NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N». 28. Vijftiende Jaargang, A". 1874. Vrijdag 10 April. Politiek Overzicht. SUIS CD ÉHIX! BLAD Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post 1,30. Prijs Advertentiënvan 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,121/s.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. ONZE PARTIJEN. I. Er was eens een tijd, dat in alle rijken van Europa slechts twee partijen werden gevonden, of liever twee groote afdeelingen van het volk, na melijk de afdeeling van hen, die regeerden en de andere afdeeling, die geregeerd werd. In Engeland kwam daarin al aan 't einde der middeleeuwen eene geheele, maar tevens duurzame verandering. Onder de regeering der Yorks en der Stuarts deed het parlementde vergadering van mannen, door de steden en burchten gekozenmeer en meer zijne rechten geldentot dat eindelijk voor goed door den Nederlandschen stadhouder Willem IIItevens de derde koning van dien naam over Groot-Brittannic en Ierlandhet constituti- oneele stelsel in dat rijk gevestigd werd. In het overige Europa bleef alles op den ouden voet voortduren. De Fransche omwenteling van 89 bracht wel eenigen tijd hier en daar eene geweuschte verandering maar de gruwelen waar van zij vergezeld gingmaakten de regeering mogelijk van een Napoleonen baarden een Hei lig verbond der Vorsten, waardoor het volk nog meer gekluisterd werddan door den toestand van vroegeromdat men het morgenlicht der vrijheid had zien gloren, zonder zich tc mogen koesteren in de stralen van de middagzon. Daar kwam eindelijk 't gezegende jaar 1S48 met al zijne onrustmaar ook met al zijne ze genrijke gevolgen. De meeste vorsten werden gedrongen om hunnen onderdanen eene grondwet te gevendie aan het volk de menschenrechten verzekerdewelke men het te lang onthouden had. Ook in Nederland kwam maar door eene vrijwillige daad van den Vorstden ridderlijken Willem II eene wet tot stand, die den burger ontvoogdedie aan alle godsdienstige gezindten gelijke rechten gafkortomdie uitging van dit eenig goede beginselAlle Nederlanders zijn ge lijk voor de wet. Maar elke beweging vooruit wordt onmiddellijk gevolgd door een pogen om die beweging te doen ophoudenom haar te veranderen in een streven om terug te keeren naar de dagen van ouds wanten dit is een reden van den weinigen vooruitgang er zijn altijd personen bij menigte, die juist van de slechtste toestanden het meeste voordeel trekkenen die dus met alle krachten welke hun ten dienste staanwillen handhaven. De mannendie in 1849 aan het roer van het bestuur kwamenkregen den naam ,van Liberaal een woord datvrijgevig beteekendteenvoudig omdat zij belangeloos genoeg waren om aan an deren te gunnenwat zij voor zich zeiven verlang- den. Aan hun hoofd stond Thorbeckede hoog leeraar uit Leidendie door zijne grootsche en edele dadenden dank verdiend heeft van zijn Vorst en het volkaan welke hij zijne beste krachten gewijd heeft. Dat de stelling der liberalenGelijke rechten voor allenniet zou bevallen aan hen, die vroeger aan 't hoofd van 't bestuur stondendie als 't ware eene aristocratische familieregeering vormden, zoo als de Republiek, die tot haar nadeel jaren had gekendis duidelijken niemand verwonder de zich dan ookdat tegeuover de liberale partij eene andere opstond, die wilde behoudon, hetgeen men haddie liefst het volk regeerdezonder dat volk te raadplegenen die zich daarom de conservatieve of behoudende partij noemde. In den beginne had dat partijtje al zeer weinig in te brengen. Hoe zij haar best ook deedom een spaak in 't iviel te steken, met weinige uit zonderingen in den lande wilde men Vooruit en verschillende wetten in de jaren 1849 50 en 51 en 52 uitgevaardigd, toonden, dat Nederland ontwaakt was uit den slaapwaarin het nu en dan wel eens droomend gemopperdmaar toch in den regel heel vast geslapen had. Daar weerklonk door den lande eene marcdie elk rechtzinnigmaar bekrompen gereformeerde eene schrik op 't lijf joeg, om er kippevel van te krijgen. De regéering had met den Paus eene overeenkomst geslotenwaardoor