KIEUWS- ES! ASÏEBTEiTIEBLAD VA3 WESTELIJK ZEEOfSCH-TLMlDEIia. GIHHDBELISTHG Nu. 21. Vijitieride Jaargang. A°. 1874. Vrijdag !3 Maart. Dit Weekblad verschijnt iéderen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor tiet voormalig 4de district Zeeland 1,15voor de overige plaatsen des Rijksfra?ico per post 1,30. /AcjNerten tienvan 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,1 g1/».Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betredende, benevens Adverteiitiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. (Vervolg en Slot.) Op wie sloeg in uw laatste die opmerking we gens de ontbrekende sport aan het laddertje Op personen of op zaken? Op zaken: Wij honden vol, dat het talrijk leger van ambtenaren in Nederland niet in verhouding staat noch tot den omvang van ons grondgebied noch tot de drie millioen bewoners en dus wer kelijke voleurs voorkomen, als wordende do r het bezoldigen dier massa eene beroving gepleegd of aan het nationaal vermogen in redelijken zin of meer bizonder aan andere nuttige voorwerpen, of 'instellingen. Dan wij moeten vcet bij stuk houden Zie hier de beide feiten Aan de valeiskreek langs den ouden scheïdings dijk tusscken Biezen en Beooster-Eedestaat een huisje, een hut willen we 't nog niet noemen want het is van inlandsche baksteenen opgetrok ken en met pannen gedekt. Menig arbeider el ders zou jaloerscli van zulk een huisje zijn en begrijpt zich maar niet hoe Mi.de want van ha ren echtgenoot is in dezen geen kwestiezulk een lief huisje heeft kunnen verkrijgen, 't Is waar, het staat op grond van een ander, doch Mide vertoonde ons een behoorlijk Notarieel contract van erfpacht en de kwitantien dier pacht met die der grondbelasting van !t vorige jaar. Mie luid haar huisje aan hare welbespraaktheid te danken. Van den eenen boer kreeg zij een tnig paarden, om het door Pier gegraven zand te vervoeren of den door haar aangekochtcn zooge- naamden tweeden bak van den steenovenvan een ander kreeg zij wat overschot van deel hout en; C. gaf een paar kortewagens oude pannen: D. een oude deurE. een dito raam en zoo haalde, sleepte en praatte Mie de noodige bouwstoffen bijeenterwijl Pier met jongen en dochter beurtelings in den oogst zwoegdebeurtelings in de kantonnale gevangenis te Sluis uitrustte, waar hij voor geen misdaad was, och neen! maar ómdat hij een zoodje paling of witvisch uit de kreek gehaald hadwaarvoor de straf, volgens het rechtsgevoel der kreek gast en, volstrekt niet onteert, als zijnde het immers beter als te gaan vragen, (bedelen) of stelen Mie verakkerdeert intuschen met den ambachts man en Pier, uit de kantonnale weergekeerd, vervult met zijn jongen de functien van knape of metserdiender (opperman) en duivels toejager terwijl Mie hier en daar wat opschommel! en door middel van het rapen (nalezen van airen) voor de bakte zorgt en tevens, dat 's middags aardappelen met lang nat op tafel staan, welker deugdzaamheid afhangt van den duur der confe rentie die Mie met FUeslaVena en Treze ge- gehcudéii heeft. -^Alen zegt wel eens, geen menseh kan 't begrij pen ^oe sommige menschen aan den kost komen en wij"zeggen, 't is volkomen waar. Ja, wij voegen er bij, geen mensch kan :tbegrijpen hoe een kreeke naar aan een woning komttenzij men den kreekenaar, waarvan Mie eene vrij goed gelukte type is, kenne zoo als wij 'té wezenlijk genoegen hebben en waardoor we dan ook vroeg en laat als 't noödig is, zelfs bij donker avond, de kreek bezoeken en vaak onze natte voeten aan den gezelligen aard drogen zonder eenige de minste vrees voor de uitwendig ruwe, doch innerlijk goedhartige bewoners te koesteren. Zoo ook had Mie mét haren Pier een eigen huis gekregen en vrij net ingericht ook. Als of ze volleerd Was in de gezondheidsleer, had ze buiten en binnen met helder witte kalk bestreken en de kleivoegeu der muren daarmede uit het oog gehouden en gezondheid en sterkte bevorderd. De meubelen, weinig in getalde leddinge, vrij zindelijkhet. houtwerk, met eene lichte verf luchtig bestreken(wagenmakers rood met gewreven baksteen vermengd) geven aan 't geheel iets vroolijks. De keus van de heilige prent is aan het toeval overgelatendoch het zinnetee- ken van de hoogste en meestverheven opofferende mensehenliefdehet crucifixniet vergeten en mogen Mie en de haren nu al naar som;vigor oordeel het teek en met