■ESP, N". 2(3. Vijftiende Jaargang. A 1874 NIEUWS- EN ADVERTENflEBlAD VAN WESTELIJK SEUWSCH-VLAA'NDEREN. Dinsdag 31 Maart. Wegens het inval lend Faaschfeest zal het nummer van aanstaanden Dinsdag niet verschijnen. Politiek Overzicht. FEUÜLLETOi. Westelijk Zeeuwseh-Vlaanderen Dit Weekblad verscliijut lederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor liet voormalig 4de district Zeeland f 1.15voor de overige, plaatsen des Rijks, franco per post 1,30. Prijs Advertentiën, van 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,1 21/3.Groote letters naar liet getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Drieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. De herinneringskroniek van,de terugblik op de laatst afgeloopen dagen levert, hoe schijnbaar gering ook, ruime stof tot nadenken. Het Bona- partisme en daarmede het Caesarisme steekt onbe schaamd het lïoofd op en doet alom van zich gewagen, even als de woelingen der overige Fransclie. partijen. De uitslag der interpellatie van de lieeren Gaiubetta c. s. over de uitvoering der wet op de benoeming der maires heeft bewezen, dat de Fransclie regeering nog op eene meerderheid van 62 stemmen in tie Nationale Vergadering kan rekenen. Challemel-Lacour, ex-prefect van Lyon, zeide, dat de interpellatie rechtstreeks in verband stond met de politiek van het Kabinet. Het land verlangde van den heer de Broglie eene verklaring, dat liet zevenjarig bestand strikt ge ëerbiedigd zal worden. Hij stelde dus aan het slot zijner zeer wijdloopige redevoering deze twee vragen 1°. Heeft de Minister, in zijne circulaire van 22 Januari, al dan niet willen verklaren, dat elke poging tot herstel der monarchie voortaan onwettig zou zijn? 2°. Is de Regeering voornemens om voortaan de wet te handhaven, die alle pogingen om den regeeringsvorm te veranderen strafbaar stelt. Iu zijn antwoord trachtte de heer de Broglie aan te toonen, dat de wet op het benoemen der Maires noodzakelijk was. Verder heeft hij de toepassing dier wet, zooals die van hem is uit gegaan, verdedigd. De Kamer, zeide hij, heeft Mac-Mahon het bestuur toevertrouwd voor 7 ja ren. Dit staat onveranderlijk. Het zevenjarig bestand is boven eiken aanval verheven. De Kamer heeft aan Frankrijk de verzekering willen geven dat het gedurende het septennium geene mededinging naar het opperbestuur te verwachten heeft. Zoo iets is meer .waard dan het procla- meeren der republiek. Aan de Kamer blijft het verder overgelaten, hoe zij het constitutioneele werk wil voortzetten. De regeering zal zeer spoe dig' een ontwerp indienen tot oprichting eener eerste Kamerde Kamer zal het gezag van Mac- Mahon doen eerbiedigen. Hierop beweerde de heer Cazenove de Pradines, dat de Kamer het recht heeft de monarchie te herstellen, zonder dat zij aan eenige tijdsbepaling verbonden is. De hertog de Broglie beschouwde dit slechts als eene persoonlijke meening van den heer Cazenove. Het einde van de geschiedenis was, dat de Vergadering ten aanzien der inter pellatie overging tot de orde van den dag en deze motie met 3S0 tegen 318 stemmen werd aangenomen, zoodat het ministerie de overwinning behaalde. Mac-Mahon heeft onmiddellijk, naar aanleiding van dit debat, den Hertog de Broglie een brief gezonden, die reeds in de ofiicieele bladen is openbaar gemaakt. Die brief strekt hoofdzakelijk om te verklaren, dat Mac-Mahon het door de Broglie gesprokene ten volle goedkeurt en het zevenjarig bestand niet anders uitlegt dan deze gedaan heeft. In Cliislehurst is de ISe verjaardag van den keizerlijken prins met groote plechtigheid gevierd door een duizendtal Bonapartisten, dat daarvoor uit Frankrijk gekomen is. Na het vieren eener plechtige mis, heeft de jonge kandidaat voor de Fransclie kroon eene toespraak gehouden, zoo ver- wnfmi rv. ,Wo*o, ..i^f geeu in cle gan- wereld wist of besefte dat Frankrijk zijn jongsten oorlog en ondergang aan Keizer Napoleon III te danken heeft. De hertog van Padua, die te Chislehurst de eerste rol vervulde en de toespraak hield, is door het Fransclie kabinet als Maire te