FEUILLETOH. N°. 18. Jaargang. A". 1ST4. HEUS- El ADVEBTEHTIEBLAD VAI WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANOEREB. nincflno- 3 Maart. Politie' iclit. Westelijk Zeeuwscfc-Vkanderen Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag- en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor liet voormalig 4de district Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Bijks .'1q per post 1,80. Prijs Advertentiën, van 1—regels f 0,75 elke regel daarboven 0.121/o-Groote letters naar het getal geivone regels die zij beslaan.. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Bednctie betreffende, benevens Advertenticn en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezer alles EBANCO. Algeraeene ontsteltenis wordt in de Parijsche diplomatieke kringenen voornamelijk in die der Bonapartistenverwekt door liet ontslag van Vorst Bichard MetternichOostenrijkseli gezant te Parijs. Het feit dat daartoe heeft aanleiding gegevenzouhoewel niet officieel bekendop liet volgende neerkomen. Tijdens de Weener-ten- toonstelling, gedurende de tegenwoordigheid van den Czaargaf de ïtussische gezant te Weenen ter eere van zijn Monarch een groot balwaarbij het ambt van ceremoniemeester zou waargenomen ■worden door aartshertog Ludwigbroeder van den Keizer van Oostenrijken Vorstin Paulina Metteniich. Al de gasten waren op den avond van het feest reeds tegenwoordig waaronder ook de Keizerin Elisabethen ontvangen door den aartshertog doch Vorstin Pauline Metternich liet noch op zich wachten. Eindelijk verscheen ook zijen de hertog maakte haar een verwijt over haar dralen. Men kwam van het eene woord in het anderetot de hertog eindelijk zeide Vorstin gij vergeet dat gij tegen een lid van de Keizerlijke familie spreekt", waarop de Vorstin antwoordde//En uwe Keizerlijke Hoogheid ver geet hoe men tegenover een dame moet spreken." Hiermede was de kwestie afgeloopen. Eenigen tijd later werd er weder een bal gege ven en wel op het Keizerlijk slot. Bij de qua drille kwamen de beide bewuste personen, door het toeval geleidtegenover elkander te staan. De hertog weigerde om die reden de quadrille mede te dansen en zoo .was het twistvuur "weder aangestookt. Vorst Metternich eischte voldoening, zoodat de zaak voor den Monarch kwamdie op ridderlijke wijze beslistedat de dame in hare eer moest hersteld worden. Vorst Bichard was met deze uitspraak tevreden en verklaarde als tegemoetkoming van den veroordeeldezich bereid op het aarts-hertogelijk paleis te verschij nen waar de herstelling in tegenwoordigheid van twee getuigen zou plaats hebben. Dit zou thans naar men zegtaanleiding gegeven hebben dat de vertegenwoordiger van Oostenrijk te Parijs ontslagen is. De Pruisische bisschoppen hebben thansnaar aanleiding der arrestatie van den aartsbisschop Ledochowski van Poseneen gemeenschappelijk mandement aan de geestelijkheden en de gelovi gen hunner kerk uitgevaardigd. Daarin komen zij op tegen de beschuldiging van oproerig verzet tegen de wereldlijke overheid. Zij verklaren steeds te hebben geleerd en altijd te zullen lee- ren, dat zij naar Gods gebod verplicht zijn om de wereldlijke overheid in alle rechtmatige zaken eerbied en gehoorzaamheid te bewijzen, trouw en liefde jegens het vaderland aan den dag te leggen, maar evenzeer naar Gods gebod niets te mogen doen tot niets te mogen medewerkenniets te mogen goedkeuren en over niets te mogen zwij gen dat met de wet Godsde leer van Christus en ziju kerk, of met hun geweten in strijd-is. Dit was echter het geval met de kerkelijk- politieke wetten en daarom hebben zij ook ver klaard hun medewerking aan de uitvoering dier wetten te moeten onthouden. Voorts beklagen zich gemelde1 bisschoppen in dat document over de onregelmatige gedragslijn der Begeering en haar ingrijpen op het gebied der Katholieke kerk. Met geen bisschop toch is de Begeering bij de samenstelling der kerkelijk-politieke wetten te rade gegaan en de afvallige dr. Beinkens is door haar als Katholiek bisschop, erkend en be vestigd. Ten slotte worden de gelovigen in dat mandaat, dringend vermaand omin weerwil van alle verdrukking en onrechtvan de be trachting hunner maatschappelijke en godsdien— tige plichten niet af te wijken, zich in niets te bezondigen en in den gebede voor allen te vol harden, in geduldige verleiding van