NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAI WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. FEUILLETON. N°. Vijftiende Jaargang. Au. 1874. Dinsdag 17 Maart. Politiek Ove: Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen Buitenland. •7*7 SLl ISI'II Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor liet voormalig 4de district Zeeland 1.15voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post 1,30. Prijs Advertentiën, van 15 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,121/2.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreflende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. In de zitting van het Italiaansche Parlement zijn de algemeene beraadslagingen over het wetsont werp nopens de versterkingen afgeloopen en heeft de Kamer met bijna eenparige stemmen de vol gende motie van orde aangenomen, die ook dooi de Regeering aangenomen was: „de Kamer, ge hoord de inlichtingen van den Minister van Oorlog, keurt de door dezen Minister gegeven richting aan de militaire administratie goed, en gaat over tot de behandeling artikelsgewijze." De Minister had voor den aanvang der discus- siën verklaard, dat er geene politieke kwestie in lag, maar dat hij alle opschortende motiën van zich zou werpen, aangezien de oplossing van de kwestie der versterkingen tot zelfs voor de finan ciën nuttig was. Sadyk-pacha, de Turksche Minister van Finan ciën, die met eene zending naar de Europeesche hoofdsteden belast is, om te zien geld te krijgen, heeft te Parijs hetzelfde antwoord als elders ont vangen, dat er zonder invoering eener degelijke controle op het financieel beheer van Turkije aan geen ondersteuning van de Europeesche geldmarkt valt te denken. Bij de Lnxemburgsche Kamer is een wetsont werp ingediend, strekkende tot regeling van den arbeid van kindei'en in fabrieken enz. liet is geheel geschoeid op de leest van de Duitsche wet geving op dat punt, welke veel meer bescherming verleent aan het kind, dat in fabrieken enz. ar beidt, dan de Fransclie of Belgische wet. In de zitting van het Lagerhuis van den Oos- tenrijkschen Rijksraad van Maandag heeft de Minister van Eeredienst het aanhangige confessio- neele ontwerp verdedigd. Hij noemde deze wet liet* resultaat eener kalme, onbevooroordeelde be handeling der zaak, waarbij het de Regeering in betrekking tot de geestelijke ont wikkeling zijner bewoners. Faro's eerste schreden op de dichterbaan waren wankele schreden. Het eerste stukje, dat ons van hem onder 'toog kwam, is van omstreeks het jaar 1780, niet meer of minder dan eene korte schets over de wijsheid, macht en goedertieren heid Gods, in de werken 'der schepping. Welk een onderwerpMaar ook in eens voldoende om vrienden en bekenden, ouders jen meesters te doen uitroepen: „Jongen, jongen dat is uwe gave niet!" Zulke onderwerpen, die men terecht wijsgeerige poesie noemt, kozen zich de Kleinen, Loots en meer anderen van hunnen tijd; soms zelfs Helmers, maar die ze nimmer in den stillen, gemoedelij- niet te doen is om over de Katholieke kerk te heerschen, maar te zorgen, dat er van den godsdienst geen misbruik wordt gemaakt ten nadeel! van den Staat. Do regeering mag niet toelaten dat bedienaars van (len godsdienst fun- geeren als lasthebbers eenerivoor den Staat ge vaarlijke oppositie. Zij zoekt geen strijd tegen de Kerk, maar wil alleen regeliug der rechtsbe trekkingen tusschen Kerk en Staat. De Kerk kan vrij hare heilige roeping volgen, maar zij mag geen inbreuk maken op het'onaantastbaar staats recht. De Minister-President verklaarde van zijn kant, dat de Regeering tegenover de bedreigingen der oppositie de uitvoering dezer zal weten te handhaven De herhaalde daverende toejuichin gen, waarmede de woorden der beide regeerings- leden werden ontvangen, deden reeds den afloop der stemming, die alsnu plaats had, voorzien. Voor het ontwerp verklaarden zich 224 leden, terwijl 71 leden tegen stemden. De Revue de Droit international te Gent uit komende, geeft in haar vorig nommer de vertaling van de brieven van