Binnenland. Voor Veld en Huis. 1 \(iEZONDEN STUKKKiV. j)aar zijn zin. Het peil der literatuur daalde en het getal der schrijvers klom. Sinds onzede lijkheid en bederf het eerste vereisclite geworden waren, had ieder kopiïst, zoo al geene kennis zijner moedertaal, dan toch talent genoeg 0111 schrijver te worden, 't Feuilleton in de nieuws bladen ontstond en geraakte in handen van mannen zonder .geweten, zonder overtuiging, zonder kennis, die hartstochten beschreven, waarin niets groots was, en misdaden, die liederlijk mochten heeten. Dit bederf ging uit de boeken in de dagbladen over en van het dagblad tot liet tooneel. In plaats van den roman, die betrekkelijk nog koud had gelaten, kwam de bekoring van het decora tief, de schitterende verlichting en de verleiding in eene actrice belichaamd. Het groot talent was Dumas op dien weg voorgegaan. En wie hem, met minder talenten, op dien weg volgden, namen hun toevlucht tot de kunst van de modiste en den dameskleedermaker. Van toen af aan zochten de actrices door hare toiletten succes te betalen. Tc Pingjum heeft men een feitelijk oproer te betreurenzooals er nog in de annalen van het stille dorp niet is geboekt. Zeker huisman had een woning verhuurddoch gelegenheid hebbende 0111 meer geld met zijn pand te verdienen, zegt hij zijn huurder op. Daar deze niet genegen is om goedschiks op te stappengaat de verhuurder over tot maatregelen van pressie. Hij spijkert den schoorsteen van boven dichtzoodat het vreeselijk in de woning rookthiermede geen gcweuscht effect behalende, gooit hij met emmers water door het dakzoodat de huurder aan zijn inboedel schade bekomt. Doch nu begint de be volking partij te trekken voor den huurder en begint liet den verhuurder aan zijn woning even eens lastig te maken. Men loopt met een balk den muur zijner woning inverbrijzelt een raam en zou wellicht nog meer gedaan hebben, ware de burgemeestergesterkt dooi- vier veldwachters niet uit Makkum gearriveerdhierdoor werd de orde schielijk hersteld. 2 €3 Ja,n. Naar wij vernemen worden ook hier pogingen ln 'twerk gesteld 0111 den 13 Mei feestelijk te vieren. Iïct plan is zoo mogelijk eene gecombineerde voorstelling te geven van de Itederij kerskamerde Zangvereeniging en het liefhebberijtooneel. Mocht het. den ontwerpers gelukken een geschikt lokaal te vindénzeker zouden ze Sluis en om streken een dienst bewijzen. ►billisSö «Tan. Op Maandag den 2 Februari aanstaande zal in de stads schouwburg te Brugge opgevoerd worden het Ylaamsch too- neelstulc Jan Breijdel en Pi eter de Coninck van den bekenden vlaamschen schrijver Hendrik Con science. Naar wij vernemen zou er voor deze ge- waardoor men gescheiden is het goede dat men gemeen heeftbizonder gade te slaan. Van hier dan ook die geest der liefde en der verbroedering, welke de verschillende Protestanten reeds zoo ver heeft verbondenals of zij ook in vorm en belij denis tot dezelfde kerk behoorden, (h) Over en weer bezoeken de ïeeken elkanders bedehuizen wederkcerig ondersteunen de leeraren malkander in hu li werken kweek en als voorgangers des volksde broederlijke goede verstandhouding aan, gedachtig aan het woord van hunnen Heer Ben is uw MeesterChristusdoch /jij allien zijt broeders. (Benige nu volgende zinsneden laten wc weg als geheel tot het verledentot de geschiedenis behoorende en vervolgen:) Dit een en ander boezemt reeds geene ongun stige vermoedens in aangaande de verstandelijke beschaving onzer burgeren. Ook worden deze vermoedens door de ervaring dadelijk bewaarheid. Er zijn hier wel, gelijk overal elders, onder 1 tegenheid bij genoegzame deelneming eene extra reis met de Barge van Sluis naar Brugge worden gedaan om de liefhebbers in de gelegenheid te stellen deze tóoneelvoorsteUing bij te wonen. Van deze deelneming zou echter vóór Vrijdag dienen opgaaf gedaan te worden ten einde het al of niet doen der reis in het Vrijdagsnummer dezer courant te kunnen adverteeren. Aarclenbnrg;. In de zittting van 11. Vrijdag van den Raad dezer gemeente kwam een voorstel in van den Hoofdonderwijzer alhier be helzende eene gewijzigde regelingzijn we goed onderrichtder wijze van onderwijs en daar mede in verband staande nadere regeling der werkzaamheden en schooluren. Wij hopen dit voor stel, dat reeds aangenomen is en met 1 Februari in werking komt, te leeren kennen en zullen niet schromen er ons gevoelen over te zeggen. Reeds aangenomen P Wat helpt dan latere be spreking Haasten we ons te zeggen dat de Raad het slechts als proef gedurende drie maanden aannam. FlinkWerkt het goed, dan kan de onderwijzer gerust de verdere lotsbestemming van zijn voorstel te gemoet zien en dc ingezetenen kunnen evenzeer gerust wezen. Is het nog al aangrijpend of ingrijpend zoo als men zegtdan raden we het publiek aan de werking er van natégaan maar-onbevooroordeeld, en heeft men bezwaren, deze dan op waardige wijze kenbaar te maken daar en waar liet behoort, dan zal 't blijken waar het recht isin 't oude of in 't nieuwe stelselR. Regeeriiigstelegram van luitenant-generaal van Swietenvan 18 Januari Sedert lé Januari is door den vijand alleen een aanval gedaan op onze hoofdstelling. De vij and drong op nog een onverschanst punt door met