NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDHREN. N'. 12. Vijftiende Jaargang. A°. 1874. Dinsdag lOFebruari. Politiek Overzicht. Buitenland. Binnenland. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie MAANDEN^wBr&it voormalig 4de district Zeeland 1,15; voorde dvc^g% ^wfatsen des Bijksfranco per post 1,30. Prijs Advertentiën, van 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,121/2.Groote letters naar het getal gewone regels ..die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Bednctie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FBANCO. De meeste Duitsche dagbladen, behalve natuur lijk de ultramontaansehe, zijn zeer ingenomen met de Engelsche protestanten-meetings, welke dezer dagen in Engeland gehouden zijn. De Spenersche courant vooral drukt zich in zeer warme bewoor dingen nit over die bijeenkomst te Londen, en betoogt, dat. die vrije uiting der meening van liet Engelsche volk het bewijs levert, dat Engeland Duitschlaud weer heeft leeren beschouwen als zijn natuurlijken bondgenoot en zich heeft losgemaakt .van het -ultramontaansehe Frankrijk. De Engel sche. dagbladen drukken echter de hoop uit-, dat de Duitsche natie zulke meetings niet zal be schouwen als den juisten maatstaf van het gevoe len der Engeischeu omtrent het gewigtig vraagstuk der kerkelijke wetten. Aan de gehee-le bijeenkomst toch zou nooit zulk een gewicht zijn gehecht, indien niet Lord Bussell de onverstandige belofte had afgelegd, haar te zullen leiden, en Sir Bobert Peel niet verklaard had, het te betreuren dat Bus- feil de laatste jaren van zijn leven niet door deze daad had kunnen kenmerken. De Times meent, o. i. terecht dat, indien men de staatkunde der Duitsche Begeering beschouwen moet als een soort van kruistocht tegen het Katho licisme, de bittere stemming, welke thans den ultramontanen wordt verweten, dan het noodzake lijk, misschien het rechtvaardig gevolg daarvan zou wezen. Maar uit den brief des Keizers van Duitschland aan den Paus is voldoende gebleken, dat' hij eene geheel andere houding aanneemt. Niettemin zal er te Berlijn eene vergadering plaats l eb.ben van mannen uit alle standen der maat* schappij als eene manifestatie tot beantwoording der op de protestanten-meetings te Londen geno men besluiten. De uit-stekendste leden van den landdag zullen daaraan deelnemen. Vermoedelijk zal graaf Hatzfeldt als gezant, van het Duitsche Bijk te 's Graveuhage optreden. •Spanje doet al wat in zijn macht is om door de mogendheden erkend te worden. Het heeft een manifest aan de mogendheden gezonden, waarin het karakter en de oorsprong van het tegenwoordig gezag wordt blootgelegd. De Begeering deelt verder haar staatkundig programma mede. Zij verklaart de constitutie van 1869 te zullen hand haven met uitzondering, natuurlijk van het .artikt 1, dat door het aftreden van den laatstenkoning zijne kracht verloren heeft. Zij zal alle middelen te baat nemen om een einde te maken aan den burgeroorlog en om de hartstochten der demagogie te beteugelen. De Nordd. Allg. Zeit. schrijft officieus; //De verwachting, die het Deutsche Wochenblatt uit spreekt, dat namelijk de Fransche Begeering stap pen zou doen, die Duitschland als eene billijke voldoening kan beschouwen, schijnt niet overal gedeeld te worden. Evenmin bestaat er grond, om de meening van Fransche bladen, zooals vahS den Moniteur Universel en de Assemblee Nationale, te mogen aannemen, dat het incident reeds is afgeloopen. Het recht om voor openlijke belee- digingen voldoening te verkrijgen, blijft voorbe houden. De aangelegenheid der Fransche bis schoppen is nog lang niet uit den weg geruimd." De Italiaansche Kamer van Afgevaardigden heeft in hare zitting van Zaterdag het voornaamste artikel van het wetsontwerp nopens het lager onderwijs en van het verplicht schoolbezoek aan genomen. De beraadslagingen hierover zijn heftig en langdurig geweest, en vele amendementen waren er op ingediend. De Kamer heeft deze echter alle verworpen en het artikel, een weinig door de commissie geamendeerd, aangenomen. Men gelooft nu dat het ontwerp in zijn geheel met groote meerderheid zal worden aangenomen. Daarna zal de Kamer