LI EN ADVERTEHTIEBLAD VAM WESTELIJK ZEEMSCI-VLMDEREN. TV". 13. Vijftiende .Jaargang. A". 1874. 8" 1 gn 8 I jy 1 1 Vrijdag 13 Februari. GRONDBELASTING/^ Politiek Overzicht. Bui' e n I a n cl. Y •Y Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Yrijdag. Prijs per diiie maanden voor liet voormalig 4de district Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijksf ranco per post 1,30. Prijs Advertentiün daarboven 0,12 V3.— regels die zij beslaan Afzonderlijke Nummers f 0,0 van 1 5 regels f 0,75 elke regel Groote letters naar het getal gewone Ingezonden Stukken en Drieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiün en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles PR AN CO. Ben gesprek. Al lachende zegt een zot zijn meeninge. Vlaamsch spreekwoord.1 Lest ging ik door den Biezen cn bezocht de Vleiskreeke (volksnaam voor Yaleiskreek) uit een aantal huisjes en hutten bestaande. De Biezen is schoon en de Yleiskreeke, hoe armoedig ook voor 't oog, is over 't algemeen ook schoon; 't komt er maar op aan koe men 't bekijkt en van waar men 't bekijkt. Ik, voor mij althans, staande op den dijk tusschen den Biezen en Beooster Eede, naar de oude biezen bewoners volgens de zachte leer van Menno Sinionsz, Doopersdijk ge noemd, en wel achter het huisje van Peet Gooisens, herinnerde mij levendig mijn kunstmatig leesboek van vader Anslijn. dat thans in den regel van de moderne schoolgebouwen is: Ik roem, uit zucht, U mijn gehucht; Want die landouwen, Als heinde en veer 'Wij hier aanschouwen. Zijn nergens meer. 'k Herinnerde mij, hoe een achtingswaardig hulponderwijzer mij deze regels in Nederduitsch proza deed overbrengen en 'k meende, dat het nog wel de moeite waard was, vooral in onzen tijd, nu de studie der Ncderlaudsehe letterkunde den onder zijne vakken zuchtenden adspirant school meester, ook al opgetast wordt,vader Anslijn nu en dan eens in handen te nemen en doch waar dwaal ik heen, tusschen Anslijn en de Yleis kreeke ligt nog ai iets, de man heeft ze wellicht nooit gezien, Hoe dit nu zijn moge, van het door mij aangegeven punt biedt de Yaleiskreek ons een schoon gezicht aan, vooral des morgens vroeg of des avonds bij maansopgang en ik vertoef gaarne eenige. oogenblikken op den doopersdijk, alvorens den vondel of voetplank van Gooisens over te gaan. Onlangs echter kwam ik er des middags zoo wat half twaalf, nabij liet etensuur van de bewoners. Dan staan de buurvrouwen, terwijl de aardappelen met lang nat overhangen, een kwar tiertje te kommeeren en de voorbijganger kan, mits hij den slag weet te vatten om de buurvrouwen toe te spreken, zoo nog al eens iets opdoen. Ik hoorde Bello en Treze in druk gesprek over ecne zaak, die wezenlijk wel in staat was om de gemoederen in die buurt gaande te maken; de aanslagbilletten der grondbelasting waren rond gebracht en gaven ruime stof tot een voormiddag praatje, terwijl de aardappelau op hun gemak te koken hingen, met het recht om al of niet gaar te worden naar omstandigheden. Bello had een huisje, dat drie gulden en centen wegens grond- belasting betaalde en ze verkocht de helft van ïdat huisje aan een ander en rekende nu als j?erm goede huismoeder uit, dat ze nu met de helft der belasting zou ontstaan en haar buurman kooper de wederhelft. Dat zou wel verstandiger kunnen gebeuren, doch ze rekende buiten de schatkist. Het verslag van haar betoog, wegens de ruimte der overige afdeelingeu van dit nummer in een volgend. Een telegram uit Parijs heeft op nieuw de ge ruchten gelogenstraft, volgens welke de hertog van Aurnale op het punt zou zijn tot opperbe velhebber van het leger van Parijs benoemd te worden. Maar hetzelfde telegram bevestigt een ander gerucht, namelijk dat de hertog van Auinale aan het hoofd van den algemeenen staf zou geplaatst worden, dien men thans volgen het model van den Pruisischen staf inricht. Indien dit feit waar is, dan zal het de legitimisten en vooral de bonapar- tisteu weinig bevallen. De kiezing van Zondag 11. in het departement der Opper-Saöne voor een afgevaardigde bij de nationale vergadering van Frankrijk, is ten voor- deele der republikeinschc partij