huisvesting vroeg. Het was een Fransch kavalierist, met zijn paard aan den teugel, die daarmee zonder com plimenten de werkplaats binnenkwam, terwijl hij zich bekend maakte als de inkwartiering- waarvan •men zoolang was vrij gebleven. vestiging van J-hiropeërs in onze overzeesche bezit tingen mochten in den weg staan Hervorming van de koffiecultuur in eene vrije teelt, ook als voorbereiding tot de opheffing' der verplichte levering aan het Gouvernement; Handhaving van het stelsel van vrijen handel en uniforme rechten; Krachtige uitbreiding- van het onderwijs onder de inlanders, en voorts ontwikkeling van een vrij zinnig koloniaal regeeringsbeleid op ieder gebied. De Fransche bladen spreken bijna allen over de wijzigingen in het Ministerie. Le Francais spreekt het bestaan daarvan op hoogen toon tegen, doch sedert het Ministerie zelf verklaard heeft er geen officicuse bladen op na te houdenverdient zij weinig- geloof. Le Bien Public evenwelhet orgaan van den Heer Thiers, houdt vol, dat wij - zigingen ophanden zijn en de legitimistische leden (d. i.zij die vóór het authentieke koningschap zijn) van het kabinet, met name De Larcy en Deperye, nog vóór de Kamer weer bijeen komt. hun ontslag zullen nemen. Wederom is een der leden van de Nationale Vergadering' door den dood weggeruktnamelijk de Heer Labelonye. Hij behoorde tot het linker- centrum (gematigd liberalen) en was zeer geacht. De Bonapartistisehe Ordre ontkentdat de ex-keizerin Eugenie zich te Lom-des bevindt en La Rópubliquc Francais© meent te weten, dat Chamborci zich te Parijs bevindt. Het Journal des JDebais dringt thans even als Ie Temps, met nadruk aan op de instelling van een vice-presidentschap der Republiek. Er is eene algemeene vergadering belegd van aandeelhouders van de Suez-kanaal-maatschappij tegen 2 Juni. De houding van den Heer de Lesseps werd algemeen goedgekeurd. Volgens berichten uit Egypte had de Onderkoning het Kanaal reeds door troepen doen bezettenen heeft de lieer de Lesseps zich [dientengevolge onderworpen, onder voorbehoud van de rechten der maatschappij. Hij heeft zich bereid verklaard de tarieven aan te nemen zooals deze door de internationale com missie zijn vastgesteld. Hij heeft zich daartoe gedwongen gezien door liet bevel van den onder koning om het kanaal door troepen te doen be zetten. Binnenland. SclioonclijJve 28 April. Het pro gramma van liet feest dat 13 Mei a. s. alhier zal gegeven worden ter gelegenheid van de 25jarige troonsbestijging van Z. M. den Koning is door de feestcommissie vastgesteld als volgt Yoorm. 8 ure. Aankondiging van het feest door klokgelui, en het uitsteken der nationale vlaggen. Nog eer de baas den tijd liad het billet, dat bij hem overhandigd had, na te zien en den over brenger te groeten, had de overmoedige soldaat, zonder zich om iets te bekommeren, de gelegen heid te baat genomen, om naar eigen goeddunken voor zijn onderkomen te zorgen. Uit de smederij ging men eenig-e treden op in de woonkamer der familie. Daarheen leidde de vermetele Eranschman zijne sclireden en maakte het zich hier met zijn paard zoo gemakkelijk, als of hij hier te huis hoorde. Onder het neuriën van een liedje, keek hij de kamer rond en het eerst viel zijn oog op de latafel van de vrouw des huizes, waarin zij hare beste zaken bewaarde. Daar de sleutel er in stak, trok hij de bovenste lade open en maakte kort proces. Kleedcren, hoeden en linten wierp liij er zonder mededoogen uit om plaats te maken; daarop gebruikte hij de ledige lade als kribbe voor zijn paard en vulde die uit den medegebrachtea zak met versche haver. Het dier had geene aanmoediging- noodig en at

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2