Buitenland. Binnenlan Qit tegenstand blijft dus bloot passief, behou dens liet maken van versterkingen in bet binnen land. De werkzaamheden aan den kraton vorde ren goed. liet schijnt raadzaam te wezen, Groot-Atcliin tot vrijhaven te verklaren. De interpellatie van den heer Messehert van Yollenhoven in de Tweede kamer heeft echter nog meer belangrijks aan het licht gebracht. Na diens vraag om inlichtingen zoo van linantieelen aard als omtrent de voornemens der Eegeering met betrekking tot de toekomst, heeft de minister van Koloniën veel gewichtigs medegedeeld. Thans moet de oorlog voortgezet worden, tot zij een bevredigend resultaat hebben. Met het oog op rle houding en de handelingen van Atcliin moet dit land versterkt blijven en de onderhooriglieden ge dwongen worden onze vlag aan te nemen en Neer- lands opperbestuur te erkennen. Alle stukken, sommige onder voorwaarde van strikte geheimhou ding, zijn overgelegd. Naar aanleiding van die gewichtige meeled eelingen heeft de kamer, op voor stel van den heer Nierstrasz, besloten, de voort zetting der iuterpellatie te verdagen. Uit dit laatste- ziet men, dat ook in Nederland sommige stoffen gisten. Wij bevelen zeer de lezing aan van de hoofdartikelen dezer dagen in de Mid- dclburgsche courant verschenen. BELGIE. Verleden week heeft er in de gevangenis van Turnhout eene dubbele ontsnapping onder de vol gende omstandigheden plaats gehadZekere van Audenaerde en Eredericxaldaar sinds eeni- gen tijd opgesloten, hadden het voornemen opge vat de plaat te poetsen. Een der wakers die dien -avond de wacht hadvond die twee kerelsdie uit hunne slaapkamer waren gebroken, in den gang s? ««M» ben met fi-eweld in de kanier duwen. De twee - kerels verzetten zich tegen üit oevei grepen den wachter vast en duwden hem zelf in fle kamer na liem eerst den sleutelbos te hebben afgenomen en sloten de deur toe. De cipier begon uit al zijne macht om hulp te schreeuwen, en op zijne kreten kwamen onmiddellijk de ge vangbestuurder met een anderen wachter toege sneld die op hunne beurt werden bij de kraag- gegrepen en liet lot van hunnen confrater moesten tleelen. Daar er Voor de gevangenis geen schild wacht stond en de schelmen in het bezit van al de sleutels warenhebben zij dus gemakkelijk uit het gesticht kunnen ontsnappen zonder verder door iemand verontrust te worden. De gendarme rie doet ijverige opsporingen om de kerels in han den te krijgenmaar tot nu toe is nog geen spoor van hen ontdekt. ENGELAND. Zondag laatstleden heeft de bisschop van Man chester een gedeelte gewijd van den grond, die gevoegd is bij het kerkhof van Ilalliwel te Bol- een meer talrijk kroost, twee zonen en eene doch ter overhoudende, bleef 's (lichters moeder weduwe en spande al hare vermogens in om hare kinde ren eene eervolle opvoeding te geven, ten einde ze zich later zouden kunnen baanbreken in den strijd met de wereld. Onze taak is kiesch. De Kanters groeve op Eik en Duinen is nog betrekkelijk verschweshalve wij hein zelve willen laten getuigen cn wel met woorden uit de opdracht aan zijne moederwaar mede hij zijn bundeltjen opent, „Dierbrezijt ge op 't levenspad Schier aan 't statig doel genaderd Achhoe luttel zuivre vreugd Hebt ge U op dien tocht vergaderd Menig fellescherpe doorn Heeft den voet U opgereten; Menig teedre lenteknop Heeft de stormwind neer gesmeten Moegeweend en afgemat Dacht gij vaak ter neer te zinken ton. In den loop van zijne rede hoeft hij gezinspeeld op de kwestie der verbranding