NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. FEUILLETON. Vijftiende Jaargang. A0. 18T4. Dinsdag 14 April. OSBORNE, No. 20. S Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor 1.et voormalig 4de district Zeeland f 1,15 voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post J. 1,30. Prijs Advertentiën, van 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,12I/S.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. ONZE PARTIJEN. II. Den 31 October 1849 kwam. het eerste minis terie Thorbecke aan het bewind. De eerste taak, die daarop rustte, bestond in het samenstellen van de organieke wetten, die door de grondwet ge- eischt werden. Eene aanzienlijke meerderheid van liberalen ondersteunden het ministerie en onder dat ministerie, 't welk den 19 April 1853 aftrad, kwamen tot stand de Postwet, KieswetProvinciale wetde Scheepvaartwettende Gemeentewet, Tele graaf wet Wet op de afschaffing van hei Accijns op Varkens en Schapenvleeschom van eenige kleinere besluiten te zwijgen en werd eindelijk de Bisschoppelijke Hiërarchie voor de Katholieken in Nederland ingevoerd. Maar door die laatste daad werd, zooals men dat toen zoo heel treffend uitdruktehet Protes- tantsche geweten wakker geschud, 't Regende verzoekschriften: Thorbecke viel en met hem de liberale partij, wier hoofd hij was. Aan die partij hadden zich toenmaals de katho lieken aangesloten. Dit handje vol afgevaardig den, als alleen staande partij zonder eenige betee- kenis, oefent in de regeering van den staat door zijne goede discipline en zijne gemakkelijkheid van frontverandering een zekeren invloed uit, door vlottend te blijven en zich aan te sluiten bij die partij, welke haar de meeste voordeelen belooft. 't Is hier de plaats om dit even te doen op merken. De Katholieken verlangden en zeer te recht ontvoogding. De liberalen, wier beginselen alge- meene vrijheid en gelijkheid eischten, konden humie wenschen bevredigen en alle katholieke afgevaardigden waren liberaal. Maar nauwelijks hadden zij zooveel gekregen, als de liberale partij zonder verloochening harer beginselen geven kon, of zij begonnen te kijven, te brommen en te dreigen; eindelijk liepen over, zij werden conservatief. En niet alleen dat die partij zich tegenwoordig bij de conservatieven heeft aangesloten, zij onder steunt zelfs hare grootste vijandin de antirevolu tionaire partij, omdat zij liever een strengen calvinist in de 2de kamer zietdan een man, die een onbepaald voorstander van ontwikke ling is. Sedert het overlijden van het eerste ministerie Thorbecke is de liberale partij aan 't sukkelen geraakt. Hare eenheid was verbroken en ofschoon Thor becke haar van 31 Jan. '62 tot 9 Eebr. '66 onder zijne vanen nogmaals vereenigde en ook toen verscheidene wetten tot stand wist te brengen zooals de wetten tot afschaffing der slavernij in West-Indiede wet op het Middelbaar onderwijs de wet tot afschafing van den accijns op de Brand stoffen, de wetten op de doorgraving van den Iloek van Holland en Holland op zijn smalst, de Ge neeskundige wetgeving en de wetten tot afschaffing der gemeente accijnsen, de eenheid werd niet alleen niet meer hersteld, maar de scheuring onder de liberalen werd nog grooter door de oneenigheid tusschen Thorbecke en Eransen van de Putte. De oplossing der koloniale kwestie werd te ver geefs beproefd en Nederland gezegend met een ministerie Mijer-vm Zuylen en met ontbin dingen. Sedert den val van van Zuylen, 4- Juni '68, zijn de liberalen wederom aan 't bestuur gekomen, en is de scheiding tusschen kerk en staat een voldongen feit geworden, maar heel veel hebben ze overigens niet uitgevoerd. De beraadslagingen in de 2de kamer zijn lang zamerhand ontaard in de twistgesprekken van een dispuut-college. Het recht van amendement, dat der 2de kamer is toegekend, is door de leden opgenomen geworden als een plicht't hoofddoel schijnt wetten tot stand te brengen, waarin elks individueele meening wordt opgenomen. Daar- wordt er totaal niets verricht. \3l (let dat al is op 't oogenblik