NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 19. ijltiendc Jaargang. A". 1874. Vrijdag 6 Maart. Politiek Overzicht. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor bet voormalig 4de district Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post 1,30. Prijs Advertentiën, van 1 5 regels f 0,75 elke regel daafboven 0,1S1/^.Groote letters naar liet, getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. (Vervolg.) Wij wenschten in der tijd dat Zijne Excellentie de Heer Minister van Financiën liet weelderige 's Gravenhage eens zou verlaten en een kijkje komen nemen in ons gewestmaar dan den toclit zou doen gezeten op de postkar van Breskens naar Sluis als een fiksche Noordwester bulderde en de hagel of sneeuwvlaag een eigenaardige tint aan 't landschap gaf. Sedert is onze wensch eene andere geworden, wij wenschten zijne Excellentie met mooi weder eens een bezoek te zien afleggen aan de Nieuwe Sluisden Groesschen tragel 't Wafeldorp bij Oostburgden boogen dam al daar, Smedekensbrugge alias Stropuit, de Land- straatalias 't mager ende beide onder Aarden burg maar vooral op Eedein den Biezen en aan de Valeiskreek. Ilij zou geheel en al opge beurd zijn door afleiding, want die muntwet, de ecnige wet van beteekenis, die hij voordroeg, zegt menmoet ZEd. natuurlijk eene gewaarwording veroorzakendie veel op die, veroorzaakt door het spooksel nachtmerrie genoemd, gelijkt en dan zou eene wandeling langs onze hooge vaak fraai beplante dijkenvooral eene wandeling door den BiezenZExc. heelemaal opfrisschenen zulk eene opfrissching gunnen we hem en allen, die het besluit genomen hebben om 't belastbaar inkomen der gebouwde eigendommen aan eene herziening te onderwerpen en zijn we wel onderricht, de beneden 10,betalende vrij te stellen. Daarvoor is reeds eene commissie benoemdde namen der leden zijn in ons vorig nummer opge nomen doch het schijnt, dat men met de samen stelling nog al heeft gesukkeldzelfs zegt men dat een paar benoemden bedankt hebben. Wij willen niets afdingen op de persoonlijkheid dier commissarissen, die een ambtenaar hij de belastingen tot Voorzitter hebben, doch durven ons de vraag stellen, of die Ileeren, die met dit gewichtig werk belast zijn, daarvoor juist de geschikte mannen zijn Wij durven vragen of timmerluilandbou wers en dergelijken juist de mannen zijn om het belastbaar inkomen te schatten Wij durven vragen of hun beroepde noodige kennis daartoe meebrengt P Wij willen volstrekt er geene grieve van maken tegen hem, die die leden voordroeg, hij heeft blijken gegeven van welwillendheid te over om zoo iets te doen; maar wij vreezen zeer, dat hij moest nemen, wat hij voorshands krijgen kon. Waren er dan geene mannen innig vertrouwd met den bestaand en toestand, voorzien van ge noegzame ervaring vanom 't zoo te noemen een te huis zijn in onze kadastrale inrichting, om dat werk te helpen verrichten Uitgezon derd een der heeren plaatsvervangers zien wij er geenBij dit werk moet gelet worden op tal van bizonder heden, van ligging en plaats en ver tier en grondeigendom en zoo meer; er moeten gegevens vergeleken worden met andere gegevens en wie zal dat alles nu doen De voorzitter P Maar die Heer moge in zijn vak doorkneed zijn, hij zit daar hoog en droog te Middelburg en kent onze toestanden niet. De commissie ontleent overigens haar mandaat aan den Minister en aan de Gedeputeerde Staten en ziedaar hare waarborgen tegen over de belastingschuldigen. Deze waarborgen zijn- echter van dien aard, dat ze 't publiek geen vertreuwen kunnen inboezemen, on danks de ministerieele verzekering,dat liet de bedoeling niet is om de grondbelasting op te drij ven en bet doorschemeren der vrijstelling, wier minimum,- den aard der belasting (grondbelasting is geene belas ting, maar eene rente) in aanmerking genomen,- ons nog te laag voorkomt en onzes inziens f 25 moest bedragen. Wat dan De gemeentebesturen, die men anders toch wel met deze en gene werkzaamheden weet te belasten, of wil men de Burgemeesters, die men wel functien van rechte»? van instructie toever trouwt of waarmee men hen huns ondanks belast, waren de geschikte personen geweest om