de klewang in de vuist, en doodde 1 officier en 5 minderen11 man werden zwaar gekwetst. De vijand werd teruggedreven met achterlating van 44 dooden. Door het schieten uit den Kraton werden tot heden 1 officier (luitenant Ilulsteiu) en 7 man gewondterwijl 1 soldaat werd gedood. Wegens de hardnekkigheid van den vijand zijn wij genoodzaakt onze hoofdstelling goed verdedig baar te maken om met vertrouwen, er buiten te kunnen opereeren. De gedurige regen noopte ons om onze verblijf plaats goed bewoonbaar te houden. Hierdoorzoowel als tot het opdoen van ken nis van het terreinwas het staken der vijande lijkheden noodig. De Kraton, is nog door ondoordringbaar gewas aan ons nog onttrokken. Om den val van den Kraton zekerder te maken moet hij berend wordendaarom is de helft van de reserve-brigade uit Pedang ontboden. De Atchineesche bevolking is meer tot oorlog geneigd dan de Sultan. de landlieden hienscliendie steeds op de aarde blijven welke, zij bebouwen: die nimmer hu 11110 oogen.naar omhoog heffen, 0111 Hemdie alle dingen heeft geschapenuit zijne werken te leeren kennen en maar weinig uitmunten boven het vee, dat zij in hunnen dienst gebruiken. Het is er echter verre van af, dat dit bij het grootste gedeelte der onzen het geval zoude wezen. Integendeel die slaafachtige geest, welke men in andere oorden (Noord-Brabant en Gelderland b. v.) zoo dikwerf bij dezen stand aantreft, wordt hier zelden of nooit gevonden en onze landman staat veel al op een trap van beschaving dien menig burger niet bereikt, (b) Onbillijk ware hethen ter beoordeeling van hunne beschavingte vergelijken met de bewoners van steden b. v. Middelburg, waar de scholen voor het lager ouderwijs zich in de beste orde bevinden (dj en bovendien lessen worden gegeven in de hcogere wetenschappenwaar Bibliotheken en Kunstkabinetten het mondeling onderwijs ver- Men hoopte, dat de oorlog en de droeve gevol gen van dien daarin eenige verandering brengen zouden; doch het was te vergeefs gehoopt. Steeds daalt het peil der litteratuur. Hoe zeldzaam is het een geleerde te vinden, die in zijn werk zelf zijne grootste vreugde vindt! Onder de helden dezer tooneelliteratuur staat Sardou bovenaan. Toiletten zoo heet het hoofdbestanddeel, waaruit hij de stukken samenstelt, die wij liier niet noe men zullen. Van kwaad ging hij tot erger. Eerst dankte hij zijn succes aan stukken, waarin te veel toilet was, thans schijnt hij te willen eindigen met stukken, waarin men de dames kan verwijten, dat zij yeel weinig toilet hebben. De hoofdoorzaak hiervan is, dat het publiek de wet stelt. En het publiek wil wel vermaakt, maar niet gezedepreekt worden. Trouwens het is ook vrij wat gemakkelijker over het publiek te lieer- schen door zijne ondeugden te vleien, dan het. daarvan te verlossen. Een eenvoudig middel om vochtige kasten te drogen bestaat daarindat men er op een niet al te vlakke schaal eenige stukken ongeblusclite kalk in plaatst, die men door andere vervangt, wanneer zij geheel tot poeder zijn gevallen. Dit middel gaat de schadelijke schimmelvorming tegen en verdient dus ook aanbeveling met het oog op de- gezondheid. Heille, 35 Januari 1874. M. de Redacteur! Iu no. 38 van Vooruitkomt alweer een stuk voor over Heille en daarin wordt ook uw blad vernoemd. De schrijver van liet niet ingezonden stuk daar over dus de Redacteur van Vooruit schijnt mij verkeerd begrepen te hebben. Ik heb gezegd, dat ze er eindelijk kome is vrenschelijk en hij vraagtwanneer is eindelijk Mij dunkt liet antwoord ligt voor de hand mits men zien wille, eindelijk is 1875. Dat men 17 jaren noodig heeft 0111 dat einde lijk te bereiken is geheel buiten de schuld der Heillenarenliet is een gevolg van den bizonde ren toestand der gemeente. 'k Zou wel eens willen weten indien Heille eens tusschen Sluis en Aardenburg verdeeld ge worden ware of men dan ook op schoolbouw zou aandringen. Vooruitzegge ons toch eensof rade ons eenswaar de begeerde school moet staan Volgens 't slot van boven gemeld schrijven te oiid-Heille, doch dan doet men Nieuw-JIeille onrecht. Dit doet me aan iets anders denken Zou men op Ileille geen twee scholen kunnen stichten? levendigenen men liet zichzelven te wijten heeft, indien de geest met geene nuttige kundigheden is uitgerust. In dit geval zouden zij zeker te licht bevonden moeten worden. Doch men plaatse hen. naast bewoners van het platte land {wij voegen er tusschen en kleine steden) welke dezelfde bronnen met lien bezitten en door het eigen gemis wor den beperktmen stelle hen nevens den Vlaam schen en Zeeuwschen landman en oordeele. Gene verbeuzelt achter zijne bierkruik liet korte leven met kaart en dobbelsteen in de hancl deze vindt het non plus ultra van menschelijke wijsheid in de reeds door den overgrootvader ge bruikte uitgaven van Smijtegeld en Brakel en gelooft, dat alles wat bovendien is van den boozeu komtbij de meesten der onzen heersclit echter dorst naar kennis, en zucht naar waarheid. Hier zoekt men door beproeving van alles liet goede te behouden door vergelijking van vroege re en latere tijden en door het beschouwen der men schelijke vermogenszich met zijne krachten en,

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2