Politiek Overzicht. u 11 e n 1 a n cl, Binnenland. kleine peinden en van zulke hltine menschen niet meer gelieven worden? Ons tweede feit is treuriger, we zullen't dan ook, in een volgend nummer mededeelendeeen anderen toon aanslaan. De redevoering-, die de lieer Emile Ollivier nu niet zal mogen uitspreken, zal door de Bonapar- tisticche bladen medegedeeld worden. Naar men zegt beslaat de lofrede op Napoleon niet meer dan een zeer klein gedeelte er van en is zij hoofd zakelijk gewijd aan den lieer de Lamartine. Zij moest strekken om aan te toonen, dat de Lamar tine, zoo hij Napoleon met al diens hoedanighe den beter hackle gekend, hij heel wat verder zou zijn gegaan dan hem eenvoudig recht te doen wedervaren hij zou hem bemind hebben. Dezer dagen is te Parijs een boek verschenen, getiteld: de laatste der Napoleons. Het is de geschiedenis, zegt men, van het geheele tweede Keizerrijk en gesékrevcn onder toezicht van een buiterilandsch diplomaat, die geheel op de hoogte der zaken was. De Turksche Itegeering heeft den 3 dezer met j een der banken te Konstantinopel eene o vereer. - komst gesloten, betreffende het doen van een voor schot, ten bedrage van 180,000 p. st. aflosbaar binnen negen maanden, tot zeer hoogen intrest. Men spreekt van 50 p'Ct. Een depcehe uit Koppenhagen bevat, dat de maatregelen, die aldaar vroeger tegen het over brengen van de ch ilera door schepen uit Pillau, Rotterdam en Dordrecht verordend waren, thans z'jn opgeheven. De Daily News merkt op, dat weinige men schen weten en dat niemand zich er een denk- b ■<ïd van vormen kan, op hoe groot een grond gebied en hoe talrijk eenc bevolking eene verandering i.i het bewind van Groot-Brittannie in meerdere of mindere mate invloed uitoefent. //De twaalf heeren, aldus schrijft het blad, die pas, op e mstitutioneele wijze, de vertrouwde raadsliedeu der Koningin geworden zijn, aanvaarden het be heer over een gebied van groote-re geografische uitgebreidheid en met eene meer talrijke bevol king dan eonig rijk van den ouden of nieuweren tijd. Het grondgebied van Canada alleen beslaat 3,376,923 vierkante mijlen; de Australische kolo niën beslaan 2,960,723, en Indie met Ceylon bijna een 'millioeu vierkante mijlen. Kleinere gedeelten van het rijk zijn over den geheelen aardbol verspreid, en het geheele grondgebied be slaat 7,779,469 vierkante mijlen, en het aantal personen die het bewonen is 234,762,593. De officieuse Francais laat zich, naar aanleiding der beide laatste verkiezingen, volgenderwijs uit De gestadige overwinningen van de coalitie tus- scheri de linkerzijde en het radicalismus zijn een ernstig verschijnsel, dat van een onzuiveren toe stand getuigt. Daarnevens staat echter een niet minder- merkwaardig feit, namelijk dat het verschil van het stemmen aantal dor candidate^ al kleiner en kleiner wordt. Deze vermindering van het verschil •staat in evenredigheid tot de bevestiging van het zevenjarige presidentschap. Eene geringe poging, eene zeer kleine verandering in de opinie zou ge noeg zijn, om eenige duizende stemmen in elk departement te ver plaateen, en die verandering is te verwachten als gevolg der nadere bevestiging en vaste regeling van het zevenjarig gezag. De stand van zaken is dus verre van hopeloos. Iute- geadeel. Eene voorwaarde, wordt daartoe echter vereischt, namelijk, dat de eenheid van cle con servatieve krachten niet slechts blijft bestaan, maar zich bevestigt en uitbreidt. Om gemeenschappelijk te kunnen werkzaam zijn, moet geen enkele partij andere uitsluiten, en een terrein moet worden gezocht, waarop allen elkander met eerlijkheid