overgaan tot het behande len van het ontwerp van- wet betreffende de cir culatie van papier, eene levenskwestie voor den fmancieelen toestand van het koninkrijk. In den Zweedschen Bijksdag heeft de afgevaar digde Bossou Olsson voorgesteld, om het bestuur over zekere sommen, waarover de Koning, met goedvinden van dat lichaam, tot handhaving van de veiligheid van Zweden beschikt, c-u die thans door liet Ministerie van Oorlog beheerd worden, aan het bewind der algemeene staatskassen over te dragen. Bewust voorstel is daarop gegrond, dat wijlen Koning Karei XV beschuldigd wordt, dat hij in liet jaar 1870 van de hem door den Bijksdag, tot het voornoemd doel, ter beschikking gestelde gelden, eene som van 1,700,000 rijksd. tot mobielmaking der Zweedsohe armee gebruikt heeft, zonder dat daarvoor dringende noodzake lijkheid bestond. Als men de geruchten nagaat, die er in de Fransche politieke kringen loopen, kan men slechts op eene algeheele scheuring bedacht zijn, niet alleen tusschen de Broglie en de legitimisten, maar zelfs tusschen de leden van dit Kabinet onderling. De Ministers de Larcy en De-peyre zouden hunne zetels van eenvoudig afgevaardigde weder willen innemen, terwijl hunne overige ambtgenooten, met inbegrip van den vicé-president van den Minis terraad, zouden trachten zich onder de meer ge matigden van het linker-centrum te scharen. Wanneer deie crisis niet spoedig opgelost wordt, zal de Fransche politiek geheel van karakter ver anderen en misschien weder terugkeeren tot haar vroegeren staat voor den 2-1 Mei 11. Al de dagbladen, die de monarchale campagne tegen de Begeering weder begonnen zijn, hebben verklaard, dat zij zich volstrekt niet zullen storen aan de door de Begeering gegeven waarschuwing, omtrent het betwisten van het zevenjarig Begee- ringstijdvak van Mac-Muhon. BELGIE. Broig-g-ö "V IVelb. Heden had alhier voor het assisen hof de uitspraak plaats in de be ruchte zaak betrekkelijk den diefstal, gepleegd ten nadeele van den Heer de Penëranda te St. Michiels bij Brugge. Alfonse de Kerkhove, die voortvluchtig is en als de hoofdpersoon wordt aan merkt, is bij verstek veroordeeld voor 10 jaren gevangenisstraf; Madame de Bij voor 5 jaren en haar zoon Paul de Bij voor 1 jaren. Iiaar andere zoon Alfonse is vrijgesproken. Crent O Feb. Verleden Vrijdag is de hangar, de plaats waar de te verzenden en aan gekomen goederen van dien trein worden gedepo neerd, een prooi der vlammen geworden. Slechts en kele voorwerpen zijn gered kunuen worden, waaronder de brandkast, de boeken en papieren. De schade is zeer aanzienlijk. De brand schijnt ontstaan te zijn doorliet ontploffen van eene groote flescli naphta. Aardenburg". Om het zonderlinge der zaak deelen wij 't volgende medeTer voor ziening in de periodieke aftreding voor leden van het kiescollegie bij de Hervormde gemeente alhier, moet weldra voor de 7e maal gestemd worden. Men-vermoedt, dat alles rustig en vreedzaam zou afgeloopen zijn, indien men niét. twee der aftreden de leden, waarvan,een ziekelijk is, daaruit ver wijderd had. Het resultaat na veel over en we- derstemmen is, dat nu moet gekozen worden tus schen den Secretaris" der gemeente, die 42 stemmen herften een gewoon werkmau die 40 stemmen bekwam Indien 't waar is, dat genoemde twee leden we gens niet instemming met de moderne richting niet ingekozen zijn, dan is oök hier een strijd van" beginselen ontstaan, waarover in deze an ders vrij rustige gemeente wel eeiis tweemaal mag gedacht worden. De N. Middelb. geeft in zijn bulletin van Za terdag bet volgende Begeeriugs telegram van luitenant-geucraal van Swicten van 1 Februari Den 29 Januari is eene verkenning gedaan ten einde de gemeenschap te onderzoeken tusschen Moekim XXII en XXY. Uit eene versterking te Moekim XXII werden de troepen ernstig beschoten. Wij verloren 3 dooden eu 18 gewonden. Moekim XXV en XXVI gaven teekenen van onderwerping. Men verzekert, dat Moekim XXVII door het overlijden van Panglina Polim aan de cholera eveneens tot onderwerping wil komen. Proclamation worden verspreid aan Moekims waarin beloofd wordt vrije uitoefening hunner

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1