NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 15. A". 1874. Politiek Overzicht. Buitenland. S1HI iS 0 HlMKBLAD Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Piyjs-rAd^tentiëüvan 1 5 regels f 0,75 elke regel Prijs per drie maanden voorliet voormalig 4de district Vl*iirl'ï«* 2ftFplïrilll'i daérbbWi^/ft^2y3.Groote letters naar het getal gewone Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Byks, franco J O regels die zij beslaan, per post 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Bedactie betreffende, benevens Advertentiün en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles EB AN CO. Donderdag voor acht dagen is voor het hof van appèl te Parijs een aanvang gemaakt met het proces der erfgenamen van Charles Guillaume Naundorff, zich genoemd liebhende hertog van Normandie en zoon van Lodewijk XVI en Marie Antoinette, tegen den graaf van Chambord. De gerechts zaal waszóó voldat de erfgenamen hunne plaatsen ter nauwernood konden bereiken. Mr. van Buren, advocaat te Botterdam, die Jules Eavre in de verdediging bijstaatzat bij dezen en graaf Gruau de la Barre bevond zich naast de erfgenamen. De eisch strekt tot herziening der acte van het overlijden van den dauphin zoon van Lodewijk XVIen tot teruggave der nalatenschap van dien ivoning van Marie Antoi nette die in het bezit kwam van den graaf van Chambord. De graaf van Chambord. heeft zich ter terecht zitting niet doen vertegenwoordigen. De tegen woordige eischers zijn1. mevrouw Jeanne Amélie, geboren te Spandan den 31 Augustus 1S19 2-. mevrouw Amélie .Antoinettegeboren te Crossen in 1829echtgenoote van den heer Sebastiaan Willem van der Horst3. Louis Charlesgebo ren te Crossen in 1831zonder beroep4. me juffrouw Auguste Marie Thérèsegeboren in 1835, allen wonende te Breda en bij den burgerlijken stand ingeschreven als kinderen van Charles Guil laume Naundorff, horlogiemakeren van mevrouw Jeanne Erédérique Einert, zijn echtgenoot; 5. Adelberthgeboren in Engeland den 26 April 1840 1ste luitenant bij bet regiment""grenadiers en jagerste 's Gravenhage in garnizoen, en als Nederlander genaturaliseerd onder den naam van de Bourbon 6. de heer Auge Emanuelgeboren in 1843 machinist bij de Nederlandsche Marine. De beide laatsten zijn bij den burgerlijken stand ingeschreven als kinderen van Charles Louis de Bourbonhertog van Normandie en van vrouwe Jeanne Einert, zijn echtgenoot. Eindelijk 7. mevrouw Jeanne Erëderique Einert, gehuwd te Spandau den 10 November 1818weduwe van Charles Guillaume Naundorff. Al deze erfgenamen hebbenonder benefice van inventarisde nalatenschap van den vader en echtgenoot aanvaardgelijk uit een behoorlijk te 5 s Gravenhage opgemaakte acte blijkt. Hun eisch is gericht tegen Henri Dieudonné d' Artois, 1 e.'tog van Bordeauxzich thans noemende graaf van Chambord achterneef van Lodewijk XVI wonende op het kasteel te Erohsdorf. In een schitterend pleidooi heeft Jules Eavre alle punten van den eisch uiteengezet en een verhaal geleverd der ontvluchting van den dau phin uit den Temple en van zijne verdere lotge vallen waarin de volgende bizonderheden omtrent zijn komst in de Nederlanden voorkomen. Toen Naundorff van Londen, na ziji.e uitzetting uit Frankrijkta^Botterdam aankwam (de Neder landsche consul had hem een pas afgegeven op den naam van Charles Louis de Bourbon), moest hij 48 uren aan boord van „de Batavier" vertoeven, alvorens aan wal te stappen. Hij verklaarde aan den inspecteur van politicdat hij in gezelschap van een Engelsch hoofdofficier reisdemaar de inspecteur antwoordde gij hebt een pas op den naam van Charles Louis de Bourbonen gij zijt de hertog van! Normandie. De inspecteur nam hem zijn pas af en zond dien aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Toen wendde Naun dorff zich tot den advocaat van Buren die stap pen deed tot teruggave van den pas. De heer van Buren ontving hierop ten antwoorddat de manvoor wien hij zich in de bres steldeeen aanzienlijk staatkundig persoon wasdat de Ne derlandsche Begeering hem niet als prins kon erkennenzonder zich in diplomatieke moeielijk- heden te wikkelenen zocht Naundorff toen te bewegen naar Londen terug te keerendoch hij wilde dit niet. De Minister van Justitie ver klaarde