""""mar k t 1 j y c n t k\. niet goeiTmoer wieden., wordt steeds schaarseher en is niet meer te genaken. Dan, wat zal men er van zeggen: lieden is het ons onderwerp niet, maar dit is zekerdat als liet zoo nog éenige jaren voortgaatmen partijen zal vinden, als er nog geene zijn: alwaar onkruid in de plaats van afwerpende vrucht groeit. Aan wie de schulddat in zoo een vruchtbaar •en schoon land als westelijk Zeeuwseh Vlaanderen gemeten liggen, die het derde beschot niet op brengen, in spijt, dat zoo menigeen naar een Hein bestaan haakt? Aan de onkruiden zeker? die nu ten koste van de weelde en driestheid tieren? Komt, doet uwe oogen open, mijne land- genootcn, liet Onkruid! de groote Schepperroept u tot werkzaamheid op uwe welvaart zal toe nemen en met achting zult gij met mij deze planten familie nader beschouwen. liet zijn de composita of planten met samen gestelde bloemen. Teekenen wij eens zoodanige bloem op het hordb. v. de u allen bekende Zonnebloem. Voor zij opengaat hangt ze daar als eene groene schijf aan een vrij stcvigen stengelcti zietop een schoonen morgen ontplooit zich het om windsel, er koint een gele kam en eindelijk wordt de geheele gele schijf zichtbaar. Tij nader inzien bemerken wijdat die gele schijf niets dan kleine bloempjes zijn, omgeven door eenige straal- of raudbloenien en daar rond dat teruggeslagen om windsel (Involucium). Nu, die schijf waarop al die kleine bloempjes staan, noemt men vruchtbcd (lleceptaculum) en de opeengepakte kleine schijf bloempjes bloemkorf. De raudbloenien zijn meest onvruchtbaar of vrouwelijk en de schijf bloemen bevatten alles in zich om zaden te vormenvan daar de massa Zonnebloemzaad op een bed. Alle de zaden der Composita's of samengestelde bloemen zijn van zaadpluis voorzien soms weinig- als bij het Zomieb'loemzaad, soms veel als bij de distels, salade, paardebloem en melkdistel waardoor het door den wind heinde en ver verspreid wordt. Sommige soorten hebben zelfs nog kleine haak jes aan het zaad, waardoor zij als voor anker liggen, en door de zachte beweging van liet zaadpluis als iu den grond wiegelenzich vast zetten en ontkiemen. Deze wijze van zaadversprei ding is alle jaren duidelijk hij de distelssalade, melkdistel of inelkweit en paardebloem goed ■waarneembaar, van daar ook dat de landbouwer voor de onkruiden in deze faiuilien op zijne hoede moet zijn. Een Distelboscheene vier kante cl melkdistels enz. kan een bunder bouw land vervuilen en hoe het gesteld is met die landbouwers, welke hunne rcedekanteu maar eerst Ha den oogst door afmaaiing zuiverenzullen zij wel best zelve wetenals zij hunne bouw landen en zijkanten vergelijken met diegene, bij welke de reedekanten voor de zaadzetting worden uitgesneden tot goed kanthooi, of dezelve al zeer vroeg zuiveren, ofschoon aan de eerste wijze ver de voorkeur moet worden gegeven, aangezien men ock dan voor de graszaden beveiligd blijft, waar onder het kweekgras (graspenen). u soms zoo veel te doen geeft. Geloof mij, soms zie ik de gevolgen van die dusgenoemde reedc of graskanten, gelijkende op vuilkanten, in volgende jaren voor u aanbreken. De rijke pastinaken toch worden 11a het uit- maaien uitgelezen, op het midden der stukken gebracht, om soms zelfs opgebonden tot gelegener tijd te verblijven, om aldus zaad uit te strooien, dat in plaats van afwerpend koren, een gewas van wilde pastinaken en allerhande soort van distels enz. enz. is. Daar waar geene reekanten zijn, vindt men die vuilnesten minder. Is er dan toch daarvoor geen middel? nu later zullen wij daarover onze denk beelden uiten. E11 nu zult