Binnenland. ÜHËZONÜËN STUKKEN MAR KT B E Ui CHTËNË~ waaraan men niet; wil denken zoo schadelijk voor de gezondheid als ze is, krijgt men eène snelle, reukelooze verteering van liet; lichaam. De gods dienstige plechtigheden, welke bij de begrafenis plaats hebben, kunnen geschieden bij het plaatsen van het lijk in de afgesloten ruimte, of bij het plaatsen van. het stof in de urn. Alle besmette lijke nadeelige invloeden van het tot ontbinding overgaande lichaam worden vernietigdgroote kos ten worden gespaard en eene aanmerkelijke uit gebreidheid gronds wordt gewonnen door de op heffing der kerkhoven, welke langzamerhand onmo gelijk wordt op voldoenden afstand van bewoonde plaatsen aan te leggen. De vrees om levend begraven te worden, welke vele menschen gevoelen, heeft geen grond meer, daar geen lichaam zou mogen verbrand worden zonder dat zorgvuldig onderzoek was ingesteld of het werkelijk dood was. Nog honderd andere redenen worden door Sir Henry Tompson en de andere geneesheeren, die de verbranding der lijken ten sterkste aanraden, opgegeven. In Duitsckland en Oostenrijk hebben zij duizenden mensehen over tuigd en te P.esth wordt men op een kerkhof reeds in de gelegenheid gesteld, de lijken te laten ver branden of te begraven. In Engeland is het aantal buitengewoon groot der geestelijken, doctoren en lieden van eiken stand en rang, die van ganseher har-te het plan van Sir Henrv toejuichen, en verklaren verreweg te kie zen, dat hun eigen lichaam en die hunner gelief den op deze wijze onschadelijk worden gemaakt en ontbonden dan aan de verschrikkingen van het graf te worden overgeleverd. Al de dagbladen, die tot nu toe de Cremation (dus wordt het ver branden van lijken in het Engelsch genoemd) be sproken hebben, spreken hunne ingenomenheid uit met deze reiue, eenvoudige wijze van het stof tot stof te doen wederkeeren. Ongetwijfeld zal men weldra op enkele plaatsen van Eageland de ge bouwen, door Sir Henry aangeprezen, zien verrij zen; doch niettemin zal het aan de groote meer derheid der menschen groote moeite kosten om zich te gewenuèn aan het denkbeeld, dat op andere dan de gebruikelijke wijze het lichaam aan aller oog onttrokken wordt. Het volgende Reuter-telegram uit Penang dd. 14 dezer, is 15 Maart ontvangen: In berichten uit Atchin wordt bevestigddat generaal Van Swieten. onder de kleine radjahs aan de kust tracht te verspreiden proclamatieswaarin hij aankondigt de onderwerping der Atchineezen en ook de Radjahs tot onderwerping aanspoort hun belovendedat Nederland den handel be schermen en den godsdienst eerbiedigen zal. Over "t algemeen weigeren de Radjahs hieraan gehoor te géven en gaan zij voort tegenstand te bieden. Het geruchtdat Panglima Polim zou gestor- Ven zijnis valsch. Hij bouwt geduchte verster kingen in de nabijheid van den Kraton. Men verzekertdat de Atchineezen hunne krachten verzamelen tot ecu grooten aanval op de positie der Nederlanders. Uit een telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandseh l'ndie van den S dezer, niet op de Atchineesche aangelegenheden betrekking heb bende blijkt dat overleden zijnaan de bekomen verwonding de kapitein P. E. E. A. von Mauntz (geboren te Keulen) en aan cholera de tweede luitenant II. A. de Wit, hetden van het wapen der Infanterie. Genoemde kapitein werd op 6 