i n n e n 1 a n d. derd. Zingend trokken de eerste en de laatste daarna voorbij het gemeentehuis, alwaar de loting om 10 uur moest plaats hebben, om de lotelingen van Bassevelde, Lembeke en Oost-Eecloo tegen te snellen en.hun slag te leveren. Yier gensdar- rnen, twee van Bassevelde en twee van Eeeloo, met den veldwachter van Caprijk, volgden de bende, teil einde alle buitensporigheden te belet ten. Aan den begin van het dorpsplein, recht over de herberg //het schip," bij Pieter Heirman, botsten de twee partijen op elkander. Er onstond eeue groote verwarring; dan, eenklaps zonk een jongeling- onder den uitroep: Ik ben gestoken! bewusteloos neder op den grond. Het was genaamde Benoni-Francies de Kezel, loteling der zekere Watervliet, woonachtig bij zijn zwager, den landbouwer Pieter Nodde, te Schoondijkei Opgenomen en in de herberg het Schip gedra gen, waren de heeren Ingeis, vrederechter, en Tysebaert, doctor te Caprijk, de eersten ter plaats. Het bleek weldra, clat alle hulp over bodig was; de ongelukkige jongeling bezweek aan zijne wonclc zonder een enkel woord te hebben kunnen uitbrengen. Hij was het hart afgestoken! X)e heer Ingeis vrederechter ging onmiddellijk in hèt gemkentehuïs tot een verhoor van getui gen over. Dit bad ten gevolge de aanhouding van Henri de Pauw, loteling van Bassevelde. Ia zijn verhoor verklaarde deze onschuldig te zijn aan de misdaad waarvan men hem ver dacht. Hij werd evenwel vastgezeten de ver bittering tegen hem was zoo groot, dat gensdar- inen hem tegen de menigte moesten beschermen. Men kan denken onder welken treurigen indruk middelerwijl de loting plaats had. Alle gedruisch, alle beweging had opgehouden. Iedereen betreurde de gebeurtenis van den dag, Donderdag morgen kwam het parket uit Geut en ging tot de schouwing, van de Kezels lijk overhet lag nog in cle herberg het Schip. Daar werd vastgesteld dat de Kezel met een langwer pig snijdend werktuig van de rechter- naar de linker zijde eene st%ek in de borst had bekomen, van ongeveer 12 centimeters diep zoodanig, dat zijn hart was getroffen geweest en de dood daarop was gevolgd. Het wapen, dat tot liet pleg-en dei- misdaad had gediend, werd nergens gevonden. Het parket girg vervolgens ook over tot een verhoor van getuigen. Dit had tot uitslag dat een ander loteling, zekere P. Duytschaevers, van Caprijk, eveneens aangehouden werd. Beide ver dachten werden Donderdag middag door de gen darmerie van Eeeloo overgebrachtnaapipent. Als bewijsstukken nam het parket de kleeren, het hart en eene gekwetste rib van het slachtoffer naar Gent mede. Vrijdag morgen is het stoffelijk overschot van het slachtoffer, na een pleehtigen hoogen lijkdienst, door eene talrijke menigte bijgewoond, te Caprijk ter aarde besteld. Zal mi dit ontzettend, dit betreurenswaardig geval de woeste jongelingschap van het kanton Caprijk tot inkeer brengen? Het zij ons toegelaten dit te hopen als de eenige vertroosting die hier overblijft. Dat geval heeft overigens een te f iepen indruk gemaakt om te worden vergeten. FRANKRIJK. De nood der arbeiders te Parijs is nog altoos zeer groot. Volgens de laatste opgave staan er niet minder dan SO,000 woningen te Parijs ledig De beambten bij de banken van leening verklaren, clat zij nog nimmer een zoo groot aantal panden, die geacht kunnen worden tot de eerste benoo- digdheden te behooren, hebben zien inbrengen, hoewel de banken daarop slechts uiterst geringe sommen geven. Er is een Engelschman te Parijs aangekomen, die twee prachtige uilen bezit, die tot de soort der rattendooders behooren. De eene heet Iron Men 1 d ^andere. Reeds te Londen heeft dit paar dieren Xegen 14 overgroote ratten uit Schotland gevoch ten en keerde als overwinnaar uit het ge-vecht terug. Nu is de kwestie, of het ook tegen de gevreesde rioolratten van Parijs opgewassen is. Parijs. De rechtbank der Seine lieeft eene echt scheiding uitgesproken tegen een huwelijkspaar, waarvan de vrouw 77 en de man nog 79 jaar oud is. ENGELAND. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een uitgestrekt vierkant van gebouwen te Londen, zijnde depotmagazijnen van te verkoopen voor werpen, geheel door brand vernield. Verscheidene bizondere verzamelingen van kunst werken, schilderijen en juweelen zijn een prooi der vlammen geworden. De verliezen zijn ont zaggelijk en tot nu toe nog onberekenbaar. SPANJE. De actionnarissen der bank van Spanje zijn tegen den 19 Februari bij elkander geroepen tot het houden eener algemeene vergadering, om de grondslagen te onderzoeken der bank van Spanje in eene nationale bank. Slxiisi. In de provincie Zeeland is over het dienstjaar 1S73 ontvangen ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlandenf 1265,55 verdeeld volgens de Districten Middelburg 345,49. Goes 320,53. Zierikzee f 305,90. Sluis 15281, Axel 140,82. Als we de vroegere lijsten nagaan, dan i3 het verschil zonderling voor Zeeuwsch Vlaanderen vooral. Axel gaf voor 181? f 191,51 het bleef zich- zclven dus tamelijk gelijk; Sluis gaf toen 562,42, dus nu ruim 400,minder, zou ons District in evenredigheid achter uitgegaan zijn Wij geloven het tegendeel, enkele plaatsen maken nog gunstige uitzonderingenandere geven blijken, dat er dc vaderlandsliefde tot het laagste peil gezonken is. Op sommige plaatsen' hoort men //daar moet het gouvernement voor zorgen'"5 en 't is juist daar, waar men dadelijk reclames gereed heeft als de opcenten b. v. een weinig verhoogd zijn. IRetra ïicliemeilt. Door een inge zeten alhier is den 19 Februari 1874 aan II-ïI. MM. Koning Willem III en Leopold II versche grasboter verzondenafkomstig uit den ten jare 1873 bedijkten Willem Leopold polder. Blijkens een Vrijdag namiddag bij het Depar tement van kolinien ontvangen telegram van ge neraal van Swieten, gedagteekend 10 dezer en Don derdag ochtend te Penang aangeboden, was er sedert den 7 dezer niets bizonders voorgevallen en in den stand van zaken geene verandering ge komen. De blijken, dat het volk den oorlog- moede is en zich overwonnen acht, namen echter toe, ofschoon de hoofden zich van toenadering- onthielden en het volk door geweld verhinderden zijne betere gezindheid te toonen. Dit werd althans door enkelen medegedeeld, die uit de XXV Moekim in liet kamp der expeditioimaire troepen waren gekomen. Vermits deze toestand voor het volk niet lang houdbaar is, werd ver wacht, dat de tijd hierin verandering zal brengen. De keus van een Sultan werd niet bevestigd en nu is een andere candidaat genoemd. De cholera is nog sporadisch, Zaterdag morgen ontvingen wij het volgende telegram van Reuter: Penang, 10 Februari: //Uit een onpartijdige bron wordt verzekerd, dat tie Nedcrbmdsclfl troe pen bij eene vervolging door de Atchineesche teruggeslagen zijn, en daarbij twee ïnitrailles en" 18 man aan dooden verloren hebben.'5 Onderstaande mededeeling mogen onze lezers en vooral diegenen, welke steeds gelden voor onder nemingen in den vreemde veil hebben, liever dan het aan eigen spoorwegen te