Binnenlan cl Nog een Feestliedje. VARIA! INGEZONDEN STUKKEN. broeders van Ren bruidegom, en de heeren Krans f:11 Leopold Storms, broeders der bruid. Wij wenschen, dat bij al die vereenigde Stormen altijd kalm weder zal heerschen! DU ITS CHL AND Koning Wilhelm van Wurtcinberg heeft inder- tijd op den Rooden Berg, in het voorvaderlijk kasteel, een grafgesticht en grieksche kapel doen bouwen, alwaar zijne gemalin Catharina van Iius- land werd begraven. Onlangs lieeft men, door middel van buskruit, de poort doen springen en al de kostbare voorwerpen, vaten, edelgesteenten, gewaden, enz. geroofd. Tot heden lieeft men het spoor der daders niet ontdekt. FRANKRIJK. Verleden week heeft graaf von Waldeck, te midden van eene talrijke menigte vrienden, zijn 109en geboortedag gevierd, welke op 16 Maart plaats had. Hij eet, drinkt, lacht en schertst «als een jonkman, ja hij heeft zelf zijn geboorte dag gevierd met het aanheffen en eindigen van ccne aria uit een opera, dat met eene verwon- lijke kracht werd uitgevoerd. Toen de tegen- woordigen hierover hunne hooge verwondering uitdrukten, was het antwoord van den vluggen grijsaard, dat zijn grootvader 162 jaar geleefd had en dat hij den 21en persoon zijner familie was, welke meer dan 100 jaar oud werd. Maarschalk Mac-Mahon heeft een langdurig bezoek gebracht aan verschillende fabrieken te Parijs, o. a. aan die van Cail en van den Orle- ans-spoorweg. Er hadden nocli in noch buiten de fabriek eenige manifestation plaats. De maar schalk onderhield zich minzaam met de werklieden, vroeg naar hunne verdiensten, behoeften enz. en deelde hun mede dat door de dames van het comité der gaarkeukens in stede van 500 in de volgende weken 1000 bons per arrondissement zouden worden uitgegeven. ENGELAND. Er lieeft eene zware ontploffing plaats gehad in eene nieuwe ijzergieterij, welke onlangs te Aterclife, in Carlton-road, geopend is. In de zaal waar het gemouleerd ijzer gegoten werd, stond een groote ketel, tot welke liet gesmolten ijzer door drie kranen toegang had, hetzij voor de gietsels, hetzij tot verdere bereiding van de giet- stof. In eene dezer kranen, door welke onge veer 3000 kilo vloeiend ijzer moeten gevoerd worden naar een vorm onder den grond, ontstond eene opening en juist boven een tamelijk diepen put, welke vol water stond. Het vloeibare metaal, dat over deze watervlakte uit elkander dreef, verwekte snel. op elkander drie vreeselijke ontploffingen. Het dak der zaal werd weggesla gen en door de neclervallende balken en steenen werden 14 werklieden, die hier bezig waren, .ernstig gewond. De vensters van al de gebou wen, welke op een vierde mijl in dc rondte staan, werden door die ontploffingen verbrijzeld. Slüis 9 j\Ï3Lart. Verleden week werd de gansche burgerij van Sluis bij raiddel van convocatie-briefjes en een advertentie in het Sluisch Weekblad tegen vrijdag avond te - half acht ure opgeroepenom zich in het societeits gebouw te verzamelen ten einde onderling te be spreken: le of er op den 12 Meihet zilveren kroningsfeest van Z. M. onzen geëerbiedigden feest zal gevierd worden en 2e om plannen te beramen, waarin die feestelijkheden zullen bestaan. Drie en negentig personen gaven aan dezen oproep gehoor. Nadat allen gezeten waren.nam de heer Brevée, die met de heeren J. C. M. Blankert, •I. van Balgooy en L. A. Croin de oproeping- briefjes onderteekend hadhet woord en vroeg den vergaderden in liet algemeen of ze genegen waren om feest te vierenhetgeen door een algemeen applaudissement als aangenomen werd beschouwd. Daarna stelde hij voor bij stemming eene commissie van 15 leden te constitueeren die met de regeling der feestelijkheden zal belast zijn, maar «alvorens daartoe over te gaan den Ed. Ach tb. Heer Burgemeester bij acclamatie als eerevoorzit- ter dier Commissie te benoemen. Dit geschiedde. Nu werd tot de stemming overgegaan en bij enkele meerderheid bleek dat tot leden der Com missie waren gekozen de heeren: J. M. Hennequin, J. C. Tack, Jac. le Roij, J. O. Stern, E. Demon, G. IlerfkensJ. C. M. BlankertI. BrevéeJ. van BalgooyL. A. CroinL. de RijckeL. NoestJ. C. EversMr. W. Hemsing en K. E. Ivoksmawelke laatste echter wegéns drukke werk zaamheden meende te moeten bedanken en in wiens plaats werd gekozen dc hr. M. Iserbijt die zich deze benoeming liet welgevallen. Vervolgens werd in het algemeen gevraagd Waarin zuilen dc feestelijkheden bestaan Verscheidene heeren namen hier omtrent het woord tot het onderbroken werd door eendie in het midden bracht dat er nu wel kon gezegd worden, wat we zouden willen doen, maar dat er eerst moest uitgemaakt worden, wat we zouden bunnen doen en dat daartoe het voornaamste punt vergeten was. Dit punt was geldHij stelde daarom voor, onmiddellijk staande de ver gadering eene lijst ter inteekening te leggen, waarop door de nog tegenwoordig zijnden (velen waren vertrokken, omdat het reeds laat was ge worden) blijken van hunne ingenomenheid met het feest konden gegeven worden door geldelijke bijdragen. Dit voorstel werd geapplaudisseerd