GRONDBELASTING. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAAIOEREI. A". 1874. Vrijdag. 30 Januari. ARCHIEF VOOR HET KADASTER. Politiek Overzicht, Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en "Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Bijks, franca per post 1,30. Prijs Advertentiën, van 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven^Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,0o. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles PRAXOO. (TUSSCHEN ARTIKEL NA ONS OPSTEL VAN 23 JANUARI Er bestaat eene instelling in meest- alle be schaafde landen die, zoö eene dan zeker bij uitne mendheid zij, eene-instelling van algemeen nut mag genoemd wordenwij spreken van het ka daster. Het kadaster bestaat in deze gemeente of' dit gewest, iets vroeger of iets later, in ons rijk sedert een goede veertig jaren. Wanneer men weet, dat het kadaster eene lijst van vaste eigendommen is, doch vooral ten grondslag dient voor eene recht vaardige heffing der grondbelasting, dan zal ieder burger van het belang van zulk eene lijst over tuigd zijn en tevens met ons erkennen, dat zulk eene lijst nooit te nauwkeurig kan zoo vol maakt mogelijk moet zijn. Er was dan ook een goed besluit bij de invoe ring dezer lijst genomen namelijk, dat ze alle tien jaren zou behooren herzien te worden, doch, zoo als veel in Nederland, bleek dat het besluit en zijne uitvoering er'twee waren. Dat is jammer en duizendmaal jammer, omdat er behoefte aan zulk eene herziening is en wel zeer groote behoefte. Sedert de invoering van het kadaster is veel veranderd bossehen zijn ontgonnen weiden zijn gescheurdbouwlanden tot weide gebracht enz. en bij de jaarlijksche bijwerking der leggers is dit alles over 't hoofd gezien bij gebrek aan bronnen, terwijl eene eenvoudige lijst van kadastrale veran deringen jaarlijks door de gemeentebesturen, zoo als bij voorname veranderingenstichtenslopen indijkenenz. ook geschied is. Er is echter meer,de waarde der gronden, het zoogenaamd kadastraal inkomen op die waarde gegrond, heeft in den loop der jaren belangrijke wijzigingen ondergaan Landerijen in eene lagere klasse- geplaatst be hooren thans in eene hoogere en dit eene, met de ontginningen enz. samen genomen, is genoeg om te doen zien, dat dientengevolge de grondbelasting thans meer zon moeten opbrengen dan over 40 jaren. 't- Gevolg hiervan springt in't oog: vermeerdert de opbrengst der grondbelasting, dan vermindert gij andere lasten of, men wordt in de gelegenheid gesteld om de hutten der armen en de kleine huizingen vrij te stellen van gronden personeele belasting, door te bepalen, dat alle aangeslagene, in de grondbelasting beneden de f 10,vrij zijn van grondbelasting en personeel. Met genoegen namen wij daarom kennis van het volgende schrijven van den heer van Gleims en hevelen de ouderneming ten zeerste aan. Het is, dus zegt hij, het is bekend, dat eene goede kaart op groote schaal van den grond, een onmisbaar vereischte is in een welgeordenden staat. Men weet. dat de rechtszekerhid van den eigendom aan onroerend goed, eene billijke verdeeling der grondbelasting en wat niet al, daarvan afhangt. De kaarten met de registers, bevattende de nommers, inhoudsgrootte, waarde en eigendoins- toestand der perceelen en in alle opzichten dage lijks in overeenstemming gehouden met de werkelijk heid, dit alles verstaan wij onder den naam Kadaster. Ons Kadaster is verre van volmaakt. De regeering zoowel als liet volk hebben dit sedert lang erkend. Pogingen tot verbetering zijn herhaaldelijk op touw gezet. -Tot heden nogtans vruchteloos. In hoofdzaak moet dit worden toegeschreven aan onvoldoende bekendheid van het volk met de innerlijke huishouding van het Kadaster, met het geen een goed Kadaster kan leveren en met de oorzaken waaraan de tegenwoordige onvolmaakt heid is toe te schrijven. ,/De wetten moeten zijn: de uitdrukking van het geweten des volks." A óór dat men dus eenigegoede vruchten van pogingen tot wetsverandering op liet stuk van rechtszekerheid aan grondeigendom, notariaat (voor zoover dit onroerend goed