in dezen de noodige voordrachten te doen. Iedere gemeente had een persoon kunnen opgeven en daaruit had de Minister of de Gedeputeerde Staten de leden en plaatsvervangers kunnen kiezen. Men weet voor zetters wel geschikte personen te vinden l Dan hoe 'tzij, de maatregel verheugt ons toch al ware het maar, dat nu voorshands de keetbe woners en de kleine burgers zullen gebaat worden "en wij willen den maatregel dan maar beschouwen als eene eerste, zij het ook wankele schrede op den weg der algeheele herziening van ons jammerlijk belastingstelselJammerlijk 't Brengt toch genoeg op O, ja, maar wie betaalt weer? Juist zij, die ook weer langs andere- wegen getroffen worden, de neringdoenden en nijverheidsmannen. Iïet huis van weelde door den rentenier bewoond, betaalt soms minder dan de molen, de fabriek, enz. van den dubbel en dwars gepatenteerde; er is geen onderscheid tusschen mijn winkelhuis, waarvan ik een deel voor mijn met patent belaste nering moet afzonderen; waarvan ik een deel moet verhuren aan kostgangers en het even groote huis mijns huurmans en dat is onrecht, want buurman knipt coupons en betaalt eene matige personeele belasting en lacht in zijn vuistje. Maar nw huis kan weldra in handen eens rente niers komen, hoe dan, wanneer 't als huis van be drijf minder belast ware Dood eenvoudig, we hebben een collegie van zetters en deze regelen de aanslagen 't eiken jare; welnu, stel het huis A no. 1, dit is bewoond door mijnbeer B en deze betaalt als rentenier f 25 grondbelasting; 't volgende jaar wordt het bewoond door den heer C. een boekdrukker, goed deze be taalt niets, hij is reeds gepatenteerd; het andere jaar is de drukkerij verplaatst en het huis wordt be woond door den rentenier D. goed men heft weer de f 25 en dat is recht en kost geen meerdere moeite, dan een suppletoir kohier of men regele de aanslagen den 1 October en dan is er geen suppletoir kohier noodig. O, alles kon zooveel eenvoudiger! Jan Bramsen treedt binnen en leest mijn opstel, -eyj^egt: ,/wel jongen uw stelsel is zoo dom niet, maar 't zal er mte gaan als met de in- en uitgaande rechten, die in iedere grensgemeente en op ieder belangrijk punt door een gedelegeerd commies konden geheven worden, 't is te eenvoudig om mooi te zijn Bram Jansen hoort het en hij zegt: ,/Och Bram sen, jelui leutert allebei; men wil geen eenvoudig heid, men wil geld voor eene armee van soldaten met bonte rokken; men wil geld om eene armee van ambtenaren in 't leven te houden, men wil de volgende rhetorische figuur; Administrateur Directeur Inspecteur Controleur Yiee-Controleur Verificateur Yice-Yerifieateur. dat 's net een laddertje Jan Bramsen en Bram Jansen tot het volk en de stem des volks is de stem Hier werd ik gestoord door Bettemie die roept: //Och zanik Jelui niet! Die stem is meer ge hoord en Pilatus waschte zijne handen In een volgend nummer hopen we de twee lang beloofde Kurieuze bijdragen mede te deelen en dan basta! Naschrift. Ik ga van Sluis naar Aardenburg op zekeren avond en ontmoet zekeren Mephis- topiiiles; hij legt zijn poot op mijn schouder lmen zegt//je hebt een sport aan je laddertje vergeten, voleurDie akelige Mephistophiles Den 27 Februare. In de zitting van de Tweede Kamer is de motie-Kappeyne, omtrent het uitstel der Muntwet, bestreden. Door den Minis ter van Koloniën is niet onvoorwaardelijk de regeling van het Indische Muntwezen toegezegd, maar alleen na aanneming der aanhangige wet; ook door den Minister van Financiën werd de motie bestreden, waarvan de aanneming gelijk staat met verwerping der wet, terwijl de onzeker heid voor den handel blijft voortduren. Na langdurige discussie is de motie-Kappeyne, nog eenigszins in redactie gewijzigd, verworpen, met 43 tegen 29 stemmen, zoodat de discussie doorgaat. Daarna heeft de heer Nierstrasz de Regeering geïnterpelleerd over het langdurig interim van het Departement Marine, en gevraagd of spoedig een definitief Minister zal optreden. De Minister van Justitie heeft het interim ver dedigd met het oog op de gemeenschappelijke belangen, welke gedurende den oorlog met Atsjiu.

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1