Buitenland, Binnenlan d. staande middel bij dc hand om in dien toestand te voorzien. Al de vrienden van 't ministerie werden opgeroepen. Allen kwamen. Een voorstel werd gedaan, in de a o'- gende verklaring vervat: „Be kamer verklaart dat het ministerie liaar vertrouwen niet verloren heeft!" Bit voorstel werd aangenomen, met 379 tegen 321 stemmen. Bus eene meerderheid van 58 stemmen voor het ministerie. Be ministers trokken daarop huil ontslag in, eu de kamer ging tot de beraadslaging der wet op de Maires over. Deze geschiedenis moesten we nog eens, om den toestand recht te kunnen verstaan, samen vatten. Be ex-keizerin Eugenie heeft aan den bisschop van Troves een zeer hevigen en onhandigen brief geschreven, die zelfs bij de Bonapartisten den slechtsten indruk heeft gemaakt. Beze brief luidt als volgt: Monseigneur 1 „Men heeft mij ingelicht, doch ik mag het niet geloven, dat gij zoudt gweigerd hebben in uwe diocese de mis te lezen voor de rust van de ziel van tien ex-Keizer Napoleon III. Ik kan het niet geloven daar de kerk nog nimmer gebe den voor de dooden geweigerdbeeft. „Be geest van liefdadigheid, en de liefde tot den naaste, vormen die lange keten, die ons allen aan elkander verbindt, rijk of arm, gelukkig of ongelukkig, levenden en dooden. Neen, gij hebt niet de laatste gebeden kunnen weigeren voor den stichter van de orde der aalmoezeniers. Neen, gij kimt niet, terwijl gij protesteert tegen de bur gerlijke begrafenissen, die een christen van de gebeden der kerk berovenweigeren, hetgeen mén n vraagt. „Kortom, gij kunt niet vergeten hebben den eed, dien gij hebt afgelegd in de hlmden van hem, die niet meer isZoo liet anders ware, zou ik niet kunnen eindigen zonder n liet einde der for mule van den eed der bisschoppen te herinneren. „Bat God mij helpe Eugenie. I)e bisschop van Trovesaan wieii de ex- Keizerin Eugenie een zoo lievigen brief gericht had heeft daarop geantwoord dat hij volstrekt niet belet heeft, dat er eene gewone mis werd gelezen voor den overleden Keizermaar dat hij geweigerd had eene plechtige mis met muziek te houden. Be Duitsche gezant te Madrid heeft eene mis sive van den Spaanschen Minister van Buitcn- landsche Zaken Sagasta ontvangen, inhoudende kennisgeving van het optreden van een nieuwe .'Regeering aldaar. Gemelde Minister besloot die kennisgeving niet de volgende woordenBe nieuwe Regeering van Spanje behoudt zich voor, om bij de bevriende mogendheden de omstandig heden grondig uiteen te zettenw aardoor de eerste autoriteit te Madrid zich genoodzaakt zag om handelend op te tredentoen na liet votum van vertrouwen der Cortes tegen de politiek van den heer Castelarde vrijheid en maatschappe lijke orde met de grootste gevaren werden beT dreigd. Be algemeenc opinie hier te lande heeft met geestdrift hare goedkeuring aan de maatrege len geschonkenwaardoor de dappere armee des tijds ter verdediging van alle belangen der maat schappij en des vaderlands is opgetredenzonder dat zelfs liet geringste conflict t.usschen de mili taire macht en de steeds weldenkende ingezetenen der hoofdstad is ontstaan. Be Buitsche gezant heeft op die missive geantwoorddat hij den ■inhoud daarvan aan zijne Itogeering zou mcdedeelcn. In het royalistisch dagblad 'I Union wordt, naar aanleiding der laatste discussion in de Nati onale Vergaderinghet volgende gezegdDe maarschalk Mac-Mahon is voor een tijdvak van zeven jaren de wettige President der republiek maar met dien verstande, dat de constitntioneele