NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANOEREN. FEUILLETON A 1874. Dinsdag 3 Februari* Politiek Overzicht. HET OORDEEL OVER KADZA.U) Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district Zeeland 1,15; voorde overige plaatsen dés llijksfranco per post 1,30. tl Ingezonden Stukken en Brieven, Prijs Advertenticnvan 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,121/s.'Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. ^-Ad-zond*rüjke Nummers f 0,05. ied.act.ie betreffendebenevens Advertenticn en gewone Berichten of Mededeé&agwi van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Het orgaan van den Franschen nltramontaan' Teuillotde Universis voor twee maanden geschorstop grond van in het blad geplaatste stukken en artikelenwelke diplomatieke ver wikkelingen konden teweeg brengen voornamelijk is dit geschied wegens de aanvallen op de Duitsche regeering en het toejuichen van het verzet der Duitsche bisschoppen. De Fransche Regeering meende in deze. zaak niet anders te kunnen han delen. Yeüillot heeft nu een ander blad gehuurd, om daarin zijn venijn te kunnen uiten. Het ontwerp aangaande de maires, dat verleden week haast de aanleiding tot den val van het ministerie geweest was, is in zijn geheel met 367 tegen 824 stemmen aangenomen. De Commissie voor het budget heeft goed gekeurd de verhooging van de rechten op den sterken drank. De voorgestelde belasting op het bankpapier heeft zij echter verworpen de opcen ten op het zout daarentegen -gehandhaafd. In de zitting der Nationale Vergadering van 20 Januari heeft de Minister van Buitenl. Zaken Decazes aangedrongen op het verdagen der inter pellatie van generaal Du Temple omtrent Frank- rijk's verhouding tot Italië. Deze krijgsman heeft intüssehen verzocht hem geen generaal te noemendaar de man evenmin generaal schijnt te zijn als de eerste de beste luitenantmaar zich dien titel in den oorlog maar liet aanleunenDe Minister verklaarde dat niets de spanning van de jongste dagen wet tigde daar er hoegenaamd geene oneenigheid met Italië heersehte. Frankrijke politiek bestaat hierin, zeide hijdat liet zijne zorgen wijdt aan de handhaving van het gezag en dc geestelijke on afhankelijkheid van den Pausen datterwijl het demoreele belangen behartigt, het tevens iu goede verstandhouding blijft met Italië. Ook zijne politiek tegenover de andere mogendheden beoogt niets anders. Frankrijk verlangt vrede omdat het dien nóodig -heeft. Daarom, zal het ook alle botsinganalle misverstand trachten te vermijdenen alle opwinding onderdrukken., Verdere uitlegging kon de Minister niet geven. Generaal du Temple bleef echter op zijne interpellatie aandringen en verlangde te spreken. Dj vergadering nam daarop de prealable cjuaes- tie aan. Den 21 Januari heeft dc heer Richard in de Nationale Vergadering zyne interpellatie ontwikkeld betreffende den toestandwaarin de drukpers in vele departementen verkeert ten gevolge van den staat van beleg. Op warme en welsprekende Avijze herinnerde hij aan den ongelukkigen toestand Avaarin de pers sedert 1871 verkeert, en toonde aan, dat men het toezicht over haar niet moet overlaten aan een leger-kommandant. De vrij heid van drukperszeide hijis de kostelijkste van alle vrijheden. Ondanks het helder betoog besloot echter de vergadering met eene meerder heid van 101 stemmendat de interpellatie Ri chard niet der moeite Avaard A\ras om er langer de aandacht op te vestigen. Dit is de beteekenis van de eenvoudige orde van den dag. Vervol gens heeft men eikander een uur lang allerlei persoonlijkheden en grofheden toegevoegd. Zelfs de heeren Gambetta en Haentjens bezigden tot elkaar zulke Avoordendat eT eene uitdaging op gevolgd is die echter volgens latere berichten niet met een tweegevecht zal eindigen. Dienzelfden dag zijn in de boetkapel in de rue d'Anjen lijkmissen gelezen 'sot herdenking van den sterfdag van LodeAvijk XVI. Onder de talrijke, samengekomen menigte merkte men de hertogen van Nemours, van Chartres en vele leden der rech terzijde op. Uit Spanje zijn dc berichten vrij onbeduidend onder bevel van den generaal Lopez Dominguez is een centraal leger gevormd; met behulp van de uit Carthagena komende troepen. Dit leger heeft zijne