en gaf goede resultaten. Door een veertigtal der aanwezigen werd over de driehonderd gulden ingeschreven. Nadat nu nog aan de Commissie was overgelaten om een programma der feeste lijkheden samen te stellendat nogmaals aan het oordeel dezer algemeene vergadering zal onder worpen wordenwerd deze vergadering gesloten. De Commissie zal voor de verdere inzameling- der gelden zorgen. Zijn wij wel onderrichtdan zullen ook St. Anna ter Muiden en Heilleals in de onmiddellijke nabijheid van Sluisuitge- noodigd worden om aan de feestelijkheden deel te nemen. Woensdagavond werd bij het departement van koloniën een telegram ontvangen van den Gou verneur-generaal hetwelk dienzelfden dag des namiddags te Buitenzorg- was aangeboden. Uit dat telegram blijktdat volgens bericht van Siugkel het stoomschip Metalen Kruisdat de havens van de westkust bezocht heeft, om de Nederlandsche souvereiniteit te doen erkennenin zijne zending geslaagd was te Analaboe Poeloe- kajoeSoesoeLaboean-Hadji en Moeki (men weet uit vroegere mededeelingen dat Lepong en Leong ook reeds het Nederlandsche oppergezag hebben erkend.) Terbangang moest nog antwoor den met de overige Staten had men nog geene communicatie gehad. Het Metalen Kruis kwam 17 dezer te Singkel aande gezondheidstoestand aan boord liet te wenschen over. Ontvangen is liet navolgende telegram van Reuter Penang-20 Maart. De Hollanders versterken Atehin en slaan provieiën op. Generaal van Swieten gaat tegen 20 Maart naar Batavia. Generaal Verspijk blijft met 2000 man. De derde expeditie zal hare operatien in Octo ber beginnenals de vrede niet eerder wordt gesloten. Eigenlijk nog twee en wel vruoht van eigen bodemDaarom dubbel welkom en aanbevolen! Zijn we nu te gewestelijk P oneeuMaar t verheugt ons, dat ook de Zeeiïwsch-Ylaming in 't groote koor meezingt. In dat groote koor zingt ieder vogeltje zoo als 't gebekt isdit moet in 't oog gehouden wordenbij 't vele dat we ontvangen. De twee liedjes zijn van den heer C. van Dijk (onderwijzer?) te Neuzen en van de pers der Heeren Dhondt Comp. en doen beide eer aan. Wel treffen we ook hier het ontafilkundig „Lang- leve Willem Drieaan, maar 't is welge meend en 'tvolk vraagt naar geest en wijze meer dan naar kunst. Beide voldoenno. 1 is op de oude goede wijze van 't Prinsjeno. 2 op die van 'tzoogenaamd volkslied Wien Neerlauds bloed, dus nieuwe liedjes op eene oude bekende wijze Komtstellen wij een feestzang inHoezee Voor Koning en voor KoninginHoezee Want sedert vijf en twintig jaar Leide ons dit eedle Yorstenpa«*ir. Hoezee HoezeeHoezee Dit zeggen wijal zoude we een feestzang liever aanheffen dan instellen, den heer van Dijk van harte na, even «als 110. 2. Komt heffen wij een feestlied aan Voor 't edele Vorstenpaar Dat ons zoo trouw is voorgegaan Sinds vijf en twintig jaar Dat uitmunt in menschlievendheid Bij nood en tegenspoed En Nederland met wijs beleid Door welvaart bloeien doet. Nog eens welkom dit verschijnsel op- deze vrucht van- Zeeuwsch-Vlaamschen bodem ROOS. In de levensgeschiedenis v.an sir Walter Raleigh door J. II. St. John wordt verhaald, dat konin gin Elisabeth op zekeren dag familjaar naast haren gunsteling zat te peaten, te lachen en wedding schappen met hem aanging. Eensklaps beweerde zij, dat hij bij al zijne scherpzinnigheid haar toch het gewicht niet kon zeggen. „Vergeef mij, uwe majesteit, zeide Raleigh, dat is zeer gemakkelijk." Elisabeth geloofde er niets van en bood hem een weddingschap aan, dat hij niet zou kunnen doen, wat hij zeide. „Uwe majesteit zult zelve oordee- len," zeide hij. Hij liet eene kleine hoeveelheid tabak komen, woog deze in tegenwoordigheid van hare majesteit, stopte er toen een zilveren pijp mede en begon te rooken. Toen de tabak was opgerookt schudde hij de overgebleven asch in een der beide weegschalen, woog die zorgvuldig en verzekerde toen aan de koningin, dat het ver schil tusschen de tabak en de tabaksasch het gewicht van den rook aangaf. De koningin be taalde lachend de weddingschap en zeide, zin spelende op de alcliymisten van dien tijd, dat zij van velen gehoord had, die geld tot rook maakten, maar tot nog toe had zij van niemand gehoord, die rook in geld konden veranderen. A.vrdenbtjrg 21 Maart 1874. Met zeer veel genoegen heb ik in no. 23 van !t Siuisch Weekblad kennis genomen van 't ge schrijf van een zekeren II. W. legen de tegen woordig voorloopig- in werking zijnde schoolver ordening. Ofschoon ik in den regel tegen onbe kenden niet te velde trek, moet ik gul uit bekennen, dat het mij genoegen doetdit maal den schrijver niet te kennen omdat daardoor mijn tegenschrift natuurlijk vrij van personaliteiten blijft, blaar ter zake. „He regeling zegt II. W. heeft lij velen een onaangenamen indruk te weeg gebracht Maar als dat waar iswaarom worden er ti&n geene handteekeningen verzameld op het adres aan den gemeenteraaddat ons voor zes weken al beloofd is. Wanneer velen er tegen zijn, dan is het niet moeilijk een honderdtal handteekeningen

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2