FEUILLETON Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen 1NGEZONDEN STUKKEN" godsdienst en volksgebruiken. Volgens het bekende volkskarakter verwacht men alle onderwerping. Bij de opvoering van de opera Haideschacht, te llotterdam Zaterdag avond, hoorde men bij het vallen van de gordijn tusschen de twee tooneelen, waarin het laatste bedrijf gesplitst is, plotseling eenige zware slagen, kennelijk losbrandingen of ontploffingen. De rook baande zich een weg van het tooneel in de stampvolle zaaler ontstond dadelijk eenige opschudding, die sterk toenam toen de muzikanten in wilde vlucht het orkest verlie- ter. Dat voorbeeld werd door niet weinigen in de zaal gevolgd; er ontstond hier en daar ge drang. Maar het bleek spoedig, dat de vrees voor brand ijdel waseenig vuurwerk, dat dienen moest om, - naar de eischen van het libretto, tusschen de bedoelde tooneelen met gevallen gor dijn, terwijl het orkest blijft doorspelen, het instorten van een gang in de mijn aan te duiden, was door de schuld van den daarmede belasten beambte wel wat zwaar genomen, waardoor de slagen niet slechts te hard klonken, maar ook de rook te sterk werd. Van brand was geen spoor de regisseur verscheen voor de gordijn om ieder gerust te stellen, ook de meeste toeschouwers her namen hunne plaatsen. Men was gelukkig met den schrik vrijgekomen. liet slot der opera vond een gretig gehoor, terwijl, naar wij vernemen, voor de volgende voorstellingen het bedoelde vuurwerk geheel zal worden weggelaten. Met de eerstvertrekkende Incimhe post op den 6en Februari aanstaande, en verder van veertien dagen, wordt uit Nederland rechtstreeks over Brindise en met de Britsche pakketbooten over Penang, een brievenmail verzonden aan het veld postkantoor te Atsjin, bevattende de brieven, ge drukte stukken en monsters voor de expeditio naire troepen in Atsjin, voor het personeel be- hoorende tot de maritime middelen in de wateren van Atsjin, en voor het verdere personeel in Atsjin. Het port en de verdere voorwaarden van ver zending zijn dezefde als die, welke voor de ver zendingen tusschen Nederland en Nederlandsch Indie over Brindisi van kracht zijn. De brieven kunnen dus gefrankeerd tot bestemming tegen een port van 60 cent per 15 grammen of ongefran- keerd worden verzonden. Een aanwijzing op het adres „via Brindisi," „via Penang," of dergelijke is noodzakelijk. Er wordt omgekeerd merle langs denzelfden weg brievenmaal door het veldpostkantoor Atsjin naar Nederland verzonden. (St. Ct.) Bij arrest van het Provinciaal Gerechtshof van den 6 Februari 1874 is Willem Verhuist Nz., oud 29 jarengeboren en laatst woonachtig te Middelburg, thans alhier gedetineerd, (op grond dat het hof niet volledig bewezen achtdat de in betrekking tot deze geestelijke ont wikkeling zyner bewoners. Geschiedkundige studie van. G. P. ROOS. Heeds geruimen tijd geleden begonnen wij met dit onderwerp te behandelen, doch hebben het toen gestaakt, hoofdzakelijk wegens de beperkte ruimte van ons blad. Thans, nu we door den ijver van onzen uitgever in staat zijn over meer dere ruimte te beschikken, willen we dat onder werp ajs zoogenaamd feuilleton vervolgen. Wij hopen daardoor een tweeledig doel te bereiken; in de eerste plaats tot nut onzer lezers een aan genaam, leerzaam onderwerp, niet al te hoog voor door den .beschuldigde gepleegde valschhedeu, door hem opzettelijk en te kwader trouw zijn verricht-.) vrij gesproken., de kosten te dragen door den Staat, niet bevel, dat hij onmiddelijk zal worden in vrijheid gesteld, ten. ware hij om andere