HIEUVS- El ADVERTENTIEBLAD YAI WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAAHDEREN. N°. 7. Vijftiende- Jaargang, A". 1874. Vrijdag 23 Januari. EENE BIJDRAGE TOT DE GESCHIEDENIS NEDERLANDS BELASTINGSTELSEL. Politiek Overzicht. sin Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor liet voormalig 4de district Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, fratrro per post 1,30. Prijs Advertentiën, van 1 5 regels 0,75 elke regel daarboven 0.12I/2.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0.05. Ingezonden Stukkeu en Sneven, de liedactie betredendebenevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. van Eene Nederlandsche vorstin heeft eenmaalnog niet vele jaren geledenedelaardig verklaard, dat de- belastingen het zweet tier natiën zijn en 'tis .volkomen waar, doch dan moet öok met dat zweet spaarzaam worden gehandeld. Van liet standpunt der werkelijkheid, dat we thans wensehen in te nemen, is er nog meer te zien. Van den Koning tot den minsten staats ambtenaar toe geniet uit 's lands inkomsten zijne jaarweddeinkomenbezoldiging of hoe wij 't noemen willen. Wij hebben nooit behoord tot hen, die het inko men des Konings te hoog vonden, integendeel wij vinden het veel te laag en der Nederlandsche natie, niet geheel waardig, doch waar Zijne Ma jesteit er mede tevreden is, wenschten we wel, dat de.bron, waaruit Z. M. inkomen vloeit, geheel en al afgescheiden ware van de inkomsten uit de belas tingen het zweet der natie voortvloeiende. Wij zijn overtuigd datindien Z. M. de woning van A. P. binnentrad en hem aan zijn middagmaal verrastte en men maakte er den Koning opmerk zaam op zeggende: „Sire! die man en die vrouw, die daar hun middagmaal houden met aardappelen en azijnsaus, waarop misschien een oogje spekvet drijftworden 's winters door de liefdadigheid ondersteund en van hun zomerdagloon van GO a 70 cents moeten ze alle weken drie centen afstaan voor de schatkistwaaruit ook Gij, Sire! uw inkomen ontvangt", wij zijn dan overtuigd, zeggen wij, dat Willem de weldadige zich met afschuw en onwil uit de schamele woning zou verwijderen, getroffen door de pijnlijke gedachte, dat van die drie centen misschien toch wel een tien inillioenste gedeelte voor Zijn inkomen bestemd was Overdrijven wij Ach de werkelijkheid gelijkt vaak overdrijvingomdat die vaak zoo droeve werkelijkheid niet gekend is onder onze bestuur ders. Mocht men zich haasten om een fonds te scheppen, geheel en al buiten de begrooting beheerd wordendewaaruit des Konings inkom sten en van Zijn huis werden gevonden. Domeinen enz.konden er toe bestemd worden en 't mogelijk overschot kon in de schatkist vloeien. De Middelburgsche courant is bezig met ons belastingstelsel te besprekenof ze onze hulp begeert weten we nietmaar wij gaan haar op onze manier een handje helpen. Zij spreke en de wetenschap steune haar wij wensehen te sprekenen beroepen ons op de werkelijkheid. Ons beider doel is eenerlei: te be lasten die belast moet worden, te ontheffen die gedrukt wordt. Wij noemen de volgende feiten, welke we in Nederland, meermalen kunnen aanschouwen, gelo ven we, bij den rechten naam, als we 't noemen, dat een Nederlandscli soldaat tot eene dwangmaehiue kan gebezigd worden om tegen onvermogende en onwillige schuldenaars gebruikt te worden en vragenis dat de bestemming van den Nederlandschen krijgsman?als we 'taarts dom noemen, dat liet feit van weigering om inlegering (niet inkwartiering) te ontvangen voor eene Arrondissements rechtbank moet behandeld worden en alzoo ten koste des publieksdei- vermogende en gewillige belastingschuldigen Waarom niet den Nederlander het recht ver leend om de inlegering te weigeren en het proces verbaal van weigering niet voor den kantonrechter (elders zoo eigenaardig vrederechter genoemd) gebracht en den weigerende opgeroepen om zich aldaar te verantwoorden De kantonrechter kon clan met veel minder kosten een onderzoek door getuigen enz. instellen en een vonnis uitspreken, waarbij of het onvermo gen van den belastingschuldige vastgesteld werd of deze veroordeeld werd tot de betaling der belasting- met de gewone gevolgen van zulk een vonnis Geen inlegering van soldaten dat is misbruik maken van liet leger 't Verwondert ons ook om die