wetten alles 'kunnen veranderen. Gedurende dien termijn kan de macht van den President geëerbie digd worden, maar liet is niet verboden op eene verandering te hopen en voor eene verandering werkzaam te zijnvermits de vast te stellen con stitntioneele wetten op dit uitdrukkelijk voorbe houd zijn gegrond. Be Regeering moet eveneens verklaard hebbendat de wetwaarbij die macht van den President voor zeven jaren bestendigd was, geheel in denzelfden zin is, als 1' Union omvatU. Eene depêche uit Konstantinopel bevat, dat de betaling van den Jan.-coupou der Turksche schat kist biljetten door de Ottomaimische krediet- inrichting is aangekondigd. Plet Spaansch- fregat der opstandelingen, de Numaiicia, is met al de geleiboeven aan boord aan de Spaansche autoriteiten overgegeven. Be overige opvarenden, die zich aan geen andere clan politieke misdrijven hebben schuldig gemaakt, zijn te Algiers geïnterneerd. Onder deze bevinden zich Contreras, Galvez, Colas en Constcntin. Een telegram van Reuters Office meldt het volgende Pètiiang, 17 Januari. Be Atsjineesche corres pondent der Pinang Gazette schrijft onder dag- teekening van 12 dezer: „Er is een krachtig bombardement tegen den Kraton geopend. Be Nederlanders zijn voorne mens den Kraton te bestormen, zoodra zij bres liehben geschoten. Een ander inlandsch opperhoofd heeft voor Atsjin partij gekozen en geweigerd zich neutraal te houden, niettegenstaande de Nederlanders hein hadden aangeboden, de blokkade van zijn grond gebied te schorsen."' Atsjin, 12 Januari. Twee duizend Atsjineezen hebben het Nederlanclsehe hoofdkwartier, op het oogenblik, dat het grootste gedeelte der troepen aldaar afwezig was, van achteren aangevallen en zijn teruggeslagen. BELGIE. Men meldt uit Leuven: Vrijdag avond is op den spoorweg wan Mechelen niiar Leuven een smartelijk' ongeluk gebeurd, dat aan de onvoor zichtigheid der slachtoffers moeten toegeschreven worden. Twee werklieden uit liet station van Leuven en woonachtig, cle eene te Kampenhout, de andere te Meerbeek, keerden met den koopwarentrein van Leuven huiswaarts, en gekomen zijnde ter hoogte van Ilaecht, aan een weg rechtstreeks naar hunne woningen geleidende, sprongen zij, naar het schijnt volgens dagelijksche gewoonte, van den voort snellenden trein, ten einde spoedig te huis te zijn. Doch juist op het oogenblik dat zij afsprongen, kwam een reizigerstrein van Mechelen aangesneld, en de twee onvoorzichtige werklieden werden beide in hunnen sprong door de locomotief getroffen, met dat gevolg, dat de eene het hoofd letterlijk werd afgesneden, terwijl de andere geheel verminkt insgelijks op den slag dood bleef. Beide zijn gehuwd, en vader; de eene van drie, de andere van vier kinderen. DU ITSCHLAN D. De koning van Saksen is in den Groqten-IIof te Dresden aangerand geworden door een parapluie koopman, die men voor zinneloos houdt. Deze aanranding lieéft voor den koning geene erge gevolgen gehad. FRANKRIJK. Donderdag morgen heeft te Tulle de strafuit voering plaats gehad van Taurisson een soort van monster met menschelijk gelaatwaarvan de wreede acten van het departement Corrèze met schrik hadden gewaagd. Yoor (le rechtbank hielcl hij cle schaamteloosste houdingwelke men kan uitdenken. De vrees, welke hij inboezemde was zoo groot, dat een zijner oude makkers uit de gevangenis van Eysset weigerde tegen hem te ge tuigen uit vrees, zei de hijdat Taurisson hem vroeg of laat zou wedervinden en straffen. Bij het liooren van