NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDHREN. N°. li. Vrijdag 6 Februari. GRONDBELASTING. Politiek Qversieht. MKBLAD Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs peljmttjjlmaanden voor het voormalig 4de district Zeelander, fci-? Voor*.de o\ erige plaatsen des Piijksfranco per post 1,30. i^gijs Advertentiën, van 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,1 S1/-»-Groote letters naar het getal gewone die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0.05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Eedactie betreffende, benevens Advertèntiën en gewone Berichten of Mededelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles PU AA CO. Als een vervolg van dit onderwerp deelen wij als feit het volgende, dezer dagen naar 's Huge gezonden, verzoekschrift mede: Aan Zijne Excellentie den Heere Minister van Financiën. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen: Onder overlegging der in margine vermelde bijlagen, waarop hij de vrijheid neemt de aan dacht Uwer Excellentie te vestigen en waaronder is een certificaat van onvermogen, ten gevolge waarvan dit verzoekschrift op ongezegeld papier is geschreven. Dat hij is een gewoon velda.rbeider van burger afkomst, doch door de tijdsomstandigheden tot minderen stand gebrachtgehuwd, en zeef geriuge verdiensten hebbende, zoodat hij alle krachten moet. inspannen om het hoogst noodige levensonderhoud te verdienen. Dat hij eene vrouw heeft, welke door zuinigheid en zindelijkheid hem zijne levenstaak zooveel mogelijk gemakkelijk helpt maken en dat deze hoofdzakelijk met het aller bekrompenste erfdeel zijner moeder, hem en zich eenig huisraad heeft weten te verschatten en bijeen te houden, dat- echter, blijkens ten deze gevoegd proces verbaal van inbeslagneming, eene geringe waarde heeft en waaronder de op drie gulden geschatte huis klok nog niet eens zijn eigendom, maar dat zijns broeders is. Dat hij is huurder van een gedeelte arbeiders woning, die zeer zindelijk is niet alleen tengevolge der goede hoedanigheden zijner vrouw, maar door dien ze nog slechts een goed jaar geleden nieuw gebouwd is en voor welk gedeelte woning hij van zijn sober dagloon zestig cents 's weeks moet afzonderen. Dat bij dan ook, ingeval van ziekte of bevalling zijner vrouw, de toevlucht moet nemen tot gast huis- en gemeentegeneesheer tot liet erlangen van gratis hulp en verpleging en bij streng winter weder tot. de in Aardenburg bestaande commissie tot weering der bedelarij. Dat bij eenige centen bij eeu gespaard had, om in de hoogstnoodige uitgaven voor de bevalling zijner vrouw en zijn te verwachten kind te voorzien. Dat ook zijne vrouw als erfdeel barer moeder een paarop zes gulden geschatte, oorbelletjes bezit, doch nooit zal geloven, dat het de wil uwer Excellentie óf van de regeering kan zijn, dat hij zich daarvan zal ontdoen ten einde per- soneele belasting te kunnen betalen. Dat hij op die dagen des jaars, waarop hij wer ken kan, dat is na aftrek van zon- en feestdagen en zoogenaamde ledige dagen tengevolge van slecht weder,zeer matig op drie 's maands berekend,een dagloon verdient, 't welk echter niet vast is, daar 't soms beneden zeventig cents daalt, waar alle weken 60 cents voor huishuur afmoet, zoodat hij voor zich en zijn gezin tot levensonderhoud de toevlucht moet nemen tot een karig gesmeerd stuk brood en in den regel -aard appelen met azijn. Dat dit tafereel niet overdreven is, zouden zij kunnen getuigen, die hem soms bij zijn maaltijd verrast hebben. Dat hij, niet hebbende kunnen voldoen aan waarschuwing, aanmaning of dwangbevel om zijne personclijke belasting te betalen, een krijgsman ter inlegering kreeg. Dat hij den "Rijks-ambtenaar, die hem die inle gering te huis bracht, heeft gezegd, dat liet hem onmogelijk was dezen krijgsman te ontvangen, wegens gebrek aan ligging als bezittende die nauwelijks voor zichzelven en de zijnen, onnaden kend op de vraag van den ambtenaar, of bij dan geene inlegering wilde, toestemmend heeft geant woord en nu te laat bemerkt, dat deze toestem ming onder zulke omstandigheden Excellentie hem als verzet "en weigering -wordt aangerekend, tengevolge waarvan hij reeds voor de rechtbank heeft moeten verschijnen, van welke terechtzitting of hare gevolgen hij niets anders weet, dan dat tegen hem geëisclit is eene geldboete van Honderd Gulden of 't overige herinnert hij zich niet meer