de zegepraal der kerk. Veel wordt besproken het besluit door het Heerenhuis genomen om de som van 51,000 till, die sedert 21 jaar door den Staat werd uit getrokken ter bevordering van paarden-wedreimen en de paardenteeltthans te schrappen. Te meer wordt dit als een overijlden stap beschouwd daar bij het nemen van dit besluit niet meer dan 100 leden tegenwoordig waren. De Volks Ztg. schijnt er echter mede tevreden te zijnwant zij schrijft//Wij stemmen gaarne toe dat de wedrennen van gunstigen invloed op de paardenteelt zijn en een gunstige paardenteelt ook den nationalen rijkdom verhoogtdoch wel ken tak van landbouw of industrie levert niet veel meer nut en voordeel op. De ossenteeltde schapenteelt, de lammerenteelt en vooral ook de koeien- en de kippenteelt zijn voor de vermeer dering van het voedsel van buitengewoon gewicht" De heer Thiers heeft een brief geschreven aan den republikeinschen candidaat Lepetitvoor het departement la Vienne, die oogenschijnlijk bestemd schijnt veel gerucht te maken. De beroemde schrijver bevestigt daarin op nieuw de noodzake lijkheid om de conservatieve Bepubliek te stich ten en drukt er een zeer duidelijke en juiste meeniug in uit over de verkiezing van republi- keiusehgeziade afgevaardigden. Volgens zijn oor deel moeten de verschillende keuzen vallen op mannendie de Kamer kunnen voorlichtenzon der haar schrik aan te jagen. Een keuze in te- genovergestelden zinzou dc verwarring en den stilstand in de Nationale Vergadering slechts kun nen vergrootenen dit zou zijn ten koste van den voorspoed en het aanzien van Erankrijk. Klaarblijkelijk doelt dit op de caudidatuur van den heer Ledru-Bollin en is het tevens een zijde lings antwoord op een artikel in la Bépublique Erancaisewaarin beweerd wordtdat de voor malige President der Bepubliek deze candidatuur goedgekeurd heeft. Wederom zal er naar alle waarschijnlijkheid een verzoek, om machtiging tot vervolging van een afgevaardigde bij de Eransche Nationale Vergade ring' ingediend worden. Thans echter niet om een Commune-delict. De persoon in kwestie is de heer Godinmaire van Guise en tevens af gevaardigde ter Nationale Vergadering voor het departement 1' Aisne. Deze maire was door den prefect van zijn departement aangezocht, de maire in handen van het oudst ingeschreven lid van den gemeenteraad over te geven en zicli te be schouwen als afgezet. De heer Godin weigerde echter hieraan te voldoenheweerende dat de wet niet toestaatdat de Begeering eenvoudig en zonder opgave van redenenmaires uit hun ambt ontzetdat zij slechts kunnen weoden afgezet wanneer er voorzien is in hunne opvolging en wanneer zij speciaal gewaarschuwd zijn. Men verwacht hierover een belangrijk debat in de Ka mer, een debat, dat reeds door den heer Vil lain getracht is in 'i leven te worden geroepen doch dat toen uitgesteld is tot de behandeling der interpellatie over de circulaire van den Mi nister de Broglie. Men verzekertdat door de commissiewelke door den Bijksdag met het voorloopig onderzoek van de Bijkslegerwet belast isal het mogelijke wordt aangewend om eene toenadering tusschen de Begeering en de nationaal-liberalenbetreffende het hoofdpunt van bezwaartot stand te brengen, t. w. omtrent die bepaling ia bedoelde wetwaar bij de sterkte van het rijkslegerop voet van vredevoor een onbepaalden tijd op 401,679 man wordt vastgesteld. De Dagbladen uit Straatsburg bevatten eeil schrijven uit Berlijn van zeven afgevaardigden uit den Elzas, waarin deze. alle solidariteit met de verklaring van bisschop Baesz in den Bijks dag op 18 dezer van zich afwerpen. Bewuste verklaring van dien prelaat kwam in hoofdzaak hierop nederdat zijn Katholieke landgenooten in het tractaat van Erankfort en derhalve in dc in betrekking tot de geestelijke ont wikkeling zijner bewoners. Wie zou in deze stulp een groeten dichter zoeken En echter Tindt ge er POOT te raidden van zijn boeken. Zaagt ge ooit een dichter vol verbeeldingskracht en vuur: Wie weigert POOT den naam van dichter der natuur I Deze regels schoten ons onwillekeurig te binnen uit de Levensschetsen van Yaderlandsehe mannen cn vrouwen uit den gouden tijd der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, waarmede wij een veertigtal jaren geleden kennis maakten en die ons in

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1