reden niet, dat men geeiié fatsoenlijke jongelieden genoeg aantreft voor vrijwilligers. Dit vooraf: in volgende opstellleu zullen we feiten over de werking der personeele en grond belasting mede deelen. Wij mogen mede sprekenonze vaste inkom sten zijn 150, onze toevallige inkomsten schatten weons beroepende op allen die ons kennen, op 500, is tezamen 650 daarvan betalen wij 45 aan belastingen, dat is nagenoeg zeven percenten dat terwijl onze bezittingen belast zijn en we jaarlijks renten moeten betalen, zoodat ons inkomen geheel onzuiver is. In een onzer voorgaande nummers hebben wij de nederlaag en het ontslag van liet ministerie in Frankrijk gemeld. Die gebeurtenis stelden we voor 'als zeer erg en vol gevaren, thans is de moeielijkheid reeds vereffend. De wetgevende kamer van Frankrijk bestaat uit ruim 700 leden, in drie groote staatspartijen LegitimistenOrleanisten en Republikeinen, behalve nog een dertigtal Bonapartisten. De partij der Bonapartisten is niet talrijk genoeg om met de andere partijen te kunne-u vergeleken worden doch dit belet niet, dat zij, in den tegenwoordi- gen toestand der kamer, eene gewichtige rol speelt. Door hare stemmen bij die van het eene of andere cntfertleel te voegen bij dat der Repu blikeinen; Orleanisten of Legitimisten doet zij menigmaal de schaal naar deze overslaan. Niet eene staatspartij bezit de meerderheid van de kamerleden, zocdit er geen. homogeen, dat wil zeggen geen ministeriebestaande uit mail men van eene en dezelfde partij, kan regeer en. Zoodanig ministerie zou dadelijk bezwijken onder de slagen van zijne vereenigde tegenstanders. Het tegenwoordig ministerie in Frankrijk be staat uit Orleanisten, Bonapartisten en gema tigde Legitimisten, vijanden van de republiek en die niets zoo zeer verlangen dan de republiek uit den weg te ruimen, om de monarchie in c!e plaats te stellen. Dat moet zeer langzaam en voorzichtig gebeuren, of anders veroorzaakt men eene omwenteling, misschien wel ee i burgeroor log in Frankrijkzoo als thans in Spanje lieerscht. De Republikeinen zien zeer goed waarheen 't mini sterie het land brengen wil naar de monarchie maar zij houden zich stil. De monarchie in Frankrijk uitroepen is onmogelijk; intussc'ien dank zij het algemeen stemrecht worden er i i bijna alle nieuwe verkiezingen, ter,vervanging van ontslagnemende of van overledene volksver tegenwoordigers, republikemsche kandidaten geko zen. Aldus wordt de partij der republiek met den dag al sterker en- sterker in de Franschc. kamer. Dat weten de Republikeinen, en ze wachten gerust den tijd af, tot ze daar eindelijk de meerderheid der stemmen hebben. Eerst dan, zoo rekenen zij, zullen zij de wet aan 't land geven en Frankrijk doen dansen zooals zij fluiten. Het tegenwoordig ministerie in Frankrijk steunt dus op de Orleanisten, de Bonapartisten en de gematigde Legitimisten, terwijl het de Republi keinen en de vurigste Legitimisten tot bestrijders heeft. In cle zitting van 9 Januari werd eene wet voorgesteld strekkende 0111 de benoeming der maires (burgemeesters), die tot hiertoe'door ;t volk werden gekozen, aan de keuze van den voorzitter der republiek over' te laten. Het ministerie gaf als reden daarvan opdat liet de gemeenteraden wilde zuiveren van radicnlismusmaar het eigen lijke doel was welde maires in Frankrijk uit Orleanisten samen te stellen. Nu, in die zitting- was een groot getal vrienden van 't ministerie afwezig, en van deze omstandigheid maakten de Republikeinen en de Legitimisten, anders gezworen vijanden, spoe dig gebruik om samen te spannen en den val van 't ministerie te bewerken. Een voorstel tot verdagen der wet op de maires, door een Legitimist gedaan, we:d door de kamer aangenomen met. eens meerderheid van 42 stemmen. Het minis- tnrie was geslagen en nam zijn ontslag. Maar men zag welhaast de moeielijkheid en 't gevaar van den toestand in. Immers nu zou geen ander ministerie tot stand kunnen komen, clan een uit cle republikeinsche en de zuiver-legitimistische- leden der kamer opgemaakt, indien het ook mogiv lijk ware, deze twee tegenover elkander staande- elementen te vereenigen. Men g'feep daaroia ecu wel niet parlementair, maar toch het eenil be-

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1