en kan hij den steller van dit zijn verzoek schrift niet meer opgegeven. Dat hij er nooit aangedacht heeft, om zich tegen ambtenaar of overheid tc verzetten, integendeel zich durft beroe pen op liet getuigenis van het bestuur zijner woonplaats ten opzichte van zijn gedrag, dat hij rekent van zoodanigen aard te zijn, dat hij dat Bestuur niet eens heeft willen lastig vallen om daarvan een schriftelijk bewijs te bekomen, in een dooden koudeu vorm oordeelende, dat hij het veel gewensohter en beter vond dat, wanneer Uwe Excel- leutie noodig oordeelt naar dat gedrag onderzoek te doen, de gevolgen van dat onderzoek met ver trouwen af te wachten, als verkeerende hij in de onwankelbare meeuing, ja wetende hij, dat het dan in te zenden verslag veel beter ten zijnen opzichte zal zijn, dan de doode vorm, waarin ge woonlijk dergelijke stukken gegoten zijn. Uwe Excellentie beschouw-e dat geenszins als grootspraak maar als een blijk van supliants rus tig vertrouwen, -waarmede hij tot Haar nadert. Terwijl hij alles in eeneu zin samen vat en Uw Excellenties oordeel zelve durft inroepen over de vraag, of hij een ingezetene is, die van zijn zuren en zwaren handenarbeid personeele belasting moet betalen Hij wendt zich met vertrouwen tot Haar, ootmoedig verzoekende Uwe Excellentie zoodanige maatregelen gelieve te nemen, dat liem zijne, door den ambtenaar zonder bewijs en met recht hem wederrechtelijk medegenomen spaarpenningen en bedoelde oorbellen worden wedergebracht en verder de zaak tegeu hem, zoo verschrikkelijk hoog opge nomen, buiten vervolging worde gelaten. 't Welk doende, enz. Aardenbtjrg, 6 Januari 1874. Maar dat is een adres in zake de personeele belasting! Ja doch er zijn nog aangeslagenen in de grondbelasting voor f 1,die nog armer zijn dan deze verzoeker. Die eene gulden moest de staat ook niet willen hebben, ze wordt gehe ven van eenige hutten öp grond van anderen ge bouwd en waarvan dér- 'paclitsom jaarlijks wordt kwijt gescholden, omdat de gemeente het geld van zulke, arme menschen niet door dwangmaat regelen wil invorderen. In een volgend nummer eene zeer belangwek kende geschiedenis in zake grondbelasting zelve. Politiek overzicht? En er volgt een opstel geheel vreemd aan de politiek Dat is weer maar oppervlakkig', niet waar? We geven iets over David Livingstone de bekende zendeling, doch hij was ook, meer dan menig lezer oppervlakkig vermoed, een man van het hoogste staatkundig gewicht vooral voor zu ke staatkundigen, die hunne kroniek liever versieren met. de schoone verschijnselen op het gebied van maatschappelijke vooruitgang en beschaving langs wetenschappelijken wegdan met de politieke handelingen van vorst Bismarck, Mr. Glodstone en de Spaansche lichten! Livingstone was een nauwgezet christen en een bepaald aanhanger en handhaver der kerke lijke belijdenis en van de leer der rechtzinnigen en toch stelde liij, met het oog op Afrika be schaving en christendom entrachte eerst, door de bewoners der binnenlanden de weldaden der Westersche beschaving mede te deelen en te leereu kennen en waardeeren, eene deur te open voor het christendom als de heiligende en versterkende kracht van alle ware volksbeschaving, van alle waren vooruitgang en daarom komt hem eene eereplaats toe op het gebied der hoogste staat kunde. David Livingstone. Engeland heeft een zijner beroemdste mannen, de geheele wereld een pionier der beschaving verloren door den dood van David Livingstone. Hoewel aanvankelijk het bericht van zijn dood werd tegenspraken, is de treurige tijding thans officieel bevestigd. Den 15 Augustus overleed de moedige man iu de nabijheid van Unyanyembe, op zijn terugreis naar het vaderland. Geen reiziger vóór hem heeft zulk een groot deel van zijn leven zich zoo langdurige opofferingen getroost, om ontdekkingen te doen op aardrijks kundig gebied. Beeds als knaap openbaarde zich zijn geniale aanleg. Als meer groote inauueu uit arme ouders van zeer nederigen stancl (in 1817 te Blandyre Works in de nabijheid van Glasgow geboren), wist hij zich door eigen energie en onleschbare dorst naar keimis gedreven, boeken te verschaffen.' Als jongen van 10 jaar, door zijn vader in eene katoenfabriek gestuurd, spaarde bij de zuur verdiende penningen, die hij van zijn loon mocht behouden en kocht er boeken voor. Met ongeloofelijke inspanning gelukte het hem de

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1