besteden, wel ter li arte nemen. Ze zijn uit de geschiedenis van de door Hollanders in Amerika gekochte mijnwerken, en aan 5t licht gebracht door de verzameling rapporten van den heer Anker, haar aanleiding van zijn onderzoek in loco. Hierin zijn zooveel curieuse bizonderlieden te vindenzegt de corr.dat wij den lust niet kunnen weerstaan, er eenige mede te deelenmen zal zich daarna niet meer- verwonderendat de zaak geen voordeelige was. Achter de bureaux vond de lieer Anker twee comfortabele vertrekken, bewoond door den heer Cutterdezelfde die den heer de Br. Kops zooveel vertreuwen inboezemde, die daarvoor geen luiur, geschat op p.m. f 600 betaalde. Een kleurlingin dienst der maats., op een tractement van p. m. f 2000 bedient den lieer Cutter. Iu de nabijheid van de bureaux was een groote nieuwe stal en daar de maats geen paarden bezitten, bleek het dat de stal was gebouwd teil behoeve van de paarden van de hee ren Cutter c. s., en, dat op kosten der maatseh. die paarden werden gevoed. Binnen 24 urea ca de komst van den lieer Ankerliad hij alleen in de bureaux misbruiken ontdekt, die te zameu de maats jaarlijks ruim f 700 moesten kosten. Is dit al vrij welaan den molen ging het niet minder zonderling- toe. Op de meest slordige wijze ging- men om met het kwikzilver en het almalgama (zilver en kwikzilver.) Onnoemelijk veel ging er verloren. Dat stelen zoo gemakkelijk mogelijk werd gemaakt blijkt daaruitdat de heer A. op een Zondag- in den molen komendedien onbeheerd vond en uit verschillende daar open staande ketels met kwikzilver een leege met 100 pond vulde en verborg. Het verlies werd niet eens ontdekt. In den trogdie de waardelooze overblijfselen van den verzamelbak naar de sloot voert, waar die wegloopen, vond de heer A kwikzilver. Dc bak was toegeyrorenmaar na o ïtdooiing wercl er in 4 uur tijds ruim 80 pond kwikzilver uitgeschept. Verder bedrogen de werk lieden den ongelukkigen ingenieur van Diest aan alle kanten; in plaats van erts werd gewone rots steen naar boven gezondengetransporteerd en in den molen verder gebruikt; geen wonder dus, dat dc gemiddelde opbrengst per ton zoo oneindig veel lager was dan de eerste proeven hadden op geleverd. Werd de maatscli. in zulke eenvoudige zaken op de meest onbeschaamde wijze bestolen dan kan men nagaan hoe het ging met de me et- ingewikkelde zaken, als contracten, leveranticn enz.; de fraudeshierbij gepleegdzullen menig aandeelhouder de haren te. berge doen rijzen als hij ze ten minste bij de vroegere zeer ongunstige berichten niet uit wanhoop heeft uitgetrokken. Donderdagavond der vorige week was weder even als altijd een talrijk, uitgelezen gezelscl ap bijeen in //Anna Paulowna55 te Zaandam om het 4e concert van Stumpff te hooreu. Tegen half acht uur liep een onrustbarend gerucht in de zaal rond. Er zon geen concert zijn! Maar toch, de contra-bassen stonden gereed, Kleine zat reeds aan den eenen vleugel en ook de andere vleugel man ontbrak niet. De onrustbarende teekenen vermeerderden echter. Hoeden van muzikanten verschenen boven den orchestvloer, maar verdwe nen ook; één contra-bas en één vleugelman ver dwenen op even geheimzinnige wijze als de muzi kanten in Haydus afscheidssymphonie, eindelijk zelfs trok Kleine onheilspellend zijn jas aan en verdween even rils zijn vleugelman en de onschul dige contra-bas. Eindelijk verscheen de heer Stumpff met een werkelijk of gefingeerd- ontsteld gelaat. Zijne

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2