de Katholieken het recht verkregen om hunne eigene kerkelijke belangen te regelenzoo als 't hun goed dacht. De conservatieven hadden den stok gevonden de April beweging werd op touw gezet. Thorbecke vielmaar men aanvaardde zijne nalatenschap en in geene enkele wet kwam eenige verandering. Dat er twee partijen in een land zijn is natuur lijk. Men vindt altijd luidie vooruit willen men vindt er altijd die stil willen staan. Maar in ons gelukkig vaderland was men met die twee partijen niet tevreden. Er had eens een man geleefddie Willem Bil- derdijk heette. Die man was heel wonderlijk heel brommig en erg met zich zei ven ingenomen, maar hij was knap en had eene school gevormd zoo wel op staatkundig als godsdienstig gebied of beter op beide gebieden te gelijk. Die school vormde de anti-revolutionaire partij, dat wil zeggen de partijdie tegen elke omwen teling is. 't Is machtig moeilijk om te zeggen wat die partij wilaangezien zij zelve 't ook nog nooit gezegd heeft. Zoo tusschenbeiden heeft zij wel eens bekend gemaaktwat zij niet wilen als zoodauig zou men haar eene negatieve partij kunnen noemenmaar toch zijn wij haar grooten dank schuldigomdat zij ons de schoolwet van '57 bezorgd heeft, eene wet zoo door en door liberaaldat men er nooit de hand van een anti revolutionair in herkend zou hebben. Wat een anti-revolutionair is, is zooals ik zeide, ontzettend moeilijk te verklaren. Laat ons daarom liever een paar kenmerken opnoemen waaraan de soort te kennen is. 1° Moet een anti-revolutionair aannemendat Nederland een door God bijzonder bevoorrecht volk ishet Israël der nieuwe geschiedenis. 2° Moet hij met hand en tand vasthouden aan de confessie en aan de bepalingen van de Dordt- sche synode. 3° Moet hij bij alle mogelijke gelegenheden ijveren voor het gebruik van den Bijbel op de school en werkzaam zijn in den geest van het anti-scho.olwetbond 4° Moet hij zonder ophouden te kennen geven wat hij anders wil hebben, zonder ooit te zeggen, hoe hij het eigenlijk verlangt. Maar reeds kenmerken genoegom ons in de soort nooit te vergissen. Naast die drie partijen is in de laatste jaren eene nieuwe ontstaan en wel de Ultramontaanschede partij van over de bergen. De liberalen zorgdenzoo als wij zagendat aan de Katholieke burgers gelijke rechten gegeven werden als aan alle andere Nederlanders nl. ge heele vrijheid om hunne kerkelijke zaken naar hun goedvinden te regelen. In 'teerst waren ze daarvoor machtig dankbaar en Thorbecke werd dan ook in Maastricht en Breda tot afgevaardigde ter 2e Kamer gekozen', toen de April beweging hem uit het zadel had gelicht. Maar in die kerk ontstond langzamerhand eene partijdie meer wilde hebben dan gewone gelijk heid eene partijdie 't ging net als de kleine kindereneerst den vingerdan de geheele hand; eene partij, die even als de anti-revolutionaire het kerkelijk element wilde doen heerschen in den staat en daarom begon met zijne suprematie te verlangen in de school. Die partij is de ultra montaansche. Uit een en ander volgtdat we tegenwoordig vier partijen in de Kamer tellenLiberalen ConservatievenAnti-revolutionairen en Ultramon- tanen. In een volgend artikel willen wij eens nagaan, hoe zij zich verhouden en wat zij er eigenlijk uitvoeren. In Frankrijk wordt nog steeds gewacht naar de rust, die de vacautie der Nationale vergade ring zou schenken. Algiers is in staat van beleg gesteld, met geen ander kennelijk doel, dan om daardoor gezag te kunnen uitoefenen over een gehaat dagblad. De Hertog de Broglie, zegt de een, zal aftre den, want ofschoon 63 jaar oud, gaat hij zich in 't huwelijk begeven met een schatrijke weduwe. De Kölnische Zeitung echter, houdt het voor veel zekerder, dat het ministerie zaï blijven en niet van politiek veranderen. Thiers, hoewel van de eerste sport der lad der afgestooten, blijkt nog altijd hoog ge noeg te staan om van verre te worden opge merkt. Hij heeft nl. dezer dagen prachtige ge schenken ontvangen van de Fransche kolonie in Japan en van die in Rumanie. In een toespraak,

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1