MARKTBERICHTEN. Correspondentie. Advertentien. HERBESTEDIN G. slaap overmand, tegen een boom lcundfe en in die houding werd gevonden door den officier van de ronde, die van het voorgevallene onmiddellijk rapport maakte. De opperbelhebber der expeditie, van het gebeurde omstandig onderricht, vaardigde een order uit, waarbij het feit werd geconstateerd, dat bedoelde fuselier, slapende op zijn post tegen over den vijand gevonden, volgens de krijgswet ten met den kogel gestraft behoorde te worden, doch dat de opperbevelhebberin aanmerking nemende het uitstekend gedrag van dien soldaat bij onderscheiden gelegenheden en de zware ver moeienissen gedurende vele dagen uitgestaan besloten had hem ter zake niet te doen vervolgen. Generaal van Swieten herinnerde verder de officie ren aan Napoleon die 's nachts na een groot gevecht de ronde doende, eveneens een schild wacht slapende vond, doch den man liet slapen, zijn geweer nam .en op post bleef staan tot de soldaat werd afgelost. Naar wij vernemen, heeft de commissie voor de op 12 Mei jarige kinderen, na vergelijkend onderzoek, hare keuze ter uitdeeling- bepaald op de gedenkplaat: Nederlands zilveren vreugdedag, ontworpen door den heer H. J. van Lummel. In het jaar 1873 zijn uit Nederland als land verhuizers over zee vertrokken 3867 personen, waarvan 1123 mannen, 807 vrouwen, 1926 kin deren en 11 dienstboden. Het grootst contingent leverden de provinciën Zeeland en Groningen. Uit Zeeland vertrokken 113S, uit Groningen 905. Daarop volgden Gelderland met 438, Zuidholland 336, Noord-Holland 324, Friesland 245, Ove rijssel ISO, Limburg 142, Drenthe 99, Noord brabant 43 en Utrecht met 16 personeu. Verre weg- de meeste vertrokken wegens verbeteringen van hunne middelen van bestaan. Donderdag avond 11. verloor de heer K. te Varsseveld plotseling een zijner beide kinderen. Het oudste, een meisje van drie jaar, speelde slechts eenige oogenblikken zonder toezicht en die korte tijd was voldoende om een einde aan haar leven te maken: in eene tobbe, niet meer dan een palm diep met water gevuld, vond het den dood. Dadelijk ingeroepen geneeskundige hulp, met hoeveel zorg aangebracht, bleef vruchteloos en men meent dan ook, dat hier wellicht gedacht moet worden aan eene nekbreuk, veroorzaakt bij het voorover vallen, daar de hoeveelheid water te weinig en de tijd te kort was, om zoo spoedig den dood ten gevolge te hebben. (Arnh. Ct.) Volgens een Regeringsbericht in de Staatscourant hebben de staten aan de Westkust van Sumatra van Troemon tot en met Waylah de Nederland- sche oppermacht erkend. Aldaar is de blokkade opgeheven. De Keizer van Rusland zal den 12 Mei, te 12 ure des middags, te Utrecht aankomen. Hij zal zich van daar onmiddellijk begeven naar Amster dam, om zijne gelukwenschen te brengen aan HH. MM. den Koning en Koningin. De Czaar zal met HH. MM. het déjeuner gebruiken en na vier uren in de hoofdstad te hebben vertoefd, naar Vlissingen vertrekken om scheep te gaan naar Londen. Nederland behoort tot de landen waar het minst onwettige kinderen worden geboren: 1 op 24.16. In Frankrijk is die verhouding 1 op 12.4 en in Beieren komt op de 3 geborenen 1 onwettige voor. Ook in Oostenrijk is de verhouding zeer ongun stig. Het verplicht burgerlijk huwelijk schijnt een gunstigen invloed op de verhouding tot het aantal huwelijken te hebben. De ongunstige toestand in Beieren wordt niet toegeschreven aan losbandig leven, maar aan de door de vroegere wetgeving ontstane gewoonte om maar samen te gaan leven. GRAANMARKT TE AARDENBURG. verkoopprijs per hectoliter Tarwe Kogge Wintergerst Zomergerst Haver Paardenboonen Erwten Koolzaad Schokkers Aardap. p. 100k. DINSDAG, 14 April 1874. ƒ11.50 aƒ12.75 n 8.90 a 9. 8.30 a 8.65 7.25 a 7.50 4.70 a 5.25 -•a n-■ „-.-a.,,—- a a DINSDAG, 7 April 1874. 11.50 a/12.50 9.00 a 9.10 8.20 a 8.40 7.10 a 7.30 4.70 a 5.25 -•a -. n -•a OOSTBURG 15-APRIL 1874. De aanvoer van granen was heden ruimer dan de vorige week en er bestond goede vraag voor Tarwe, Paardenboonen en Haveralle welke artikelen tot ruim vorige prijzen werden afgedaan. Wintergerst was goed te verkoopen doch alleen in puike qualiteit en zonder eenige verhooging van prijs. Haver en Zomergerst mede begadigd en goede monsters hooger te verkoopen. Bijna al het aangevoerde werd verkocht en zijn de volgende prijzen besteed Tarwe f 13,—, f 12,50, f 12,—, f 11,50 a f 10,Rogge niet getoond. Wintergerst f 8,50, f 8,40 a f 8,30, voorts f 8,20 a f 7,50. Zomer gerst f 7,50 a f 