en zonder bijbedoelingen de hand kunnen reiken. Dit terrein bestaat, het is het zevenjarig presi dentschap. Op dat terrein roepen en verwaehtea wij alle vrienden der orde, waaronder ook de con servatieve leden van het linker-centrum. Wij erkennen, dat wij de vereenigïng der centrums niet verlangen, wanneer zij zou moeten bestaan in het afscheiden van het 'rechter-centrum van de rechterzijde, opdat het eerstgenoemde tot de lin kerzijde zou kunnen naderen. Maar wij verlangen de vereenigïng der centrums in dezen zin, dat in het groote verbond van cle conservatieven t.cgen het radicalismus nevens cle andere conservatieve groepen het linker-centrum zijn aangewezen plaats vindt. Zoodra die vereenigïng zal zijn tot stand gekomen, en daartoe moet het zevenjarig president schap leiden, zullen de conservatieven bij elke verkiezing de overwinning behalen. In de zitting van het Engelsch Lagerhuis i3 de heer Brand tot voorzitter benoemd. De beer Gladstone hei ft hem met clie betrekking namens de liberale partij geluk gewenscht. Het Hbl. verklaart op de volgende wijze het door velen met eenige onrust waargenomen lang wegblijven van berichten uit Atsjin. //Het uit blijven van berichten uit Atsjin moet zeker wor den toegeschreven aan het gemis van belangrijke gebeurtenissen op het ooiïogsterrein, waar de opperbevelhebber waarschijnlijk voortgaat met het versterken der veroverde position, en, ten einde het leger zooveel mogelijk te sparen, afwacht, dat het vijandelijke land allengs door gebrek aan hulpmiddelen tot onderwerping komt." SW4 II 1} 3 BELGIE. De toestand der kolenmarkt blijft immer dezelfde, de zaken zijn onbeduidend en de prijzen waren meer naar den afslag gestemd, niet alleen hier te lande, maar ook in Engeland, Frankrijk en Duitsch- land. Aangezien dien toestand heeft men reeds willen beproeven orn in de Borinage de daggel den der mijnwerkers, die met den opslag ook aanzienlijk geklommen zijn, thans te verminderen; maar de werklieden dreigen met eene werkstaking, zonder dat zou de afslag nog grooter zijn. In ieder geval mag de toestand der kolenmarkt, zooals deze zich thans aanbiedt, reeds als zeer gunstig beschouwd worden, indien men de huidige prijzen vergelijkt met die van verleden jaar, op hetzelfde tijdstip. Zondag 1 dezer heeft te Brussel eene verkoo- ping plaats gehad van 61 duiven, toebehoorende aan den vermaarden liefhebber Jakob Doncker- wolken van Ninove. Deze duiven, waaronder 4 waren welke vleugelziekte hadden, hebben te zamen,- 10 pet. verhooging daaronder begrepen 3589 franken opgebracht. DUITSCHLAND. Het denkbeeld om de lijken te verbranden in plaats van ze in den grond te delven, wint in Duitschland meer en meer veld. Ziehier wat het Berliner Fremdblatt in groote letters aan het hoofd des blads drukt: Gezond makende verbranding. De maatschappij te Berlijn ingericht voor het ver branden der lijken zal binnen kort eene groote volksmeeting houden. Dat het denkbeeld van clag tot dag meer veld wint, bewijst het groot getal adressen van toetredingen, welke van alle hoofd punten in den zetel der maatschappij toegestroomd komen. De stad Hamburg wordt het middenpunt van deze beweging en ziehier cle namen der steden welke verklaren er zich bij aan te sluiten Keulen, Bonn, Breslau, Nordhausen, Schleswig, Dresden, Francfort, Eger, Rainichen, Schcfneld, Rheda, Hol berg, Zurich en Franklin (Missouri), alsook Londen. FRANKRIJK. Men heeft in de gïpsgroeven van Yitrv aan dc Seine een voorwereldlijk dier gevonden, dat het midden houdt tusschen den tapir en den neushoorn; palaeêtherium is zijn wetenschappelijke