Binnenland. groiid, Hebben niet, de kapitalisten, die door - hun geld de uitvoering yan dit kolossale werk mogelijk maakten, een onscliatbaren dienst bewe zen aan heel de mensclilieid? En is het nu niet hoogst onbillijk, dat zij daarvoor directe geldelijke schade lijden? Dit toch is werkelijk het geval; het is dan zeer wenschelijk dat de zeevarende mogendheden daarin verandering brengen, al erkent iedereen, dat geen onrecht gepleegd is. In Engeland is de strijd tussclien kapitaal en arbeid nog steeds aan den gang. Dank zij de ondersteuningskassen kunnen de daglooners hunne werkstaking volhouden, terwijl velen hunner het land verlaten om elders werk te zoeken. Op een vergadering van pachters, dezer dagen gehouden, waarop bepaald was geene werklieden in dienst te nemen, die leden der Unie waren, werd tot ver wondering en verontwaardiging van de vergader den door den markies van Bristol verklaard, dat hij zich aan die bepaling niet kon houden. Er werd luide protest aangeteekeud tegen deze ver klaring, vooral daar deze heer een der rijkste grond bezitters is. Evenals in Duitschland zijn ook nu in Enge land de kerkelijke wetten in vollen gang, hoewel zij daar van anderen aard zijn. Het is in 't laatst genoemde land voornamelijk tegen ingeslopen mis bruiken in de kerk, dat men te velde trekt. Opmerkelijk is het, dat door een bisschop de zaak op touw gezet is. Hij vindt bij de regeering en het ontwikkelde publiek veel bijval, alleen heersclit er vrees, dat het groote publiek de zaak verkeerd zal inzien of door dweepers zal worden opgeruid. De laatste berichten omtrent den hongersnood in Indio luiden weer ongunstig. Er wordt name lijk geklaagd over branden waardoor veel koren is vernield (reeds in een vorig nommer gemeld), mislukking van den oogst in sommige districten, en een transport van levensmiddelendat zeer be moeilijkt is door een hevige ziekte onder liet trek- vee. In sommige streken zag mem geheele gezin nen uitgeteerd langs den weg loopen. Gevallen van hongerdood waren nog zeldzaam. In Erankrijk wordt veel ophef gemaakt van eene redevoering door den afgevaardigde Piccon, in zijne vaderstad Nizza gehouden, en die veel Sen satie verwekt heeft om de bizonder Italiaansche gevallen, daarin geuit. Hij zou niet minder ver klaard hebben, dan dat hij het als zijn levensdoel beschouwt om Nizza weer aan Italië te brengen. In de Parijsche bladen wordt verlangd, dat liem zijn mandaat van afgevaardigde zal ontnomen worden. De lieer Piccon echter beweert, dat liij het zoo erg niet gemeend heeft als men het heeft opgevat. In de Jlejmblique Francaise wordt de tegen woordige gemeenteraad van Parijs zeer geprezen om de verbeteringen, die zij in het lager onder wijs heeft tot stand gebracht sedert het jaar 1S71. Het blad schetst eerst den allertreurigsten toe stand van het onderwijs voor dien tijd, toen iommige zeer volkrijke wijken geheel zonder school waren. De regeering is toen begonnen met een hij in zijn spijt het besluit zijn baas op te zeg gen en weg te gaanmaar al die plannen ver vlogen als rook in den wind als Marietje hem weer eens vriendelijk aanzag of liem een harte lijk woordje toefluisterde. Dat had reeds eeni- gen tijd zoo geduurdtoen Erits plotseling bevel kreeg zich bij zijn regiment te vervoegen en tegen de Pranschen op te trekken. Ei' was ellende en gejammer aan alle kanten. Hij zelf zag er zoo zeer niet tegen op 0111 mee te gaanliet ontbrak hem volstrekt niet aan moed en vaderlandsliefde. Daarenboven was hem het pijnlijke en onzekere van zijn tegenwoordigen toestand even als eiken fermen