gij wel vragenbevat dan deze familie van planten niets anders dan distelen en doornen voor den mensch? Zijn zij onnut? Neen zeker niet! Met het ruwe stekeltje, kleed des disleis 0. a. heeft de Schepper zijne wijze beschikking daardoor beschut hij toch voor vernieling door liet vee, wordt zijn opgroei, Wasdom, en rijpwording verzekerd en als de barre winter daar is en het aardrijk met sneeuw bedekt, is hij de spijstafel van eeue menigte vinken. Zoo Is er ook voor het bestaan o. a. van liet Puttertje gezorgd. Behalve de kropsalade behooren ook de lek kere. Scorzoneeren, de molsalade, de andijvie, de ehicorei (peekoffie) zoo versch als gebrand. Voorts artsenijen, als de chamomille, arnica, wormkruid enz. enz. En dan dat tal van schoone bloemen, die de verschillende asters en chrijsanthemuns soorten ontplooien, als .wilden zij een krans rond hare familie vlechten, gewijd aan het ideaal dat opleidt tot een "werkzaam leven. Nu hebben wij alweder eene andere familie doch welke bijna uitsluitend aan den zandgrond eigen is; het is de Boekweit, (Polygonum fagopijruni) welke tot ons uit midden-Azie is overgebracht door de kruisvaarders, die. destijds de saraeenen beoorloogden. Het is een zaadje veel gelijkende op het zaad van den Beukboom ook wel Boekboom genoemd. Boekweit of weit als eenbocknoot, weet men, is de voedzame rogge, nu, die wil" ruim, warm op zanderigen bodem welig tieren en bemint geen kleigrond zoo als iu deze streek. E11 ziedaar, geachte hoorders en hoorderessen, zoo een en ander over de wisselbouw u medege deeld. De verbouwing der gewassen in afwisse ling naar hunne familien heet dus wisselbouw en hij, die dit stelsel in toepassing brengt, een wis- selbouwer. Over deze wisselbouw zouden wij u nog uren kunnen bezig houden, dan, ik meen reeds genoeg van u en mij gevergd te hebben, zoodat wij eene pauze zullen nemen tot verster king en opwekking. 11' zal iniusschen aan de heeren en vrouwen verzoeken mij op ie ■willen (/even, of zij verduide lijking, of behandeling van een of ander onderwerp verlangen, waaraan ik zal trachten voor zoo veel zij van algemeen belang voor den laadbomo zijn te voldoen. Ook ik, geachte lezers! verlangde ernstig naar wat vernieuwing van kracht en opwekking, zoo dat een glas wijn met een sausijzebroodje mij hoogst welkom was en smaakte. Welnu ook ik heb Redacteur, Uitgevers en Lezers, zeker ook al tot vervelens toe, op mijae afluistering vergast; dan lust het ook, dat ik voortga met de behan deling van het verlangde der vergaderden, gij zult mij bereid vinden mede te deelcn, wat mij daarvan is bij gebleven. En in allen gevalle, wacht nog een slotwoord; want eere wien eere toekomtM. In de ruime zaal van het raadhuis alhier gaf het muziekgezelschap slardenburgsche Fanfaren een concert aan de contribueerende leden, als naar gewoonte op 19 Januari den jaardag van Z. M. Willem III onzen gecerbiedigden koning. De werkende leden vonden dien avond (ook Js middags op hunne wandeling door de gemeente) ruimschoots gelegenheid 0111 bewijzen te geven van hunne gemaakte vorderingen gedurende het afgeloop.eu jaar; geen wonder dan ook, dat liet uitgezochte publiek door oprechte bijvalsbetuigingen teekenen van groote tevredenheid gaf, daar de uit voering der stukken niets te wensehen overliet. Erg te verwonderen is het evenwel niet dat, onder zoo'n leiding als die van den hee^D union, die reeds zooveel muziekgezelschappen met veel succes heeft gedirigeerd en ook dien avond zijn ouden roem handhaafde alles goed gaat, temeer daar hij gesteund wordt in zijne moeilijke taak door een bestuur, waarvan