liet vonnisdat hem ter dood veroordeeldewerd Taurisson woedend en de gendarmen hadden de grootste moeite om km te overmeesteren. Donderdagten 5 uur 's morgenswas het schavot klaar. Taurisson deze tijding vernemende, had een nieuwen aanval van woede en men had de grootste moeite om hem te bedwingen. Ten einde hem in de onmogelijkheid te stellen iemand kwaad te doen, deed men hem een dwangbuis aan. Toen Taurisson in tegenwoordigheid des beuls kwambegon hij zoo hard van woede te schudden en te bevendat de stoelwaarop hij gezéten waskraakte. Taurisson liet zich op den grond vallen en men moest hem in het rijtuig dragen. Yan dat oogenblik af was de veroor deelde zeer ter neer geslagen. Hij sprak geen woord meer. Men legde hem op de plank. Eenige oogenblikken daarna was alles gedaan. Meer dan 5000 personen woonden de strafuitvoering bij. De commissie voor de kwijtschelding heeft be richt ontvangen dat, in zake de vervolgingen der Communards, door de krijgsraden 4-9,066 besluiten zijn genomen. In 24,000 gevallen vond men geene reden tot vervolging2,360 personen zijn vrijgesproken; 13,000 veroordeeld. Nog zijn er 700 verschillende procescen tegen lieden, die ver dwenen waren, terwijl in 1.100 zaken het onder zoek nog moet plaats hebben. Men rekent in ongeveer drie maanden klaar te kunnen zijn. De com missie voor gratie heeft deze in 2000 gevallen toegestaan, in 6000 daarentegen geweigerd. Dezer dagen heeft te Rijsel een zeer buitenge woon feit plaats gehad. Een jong paardat pas gehuwd wasbevond zich in de kerk om de godsdienstige ceremonie te vervullen. Het gebeurde datgedurende de toespraak van den pastoor liet meisje in slaap viel. De man zag dit en stootte haar met den elleboog aandoch zonder gevolg. Hij stond- van zijn stoel op en nam haar bij den arm om haar te schudden, doch cle arme vrouw stond niet meer op. Zij was dood SPANJE. De Gaceta official bevat een decreetwaardoor bevel gegeven wordt tot oprichting van een ope ratie-leger dat tot middenpunt zal hebbende provinciën Arragon en Valencia. Luitenant-gene raal Lopez Dominguezis tot opperbevelhebber bij dit leger aangesteld. Een ander decreet ver lengt tot 31 Januari het tijdstip der betaling van den tweeden term der nationale leening. Sluis 9 ©Tan. Voor het kiesdis trict Goucla is bij herstemming tot lid der Staten generaal gekozen de Heer A. Kuvper te Amsterdam. Blijkens een telegram van den Luitenant-Gene raal van Swieten, gedagteekend 13 Januari en den 16 te Penang aangeboden, is weder eene voor name positie aan den vijand ontweldigdditmaal met het gering verlies van" 17 gewonden. Het is de linie van de Moskee (Missigit) naar Kott.i Potjoet, waardoor de vijand zijne voornaamste gemeenschap naar buiten verliest, want de hoofd poort van clen kraton naar de rivierzijde is gebar ricadeerd en onder het schot van onze artillerie, Men beheerscht uit Kotta Potjoet den kraton niet liet geweer. Wat de vijand al gewerkt heeft en welke eene energie hij toont om ons tegen te houden, is ongelooflijk. Maar wij zijn ook niet stil; sappen- arbeid, batterij-, bouw-, tranchée- en ande.ie wachten of veiligheidsdiensten en bloedige gevech ten gaan hand aan hand. Toch is de geest-dei troepen steeds uitmimteud en terecht, want zij hebben bij alle ondernemingen gezegepraald. De val van den kraton wordt nabij geacht, doch er is nog veel te werken om dezen zonder aanzienlijk verlies aan den moedigen vijand te

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2