afgeloopcn. De heer Iiérisson is gekozen geworden met 37,000 stemmen tegen 29,000 uitgebracht op den hertog de Marinier, kandidaat der behoudende partij. De uitslag der kiezing in het departement van Pas- de-Calais is tot hiertoe nog maar onvolledig be kend. Men was tot de volgende cijfers gekomen: De heer Sens, bonapartistch kandidaat, 70,000 stemmende lieer Brasme, gematigd republikeinsch kandidaat, 67,000 stemmen. Men wachtte nog op den uitslag van eenige kantons. Eene meeting van invloedhebbende personen heeft te Sint James Hall plaats gehad onder voorzitterschap van den hertog van Nortfoik, om aan de katholieken in Duitschland de toegene genheid uit te drukken, die de katholieken in Engeland hun toedragen en om te protesteeren tegen wat zij tyranieke maatregelen noemen, door het Duitsch gouvernement en Parlement opzieh- ten's de katholieken genomen. De meeting heeft eenparig de besluiten in dien zin aanvaard. Het middencomitó der katholieke Italiaansehe vereeniging heeft aan den hertog van Nortfoik eene verklaring gezonden, om af te lezen in de katholieke Engelsche meeting van Londen. De katholieke Italianen protesteeren tegen hen die de vervolgingen der kerk toejuichen. De Engelsche dagbladen schijven den heer Gladstone het inzicht toe om onmiddellijk zijn ontslag te nemen, ten einde aldus den heer Disraeli te dwingen, om in de troonrede zijne staankunde uiteen te zetten; verscheidene zijner collegas zouden hem echter aanraden, dit ontslag maar te geven na de opening van het Parlement. De heer Disraeli zou zich reeds met de vorming van een behoudend ministerie onledig houden. Het Duitsch parlement heeft den heer Forken- beck, een nationaal liberaal, met 263 van de 265 stemmen tot voorzitter gekozen; prins Hohen- lohe Schitlingsfurst, oud liberaal, tot eersten ondervoorzitter met 217 van de 305 stemmen, en den heer Ilanel, progressist, met 205 stem men. Een telegram uit Bern, de hoofdstad van Zwit serland meldt, dat het volk van Sint-Gallen met 20441 stemmen tegen 17,079 de wet heeft aan genomen, waarbij straffen worden uitgesproken tegen de overtredingen, op den den predikstoel begaan. Naar men uit Santander schrijftzou er sedert eenige dagen veel gesproken worden over eene waarschijnlijke overeenkomt tusschen de Alphonsisteu en de Garlisten. Don Carlos zou tot aan de meerderjarigheid van den prins van Asturie tot regent van Spanje benoemd wor den. Goed ingelichte personen hechten hieraan geloof. Stellig is het, dat maarschalk Serrano, de onmogelijkheid inziende om de republiek in Spanje op eenigszins stevige grondslagen te vestigen, wel een middel aan de hand zou willen hebben om een einde aan den burgeroorlog te kunnen maken, al moest dit middel den val der republiek ten gevolge hebben. Een telegram uit Havana de hoofdstad van het Spaanscli eiland Cuba, te Madrid ontvangen, meldt dat de gouverneur Jovellar den staat van beleg door het gelieele eiland heeft uitgeroepen; de niobilh eering heeft bevolen van een gedeelte der vrijwilligers en liet onder de wapens roepen der burgers tusschen de twintig en vijf en veertig jaren oud. BELGIË. Naar de Belgische bladen verhalen, werd dezer dagen eene boerin, op den weg tusschen Namen en Luik niet verre van het kasteel van Brumague, aangehouden door een man van ongunstig uiterlijk, die haar beval hem hare beurs te overhandigen. Nadat de vrouw, natuurlijk vrij ontsteld, den rover herhaaldelijk doch vruchteloos gesmeekt had haar te laten gaan, kreeg zij plotseling een gelukkigen inval. Zij verklaarde zich bereid het geld te geven; zette hare mand op den grond en deed alsof zij het geld in haar zakken zocht. Onverhoeds echter wierp zij zich met een fliuken sprong op den boosdoener, die zich op de borst- weering langs de Maas had neergezet, en deed hem met een krachtigen stoot achterover in de rivier tuimelen. Na veel. spartelen gelukte het denman eindelijk met moeite weer op het droge te komen. De kloeke vrouw vervolgde intusschen rustig haren weg. DUITSCHLAND. De heer Sonne man, uitgever der Eranefürter Zeituug en afgevaardigde bij den Rijksraad, is

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1