van de lijkeu. Het uur zal ongetwijfeld komen, zeide de bisschop, waarop dit denkbeeld door iedereen beter zal aangenomen worden, en het is meer dan waarschijnlijk, dat men binnen honderd jaren de gewoonte zal aan genomen hebben om de lijken te verbranden. De volkeren die, even als de oude Domeinen, ge loofden aan de onsterfelijkheid der ziel, verbrand den hune dooden. Ik zinspeel op dit onderwerp, omdat ik wensch, dat mijne hoorders niet zouden denken, dat de verrijzenis verbonden is aan licha melijke voorwaarden. Ivunt gij veronderstellen dat het God meer onmogelijk zou zijn een lichaam te doen verrijzen, door het te hermaken met deeltjes door het vuur gescheiden, dan om het te hermaken met het stof en de grondstoffen, die in het lijf der wormen overgegaan zijn Neen, Gods almacht is onbeperkt. Eegeerings-telcgram van luitenant-generaal van Swieten van 24 dezer Er is meer neiging tot toenaderingmaar de onderwerping van eenige hoofden bleef tot heden achterwege, omdat zij denken dat de troepen den teruchtocht aannemen. De waarheid zal spoedig blijken. Gighen heeft de Nederlaudsche souvereiniteit erkend. Van de andere staten is niets bekend. Zoodra onze bedoelingen beter bekend zijn zullen zij zich, even als Groot-Atchinmet de Nederlandsche heerschappij verzoenen. Men meldt uit Middelburg van 26 Maart: Eerg-isteren-avond verzamelde zich in den Langen- delft, voor de woning van den spekslager, die de beruchte leverworst verkocht had, eene groote menigtedie meer en' meer ciu.^-o^iUo lew in den avond met honderden was toegenomen men zong, schold en wilde de glazen inwerpen. Dc politie mocht er spoedig in slagen, de ge moederen tot bedaren te brengen en de menigte te doen uiteengaan. Gisteren-avond herhaalde zich ditterwijl het getal wederom grooter was en meestal uit jongens bestondmen bleef echter thans niet voor bedoelde woning staandoch vergenoegde zich met de gansche stad al zingende door te trekken. Te tien uur was .ieder weder huiswaarts gekeerd en alles rustig. De Midd. Courant deelt omtrent deze treu rige zaak liet volgende mede Omtrent de gevallen van vergiftigingna liet gebruik van leverworst te dezer stede voorgeko men kan worden medegedeeld datblijkens bericht van een der beide scheikundigenaan welke een afzonderlijk onderzoek is opgedragen in de leverworst is bevonden strychnine aanwezig- te zijn. Vermits de aanwezigheid van dit plant aardig vergift geene afdoende opheldering geeft Maar een straal van vreugde of hoop Mocht dan weer u tegenblinken. In de koestring van dien straal U door God ten troost gezonden, Sproot een nedrig bloempjen uit Nauw door 't oog eens vriends gevonden." Ziedaar den blik, dien De Kanter ons in zijn eigen levensboek vergunt te werpen. Uitermate teeder en kiesch mogen we die schets noemen en het heele bundeltje draagt blijken van dienzelfden geest. Hij is natuurlijk, of dwingt de kunst om zich met de natuur te vereenigen. Hij vergunt ons bescheiden blikken in zijn diep gemoed en spaart ons het euvele van zijnen tijd, het ziekelijk klagen over ingebeelde smarten of hersenschimmig lijden, dat maar al te vaak ten koste der ware dichkunst, scheering en inslag was van de werken van het jonge Holland. Zijn doorgaande karak tertrek was ernstzijn voorkomen verraadde niet, wat er in hem omging en wat in hem omging bruischte niet op en toch het leed weder van de bij de zieken waargenomen verschijnselen, zoo zal deze treurige zaak alsnog tot meerdere helderheid moeten