Buitenland. i n n e n 1 a n d. heeft conferenties gehouden met generaal Moltke en anderen en heeft blijkbaar een conflict willen vermijden, ten minste de Kegeering zal toegeven* liet hangt nu nog van de instructies af, die de overige afgezanten van hunne regeeringen zullen ontvangen, of het amendement zal worden aan genomen. Bij dit alles echter heeft de regeering bedongen, dat 43 weder in het wetsontwerp zal hersteld worden. Hierbij wordt bepaald, dat officieren vrij zijn van plaatselijke belastingen. Hiertoe hebben de nationaal-liberalen zich bijna eenstem mig bereid verklaard. Een bericht uit Berlijn aan de Daily Hews maakt melding van eene intrigue, die aan het hof aldaar wordt gesmeed tegen von Bismarck, en waarvan de ultramontanen waarschijnlijk de ziel zijn. Het is bekend, dat Bismarck in de hooge kringen te Berlijn talrijke vijanden heeft, en dat deze van zijne ziekte willen gebruik maken, om hen te doen vallen. Daartoe hebbenvolgens genoemd bericht, conservatievenhooge militairen en ultramontanen samengewerkt, die den Keizer inblazen, dat von Bismarck een zuiver parlemen tairen regeeringsvorm wil stichten, en daardoor de prerogatieven der kroon wil verminderen. Zelfs wordt verzekerd, dat de ultramontanen zich hadden verbonden om vóór de militaire wet te stemmen, ingeval von Bismarck werd vervangen door generaal ManteuffeL Dat eene dergelijke intrigue wordt gesmeed is zeer wel mogelijk, maar het feit, dat de Keizer zicli naar Bismarck begeven heeft om hem over de militaire questie te raadplegen bewijst, dat Z. M. nog volle ver trouwen stelt in den rijkskanselier. Eenigen tijd geleden werd de. ultramontaanschc IJnivers voor"' twee maanden door de Eransche regeering geschorst, omdat zij een mandement van den bisschop van Périgneux had opgenomen, waarin zulle sterke uitdrukkingen tegen de ker kelijke politiek der Duitsche regeering voorkwamen, dat deze bij het Eransche gouvernement daarover reclameerde. 1 Thans wordt in l'Univers een brief van den paus aan genoemden bisschop medege deeld, waarin dit mandement volkomen wordt goedgekeurd, zijne houding wordt geprezen, en hij voorts word aangemaand om te volharden in den strijd voor de kerk. -Hochefort en de andere vluchtelingen zijn vol gens een ontvangen telegram uit Melbourne met een pakketboot naar Europa vertrokken. Het is onmogelijk om uit de Spaansche be richten aan te wijzen wat waarheid is. Het eene bericht zegt, dat Serrano te Madrid is, volgens een ander vertoeft hij nog bij het leger. Een telegram van Zaturdag uit Madrid meldt, dat er weinig nieuws van het oorlogstooneel is. Serrano had bevel gegeven om de Carlistische positiën bij San Pedro d'Abante te beschieten, maar de vijanden beantwoordden het vuur niet. Te Santander kwamen herhaaldelijk nieuwe troepen aan, om het republikeinsche leger te versterken terwijl in de loopgraven van San Pedro d'Abante jongen zou brengen. Het was de weduwe Osborne, Edmunds moeder. De tijden waren veranderd. Het Engeland van 1551 was geheel anders dan dat van vóór zes- tien jaren. De tijranniekemaar talentvolle Hendrik VIII was opgevolgd door zijn karakter- loozenonbekwamen zoon Eduard IV, de speelbal zijner raadslieden. De valsche Sommerset en de boosaardige Dudleijgraaf van Warwickde huichelachtige Kardinaal Betune en de streng protestantsche bisschop Cranmer betwistten elkan der met verbittering de heerschappij over den koning en het rijkhet scheendat door hun toedoen eene nieuwe oorlog van de beide Bozen zou ontbranden. Had