Buitenlan i n n e n 1 a n Latijnsehe taal machtig te worden en op iöjari- gen leeftijd lied do fabrieksj or. gen liet reeds zoo ver gebracht, dat hij Horatius en Virgilius las. De wintermaanden, als de werkuren minder waren, besteedde hij 0111 Grieksch, geneeskunde en theolo gie te bcstudeeren. Het denkbeeld rijpte toen bij hem 0111 missionair te worden, het zou tevens zijn lust om vreemde landen te bezoeken bevre digen Nadat hij in 1888 met goed gevolg een examen in de geneeskunde had afgelegd, bood hij zijne diensten aan het Engelsch Zendelinggenootschap. In 1840 legde hij een zeer goed examen in de •theologie af en werd als geestelijke ingezegend, waarop hij naar Zuia-Afrika vertrok, waar hij de taak deelde van Robert Moffat, die zich wegens zijn uitbreiding van liet Christendom onder de inlanders aldaar zoo verdienstelijk heeft gemaakt. Hij huwde diens dochter en bleef 9 jaren zijne betrekking als zendeling waarnemen. In 1849 ondernam hij in gezelschap van twee Engelschen zijne eerste reis in de binnenlanden en sedert heeft hij zieli onafgebroken aan ontdekkingsreizen in Afrika gewijd. Dagelijks met den dood voor oogen, nu be dreigd door de wilde bewoners, dan door leeu wen, tijgers enz.honger en gebrek trotseerende, Zette hij onvermoeid zijn gevaarlijken tocht voort. Hij bereisde een groot deel van het uitgestrekte vaste land van Afrika, van Loanda aan de West kust tot Zambesi. Hij doortrok geheele streken waar nooit een Europeaan den voet gezet liad. Van daar vertrok hij den 20 Mei 1856 naar Quillimane om over de Mauritiuseilanden en Egypte naar Engeland terug te koeren. Hij was toen 16.jaren afwezig geweest. Daar aangekomen schreef hij liet belangrijke werkMissionary travel and researches in South- Africa. In 1858 vertrok hij weder naar Afrika, ditmaal niet als zendeling, maar als Engelsch consul in Quillimane. Het doel der Engelsche ïlegeering om de handelsbetrekkingen daar uit te breiden en den slavenhandel te keeren, werd niet bereikt en in 1864 keerde hij naar Enge land terug. Hoogst belangrijk waren de resultaten zijner tweede reis uit een aardrijkskundig oogpunt, hij legde die neder in een nieuw werk, getiteld: Narrative of an expedition to the Zambesi and its tributaries. In hot voorjaar van 1856 tot Engelsch consul in de binnenlanden van Afrika benoemd, aan vaardde hij nog hetzelfde najaar zijn derde reis, waarvan hij niet zou terugkeeren. In Jan. 1866 landde hij te Zangnebar en sedert werden berichten van den herhaaldelijk als verloren gewaanden ontdekker, schaars. Algemeen geloofde men aan zijn dood, tot het eindelijk Stanley ge lukte hein levend aan te treffen. Waarschijnlijk zullen zijne aanteekeningen van dien aard zijn, dat de vruchten van dezen kaatsten tocht niet verloren gaan. BELG1E. Wat vroeger voorzegd werd, wordt door de huidige gebeurtenissen bewaarheid. Dank zij de vastberaden© houding der verbruikerszien de. kolennijveraars zich hoe langer zoo meer gedwon gen toegevingen te doen. De. afslagwordt alge meen en duidelijk. Van alle kanten komen er berichten in dien zin. Luik, Charleroi* Bergen, hebben limine prijzen verminderd. Engeland, Duitschland en Erankrijk volgen het voorbeeld. En dat de afslag duurzaam zal zijn, daaraan valt geenszins te twijfelen in tegenwoordigheid van de groote stocks, die zich langs alle kanten opkoopen. Des te beter, 't Is beier laat dan nooit. FRANKRIJK. Onder de papieren, die men in de Tuilerien heeft gevonden, behooren ook de rekeningen van de bals door den keker gegeven.