de beteekende zaak ver eenzelvigenverre van ons over heiar ruwe oprechtheid een veroordêëleüd vonnis uit te spreken. Nu zijii ze onder dakJa wel, en de biljetten voor de grondbelasting verschijnen in Januari en Mie is er niet weinig grootsch op, dat de veld wachter of portenr ook een biljet ten harent af geeft want het is haar als een vernieuwd eigen domsbewijs naast haren Notarieelen act. Al kost haar dat nieuwe bewijs ook jaarlijks een fikschen drie gulden,-die ze door de macht der gewoonte jtot zes zeven a acht francs herleidt en al moet de ontvanger haar nu en dan eens een ver maantje sturen, dat haar tien cents kostze betaalt toch al is het, zoo als men zegt. met krabbelen en bijten. Meent nu niet, dat Mie's genie uitgeput is, o neen dat laat haar noch hare omgeving noch haar rustelooze aard toe. Mie's dochter begon reeds hu en dan eens over haren schouder te zien en eiken tweeden Maandag in October veroverde zij in gezelschap haars vrijers haar glas hier met een droge visehje. bolde door den hoepel, zong helder uit de borst een te vaak vergeten vlaamsch lied en vergastte zich des avonds aan krentestutenrijste pap en het kunstproduct der vlaamsche huis moeder eene pruimen- of kriekentaart. Alles heeft zijn lasthet vrijen volgt op de kreek even als overal elders den loop der natuur; de dikgewangde Adonis klemt zijne smuilige vrijster in de bouten ende uitkomst is de gewone. /,Vier bij stroo Dient niet alzoo van vader Cats ontvangt voor de duizend en zooveelsfce maal het vernieuwd bewijs: en Wanne moet met Cies trouwen Gies heeft een duitje gespaard doch verzwijgt dit wijselijk voor den ambtenaar van den bur gerlijken stand; ook zijne memorie bevat het praktisch volks gezegde//trouwen en sterven kost geld en of door tnsschënkoinst, van het liefdadig genootschap St. Francois de Regis of door middel van certificaten van onvermogen, verschaft hij zich zijne noodige süks (papieren); het paartje stapt het huwelijks bootje, voor de meesten hunner een zwaren plompen vischbak, binnen; de huwelijkszee wordt bevaren en is v ior die lui in ons oog alles behalve een speel reisje. waaraan zij echter kleur en leven weten bij te zetten door de aanhaling van een al weder aan de natuur, aan hunne omgeving ontleend spreekwoord„een hoen komt wel aan den kest al moét het achteruit schorten"' Gelukkig is Wanne's moeder onze bekende Mi'. Voorloopig getroost men zich de samenwoning in een en hetzelfde vertrek, want in het b-uwplan van Mie vormden kamers, eene onbekende weelde; alleen heeft zij in overleg met Pier achter haar huisje, eene plaatse gemaakt, dat wil zeggen uit staken en klei een afdekje gebouwd, waarin ze zomers kan stoken en hare aardnppelkukerij cu brood bakkerij, zoo de o ven niet in den tuin staat, kan uitoefenen. Mie weet weer raad: men koopt nog een hon derd steen en verdeelt door middel van een halve steens muur het vertrek in twee gelijke deelen, terwijl men aan de nieuw ontstane kamer eene voor en achterdeur aanbrengt cu alzoo van een huisje er twee gemaakt heeft. Knap niet waar Maar zie de hinkende bode volgt Wel is de oppervlakte niet vergrootwel is het erf niet gescheiden, maar toch, men heeft in die buurt in plaats v,.n eene, twe.e woningen ge vonden. De oorspronkelijke woning was geschat op een belastbaar inkomen van f 15 of f 20, daarvan wordt grondbelasting geheven en deze stijgt, dank de vermenigvuldiging der opcenten! tot ruim f 3, jaarlijks te betalen! Maar ziet, nu heeft men op dezelfde plaats en op dezelfde ruimte, twee woningen gevonden en het gebouw is daardoor zoodanig in 't oog der schatkistmat.nen veranderd, dat men nu twee gebouwen afzonderlijk belast Nogtans was dit het geval ten opzichte van Mie niet; zij redeneerde: mijn gebouw is de helft kleiner geworden, 't is ook de helft minder waard, 't moet dus ook de helft minder lasten betalen! En of je nu al redeneert, dat kan de ontvanger niet helpen, er zijn nu twee gebouwen, door twee gezinnen bewoond en de minste belastbare waarde is f 15, al woonde je nu ook in een schilderkuis, 't helpt je nietsMie heeft, de helft minder en Mie's gevoel van recht zegt haar nu ook de helft minder te moeten betalen Daarom gelukkig de voordracht, om de grondbelasting eenigszins te herzien, opdat zulke kleine posten van zulke

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1