betreft), hypotlieekstel- sel, verdeeling der grondbelasting, etc. kan ver wachten, moet ten dezen opzichte zich eene volks overtuiging hebben gevestigd. Geene overtuiging kau zicli vestigen omtrent eenige zaak, indien niet omtrent de grondslagen daarvan juiste begrippen zijn verworven. Om ^daartoe gelegenheid te geven wat liet Kadaster (in zijn ruimsten zin genomen) betreft, is de onderg'ëteekende voornemens, te beginnen met 1874, een tijdschrift te bewerken onder den titel in drie maandelijksche afleveringenvan minstens 5 vel ieder, in groot 8vo. Prijs per jaargang f 4.00. De firma J, B. Wolters te Groningenzal zich niet de uitgave belasten. Het werk zal in drie hoofdrubrieken worden bewerkt-behalve eene afdeeling van huishoudelij- ken aard voor de ambtenaren van het vak. De eerste rubriek zal een eigenlijk archief zijn voor alles, wat tot heden merkwaardigs over de zaak in het binnen- en buitenland, is gepubliceerd. Hoogst interessante opstellen en mededeelingen over de Kadasters van RuslnndItalië, Spanje, Engeland N.-Amerika etc- liggen daarvoor reeds gereed. Weinig bekend geworden, maar niettemin kost bare opstellen en andere stukken over het Neder- landsche Kadaster znllen worden gereproduceerd. De- tweede rubriek zal eene zooveel mogelijk komplete kroniek geven van alles, wat zoo binnen- als buitenslands op kadastraal gebied (in zijn ruim sten omvang) voorvalt. De ondërgeteekende heeft zich daartoe in ver binding gesteld met de hoofden der werkzaam heden in de verschillende rijken en heeft ruime toezegging van medewerking hier te lande. De derde rubriek zal b3stemd zijn tot orgaan, zoowel der ambtenaren van het vak zelve, als van de beoefenaren van verwante vakken, (wiskundi gen, rechtsgeleerden, notarissen, ambtenaren dei- directe belastingen en van de Ptegie., ingenieurs, officieren, economisten, economen enz.) Het spreekt van zelve, dat ook voor beschou wingen van particulieren, (grondbezitters, dijksbe- sturen etc.) voor aanvragen om inlichtingen, bezwaren of klachten, de kolommen van het //Archief voor het Kadaster" zullen openstaan. Yele technische, statistische, historische en lit- terarische bizonderheden zullen voorts nog eene plaats vinden. Eqn vak als het Kadaster .is niet geschikt om in ruimen kring bekend te worden door een dor, kategorisch handboek. Het is juist in de snipperuurtjes, die van de dagelijksche bezigheden onverblijven, dat grond eigenaars, notarissen, burgemeesters enz. de gele genheid moeten hebben om zich fragmentarisch, in leesbare opstellen, op de hoogte te stellen. O. GLÉUNS, Landmeter v. h. Kadaster. SAPPEMEETt, .Januari 7874. Yolgens een telegram uit Versailles heb ben de heeren Keiler, Lucien Brun en de Belcessel, afgevaardigden bij de nationale verga dering van Erankrijk, eene bijeenkomst gehad met den heer de Brog'lie, om te spreken over de opsehorsing van den Univers. Men zegt, dat de heeren voornemens zijn daarover eene interpellatie in de nationale vergadering te doen; de heer de Broglie zou geantwoord hebben, dat hij, alvorens een bepaald antwoord te geven, dit vraagstuk aan den ministerraad wil onderwerpen, De commissie van het ontwerp, betreffende de oude burgerlijst, heeft gisfereu vergadering gehou den. Zij heeft den vermaarden bouwkundige, den heer Yiolet-Léduc ontboden, tot het geven van zekere inlichtingen. Verscheidene republikeiusche afgevaardigden zijn voornemens als amendement het- voorstel van den 24 Mei 1872 te vernieuwen o.n de goederen van den gewezen keizer te ver- koopen. In de zitting der nationale vergadering- heeft Mgr. Dupanloup gesproken over de inrichting vaii den korkfÜken dienst in het leger. Na zijne redevoering, die door den heer Jouin werd beantwoord, heeft de vergadering met 820 stemmen tegen 262, een amendement van dezen laatsten over de krijgsaalmoezeniers verworpen. Het eerste artikel^ waarbij de hrijgsaalmoeze- nierderijen worden ingericht, wordt vervolgeus aangenomen met 356 stemmen tegea 212. Uit Londen is de tijding gekomen dat de heer Disraeli in een adres aan de kiezers van Bucks

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1