rede nen behoort in hechtenis te blijven. De minister vau oorlc g brengt ter kennis van belanghebbendendat dit jaar te Breda wederom een examen zal worden gehouden ter toelating van jongelieden als kadet bij de koninklijke mi litaire academiedit examen zal op 1 Juli a. s. een aanvang nemende aanvragen daartoe be- hooren vóór 1 Mei a. s. aan het departement van oorlog gezonden te worden met de stukken ver meld in de Staats-Courant van 2 Februari. I Vervolg der voorlezing van den heer de Beuckere over de wisselbouw. Dat de heer de Beuckere als bij afwisseling zijne hoorders en hoorderessen wist te boeien toonde hij door verschillende tusschengesprekken, immers daarvan getuigde de mededeelingdat onze gewone, dusgenoemde palm in de tuinen niet de Palmboom van het Oosten is met hare gevinde bladeren, gelijkende naar een handpalm, maar de buksboom; dat de eerste christenen die in de plaats der ware palmtakken gebruikten omdat wij hier te lande omstreeks Paschen geen ander groen bezitten; dat de hu ls ter hare prikkels het gebruik in den weg stonden en het groen der coniferen niet zoo algemeen wasen alleen in de zandgronden welig tieren. Ook hij plaatste de Palm aan het hoofd der bedekte bloeiende planten, geplaatst op de hoogste sport dezer Plantenfamilien. Na nu nog medegedeeld te hebben, dat tot de zaadloblooze plantenfamilien de Varens behooren, waaronder de Palmachtigé boomvaren wel een der schoonste isvervolgens onze gewone boom- en boschvarendie men soms in wilgenboomen vindt, in een woord ,-waar vermolmde planten- stammen zich bevinden*, dat deze zich ook voort planten door sporen, welke zich aan de onderste de turfvorming der hooge veencu te hebben bijge dragen. Omtrent de paddestoelen, waarover reeds een en ander medegedeeld is, voegde hij er nog bij, dat vele derzelve soms zeer vergiftig wordenja dat men van het gebruik daarvan op zekere tijden het ergste te vreezen heeft. Eindelijk dat, onder de bladen vormende crypfo- gainen ook de Levermossen behoorenwier sclioone. bladvorm o. a. bij het leverkruid kan opgemerkt worden. Stappen wij intusschen eene schrede verder; van alles is zoo veel te zeggendat wij schier ons doel niet zouden bereiken. De natuur toch is zoo schoon Zoo menige schoone plantzoo menige schoone bloem wordt vertreden. Landbou wers! ziet naar de herders; zij kennen alle hunne schapen eiwel! kent gij de grassen uwer weiden Ik weet wel die studie is moeilijk, maar gij moest er toch wat meer van weten de vrouwen kennen wel meer van de scheikunde dan gij. Beschouw hunnen broodbak, bezie eens hoe zij olie met water mengen, door er soda of potasch (asschen loog) bij te voegen, dan wordt het melkwithet verzeept,nu volgt haar maar wat na, al is het dat zij er geene uitlegging aan weet tc geven, als gij de zaak maar weet. Waar zuringsoorten groeien en slappe biezenwat is daar noodig Wat asch en kalk op de biezen struik gebracht, zij gaat dood en men krijgt klaver in de plaatseen dankbare dood toch voor biezen klavers te krijgen! Wie is dankbaarder voor zulk eene kleine hulp als uwen bodem, die .uw bestaan, uw brood, uwe welvaart bevordert? Zoo als gij weet, hoorders! hebben alle planten familien, even als die der dieren, eene verschillende voeding noodig men heeft plantenetende als hét- rund paardschaap die ook havergerstboo- nen enz. gebruiken. Voorts insectenetende, als de miereneters; vleesch eters, als de hondkatwolfleeuw Visch eters, als de otter enz. enz. alles eters, als de varkens, rechte slokkers. Onder de vogels is het immers ook zoo De bouwbare