jongeling on verdragelij k gewordenen een kogel op liet veld van eer had hij liever ont vangen dan Marietje in de armen van den geliaten geheimraad te zien. Maar in die tijden wc,s soldaat zijn geen botor- likkende gemeene soldaten werden, geminacht en kregen van de officieren menigmaal met de platte klingdaar een groot deel van het leger som van IS millioen francs beschikbaar te stellen voor het bouwen van scholen in Parijs. Het bleek dat er behoefte bestond aan scholen voor 35 wijken en de uitvoering van dit werk is thans bijna voltooid. De kosten van het lager onderwijs zijn van 6,244,500 francs in 18G9 gestegen tot 9.764,720 in 1S74. De beroemde Fransehe letterkundige Jules Janin is gevaarlijk ziek. Het getal politie-agenteu te Parijs is sedert het keizerrijk verdubbeld en is gestegen tot 8000 man. De Duitsciie Bijksdag waarin door verschillende afgevaardigden deelgenomen is aan de hevige dis cussion over de wet betreffende de rénitente gees telijken, zal waarschijnlijk Dinsdag door den Keizer 'zelf worden gesloten. Prins Bismarck neemt iets in beterschap toe. In Zwitserland - hebben de ultramontanen de rust weder verstoord. De regeering heeft zich ge noodzaakt gezien militairen naar de Beiner Jura te zenden. De beide partijen in Spanje hebben schade geleden van de buitengewoon hevige regens. Tot opvolger van den gesneuvelden generaal Ollo, heeft don Carlos, den kapitein-generaal van Navarre, Mendire benoemd, een man die bij de troepen van Navarre, niet zoo bemind schijnt te zijn als Ollo, wiens dood een gevoelig verlies voor de Carlisten is. De laatst ontvangen be richten uit Bilbao melden, dat van den 6en dezer des morgens tot den Ssten des morgens 4-25 bommen in die stad geworpen zijn, doch dat slechts één huis afgebrand is. Het paardenvleesch kost er twee realen per ponder schijnt dus nog geen gebrek te heersehen. Slixis, 27 April. Men is hier op het 0ogenblik druk bezi& om het programma der uit gebreide feestelijkheden op 12 en 13 Mei a. s. in orde te maken. We hopen zoo spoedig moge lijk dit programma in hoofdzaak mede te deelen. Aarclenburg 9 24 April. Heden had alhier eene openbare raadsvergadering plaats. Onder de punten die aan de orde waren, kwamen voor 1°. Aanvrage van f 100, om de kosten te bestrijden van een schoolfeest op den 12 a. s. 2°. Vaststelling van de nieuwe schoolverorde ning. Het eerste punt werd met algemeene stemmen aangenomen, terwijl de heer A. v. d. Broeeke bij die som nog honderd gulden voegde, opdat de kinderen *"s konings jubilee eens recht feestelijk zouden kunnen meevieren. Aangaande het tweede punt stelde de Voorzitter voor de verordening nog drie maanden voorloopig in werking te doen blijven. uit verloopen kerels bestond. Het was niet, zooals nu in Pruisen, eene eer militair te zijn en het vaderland te beschermenmaar een geliate dwang en harde noodzakelijkheid, waaraan iedere fatsoen lijke burgerjongen zich zocht te onttrekken. In plaats van vaderlandsliefde regeerden de vrees en de stok in het leger/ en dat de soldaat toch zijn plicht en zelfs meer deedwas alleen te danken aan de aangeboren dapperheid en de sol- datengcest, die van oudsher in het Pruisische volk woont. Baas Knubbe wildeook niet gaarne den ste- vigen knecht missen en stelde al het mogelijke voor liem iii het werk, tot dat het hem niet dan na veel moeite en met opoffering van veel geld gelukte Erits irij te krijgen, omdat hij de eenige zoon en de kostwinner van eene arme weduwe was. Niemand echter verheugde zich meer over dezen gelukkigen afloop dan de sclioo- ne Maria, die in stilte