El NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUfSCH-VLAANDERE». No. 23. Vijftiende Jaargang. A*. 1814. Vrijdag 20 Maart. Politiek Oversieht, SllISCR Dit Weekblad verschijnt lederen Dinsdag en Vilijdag. Prijs per duie maanden voor het voormalig 4de district Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Bijksfranco per post f 1,30. Prijs Advertentiën, van 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,1 Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0.05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Kedactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Alededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FBANCO. (Slot.) Ons vorig betoogopstelschets of hoe men 'fc noemen wil, was in een vrij luchtigen toon gesteld. Och ja 't sloeg, zoo als men 't noemt, twee vliegen in een klapdoor de reetjes wierpen we een blik in 't leven van een volkje, dat zeer zeker zijne eigenaardigheden bezit en wel eetie uitgebreider studie waardig was en we stelden een feit vastnamelijk: dat de heffing, grondbe lasting genoemd, dringend herziening zoo niet afschaffing eischt! Alen zal zeggen, het feit, dat men van een be lastbaar pand er twee maakte en dus eene dubbele heffing kan ontvangenstaat op zich zelve en kon bij de wet niet voorzien worden. Ons antwoord is gereedde wet moet op de ondervinding steunen en met deze gelijken tred houdendoch juist omdat ons middel weer zoo eenvoudig is, zal men het niet in beoefening brengenLet maar op. Itoos is het maar, die 51.zegt, weg met hem, dat is al maar kletsen! en ondertusschen de mindere man is het slachtoffer van de Hoogwelgeboren hoogheid, die op een gering middel met verachting neer ziet. Ware HoosMr. Boos en schreve hij eene brochure met aanhalingen uit Montesqieue esprit des lois, soms voor eigen werk geventmen zou hem misschien hooren. Toch geven we 't middel op voor iedere wetsverbetering bij de wet. "'t Eiken jare in October of daaromstreeks komt de Minis ter in de kamer met eene wet van den volgenden inhoud: Gezien het feit aantoonende, dat art. der wet op behoort gewijzigd te worden. Besluiten Art. 1. Het bedoelde wetsart. wordt voortaan aldus gelezen (text) Art. 2. De wet van den wordt in het staats blad geplaatst met het aldus gewijzigde artikel en de vorige wet daardoor dus afgeschaft! Onze Minister enz. Doch we herhalen het, 't is veel te eenvoudig. Doch genoegwe moeten het tweede feit vermelden Eenige jaren geleden, steller dezes was nog een jong kautoorklerkleefde in den Biezen op Eede eene oude vrouw, weduwe met een aantal kinderen. Het eene kind achter 't andere trad in 't huwelijk en moeder werd volgens eene gewoonte, waarover meer dan een edel vlaming met ons meermalen klaagdeaan haar eigen lot overgelaten. Dan ziet, de familie bezat een vrij ruim woon huis met eenigen grond eene zoogenaamde twee woonst. De jongste dochter diende als meid bij zeer gegoede pachters en verdiende eene goede 'tuur. Om hare oude moeder tfe helpenkocht zij van deze hare helft in gemeld vast goed waarvan de wederhelft aan hare kinderen be hoorde. Zij gaf moeder het recht om haar leven lang deze helft te blijven bewonen en onder steunde haar naar vermogen. Van dit alles werd eene behoorlijke notarieele acte opgemaakt, doch daarin niet gemeld, icèlJce helft, de oostelijke- of de westelijke verkocht waszoodat er nu eene nieuwe gemeenschap ontstond. De moeder stierf. Daar er 6 kinderen waren, bezat dus de jongste dochter 7/13 en dc overige kinderen 5/is deelen. De dochter huwde, doek werd al vrij spoedig weduwe. Wat eene arbeiders weduwe in den Biezen is behoeft geen betoog. Veraehtering op verachtering was het gevolg en aan de betaling van personeel, of grondlasten kon al spoedig niet gedacht worden, zoodat men in den laat- sten tijd vrij veel achterstallige belastingen ver schuldigd was. Alen kreeg waarschuwing, aanmaning en dwang bevel (door 't volkuit de overlevering van den Franschen tijd geleerd, sommatierenovatie en ruïnatie genoemd) en eindelijk stond de executie voor de deurEen Procureur ambtshalve daar toe verplicht had de stukken bezorgd en alles was voor den verkoop gereed. Waarom, vragen we