den luitenant-generaal van Swieten, bij den aanvang van de expeditie tegen Atsjin, waarin de striktste naleving van de rech ten van den oorlog van Nederl. zijde worden aan gekondigd. Gemelde Revue, den geest van menschlievendheid waardeerende, die hier ook bij het uiterste van den krijg gevolgd werd', zegt dat die verkondiging in Atsjin van de rechten onder beschaafde volken gebruikelijk „tot de grootste eer verstrekt aan het Nederl. leger en zijn beroemden opperbevelhebber." De kamer heeft eene wet aangenomen, waarlijk hoor maar Den Haag 11 Maart. Na zeer langdurige en uiteenloopende discussiën, waarbij de Minister van Oorlog de beide amendementen op art. 3 herhaal delijk heeft bestreden, werd door de Tweede Kamer het amendementStieltjes en de Roo, om een termijn van acht jaren tot uitvoering der werken te bepalen aangenomen, met 38 tegen 28 stern- ken toon, die er zoo eigen aan is, behandelen kon; zijn bruiscliende geest spiegelde zich in zijne verzen af en deed deze evenzeer bruischen en woelen als de gedachten, die hem door 't verrukte brein stroomden. Geen wonder, dat een twintig jarig boerenzoon, met de stille natuur alleen tot leidsvrouw, niet -toegerust met de kennis zijner tijdgenooteu, noch den bedaard rustig verheven, noch den gloeiendeu toon wist te vatten. Het gehéele stuk wemelt dan ook van geineenspïaat- sen, platheden en Brave Hendriks waarheden in menigte. Men lioore den aanhef: „Wanneer ik door ?t heelal beschouw de groote werken van onzen Opperheer Wat vindt mijn lage geest daar woudreu op te merken! Die mij dan lieer op keer Doen zien de wijsheid van dat eeuwig Al vermogen." men, waardoor het amendementvan Zuylen ver valt. Na aanneming van art. 4 en volgende artikelen, is ten. slotte de gehéele wet aangenomen met GO tegen 6 stemmen. BELGIE. Weldra zal Brussel door keizer Alexander II bezocht worden. De czar moet in d^n loop der maand Mei naar Engeland komen, en heeft be loofd ten minste twee dagen in Brussel te ver toeven. .Den 10 dezer des avonds, had een Ilollandsch reiziger nabij de Beurs te Brussel zijne porte feuille met 29,000 fr. verloren. Hij zocht die portefeuille toen hij een heer ontmoette, welke ze onder den arm hield en zelf den verliezer op wachtte. Die heer is kapitein Jacques van de karabiniers, die zich haastte het gevondene aan den eigenaar te overhandigen. Baron Coppens en Amédee Guislain zijn voor nemens, ten einde de overstroomingen in West- Ylaanderen in het vervolg te voorkomen, van de stad Nieuwpoort eene zeehaven van den eersten rang te maken. Zij hebben daarvoor reeds con cessie aangevraagd en hunne plannen toegelicht in eene brochure. Dit plan zal, wanneer de concessie wordt toegestaan, voor West-Vlaanderen in het algemeen en voor Nieuwpoort in het bizonder eene zaak van groot belang zijn. DUITSCHLAND. De Bondsraad heeft het ontwerp, betreffende het over de grenzen zetten en interneeren der tegen de regeering zich verzettende bisschoppen, enz., in handen gesteld eener commissie. Zij zal. Gewis deze opmerking is juist; al is ook de samenstelling der eerste regels fout en al houden we keer op keer voor een stoplap om des rijms- wille, maar even goed, ja veel beter kan deze opmerking door een leeraar voor zijne hoorders, een onderwijzer voor zijne kweekelingeu, een vader voor zijne kinderen gemaakt worden Zonderling., maar waar is hetde jongeling die eenigen aan drang gevoelt om de gevoelens van zijn hart in rijm en maat uit te storten, kiest zich in den regel een onderwerpdat al zeer weinig met zijn levenslust, met zijne jeugd in overeenstemming is. Zoo Bellamij zelfs en meer anderen, omtrent wie de opmerking meer gemaakt. Welk man van gevoel en smaak; welke vrouw, die oordeelkunde genoeg bezit om een werk van smaak te lezen, herinnert zich niet de dweeperijen zijner of harer jeugd, toen men tranen stortte bij Damons graf of bij Cordon, vermoeid van jagen, die zat te rusten aan eene fonteinWiens oog werd niet vochtig bij bet hooren van het

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1