zich toen bereid aan zijne collega's een voorstel te doenvolgens hetwelk Charles Louis de Bourbon de Minister van Oorlog en Marine zon laten oordeelen over een door hem (Naun dorff) uitgevonden nieuw soort van geschuten bijaldien zijne uitvinding bleek te voldoeneen contract met hem zou sluitenwaarbij hij zijn geheim aan de Nederlandsche Begeeriug zou verkoopeu. De proeven met het nieuwe geschut genomenvoldeden in alle opzichtenen alzoo werd het contract gesloten. De Nederlandsche Begeering liet tevens door alle middelendie haar ten dienste stondeneen onderzoek instellen naar den oorsprong van den persoonmet wien zij in onderhandeling was getredenen het is haarvolgens den heer Eavregeblekendat hij werkelijk de man wasvoor wien hij zich uitgaf, de hertog van Normandiezoon van Lodewijk XVI. In een ingezonden stuk in de N. B. Ct. komt de advocaat van Buren op tegen deze bizonder heden door den advocaat Eavre medegedeeld en verklaart die voor onwaar. JLuidens de Wee-ner Presse zou de Belgische Begeering toch ook een stap gedaan hebben", om het Duitsehe Gouvernement gerust te stellen. Op 1 deger, zoo wordt ten minste van eene geloof waardige zijde aan dat blad medegedeeldheeft gemelde Begeeriug aan de Belgische bisschoppen eene circulaire toegezonden, waarin deze dringend worden aangemaandom zich in hunne uitdruk kingen van alle ergerlijke woorden tegenover de vreemde mogendheden te onthoudenten einde haar geen reden tot klagen te geven. De Duit sehe Begeering zou voorts van het nemen van dien stap onderricht zijn. BELGIE. Uit Belgie schrijft men onder het opschrift ,/Kolennijverheid het volgende De openbare aanbestedingen, welke in het begin der week plaats hebben gebad, laten toe vast te stellen, dat op de verschillende soorten van kolen een afslag is, van meer dan 50 ten honderd vergeleken met de prijzen van verleden zomer. Thans zijn de prijzen der kolen juist dezelfde als in November 1871, toen de eerste opslag zich liet gevoelen. Tot Donderdag was niets veranderd in den algemeenen toestand der kolenmarktmaai de uitslagen van hooger gemelde aanbestedingen oefenen een heilzamen invloed uit op de.bizondere verhandelingen; Men heeft deze week gesproken over eenige werkstakingen van koolmijnwerkers namelijk in de kom van Luik. Deze werkstaking, welke door eene vermindering van dagloon te weeg werd ge bracht, schijnt zich echter niet te zullen uitbrei den. Het oogenblik is ook slecht gekozen voor de werklieden, want de kolennijveraars zouden wellicht niets beters verlangen, dan nieuwe voor wendsels tot een nieuwen opslag te krijgen. De stocks vermeerderen van alle kanten en de vraag wil maar niet aannemen. Het gedrag der koolmijnwerkers uit Engeland is verstandiger. Zij trachten hunne daggelden te behouden met de prijzen der kolen onveranderd te laten en met het oog hierop hebben ze besloten niet meer dan acht uren daags te werken en des Donderdags te rusten. In Frankrijk en Duitsckland neemt men dezelfde kalmte in de kolenmarkt waar en de bewegiug tot afslag breidt zich overal uit. Moord te Caprijk. Deze gemeente is Woensdag het tooneel geweest van een wreede moord, 't Was loting voor het 16e kanton, bestaande zoo uit de gemeenten Caprijk, St. Jan-in-Eremo, St. Mar guerite, Waterland—Oudeman en Watervliet als uit de gemeenten Bassevelde, Lembeke en Oost-Eecloo. Sedert onlieugelijken tijd zijn de jongelingen van de vijf eerste gemeenten en die der drie laatste in twee tegen elkaar vijandige kampen verdeeld. Uit wat hoofde? Dat weet niemand, dat zou niet een der wederzijdsche partijen kunnen zeggen. De vijandschap tusschen beide is een van die overblijfsels uit een anderen tijd, uit een tijd van wanbescliaving en barbaarsehheid, welke enkel en alleen door onderwijs en zedeleer kunnen worden uitgeroeid. Telkens dat de jongelingen uit de eene of andere van de wederzijdsche gemeenten bijeenkomen, breekt de vijandschap uit, en zoo ook op den dag dat de militieloting of de mili tieraad hen bijeenbracht. Woensdag morgen, omtrent 9 uur, waren de lotelingen van Caprijk hunne kameraden van St.-Jan, Ste-Marguerite, Waterland en Watervliet te gemoet gegaan en hadden met hen verbroe-

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1