echter onder Hendrik VIII da goede Ilewet nauwelijks durven bekennendat hij gereformeerd was, nu had het nieuwe geloof dieper wortel gevat. De strijd om de heerschappij over den gebieder was tc gelijk een strijd tusschen Eome en Calvijn en daar Eduard IV iu zijn hart zelf de nieuwe leer was toegedaan, moest Som- zich reeds vijftig kanonnen bevonden. De toe stand is onbegrijpelijk en de werkeloosheid onver klaarbaar in brieven van correspondenten wordt gewag gemaakt van oneenigheden in het leger der Car- listen zeiven. De Oostenrijksche rijksraad heeft Zaterdag de algemeene beraadslaging over de confessioneele wetsontwerpen voortgezetmaar eene plotselinge ongesteldheid van baron Lichtenfels, die de wet ten verdedigde, maakte een einde aan de zitting, die tot heden werd verdaagd. BELGIE. Men verneemt dat de scheepvaart tusschen Sluis en Brugge gestremd zal zijn van Maandag den 20 tot Donderdag den 33 April a. s., wegens herstellingen aan de brug te Oostkerke. Het hof van casatie te Brussel heeft na twee dagen zitting de vraag tot vernietiging van het vonnis van vrouw De By en haar zoon, betrokken in den diefstal op het kasteel de Penaranda, te S. ]\Iichiels, verworpen. Men meldt uit Middelburg dat in de afgeloopen week vanwege de firma Van Zeilen en Dekker de vereischte opmetingen hebben plaats gehad voor den bouw van een droogdok aan den Dam alhier. De Gemeenteraad heeft onlangs tot dezen aanleg vergunning verleend. Wij vernemen dat de nasporingen in de Theems gedaan tot het ontdekken van den steen, die ge diend heeft tot het drukken der valsclie billetten van 100 fr. der Belgische nationale bank, met een volledigen uitslag bekroond zijn. Ha drie dagen te hebben gezocht, ^ijn de duikers er in geslaagd te midden van een steenhoop, die zich op den bodem der Theems bevond, een lithographischen steen te ontdekken, waarop een dambord getee- kend was, doch waarop men met behulp van een scheikundig middel, de teekening van het billet van 100 fr. weder heeft doen te voorschijn komen, welke teekening de vervalscher had willen doen verdwijnen. Te Middelburg zal het feest van 13 Mei o. a. opgeluisterd worden door de muziek van de Groote Harmonie van Lier in Belgie. Deze ver- eeniging, bestaande uit 45 executanten, heeft zich bereid verklaard kosteloos, alleen tegen reis- en verblijfkosten, haar medewerking te verke nen //als een bewijs van vriendschap aan de Mid- delburgsche burgerij en om een blijk te geven van toenadering der Zuid-Hederlanders tot hun Hoorder-broeders, ter gelegenheid van het heuge lijk feest op 13 Mei a. s." merset zijne eerzucht met zijn hoofd boeten, Betune vluchtenterwijl Warwick met Cranmer het roer van den staat in handen hadden zoowel op kerkelijk als op staatkundig gebied. Hewets weefgetouwen klapperden ook nu niet meer op de Londenbrug hij had het huis dadelijk na het ongeval verhuurd aan den duitschen naal- denfabrikant Crowse Q en een nieuwe, doch niet minder bloeiende tak van nijverheid werd hier beoefend. Daarentegen had Sir William oostelijker, tusschen de brug en den Towerzeer nabij den laatsteneen prachtig huis aan den waterkantde beide zijvleugels kwamen op de Theems uit en sloten eene kaai in waaraan zijne koopvaardijschepen aanlegden om in- of uit te laden» Zijn vermogen zoowel als zijn aanzien was 0 Eigenlijk Krausede uitvinder der tegen woordige stalenzoogenoemde engelsche naainaal- deu. Hij werd later door Elisabeth met aanzien lijke privilegiën begiftigd. Tot ontvanger der registratie