het regeeren voor iedere partij onmogelijk. De liberalen alleen zijn even talrijk als de con servatieven, anti-revolutionairen en ultramontanen te zamen. Eene vereeniging der drie partijen is dus noodzakelijkom dit ministerie te doen vallen. Er is geen twijfel of die coalatie zij bestaat op 't oogenblik zalondersteund door de liberale vijanden van elk ministerie, waarin zij geene zitting hebben, dit ministerie binnen kor toren oflangeren tijd omverwerpen,. en dan? Dan krijgen we wellicht een ministerie, dat onder den naam van verzoenings-ministerie de ontevredenen van alle partijen in zich op zal nemen: een mengsel, dat aan niemand voldoet, dat wederom zijne toevlucht nemen moet tot kamer ontbinding. Maar dan kiezers opgepast Als die dag en die ure gekomen is, dan zullen wij er u aan herinneren, waarom zoo vele leden der tweede kamer door den Hoogleeraar Vissering zoo nadrukkelijk werden gewezen op hunne plichten; dan zullen wij er u aan her inneren, waarom door zoovele kiesdistricten ver klaringen van adhaesie aan den hoogleeraar toe gezonden zijn. Het Nederlandsche volk is liberaaldaar waai de liberale candidaat het onderspit delft, doet hij zulks voor vereenigde minderheden. Elke verkie zing maakt dit duidelijk. Daarom is het zoo jammer, zoo dubbel te be treuren, dat de liberale meerderheid, door allerlei individueele opvattingen door allerlei bedoelingen meer en meer onmogelijk wordt als regeerings- partij. In een tijd, dat elke andere partij zuiver optredende geheel onmogelijk is. X>E WEVERSGEZÈL. I. Osborne, omstreeks vijftien jaar oud, en een der vele leerlingen van de fabriekwas de zoon van eene armeziekelijke weduwedien Sir Hewet om zijn eerlijk gezicht en terwille van zijn vroolijkeverstandige bruine oogen op de fabriek genomen had. De knaap beantwoordde door ijvertrouw en grenzenlooze dankbaarheid de goedheid van zijn patroondie hem in staat gesteld had zelfs nu en dan zijne moeder teon dersteunen. Aan Edmunds dankbaarheid jegens Hewet paarde zich een bijna vergodende eerbied en schuchterheid ten aanzien van den Croesus, aan wiens tafel de grooten van het land zich gaarne lieten onthalen. De goede knaap wist geen betere wijze om zijn kinderlijk gevoel te uiten, dan door de treffendste liefde voor de kleine, bleeke miss. Kate, de dochter van zijnen heer. Waar hij ze ook ont moette kuste hij heimelijk hare handjesen verzon de eene of andere verrassingeen stuk speelgoeddat hij heel netjes en met smaak wist te vervaardigen. Zoodra miss. Kate hem zag riep zij hem juichend bij zijnen naamen strekte de armpjes naar hem uit, om hem te omhelzen. De heer en mevrouw Hewet bemerkten deze ge negenheid van de kleine zeer spoedigen veroor loofden daarom Edmund om 's Zondags na kerktijd met het kind te komen spelen. Daarom zwierven ook nu zijne oogen naar bo ven en volgden zijne kleine beschermster voort durend. Zijn werk ging hem trager en achteloozer van de hand dan anderselk oogenblik brak zijn draadhij legde de knoopen slecht, en het weefsel raakte scheef, zoodat hem het angstzweet op het voorhoofd kwam en hij nog meer verlegen werd. Wat ontroerde den knaap dan zoo zeer en deed zijn ocig' met beklemdheid de wandelaars nagaan? Hij had de Theems nog nooit zoo woest beneden zich hooren schuimen en brullen als dezen avond. De meesterknecht had nog pas voor enkele oogen- blikken tegen een der spoelers gezegd//Als de vloed nog hooger stijgtzou de oude brug wel eens kunnen meegaan Deze scherts wekte vree- selijke gedachten in den knaap en als hij op keek en zag hoe de vrouw van zijnen heer on bezorgd voort wandelde, en hoe de meid met Katharina op "den arm nieuwsgierig over den rand heenboogtoen sidderde hij onwillekeurigen toen nu de meesterknecht was weggegaansprong hij op en ijlde de werkplaats uit. Zonder te weten wat hem dreef klom hij haastig naar het dak en snelde naar den oostkant waar vrouwe Hewet juist was. Op het oogenblik, dat hij de groep gewaar werdgleed er iets van den om-

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1