Januari jl. bij de inneming van de Missigit gewond. St. Ct. Te 's Hage is bij de heeren J. Smulders en Co., een zeer fraaie gedenkpenning verschenen voor het Meifeest. Hij vertoont aan de eene zijde het irejfend gelijkend borstbeeld des Konings met een lauwerkrans om de slapenterwijl de keerzijde omgeven is van de woorden„Het was vrede in zijn dagen en -Weldoen was zijn lust/' In een cikenkrans staat te lezen„Gehuldigd 12 Mei 1:849. Jubileum 12 Mei 1874." De Kerk. Ct. deelt mededat door het provin ciaal kerkbestuur van Noord-Holland émiritaat is verleend aan den heer A. Knijper, theol. dr. en predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente t,e Amsterdam, in te gaan 1G Maart e. k. Men leest in het Utrechtsch Volksblad Naar wij vernemenis door den minister van Justitie, aan den heer P, J. R. Laan, vroeger predikant te Maassluisthans verblijf houdende te Antwerpenop diens verzoek om intrekking van zijn signalement in het. Politiebladop grond van de door hem overgelegde verklaring van I geneeskundigen aan hem te kennen gegeven I dat vermits hij uit liet krankzinnigengesticht j niet ontslagenmaar daafiiit ontvlucht isde reden tot de plaatsing van bedoelde bekendmaking niet is vervallen, te minder omdat het voor zijn bewindvoerder van belang zijn kanwanneer hij hier te lande mocht terugkeerenomtrent zijn verblijf te worden ingelicht, en daarom aan zijn verzoek niet kan worden voldaan. De Standaard deelt mededat de gewezen kanunnik (Trassite Rome, na onlangs de Ca- tholieke kerk verlaten tc hebbenin den echt getreden is. Nederlandsche Feesliedcren op 12 Mei IS74, door L, AkkerhuijsJEz. Schoonhoven, S. W. N. van Nooten. (8 afzonderlijke liedjes a l cent, 100 ex: 80 cents, 500 ex. f 3,50, 1000 ex. f G,gesorteerd.) Deze Liederen zijn getiteld Wie zingt er met ons mee WijzeWien Neerlandsch bloed. Opwekking tot Feestvreugde. WijzeDe Zil vervloot. Steekt uit de VlagWijze f Wilhelmus, Vivat, Hoezee Wijze: Iö Vivat of Wij leven vrij. Leve 't Koninklijk gezinWijzeAl is ons Prinsje nog zoo klein. Neerlands Leger. Wijze In den Bosch woont een dragonder. Neerlands Vloot. Wijze Daar ligt een prach tig zeekasteel. Oranje leev' WijzeDe Koning leev' Het denkbeeld om deze liedjes afzonderlijk (op oranjepapier gedrukt) verkrijgbaar te stellen verdient zeker aanbeveling. Men ontbiedt ze alle achtzoekt er twee drie of meer uitdie men het meest geschikt vindten daarvan bestelt men de noodige exem plaren waardoor de kosten gering zijn. Ik schrijf dat daar niet alleen als eene veronderstelling als iemand nog geen keuze gedaan heeftdurf ik hem gerust aanraden zoo te handelen, en ik ben zekerdat hij de liedjes naar zijn smaak zal vinden. „Wekker." De poging van den heer Akkerhuijs is zeer gelukkig geslaagd zij verdient alle aanbeveling. De uitgevers zorgden voor eene nette uitvoering en voor een uiterst geringen prijs. „Vooruit" Weekblad voor School en Huis. AARDENBÜRG 74-3-17. liet plan tot reorganisatie van het onderwijs aan de openbare school te Aardenburgdoor het gemeentebestuur voorloopig in werking gebracht heeft bij velen eeneu onaangenamen indruk daar- gesteld; het onderwijs in de wintermaanden van 's morgens 8-12 uren is om velerlei redenen af te keuren, z. a.: de kinderen moeten om 7 uren reeds het bed uit. er; moet vuur en licht branden, dit