en domeinen te Hulst is benoemd de heer C. Bergsma, thans ont vanger te Hoordwijk. In de Staats-courant van heden is opgenomen een door den rijks archivaris aan den minister van binnenlandsche zaken aangeboden overzicht van den toestand van het rijks-archief, van de aan winsten die het verkregen heeft en van hetgeen door de ambtenaren verricht is. Onder anderen blijkt daaruit, dat door den heer Winkelman, burgemeester van Vlissingen, in be waring werd gegeven eene paskaart van de kust van Brazilië, op perkament geteekend in 1331. De zegel verzameling van het rijksarchief ontving weder eenige vermeerdering door de toezending van afdrukken onzer oude gemeentezegels, onder meer van den heer Slicher van Domburg afdruk-, kén, zoo in lak als met inktvan de latere zegels van Tholen, Stavenisse, St. Philipsland, Poortvliet, Oud-Vossemeer, Sckerpenisse en St. Amialand. Voor Zeeland ontbreken thans nog Aardenburg, Axel, Domburg, Hulst, Oostburg, Sluis en West- kapelle. Aan de Haagsche Hieuwsbode wordt als een gerucht medegedeeld, dat ook Z. M. de koning van Wurtemberg, de broeder onzer koningin, het kroningsfeest te Amsterdam op 13 Mei zal bij wonen. Een staaltje van ergelijke onbekendheid met onze toestanden en van echt Duitsche grofheid wordt door de Volks-Zeitung geleverd, die anders in vele opzichten gunstig afsteekt bij haar Duit sche zusters. Zij verhaalt aan hare lezers, dat de Hederlan- ders een nieuw leger voor hun Indische bezit tingen willen aanwerven, omdat de oorlog tegen Atchin ongelooflijke offers vorderde en tot nogtoe zonder gevolg bleef. //Daar zij het bij de wervin gen daarvoor - zoo, gaat de Volks-Zeitung voort voornamelijk op Duitschers voorzien hebben, kan niet uitdrukkelijk genoeg worden gewaarschuwd tegen de dienstneming iu dat leger. Het klimaat is voor een Europeaan moorddadig, daar zelfs in tijd van vrede de sterfte verhouding 14 tot 17 percent bedraagtdaarenboven blijven de plaatsen van officieren en zelfs van onderofficieren voor Hedèrlanders gereserveerd. De behandeling, die de aangeworven vreemde manschappen van de Hcderlandsche officieren en onderofficieren onder vinden,' wordt algemeen als waarlijk afschuwelijk geschilderd." Men verhaalt, dat een Europeesch soldaat van onze troepen in Atchin, die zich bij verschillende gelegenheden derwijze had onderscheiden, dat hij voor eene eervolle vermelding was voorgedragen, op zekeren avond, na acht dagen niet uit de kleederen geweest te zijn, op post staande, door met de helft vermeerderd en zijne dochter was tot het liefste twintigjarig meisje opgegroeiddat ooit den Engelschen grond betreden had. Ook Edmund Osborne vervulde nu een ganscli ande re rol, dan toenmaals. Hewet had, na het voorvaldadelijk de oude weduwe Osborne in zijn huis opgenomen, hem oogenblikkelijk vrijge steld van zijne nog te dienen leerjaren en nu was de heer Osborne kassier van zijnen heer honderdduizenden gingen dagelijks door zijne handen en toen hij deze betrekking kreeg, had Hewet in tegenwoordigheid van al zijne werklie den en bedienden gezegd//Mijnheer Edmund zoodra mijne dochter getrouwd istrek ik mij uit de zaken terug en gij zult er alleen meester- over zijnHoe standvastig Sir Williams dank baarheid jegens den jongeling was bewees dat het slecht geweven stulci door Edmund op dien bewus- ten avond gemaaktin een glazen kast bewaard werdals een bewijs van //moed en trouwhet vormde het schoonste sieraad in de statiekamer

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2