gebracht worden. Het blijkt dat het bij de vroegere mededeeling aangegeven approximatieve cijfer van aangetasten in deze gemeente niet overdreven is. Gisteren is hier iemand overleden, dienaar wij vernemengeen worstmaar uit denzelfden winkel afkomstige varkensnieren gegeten heeft en gedurende de laatste dagen ernstig ongesteld was geweest. Het lijk- van den man, die eergisteren alhier overleden isnaar gissing aan de gevolgen van door hem gegeten varkensvleesch (ook leverworst), is gisteren op last der justitie naar het gasthuis vervoerd teneinde door drie medieinae doctoren in- en uitwendig te worden geschouwd. De maagdarmen enz. zijn aan twee deskundigen tot een scheikundig en microscopisch onderzoek ter hand gesteld. Sommige lijders zijn aanvankelijk hersteld, doch gevoelen zich nog zwak. Anderen daarentegen verkeeren, naar wij vernemen, nog in zorgvollen toestand. Met de lijders te Goes gaat het, volgens de Goesche courantredelijk weldoch zij kunnen nog geen van allen spijzen verdragen en zijn in hoogen graad zwak. Aan dc Arnh. Ct. wordt medegedeelddat de dezer dagen onder de benaming van //Noot van Atchin" aangeboden vruchtniets anders is dan de pit van de cachoueen vrucht van de „Ana- cardium occidentale," op Java genoemd „jamboc monjet," in Suriname //caehouboom"; zij is niet eetbaarbevat een sterk trekmiddeldat van de Spaansche vlieg overtreffende. Wij vernemen dat Z. M. de Koning Zondag aan den Burgemeester van Amsterdam, die ten dien einde bij Z. M. was ontbodenheeft mede gedeeld dat Z. M. de uitnoodigiiig, om den 12 Mei te Jcomenaannam en zich reeds in den vroegen morgen naar die stad zou begeven zoo- dat Z. M. des morgens ten 9 ureiu tegenwoor digheid van de ministersde leden van den Baad vau Statede leden der beide Kamers van de Staten-Generaal en andere hooge autoriteiten en g-enoodigdende plechtige opening van het feest in de Nieuwe Kerkdaartoe bereidwillig door het kerkbestuur aan de Amsterdamsehe feestcommissie afgestaan, zal blijven. Bij die gelegenheid zal o. a. eene cantate worden uitgevoerdwaarvan de muziek gecomponeerd is door den heer Joh. Ver- hulst en de woorden gedicht zijn door den heer J. J. L. ten Kate. Zeker zal de groote feestdag- op niet waardiger en indrukwekkender wijze kun nen worden begonnen. Men meldt uit Neuzen, 25 Maart: Sedert Maandag zijn hier in de woningen van drie ingezetenen door de justitie huiszoekingen gedaan, in verband staande met het uitgeven alhier van valsch Belgisch bankpapier. Dientengevolge zijn niet aan dat zoetvoerige en smeltende, dat de sentimenteele school der vorige eew kenmerkte. De Kanter bezat de gelukkige gave om natuur lijk te zijn zonder de eiscken der kunst te veronachtzamen. Ware de bravenederige man eerzuchtig ge weest, dan hadde hij door de meeste zijner ge dichten wel nimmer zijne eerzucht kunnen aan vuren want hij schreef diezooals hij in de voorrede voor zijn bundeltje zelf zegt„in eenig- sins ongewonen vorm, als zijnde dezelve voor verreweg het grootste gedeelte in de nagevolgde voetmaten der ouden vervaardigd." Hij ver werkte deze vormen, zegt hij, „naar de eenvou dige theorie der klemtoonen, die hij steeds boven de gewone rijmende beminde." „Niets natuur lijker derhalvezoo vervolgt hijdan dat ik al spoedig na mijne eerste pogingen in de dichtkunsthet bij voorkeur beproefdemij in deze mijne geliefkoosde vormen uit te drukken." De Kanter was weer een der vele voorbeelden

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2