naam. Het dier schijnt eenigen tijd na zijn dood gedreven te hebben in de wateren, die de gips- massa's hebben afgezet, welke de steengroeven van Yillejuif en Ti try uitmaken, cn toen het op den grond of bodem is gezonken, op de zijde te zijn blijven liggen, het hoofd achterwaarts gericht cn cle vier pooten uitgestrekt. In dezen toestand is het versteend en thans voor den dag gekomen ten gevolge van de uitdelving der gipsblokken. Om het ongeschonden te bewaren, heeft men eene massa rots moeten losmaken van minstens 2y2 meter, bij ongeveer 2 meters breed en eene dikte van y.j meter. Daar men voor ongelukken vreesde en ook orn de herinnering van zulk een belang rijken vond blijvend te maken, heeft men, alvorens het werk der losmaking aan te vangen, eene photografie er van vervaardigd door middel van electrisch licht, dat op de donkere plaats nood zakelijk was. Sluis XI Maart. Gisteren avond had alhier de aangekondigde //openbare uitvoering van zangstukjesvoordrachten enz. door leerlingen en onderwijzers der openbare school" in de groote zaal van het raadhuis plaats. De ruime zaal was op het gestelde uur bijna geheel gevuld met be langstellende hoorders en hoorderessen en wij ge loven de tolk van die allen te zijnwanneer wij volmondig betuigendat de uitvoering aller ver wachting niet slechts bevredigd, maar zelfs verre overtroffen heeft. Wanneer we nagaan hoe wei nig tijds nog de onderwijzer heeft kunnen beste den aan het ouderwijs in den zang en we slaan clan een enkel oog op het uitgebreid programma, dat zoo keurig is uitgevoerdclan staan we ver baasd over de vorderingendie de leerlingen gedurende dit korte tijdsverloop in dat vak van onder wijs hebben gemaakt. Het ligt niet in ons plan. het geheele programma stuk voor stuk te bespre ken alleen willen we hier en daar een greep doen cn onze op- en aanmerkingen mecledeelen. z/TVien Ncerlandsch bloed" werd heel lief door de kleintjes op twee stemmen uitgevoerdzoo ook /,het woud con eert," //des avonds," «het ochtendlied," „vergeet mij niet" en „de trek vogels." De beide duetten voor le en 2e sopraan „Gruss" en „Der Mai," voornamelijk het laatste, zijn zeer goed voorgedragen. Alleen hadden we 't eerste iets langzamer en bij beide liet accompagnement der piano wat zachter gewild deze domineerde dikwijls zoo, dat soms als ?t ware het geluid der 2e sopraan door dat der piano geheel werd geabsorbeerd. I)e terzetten „liet Alpenlied" en „in 't Woud" zijn keurig netjes gezongen. Het pianospel zoo alleenals met begeleiding der fluit was naar ons oordeel zeer goed. Nu rest ons nog met een enkel woord te gewa gen over de letterkundige voordrachtendie ter afwisseling werden ten beste gegeven. Deze waren voor de jongelingen opzettelijk gekozen en do uitkomst beweesdat ze naar hunne krachten waren berekend. Ze kenden hunnen stukken flink uit het hoofd en zoo wel cle gestes als de bui ging en verheffing liunner stem toonden aan, dat ze begrepenwat ze voordroegen. Een en ander samen genomen, kunnen we niet anders dan onze tevredenheid over het geheel te kennen geven. We wenschen den onderwijzer van harte geluk met dezen eersteling in de hoop, dat de goede resultaten hem een spoorslag zullen zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan en zijne beste krachten te blijven aanwenden om eene natuurgavewelke aan bijna ieder mensch eigen is en die van zooveel invloed is op het dage- l'jksch leven, meer en meer aan te kweeken en te veredelen. Bij C. van Bentum te Utrecht is verschenen „Neerlauds zilveren vreugdedag, 12 Mei 1874

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2