operation tegen de Carlisten in Valencia begonnen. Iu de omsteken van Guardia en Penacerrada in Navarra is een ernstig gevecht geleverd/ Avaar- a'an de Carlisten beweren, dat de voordeelen aan hunne zijde zijn. Roepie Barcia, een der aanvoerders van de opstandelingen van Cartagena, heeft een langen brief aan de dagbladen geschreven, waarin hij de republikeinen aanmaant, voor het oogenblik het federalisme te laten varen en de regeering te ondersteunen, die dan bij machte zal zijn liet land tot rust te brengen en de Carlisten te verslaan. Volgens hem is dit de eenige Aveg om te beletten dat Prins Alfonsus, op den troon komt. Jammer dat deze rustprediker nu eerst zoo verstandig wordt, nadat hij met zijne mede-opstandelingen zooveel kwaad verricht heeft. In Oostenrijk zijn thans Avets-ontwerpen inge diend tot betere regeling der verhouding van kerk en staat. Deze wetten hebben blijkbaar haar ontstaan te danken aan de behoefte om de maat schappij te verdedigen tegen de aanvallen van het ultramontanisme. Kardinaal Antoimelli, die zeer gevaarlijk ziek Avas, schijnt te herstellen. Zijn dood zou een ontzaglijk verlies voor de.< Roomsclie kerk zijn, daar hij tot heden vele pianuen der Jesuïten nog steeds heeft Aveten tegen te houden. De kroonprins en kroonprinses van het Duit sche rijk zijn tePetersburg aangekomen, ginds door den Keizer van Rusland, ontvangen en met geestdrift begroet. In Engeland heeft Gladstone met goedkeuring van de Koningin, het parlement ontbonden. De nieuAve verkiezingen zullen onmiddellijk beginnen, opdat het nieuwe parlement op 5 Maart kunnen geopend Avordeu. In een adres aan de kiezers aran Greenwich heeft hij de gronden ontwikkeld, Avelke hem tot het besluit hebben geleid om de ontbinding van liet parlement aan de koningin voor te stéllen. Hij verklaart, dat het ministerie geen voldoenden steun bij het Lagerhuis meer ondervindt. Door nu het parlement te ontbinden en daarmede niet tot later te wachten kan men zich met de aan gelegenheden des lands bezig houden, zonder tijd te verliezen. De staatsbegrooting is gereed; een oArerschot van 5 millioen zal de Regeering iu staat stellen om den druk der plaatselijke belas tingen te verminderen, de inkomstenbelasting en de belastingen op verscheidene levensmiddelen af te schaffen. Het Kabinet van Berlijn heeft liet natuurlijk niet gelaten bij den aanval van den lieer Mal- linckrodt op prins von Bismarck en zich tot de Italiaansche Regeering om inlichtingen gewend. Beze heeft toen verklaard, dat de depêche van Govone, aangehaald door generaal Lamarmora, in het Italiaansche archief in het geheel niet voorhanden is, en van haar bestaan en inhoud niets bekend is. Het door den afgevaardigde Schorlcner in het liuis der afgevaardigden aange haalde briefje van den heer Usedom, gedagtee- kend 13 Juni 1866, is daarentegen ten volic bekend. De generaal Lamarmora heeft echter,, dit wedergevende, zich hier en daar .Aveglatingeii veroorloofd en aldus het stuk verminktwant juist die Aveggelaten Avoorden geven aan het stuk eene geheel andere beteekenis. Omtrent den oorlog met Atchin zijn zeer gun stige berichten ontvangen. Een telegram van den Luit.-Generaal van Swieten, gedagteekend Atoliiu 24 Jan.den 26 te Peiiang aangeboden en in den vroegen morgen van den 27 alhier ontvan gen, bericht dat door eene omvattende beweging, op 23 en 24 Jan. gedaan, de kraton geheel omsingeld en de gemeenschap met het omlig gende land afgesneden is. De sterkte Avas toen niet meer houdbaar. Terwijl de beweging om het oosten van den kraton 24 Averd voortgezet, is die sterkte door eenige compagniën van het 14de bataillon aan de Avestzijde aangevallen en J. ab UTRECHT DRjSSSELHUIS (Slot.) Deze meerdere beschaving vertoont zich naar buiten in de meer bevallige en nieuAve gedaante van alles wat op onze landlieden betrekking heeft. Hunne rijtuigen zijn eenvoudig en gemakkelijk tevens. Huizen en huisgeraden dragen alleszins kenmerken van goeden smaak: terwijl de volks- kleeding, vooral die der vrouwen (a) zich onder scheidt door doelmatigheid, netheid en beval ligheid. De, aan den landmail eigen geachte ruwheid, is met eene aangename Avelvoegelijkheid in zeden

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1