aarde nu, herzeg ikis de voe derbak voor de plantenhoe hümusrijker die is, hoemeer voedingszeuten die bevat, als: potascli en kalk in hunne verschillende verbindingen met vlakte der bladeren als pokken voordoenzijnde niets anders dan kiemhuisjes, die eene geregelde reeks van hoopjes daarstellenwaarin de kiemlob zich ontwikkeltvervolgens uitgestort wordtom onder gunstige omstandigheden worteltjes en knopjes te ontwikkelen. Dat deze planten in de voorwereld eene groote rol gespeeld hebben en Veel in de steenkolen aangetroffen worden. Omtrent de mossen deelde hij mededat dit wel de eerste bewoners der kale steen en zaud- massa's zijn. Zij vormen zich op de heide als kussen- vormige zoden, ook op daken en muren, den eersten humusrijken grondslag dezer woestijnen, om later tot woonstede (als op de heide) der Erica's (heidebloemptjes) te dienenzij schijnen ook tot onze krachten, zoo eenvoudig mogelijk te leveren, en in de tweede plaats alle mogelijke nieuwe las teringen te doen verstommen voor de naakte waarheid der feiten. Een enkele terugblik is noodig. In 1815 zag het er op geestelijk gebied in ons gewest stik donker uit. Een beperkte voorraad van boeken, een eenvoudig nieuwsblad, was 't eenige dat in die duisternis, - nog akeliger door de naween der twisten op staatkundig en kerkelijk gebiedeenige lichtstralen wierp. De slaven waren p.is vrij ge worden en een oud geslacht moest ondergaan, zou een nieuw geslacht zijn, wat dit en zijn opvolger wezen moest. Het juk der Fransche overheersching was afgeschud en de geliefde Yaderlandsche en vorstenkleuren werden met luide jubeltoonen be groet. Van 1815 tot 1830 was er leven in de doode menigte gekomen. J. A. JanssenJ. ab Utrecht Presselhuis, Lanmers van Toorenburg en meer anderen traden op en toonden, welke gezegende phosphor, kiezel en koolzuur enz. hoe rijker hij is. Daarom zijn de zandwoestijnen de kale rotsende eerste heidetoetstanden, onvruchtbaar zij bezitten geen humusrijken bouwgronden als de heideveldei er soms eenige b ezitten, door het •nuttige mos verzameld en nedergelegd door op slorping van kcol/.uur uit den dampkring (vastleg ging der rook enz. uit onze schoorsteenenolie lampen enz. enz. komt alweder de een of an der baatzuchtige dat schadeloos proces verstoren. Hij gaat plaggen steken, dat wil zeggen, dat beetje teelgrond, dat de natuur na eenwen werk op de heide verzameld heeft, er afvoeren om als strooi sel in den stal tot mest voor ander land gevormd te^ wordenwaardoor de afgestoken^, heide vruchten de vrijheid draagt. Niet enkel op hunne kansels, maar op menige gezellige bijeenkomst waren ze de baanbrekers op den weg tot ver edeling van verstand en hart, en wat hun karakter betreft, ze waren edele menschenMaar, zegt men, ze behoorden als 't ware door hun ambt tot dén geleerden stand even als hun evenknie, de meu- schenvriend en christen Dr. 'II. A. Callenfels 't Moge zoo zijndóch ze gaven den eersten en kloeken stoot in de hoop, dat hunne zonen hunne voetsporen zouden drukken en de vaderen op dezer baan vooruit streven. Dat het volk niet doof bleef bij hun streven, bleek uit de graagte, waarmede hunne „Letl er- vruchten" en het „Maandblad van het District Sluis en Vlaanderen" ontvangen werden; blijkt nog uit de voor dien tijd en met het oog op het plaatselijk onderwerp vrij breede lijst van inteeke- kenaren op „Dresselliuis, district Sluis in Vlaande ren" en zelfs uit het feit van een volbloed volks dichter in een stand, waaronder zulk een ver-

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2