7,25. Haver f 5,25, f 5, f 4,50 a f 4.Paardenboonen f 8,50, f 8,25 a f 8,Erwten op f 10,gehouden zonder nemers. Het sluk van den Hr. V. v. O. te A. kon dezen keer onmogelijk geplaatst worden; den volgenden is het aan de beurt. van den lakenfabriekant. Verhevener en onbaatzuchtiger echter was de stillegrenzenlooze liefdedie de ontluikende Katharina den voormaligen leerling toedroeg. Noch de pracht en rijkdom van haar huisnoch het aantal adellijke aanbiddersdie bij menigte het huis van den Londenschen Krezus opzochten, waren in staat deze liefde te verdoven. Het is onnoodig te zeggen wat er in Edmund's hart omgingtelkens als om hare hand gedongen werdhad hij het vijfjarige kind reeds zoo be mind, hoe groot moest dan niet de liefde zijn, die hij gevoelde voor de maagd in al haar lieftal ligheid. Maar Osborne was een man van karak ter; hij bezat dat stille, doch krachtige gevoel van eigenwaardedat weet wat gepast is. //Door Gods goedheid heb ik zijn kind gereden hij heeft den bedelaar van St. Paul als een vorst, neen, edeler nog, als een vader beloond." Ik gaf hem zijn kind niet terug om het hem te ontrooven en zoo zweeg hij stilen bleef hij bescheiden op den achtergrond. Hoe vertrou welijk Katharina ook met hem spraknooit overschreed hij de grenzen van schuchtere hinder lijke vriendschap. Maar toen zij glimlachend tot hem zeide//Edmundgisteren heeft de jonge Lord Cavendish aanzoek om mijne hand gedaan, maar ik heb hem afgewezen!" toen bloosde Osborne lievigkuste snel hare hand en pinkte een traan van vreugde uit zijn oog weg. Het zou niet altijd zoo blijven voortgaan. De elegante Talbotgraaf van Shrewsbury de eenige zoon van Lord Archimbaldden rijksten edelsten en ijverigsten protestant, hield langen tijd omgang met He weten op zekeren dag- ontving Sir William een plechtstatigen brief van den ouden Lordwaarin deze hem meldde//dat hij voornemens wasden volgenden dag met zijn gevolg plechtig tot hem te komen om na mens zijn zoon aanzoek te doen om de hand van Sir William Ilewets dochter Sir William liet dadelijk na ontvangst van dit schrijven zijne Hot stuk van den Heer L. J: HUSSEM over de Aardenburgsche school zalof schoon wel eonigszins groot vcor onzo beperkte ruimte in het volgend nummer worden opgenomen. BED. lieden overleed alhier na een betrekkelijk korte doch hevige ongesteldheid tot mijne en mijner vier minderjarige kinderen en zijner hoog bejaarde moeder, mijn geliefde echtgenoot ABRAHAM VAN BALE, in den ouderdom van ruim twee en vijftig jarenna eene genoegelijke echtveree- nigiug van ruim een en twintig jaren. Oostburg, E. VERSPRILLE, 15 April 1874. Weduwe A. van Dale. Henige en algeineene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van hartelijke belangstel ling bij mijnen jaardag ontvangenbetuig ik langs dezen weg mijnen innigen dank. Wed. J. F. HENRIJ. Oostburg, 12 April 1864. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Westdorpe brengen ter kennis dat op Maandag den 20 April 1874, des namiddags ten twee uren, ten gemeentehuize aldaar, in het openbaar zal worden lierbesteed bij inschrijving en opbod I-Iet bouwen van een ë?>elioo! met ScXaooliixiig* in deze gemeente met bij le vering1 van materialen f waarvan bet plan 5 cle begrooting en liet "bestels: en voorwaarden 9 dage lijks ter gemeentekamer voor een ieder ter inzage zxillen liggen De aanwijs zal plaats hebben ten dage dei- aanbesteding 's voormiddags ten elf uren. Westdorpe, den 2 April 1874. De Burgemeester en Wethouders voornoemd N. KERKIIAERT. De Secretaris J. P. KIEBOOM. De Maatschappij voor LAND- ONTGINNING gevestigd te Apeldoorn geeft schuldbrie ven uit van 255 0,100,25 0, 500,en f 1000 rentende 4 Pet. en aflosbaar bij jaarlijksche uitlotingen met premien. Verkrijgbaar bij de HH. BOMME VER- DOOREN te Aardenburg; J. OTTO RISSEEUW te Oostburg; H. G. HAMMACHER Jr. te Groede; J. T. HENDRIKSE te IJzendijke; J. LANSEN CROINte Sluis. werkplaatsen sluiten met de bemerking, dat elk werkman toch zijn volle loon en een geschenk bovendien zou krijgenen den volgenden dag in feestgewaad moest verschijnen, want dat hij zijne dochter zou uithuwelijken. Ook gaf hij dadelijk hevelen tot regeling van de plechtigheden om de graven Shrewsbury met gevolg te ontvangen. Maar Katharina en Edmund vergoten dien nacht vele tranenHoezeer Katharina zich mocht beroemen op baars vaders liefde, hij was een streng mandie nooit op een besluit terugkwam. Wordt Vervolgd

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 3