luid op, niet er mede voort gegaan dan ware het zoodanig verkocht gewor den, dat de arme weduwe met hulp van derden en met opoffering van de helft der tweewoonst een dak voor haar en hare kinderen zou gehad hebben. Wij weten het nietDit weten we, dat men een huismiddeltje vond in de goedwillgheid waarmee de erfgenamenmen zegt den hunner slechtsgeneigd waren om door middel van rechten tot den openbaren verkoop en ontbinding der gemeenschap te geraken. De verkoop ging den grooten weg op. Stukken uit den treuren werden gewisseld en de gemeenschap werd op rechterlijk bevel door de rechtbank bij middel van openbaren verkoop, ondanks de meerderheid der eigenarenontbonden. Hoe de rechtbank de wetenschap verkreeg, dat men scheiden wilde, zullen we daar laten, dat is een punt, waarover we later wel eens zullen handelen. Dit weten we wel, dat de wijze van procedeeren in dezeeven als in zake van krankzin nigheid voogdijverzegeling en meer van dien aard, veel te wenscken overlaat en voor de armen met rechtsweigering gelijk staat. Genoeg, de dag kwam en het goed werd ondanks lijdelijk verzetondanks de verklaring der weduwe, dat ze niet mede wilde verkoopen ondanks het zonneklare feit, dat verkaveling zeer goed mogelijk wasverkocht. De weduwe bleef echter het huis bewonen en werd gesommeerd en vervolgd tot het einde en in de gure maand December 1S73, werden als voorbereiding voor der armen kerstfeestviering zekertwee huisgezinnen in den Biezen medo- genloos in tegenwoordigheid der koninklijke Nederland sell e Alarechaussée door den Deurwaar der op straat gezet. Eu de afrekening? Wij weten er niets van, en de weduwe weet er niets van en dit feit gaat ons ook niet aan doch dit weten we, dat alle vormen zijn vervuld alle ambtenaren hunnen plicht deden, doch liet natuurlijk rechthet gezond verstand vreeselijk gesehonden en beleedigd en eene arme weduwe tot den bedelstaf gebracht werd, dank zij onze verlichte wijze van procedeeren, alleen bruikbaar voor de rijken, doch eene ruïne voor den armen mingegoeden en matig niet fortuin bedeelden burger. De gewezen minister Ollivier, die zich kort voor het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk berucht maakte door de verklaring, dat hij den oorlog met een luchtig hart aan vaardde, heeft wederom van zich doen spreken. Destijds gekozen tot lid der Akademie, had hij zich wijsheidshalve nog buitenslands gehouden. Sedert korten tijd weder in Parijs gevestigd, gaf hij zijn wensch te kennen, om nu als lid dier Aka demie ontvangen te worden. De Akademie ver langde echter vooraf kennis te nemen van de redevoering, welke hij bij die gelegenheid zou houden. Ollivier zond haar toen zijne lofrede op Lamartine, het lid wiens plaats liij vervangen zou, doch die lofspraak eindigde met eene eerbiedige hulde welke Ollivier zijnen souverein, Napolon III, bracht, wiens minister hij was tijdens de Akademie hem tot lid benoemde. I)e- Akademie verlangde dat hij dit huldebetoon zou weglaten, doch Olli vier verkoos dit niet, zoodat nu zijne ontvangst als lid tot nader order is uitgesteld. Den 6en Maart lieeft in de Nationale Verga dering de interpellatie plaats gehad van den heer Christophe betreffende de wijze waarop de Begee ring haar gezag heeft uitgeoefend tegenover de bedreigingen en aanvallen, waarvan dc Vergade ring in den laatsten tijd het voorwerp is geweest- Dit ziet voornamelijk op een opruiend artikel van het dagblad Figaro dat den maarschalk Mac- Alahon tot een conp-d'état aanzette. De heer Christophe wenschte den president der Itepubliek buiten het debat te laten. Hij wees op de noodzakelijkheid van het handhaven van de vrijheid der beraadslagingen en van de vast stelling der constitutioneele wetten. Sommige dag bladen hebben die vrijheid trachten te beperken. Hij keurde de beslissing omtrent den Figaro ge nomen op zich zelve goed, maar in verband met de strenge maatregelen tegen andere dagbladerl genomen, zag hij in die beslissing toch een uit vloeisel van staatkundigen partijgeest De minis ter de Broglie antwoordde, dat de figaro een aanval tegen de meerderheid der Nationale "V er-

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1