den heer Yerdooren eerste voorzitter is, die al zijne muziekale kennis aanwendt om den bloei en de vooruitgang van liet gezelschap te helpen bevorderen én daarbij in hooge mate tact en geschiktheid heeft om met zijne dilletauten om te gaan. Jammer daarente gen, dat dit niet genoeg gewaardeerd wordt door alle werkende leden. Immers eendracht maakt macht! Maar wanneer 1111 van den kant der wer kende leden zelve ceiiig- vei-schil ontstaat, kan dit niet anders clan zeer nadeelig werken op de dege lijkheid van de-overigen. Wanneer men in eene plattelands gemeente zooals de onze is iets in stand wil houden, moet er samen gewerkt worden en alle krachten ingespannen om zoodoende iets goeds bij elkander te houden. De uitvoering van de nos 1, 6, 7 en 13 door de Aardenburgsche Fanfaren gaf blijk van goede studieen kosten die stukken ook al wat geld, zooals door sommige wel eens geopperd wordt als bezwaar, kom, dat is liet minste; het geld is er en waarom het dan niet nuttig besteed? De stukken werden met applomb uitgevoerd op de zuiverheid; de intonatie was bijna niet eene aanmerking evenmin als op de maat. De verschillende tempi werden door den direc teur met vaste hand onberispelijk aangegeven. Ofschoon Fanfaren in een zaal niet de aange naamste muziek oplevert, mochten de toehoorders menig genoegelijk oo'genblik smaken; dit is toe te schrijven aan den goeden smaak des heeren Dumon van de keuze der stukken, die reeds in grooten getale ter beschikking van het gezelschap staan, niettegenstaande de Aardenburgsche Fanfa ren nog maar sints weinige jaren is opgericht- De overige negen ii"s- werdendoor eenige jeugdige leerlingen van den directeur uitgevoerd; ook deed het ons genoegen dat de heer B. zich tweemaal op zijue viool lied hoorea. De lieer D. leverde een goed 110. door Uier Wanderer" van Schubert te zingen, geaccompagneerd op piano door zijne echtgenoöte. Wij besluiten met den wenscli uit te drukken dat en Bestuur en Directeur nog lang kracht en ijver zullen hebben voor de goede zaak om ons Aardenburgers nog dikwijls een dergelijken genot- vollen dag te verschaffen. Den Eedacteur, die zelf niet cp bovengemeld concert tegenwoordig was, verheugt het, het voren staand stuk te hebben mogen ontvangen te meer daar hij iu dergelijke zaken, geheel en al onbevoegd is, om een eigen oordeel uit te brengen. G11A A N 51A It K T TE AAltDENBUKG. VERKOOPPRIJS PER HECTOLITER DINSDAG, DINSDAG, 24 Feb. 1874. 17 Febr. 1874. Tarwe ƒ11.75 a/13.— ƒ11.75 a/13 30 Rogge 9.20 a 9.30 9.40a„ 9.GO Wintergerst n S.40 a S.60 8.60 a,/ S.85 Zomergerst 7.40 a 8. 7.45 a 7.75 Haver 4.70 a 5.00 4.?0 a 5.10 Paardeboonen 7.90 a/, 8.25 a Erwten a a Koolzaad a a -- Schokkers „10.a 11. a Aardap. p. 100k. 3.75 a 4. 3.75 a 4. OOSTBUEG, 25 FEBRUARI 1S74. Van de hoofdartikelenTarweGerst cn Paar- denboonen was de markt heden goed voorzien doch Erwten en Haver weder weinig aangeboden. Voor Tarwe en Zomergerst bestond weinig vraag en waren die artikelen niet dan lager te verkoopen. Wintergerst vond redelijken aftrek tegen eene kleine prijsverlagingterwijl Paarden- boonen gereedelijk waren te .plaatsen en de quali- teiten ruim vorigen prijs behaalden. Men bood voorTarwe f 13,50, f 13, f 12,— a f 10,—. Rogge f 10,—, f 9,50 a f 9,25. Wintergerst f S,80, f 8,70 a f 8,50. Zomergerst f 8,f 7,50 a f 7,25. Haver f 5, a f 4,50. Paardenboonen f 8,70, f 8,50, f 8,25 a f 7.50. Erwten f 10,50,. t 10,— a f 9,50. BROOOPRIJZE U. SLUIS. Tarwebrood fijn het Nederl. pond. 0.24 Idem grof u n 0,15i/s Roggebrood 0,12V-;

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 3