- De som, be steed voor een dezer feesten, op 16 januari 1857 gegeven, bedraagt 19,888 fr. Dit. bedrag is zoo bizonder hoog niet als men bedenkt, dat van de 4000 genoodigden 2988 tegewoordig waren, zoo dat ieder der gasten gemiddeld ongeveer zes francs gekost heeft. Men vindt op de rekeningvoor den banketbakker 143, voor thee 46, voor olie 48, voor azijn 24 fr.verder 428 fr. voor chinaasappelen, terwijl 48 kilo truffels werden verbruikt tegen 28 fr. de kilo., en 1200 kilo vleesch a 1,'80 fr. per kilo. Aan gevogelte werd 1171, aan viseh 1026, voor kruidenierswaren 1315 fr. besteed; voor fruit 1000 fr.voor gan zenleverpastij 648 fr. De huur van ijsschoteltjes kostte alleen 200 fr. De drinkwaren vormen een post van niet minder dan 3700 fr. en (1e extra bedienden, die voor die gelegenheid gehuurd wer den, ontvingen 2693 fr. Zij kregen 5 a 20 fr. per hoofd en na afloop van liet feest nog een goed maal. Dc Presse heeft berichten ontvangen van het eiland Sainte Marguerite. Het schijnt dat de gezond heid van den gewezen maarschalk Bazine op dit oogenblik verre van goed is. De gevangene is zeer somber geworden, en dit krenkt zijne gezondheid. Nogtans is die toestaud voor het oogenblik niet onrustbarend. Ziehier een feit, waarvan de held spoorwisselaar is aan de Noordercompagnie en Jozef Huzard heet. Eergisteren morgen om half zeven uur, toen hij zich bereidde den nachttrein van spoor te doen veranderen, zag hij zijn klein meisje op de rails op vijftig meters afstands spelen. Kom gauw weder! riep de man met verstikte stem. Maar het meisje bleef voortspelen, roepende//Ge zult mij niet krijgenNog liet vierde eener minuut en de trein kwam aan. Reeds zag men zijn twee roode lantaarnen door den mist schijnen. Men stelle zich den toestand van den arme vader voor. Als hij niet wisselde, dan liep de trein op dezelfde baan voort, dan was zijn kind gered, ja! doch er konden vreesdijke ongelukken gebéuren. Leg u neder, riep hij tot zijn kind. En hij werkte juist in tijd om den trein te laten wisselen, die met donderend gebron voorbijsuoof. Toen viel liij in in onmacht. Als hij bijkwam, was zijn dochtertje naast hem. Zij had zich tusscken de rails gelegd en de gansche trein was over haar ge-gaan, zonder haar te kwetsen. Dc compagnie zal eene belooning' geven aan den vader. ENGELAND. De Engelsche regeeriug maakt zich nu gereed ora op alle gevaarlijke punten van de kust stoom- hoorus, die een ver dragend geluid geven, op te richtenl die te zamen met de vuurtorens, redding- booten en de huizen voor herstellende zieken aan het groote eiland een bolwerk zullen geveu, waarop een beschaafd en christelijk volk tier mag zijn. ZWITSERLAND. Men telegrafeert uit Bern, 81 Januari: Ten gevolge der aanhoudende woelingen van de ultra- montaansehe geestelijkheid, heeft liet gouvernement van Bern aan dc afgezette priesters het verblijf in den Bernseben Jura verboden, De geestelijken, die huune plichten niet zullen te buiten gaan, zul len van dien maatregel uitgezonderd blijven. Slnigs, -rib UDelb. Heden had alhier een voorval plaats, dat gelukkig zonder erge gevolgen is afgeloopen. Het paard van den landbouwer J. B. van St. Anne, voor een Tilbury gespannen, stond vastgebonden aan een paal op het einde van de kapellestraat, toen een wagen achterop kwam waardoor het paard schrikte en met een gedeelte van dc paal, waaraan het met de leidsels vastge- buuden was. wegliep. Het paard nam zijn koers door de