is behalve kostbaarbij vorstsneeuw en hagel minder aangenaam en voor vele ouders een ongeschikte tijd. De kinderen moeten voor 8 urendie buiten de gemeente wonen om 7 of V/% uren, door de morgenluchtdit is voor hen bepaald ongezond daar de vroege morgen uren meestal koud en zeer afwisselend zijn. De kinderen zitten van 8-12 uren dat is 4 uren aanhoudend (waaronder van S 9 en 10 ja ren) in de schooldat is minstens l]/3 uren te veeldoodelijk vervelenen niet minder in strijd met gezondheidsleer. De kinderen gaan om 12 uren naar huisvoor ouders ten platte landeongeschikt en voor de kinderen zelve niet goedhet eten is meestal af gedaan en de kinderen moeten of zich zeiven maar helpen of als moeder nog een oogenblik de tijd heeftwant de ouders gaan somwijlen te zamen werken en hun veldarbeid is veelal afge legenmet overhaasting hun middagmaal inslok- ken dit laatste nu is om verschillende redenen, die elk weldenkend menseh gemakkelijk kan begrijpenook al niet raadzaam. De namiddag schooluren van 2-4 komen mij zeer geschikt voorzoo ook die van de avond school 5-7 uren. Deze laatste nu echter vervalt 8 maanden op een jaar, daar volgens de reorga nisatie van het openbaar onderwijs in deze ge- gemeente, alleen in de wintermaanden November, DecemberJanuari en Februari herhalings onder wijs van des avonds 6-7 uren zal gegeven worden. De meisjes nu ziju in de gelegenheid voor nut tige handwerkendes avonds zich aan te leeren en de jongens kunnenu zult mij beschouwen van te Idealiseeren, toch het spreekwoord zegtde gelegenheid maakt den dief. Alzoo zij gaan slootje springenzich baden en verdrinkenop zijn minst genomen niet ter school en hebben des avonds een tijdruimte van ruim 5 uren, waar van het meer dan verkieselijk jabepuald nuttig mag genoemd worden, om daarvan zooals vroeger van 5-7 uren 's avonds aan herhalings onderwijs door te brengen. De hoofdonderwijzer heeft- bij gebrek aan vol doend hulppersoneel geen tijd om het onderwijs te leiden. Hij moet den gelieelen dag zelf onder wijs geven en kan zich niet met het onderwijs door anderen te geven, genoegzaam bemoeien, zon der nadeel voor de leerlingen zijner eigene klasse. Om deze en nog meerdere redenen, zij het te wenschcndat genoemde reorganisatie van het onderwijs aan de openbaae school te te Aarden burg, niet door de gemeenteraad wordt aangeno men. Wil dan liever zoonoodig het hulppersoneel vermeerderen doch niet de schooluren des mor gens vervoegen en door verlenging van tijd doo delijk vervelend en ongezond maken zoomede de jongens des avonds ledig op straat laten loopen. II, W. GEAANMAEKT TE AARDENBÜEG. VERKOOPPRIJS PER HECTOLITER DINSDAG, DINSDAG. 17 Maart 1874. 10 Maart 1874. Tarwe ƒ11.50 a/13— ƒ11.75 If 13.— Rogge 9.00 a 9.25 9.00 a 9.20 Wintergerst 8.50 a S.70 8.GO a 8.75 Zomergerst 7.40 a 7.60 7.60 a 7/70 Haver 4.70 a 5.25 4.70 a 5.20 Paardenboonen 8.00 a 8.25 8.30 a 8.d0 Erwten a 9o. a 9.40 >L Schokkers a a Aardap. p. 100k. a -■a-• OOSTBURG, IS MAART 1S74. Ter markt van heden hadden al zeer weinig omzettingen plaats, waartoe voor een deel het slechte weder aanleiding gaf. Voorts waren ge ringe kooplust enïhooge vraagprijzen oorzaak, dat weinig verkoopen tot stand kwamenzijnde alleen Paardenboonen en Haver de artikelen, die

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 3