iMOTÜMIM 1SEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VA! WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDERE!. FEUILLETON. No. 30. Vijftiende Jaargang. A0. 1874. LEVERWORST. Politiek Overzicht. OSBORNE, Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsda1 Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4dc district Zeeland f 1,15voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post J. 1,30. Prijs Advertentiën, van 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,121/3.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles ERANCO. Er heeft in den laatsteu tijd in Middelburg eene gebeurtenis plaats gegrependie de gekeele gemeente met schrik en ontsteltenis vervuld heeft Avaarvan reeds verschillende personen het slachtof fer geworden zijn, waarvan, Avie Aveet nog hoe- vele personen het slachtoffer zullen worden. Het feit is van alle zijden besproken; zij, die het minst van de zaak wisten warenzooals zulks gewoonlijk het geval ishet eerst gereed met liet maken van allerlei veronderstellingenen terwijl de man van de wetenschap nog zocht, sprak men in de dagbladen al van vergiftiging door trichinendoor stycJminedoor bedorven en opgegraven vleesch. De wetenschap heeft gewezen op de aanwezig heid van leucine. In hoeverre dit vergif nu na- deelig kan werken op den gezondheidstoestand van hen, die het gebruiken, daarover schijnt tot nog toe geene uitspraak te zijn gedaan. In afwachting dusdat wij over de juiste oor zaak, de juiste werking, waarover op verre na het laatste woord nog niet gezegd is, nadere ophel deringen ontvangen, mogen wij ons toch ivel een oogenblik bezighouden met de maatregelendie in ons district aangewend worden om te waken tegen de vergiftiging van geheele gemeenten door middel van 't verkoopen van ongezond vleesch. Niet altijd toch vertoonen de gevolgen zich zoo spoedig en zoo verschrikkelijk als zulks te Middelburg het geval geweest isniet altijd volgt de doodelijke afloop zoo in 'toog vallend. Een kwijnend leven kan het gevolg zijn, en de genees- heeren, zoowel als de omstanders zoeken de oor zaken van den dood dikwijls daar ivaar zij in 't, geheel niet te vinden zijn. Maar om tot ons onderwerp terug te keeren. De vergiftiging heeft hier plaats gehad door middel iran varkenslever of varkensvleesch. De vraag doet zich dus hier onmiddellijk aroor, of dat varken, welks lever zooveler dood veroor zaakt heeft, gekeurd is geworden door den stads- keurmeesterof die keuring heeft plaats gehad, terwijl het dier leefde en nadat het geopend was; of zich bij die keuring geen enkel spoor vertoond heeft van ziekte in een of ander lichaamsdeel. Wij willen aannemen, dat alles op de wettige Avijze is toegegaan en dat het nadeelige van het gebruik van het vleesch en den lever van het besproken varken niet vooraf waargenomen, nog minder bepaald kon worden, door een gewoon keurmeesterdoor een kleermaker of een riet dekker of een veldwachterzoodanige als in gemeenten van ons distriet keurmeesters zijndan blijft wederom de vraag of het maar voldoende' isdat aan zulke menschen de zorg voor de ge zondheid van eene geheele gemeente wordt toe vertrouwd Men hoort zeer zelden van feiten gelijk het zoo even aangehaalde; daarom is het noodzakelijk, wanneer die gebeurtenissen voorvallen er op te wijzen, er met dubbelen nadruk op te wijzen dat men nooit te veel maatregelen kan nemen om de gezondheid der burgerij te verzekeren. Het zal door niemand, die der zake kundig is, tegengesproken worden, dat de meeste personen die in ons district het keurmeesterschap beklee- dendaarvoor geene wetenschappelijke opleiding hebben ontvangen. Zulks doet niets te kort aan hunne rechtschapenheid, aan hunne gemoedelijkheid, aan hun goeden wil, maar veel, zeer veel aan hunne kennis en 't is dieen die voornamelijk Avelke wij noodig hebben. In den laatsten tijd heeft men zeer veel gedaan om de veeartsenijkunde te releveeren uit den staat van vervalAvaarin zij verkeerde. In verschillende districten van onze provincie zijn veeartsen aangesteld. 