menigen traan had ge stort bij de gedachte, dat de goede jongeling Tegen die voorloopigc vaststelling verzette zich de lieer A. van de Plassclie 2e wethouder, omdat hij die handeling en de vorige voorloopige vast stelling als onwettig beschouwde. Nadat hem door den Voorzitter verzocht was geworden de wet aan te wijzen, welke door het vroeger besluit van den raad overtreden was en door een eventueel aannemen van zijn voorstel kon overtreden worden en de lieer v. d. Plassclie daarin in gebreke was gebleven, werd het voor stel met algemeene stemmen op ééne na (die van den Heer van de Plassclie) aangenomen. -A-a^clentrnrg-, 25 April. Namens de Heeren J. Blindenbach Jz., M. E. van den Broee ke C. V. van Oostenwijk Stern, M. W. ten Ben- gevoort, J. de Muijnk, G. Verdooren, A. C. Buijk en G. A. Vorstèrman van O ij en zijn lieden avond de ingezetenen dezer gemeente opgeroepen om in de herberg van J. Zuiderduin te zamen te ko men ter benoeming van eene regelingscommissie voor de feestviering op 12 Mei a. s. ^Va.rclen'bixrg';, 26 April. Tot leden der feestcommissie zijn gekozen de II. H. Blin denbach, ten Bengevoort, Hiissem, Vorstèrman van Oijen, de Muijnk, Coops, M. E. van den Broeeke, Buijk, van Oostenwijk Stern, nadat bij acclamatie de heer Beepmaker, Burgemeester, tot eerevoor zitter was benoemd. Staande de vergadering werd door vijf en veertig personen voor f 245,50 ingeteekend, en medcdeeling gedaan van een gift van f 200. De heer Verdooren, lid der voorloopige com missie verzocht bij de keuze van eene definitieve commissie niet in aanmerking te komen wegens zijne vele ambtsbezigheden. Het muziek van het 3e regement Infanterie te Bergen op Zoom zal zich op den 12 Mei a. s. naar Vlissingen begeven 0111 daar bij gelegenheid der inscheping van Z. M. den Keizer aller Bussen het Bussisch volkslied uit te voeren. Er zullen op de reede van Vlissingen vijf Ne- derlandsche oorlogschepen gestationeerd zijn, terwijl er tevens een Engelsch en Bussisch eskader wordt verwacht. Een paar kinderen van den arbeider IT. M. te Olst, zagen dezer dagen een. locomotief naderen, waarop het oudste, een knaap van 11 jaren, tot zijn zusje zeide: ,/Ik durf wel dertig tellens met het oog op de rails gaan. liggen." Hij deed dit werkelijk en zou het met den dood bekocht heb ben, had niet de machinist den knaap bemerkt en zoo spoedig hij kon de locomotief stil doen staan, onmiddellijk bij het kind. Was het in plaats van een enkele locomotief een trein ge weest, dan zon het onmogelijk geweest zijn zoo spoedig op te houden. soldaat zou moeten worden. Hare treurigheid en daarop gevolgde vroolijklieid waren ook hem niet ontgaan en hij had wel dwaas moeten zijnals hij nu niet gemerkt had, dat zij liem met hare gansche ziel beminde. Deze ontdekking maakte hem oneindig gelukkig en hij werd er zoo stoutmoedig doordat hij het waagde zijne ver wachtingen en verlangens tegen haar te uiten. Zij ontkende ook niet, dat zij hem genegen was, maar te gelijk verzweeg zij liem hare bekommering ei de moeilijkheden nietdie hunne verbinding in den weg stondenvooral daar hare moeder, sterker dan ooit bij haar aandrong om gehoor, te geven aan de herhaalde aanzoeken van den geheimraad, Erits troostte haar en stelde haar zoo goed hij kon gerust, ofschoon hij zich niet kon ontveinzen, dat zijne uitzichten verre van schitterend waren. Vooreerst echter stelden zij zidi in hunne jeugdige luchthartigheid tevreden met luchtkasteelen te bouwen, plannen te sme den, en op een gelukkig toeval te rekenen, ter?.

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2