Coursan zeer wijselijk ontslagen. De Nationale Vergadering heeft voorts de nieuwe belastingen goedgekeurd. Ook in het rapport ingekomen over de versterkingen van Parijs, dat sommigen in eene geheime zitting wenschten te behandelen, doch hetwelk men ten slotte besloten heeft, in het openbaar te hespreken. In Engeland is het parlement geopend met eene troonrede, welke de lordkanselier heeft voorgele zen. De rede zelve heeft niets om het lijf. Zoowel in het huis der Lords als in dat der Gemeenten is reeds het antwoord op de troon rede vastgesteld. Gladstone heeft hij die gele genheid een overzicht van de politiek van zijn bestuur gegeven, en verklaard, dat hij het tegen woordig kabinet niet wil dwarsboomen. De eerste troepen van de expeditie naar Afrika zijn van de goudkust te Plymouth aangekomen, en met groote geestdrift ontvangen, terwijl het vredestractaat door Generaal Wolseley gesloten openbaar gemaakt is. Generaal Wolseley zelf is bij de Koningin ontvangen. De hongersnood in Britscli Indie is nog steeds zeer dringend, althans de Regeering in Engeland is voornemens eene leening van 10 millioen te sluiten om in die ellende te voorzien. Drie millioen zouden daar van onmiddellijk noodig zijn. Van Spanje hoort men niet veel nieuws Bilbao schijnt zich goed te houden, volgens mededeeling van een der belegerden die daaruit ontsnapt is. De 200 bommen daags, welke de carlisten in de stad werpen, schijnen weinig nadeel te doen. De voorraad ievensmiddelen is voldoende voor twee maanden. Het kanon der troepen ven Serrano, die pogingen tot ontzet der stad wagen, geeft den verdedigers nieuwen moed. De Sp'aansche Regeeriug heeft eene belasting van 5 centimes gelegd op de telegrammen, te be ginnen met 1 April. De telegrammen naar het buiteland blijven onbelast. In Hongarije is een nieuw ministerie opge treden. Het militaire wetsontwerp in Duitschland wordt bedreigd, althans de commissie voor de militaire wetten heeft na de tweede lezing met 22 tegen 6 stemmen de vaststelling van de sterkte van het leger in vredestijd op 384000 verworpen. Daarop heeft de Minister van Oorlog verklaard dat zonder de aanneming van liet bedoelde cijfer, de Regee ring van de verdere behandeling van het ontwerp zou moeten afzien. De Rijksdag heeft de tweede lezing van het wetsontwerp op de drukpers voortgezet. Bij de behandeling van art. 17 (hetwelk den rijkskan selier machtigt om den verkoop van buitenlaudsche J--- v", ö™0101"10 twee jaren te verbieden) stelde de afgevaardigde San- neman voor, dit art. te schrappen. Graaf vou Arnim verdedigt het voorstel en betoogde; dat de ontevredenheid in het nieuwe rijksland door de Fransclie dagbladpers zeer wordt aangewakkerd. Daarop heeft men het artikel aangenomen. Omtrent Atcliin is zeer veel gewichtig nieuws vernomen. In de eerste plaats het doel dei- expeditie aan de westkust van Atchin, die de grootste uitgestrektheid heeft, voor een groot deel bereikt. Het stoomschip Metalen kruis toch, dit de havens der Westkust bezocht heeft om de Nederlandsehe souvereiniteit te doen erkennen, is in zijne zending voor liet meerendeel geslaagd. De politieke toostend is overigens onveranderd. Toekoekali, een der hoogte vorsten, wil zich onderwerpen, docht wordt door vijandig gezinde hoofden bewaakt en belet in het hoofdkwartier te komen. De vijand zou reeds driemaal in ver gadering besloten hebben tot een algemeenëii aanval, maar telkens waren de hoeloebalangs niet opgekomen, en kon de aanval niet plaats hebben. in betrekking tot de geestelijke ont wikkeling zijner bewoners. Ten jare 1838 werd het letterkundig en letter minnend publiek aangenaam verrast door de ver schijning van een zeer bescheiden bundeltje éénvoudig getiteldGedichten van B. Ph. de Kanter. Zoo ooit de benaming klein maar rein toepasselijk en verdiend wasdan was het thans. Wie was de Kanter dan? Hij was een Aarden- burger. Zijne ouders dreven een voor de toen malige behoeften en inrichtingen ingerichten han del, die lien echter geene schatten baarde. Yan

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1