'tZou te veel van hen geeischt zijn, indien wij verlangden, dat zij in elke gemeente het slachtvee kwamen onderzoeken, zonder daarvoor eenige vergoeding te ontvangenmaar zouden zij, indien de verschillende gemeenten hun daarvoor eene toelage toekenden, daartoe niet te bewegen zijn De openbare gezondheid is eene zaak van alge meen belang, 'f is dus van gewicht, dat dc ge meentebesturen het door ons voorgest elde middel in overweging nemen en trachten tot uitvoering te brengen. Mochten daaraan echter onoverkomelijke financieele of andere bezwaren verbonden zijn dan ware het te wenschen, dat de verschillende keurmeesters van vleesch cn visch, die geene wetenschappelijke opleiding hebben genoten, gedu rende eenigen tijd een cursus bijwoonden, waarin de veearts van hun district hen eenigszins bekend maakte met de ziekteleer van het slachtvee, opdat zij met meer kennis van zaken kunnen keuren, dan thans wel geschiedt. Een zaak van zooveel gewicht verdient zeer zeker aller overweging. Men kan nimmer genoeg maatregelen nemen om te voorkomen, wat thans in Middelburg gebeurd is, zoolang er namelijk mogelijkheid bestaat om zulke rampen af te weren. Eerst dan, wanneer alle middelen ter voorko ming beproefd zijn, eerst dan mag men zich onschuldig achten. In den Duitschen Rijksdag is heel wat sensatie veroorzaakt door het amendement van den heer Benningsen op 1 van de Avet op de legerorga- nisatie. Hij eischt, dat bij de wet bepaald zal aarorden, (telkens voor zeven jaren) dat de effec tive sterkte van het leger op voet van vreden van 1 Januari 1875 tot 31 December 1881 zal be dragen 401.659 man, behalve de eenjarige vrij willigers. Een heftige tegenstand is op dit voorstel ge volgd van de zijde der Regeering. De Keizer DE WEVERSGEZEL. III. z/En toenSir HeAvetmet verlof uwer Hoog heid," viel hier de matroos stoutweg in, //lieten wij de steng naar den duivel loopen en grepen naar de menschen. Eentweedrie en Ave hadden ze beetOpgehaald hoeraEn daar kwam hij boven Avater, die bleeke jongen, die slechts één arm vrij hadAvant met de andere hield hij liet kleine ding als een katje aan zijn borst geklemd. Wij meenden Avel, dat zij toch beiden dood waren maar onze baas, de heer Swijnt Aveet u, had daar meer verstand van en daar zijn ze nu." Mijn kind goede Godik heb mijn kind Ave- der, juichte IleAvet en zonk op de knieën aan het bed zijner vrouwdie bij de kussen en tranen van de kleine Aveer tot bezinning kwam. Toen de eerste ovenveldigende vreugde voorbij was vraagde Hewetwien alles een droom toescheen: Maar Edmundhoe kwam toch dit ongelukhoe naamt gij het besluit het kind te redden z/AchMijnheerik weet het zelf niet. Des avonds bruischte het water zoo sterk en mijne meesteres Avas boven op den omgang en de meid droeg miss. Kate. Toen werd het mij zoo bang, dat ik mijn geheele Aveefsel bedierf. Ik moest naar bovennaar miss. Kateen spoedde mij ik weet niet hoe de trappen op. Toen ik op het plat-form komhoor ik een akeligen schreeuw zie iets vallen en miss. Kate is Aveg. Ik beval mijn ziel aan Godsprong er naar toenaar beneden, en daar grijp ik iets zachts, een armpje, een lichaam. In een oogwenk hangt het aan mij Goede Goddaar heb ik haardenk en zwem en zaWïïi en toen raak ik buiten bezinning z/Toen de wakkere knaap Aveer bij kwamzeide de matroos met tranen in de oogeiv, toen -was ook Aveer zijn eerste woord //Miss. Kate én hij zag niets- als uav kind Hewet drukte zijn leerling sprakeloos aan zijne- borst. //Ik kan U niet danken, Edmund, dat vermag God alleenmaar het zal slechts aan U liggen om hier beneden al het geluk te genieten, dat deze moedige daad verdient. Edele Hertog, laatbid ik U dezen dapperen zeelieden dade lijk ieder 100 pond sterling uitbetalen, de armen, van Londen krijgen ook 100 pondopdat zij de zen gelukkigen onheilsdag herdenken Jubelend verwijderden zich de rijkbegiftigde lieden en keerden naar het Avachtende volk terug. Leve Sir. Hewetde lakenfabrikant en zijn leerjongenmet deze kreet Amrdeelde zich de tevredene menigte met onstuimige vreugde. Eene armeoude viduav slechts bleef achter die bevende verzochtdat men haar bij haren

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1