Kapellestraat, langs de Markt, door de Yrijstraiit, over de Hoogstraat en zoo langs de Kaai, dc Weg op naar St. Anne, zon der schade of ongelukken te veroorzaken. Alleen langs de weg van St. Anne is het rijtuig, waarin gelukkig niemand zat, omvergeslagen, zoodat daar door alleen, en betrekkelijk nog zeer weinig, eenige schade aan het rijtuig is veroorzaakt. Aardenburg-, £2 Zekere B. F. van het naburige Maldeghem kwam heden met twee gekoppelde wagens van, het land in de hoven alhier en geraakte onder een der wagens tengevolge waarvan hem de bil afgereden is. Hij werd onmiddellijk naar het Burger Gasthuis over gebracht en ontving ook dadelijk geneeskundige hulp. Yerleden week werd in Frascatie te Amsterdam cene vergadering van den zoogenaamden Protes tanten boud gehouden, waarop als motie werd aangenomen z/De vergadering acht het wenschelijk dat dc eenheid der Ned. Ilerv. kerk behouden blijve maar voor alle dingen, dat dc vrijheid van geloof en belijdenis in die kerk gehandhaafd en in hare wetten openlijk uitgesproken worde Dit besluit werd genomen na eene schitterende redevoering van professor Rauwenhof en Ds. Meijer. Hierna sprak Dr. Modderman tot ondersteuning van het denkbeeldaan de verschillende gemeen ten vrijheid te geven zich in kersspelen te verdoelen; op welke meening nader door Ds. Hamel van Rotter dam wérd aangedrongen. Wonderlijke dingen ziet men gebeurenEen modern predikant (in Zuid Beveland) vertelt aan een gemeentelid dat liet bestaan van God hoogst twijfelachtig is; een ander, en hij staat niet alleen maar niet honderdennoemt de benaming Drie- eenheid onzin en men wil ons van dezelfde zijde het toneel eener verdeelde eenheid voorstellen! Nu zullen de lui wars van gezag zich weer wel op professor Rauwenhof, Dr. Modderman, Ds. Meijer, Pantekoek enz. beroepen, doch we doen dan 't zelfde, waar we onze lezers uitnoodigen pro fessor Doedes werkje te lezen Reehtzinnigen en Mo dernen in een en dezelfde kerk Yoor 15 ct. alom te bekomen. Utrecht C. van Bentum. Het modernisme is cene kracht, die volstrekt niet licht geteld mag worden; zij openbaart zie.li in heel de christelijke kerk. Veelvormig in de R.oomsch Katholiekenog veelvormiger in de Grieksche niet weinig in de Engelsche staats kerk en in bijna alle Protestantsehe genootschappen, zelfs zoogenaamde afgescheidenen zijn er mede bezocht. 'tis een harde strijd, doch hij snelt zijne oplossing tegemoet'en is niet zonder invloed op de staatkunde van DuitschlandZwitserland Italië, Belgie, Frankrijk en zelfs van Spanje. Hoe 'tin Nederland is? Liberale Katholieken, UltramontanenModernen en Recht zinnige n staan gewapend tegen elkander over! En de uitslagZe ligt in het (luisterdoch we weten, dat na storm en ouweder de natuur heerlijk opleeft, dit is ook het beeld van het aan gewezen verschijnsel. Regeerings-telcgram van luitenant-generaal van Swieten van 28 Januari Sedert den 24 Januari hebben geen vijandelijk heden meer plaats gehad. Na de behaalde volkomen overwinning scheen de strijd geëindigd en de onderwerping van Moe kim XXY' en XXYI nabij. Panglima Polimhoofd van Moekim XXTÏ en tevens leider van den oorlog, benevens de Sultan scheuen den strijd te willen voortzetten. Alle bondgenooten der Noordwestelijke Staten hebben echter hunne zijde verlaten. Volgens gerucht is de Sultan aan cholera over leden en Panglima Polim er door aangetast. De cholera eischte wederom groote offers, vooral

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2