NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VAI WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAAIDEREI. N°. 6. Vijftiende Jaargang. A0. 1874. Dinsdag 20 Januari. Politiek Overzicht. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor liet voormalig 4de district Zeeland 1,15voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post 1,30. Prijs Advertentiën, van 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,121/o.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adve^tentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Het Fransche ministeriedat door eene meer derheid van 14 stemmen aan liet Bewind was gekomenis door eene meerderheid van 42 stemmen verslagen. Reeds heeft het zijn ontslag aangeboden en zoo was er weder een crisis. De Regeermg wilde eene kleine omwenteling veroorza ken in het landdoor aan de gemeenteraden het recht te ontzeggen hunne burgemeesters zeiven te kiezenenvroeg aan de Nationale Vergadering, haar te machtigen om de Maires te benoemen. Het kabinet maakte haast met de behandeling van dat wetsontwerp en had reeds voor de va- cantie op spoed aangedrongen. De vergadering maakte die haast nietvooreerst, omdat er wer kelijk zaken behandeld moeten wordendie meer spoed eisclitenen voorts, omdat velenen daar onder ook vrienden der Regeeringde voorge stelde veranderingen bedenkelijk vonden. De lin kerzijde was natuurlijk zeer gekant tegen dezen maatregel en ontving krachtige hulp van de rechterzijde. Zij vreesde dat 80,000 ambtenaren, door de Regeering benoemdwel eens hare ver kiezingsagenten zouden kunnen worden. De markies de Franclieueen oud legitimist, begon den aanval op het ministerieen ontving daarbij krachtigen steun van Ernest Picardeen lid der linkerzijde. De minister de Broglie ant woordde en zijn aanhang poogde twee uur lang te verhinderen, dat men tot eene stemming over ging, doch ten laatste kwam het er toe en werd de Regeering geslagen. Uit de stemming bleek dat 268 leden waren voor verdaging en 22-6 tegenterwijl de Regeering juist op den grootsten spoed had aangedrongen. De uitslag dezer stemming heeft toen het ge- heele kabinet genoopt, den President der Republiek zijn ontslag aan te-bieden. Deze heelt echter bij den hertog de Broglie sterk aangedrongen om toch met zijn ambtgenooten aan te blijven, en heeft onmiddellijk de Nationale Vergadering doen verzoeken om tot Maandag 12 Januari uit een te gaan. Mac-Mahon kon er niet toe besluiten, om het ontslag aan te nemen, en behield zich dus voor om dat verzoek in nadere overweging te nemen. Derhalve zijn de ministers voorloopig aan het hoofd van hun kabinet gebleven. De Broglie schijnt echter te volharden bij zijn ver zoek om ontslag en reeds noemt men Buffet,, den Voorzitter der Nationale Vergaderingals onder-Voorzitter van den Ministerraad, terwijl Dufaure daarentegen het voorzitterschap der Nati onale Vergadering zou aanvaarden. Intusschen heeft het rechter-centrum aan het Kabinet doen weten, dat de Regeering van zijn steun verzekerd konde zijn en met haar krachtig zoude medewerken om aan het land blijk te geven van eensgezindheid tusschen Regeering en meerderheid. De Regeering heeft daarop geant woord, dat zij niet twijfelde aan den vasten wil der meerderheid om zich met de Regeering te verstaan tot het voorbereiden der beraadslaging tegen 12 Januari bepaald. Derhalve besloot het rechter-centrum alsdan het ministerie over de aanstaande krisis te onder vragen een votum van vertrouwen uit te lokken, en vervolgeus voor te stellendat de wet op de maires aan de orde gesteld worde. liet Journal Officiel, meldt dat, tengevolge van het besluit in de zitting der kamer van gisteren, al de ministers, op verzoek van Mac-Mahon, hun gevraagd ontslag hebben ingetrokken. Omtrent den uitslag der verkiezingen voor den Duitsehen Rijksdag kan voorloopig gemeld worden, dat in de vijf eerste kiesdistricten te Berlijn, ofschoon nog niet alle stemmen zijn opgenomen, de verkiezing van de candidaten van de partij van vooruitgang als zeker beschouwd wordt. In het zesde kiesdistrict zullen allerwaarschijnlijkst de lieer Schultze-Delitscli en de sociaal-democraat Hassenclever de zege behalen. Voorts zijn in Baden twaalf liberalen en twee ultramontanen, en in Wurtemberg voor twee derden nationaal-libe- ralen gekozen; liet andere derde bestaat uit afge vaardigden van verschillende partijen. In Saksen zijn voor de eene helft nationaal-liberalen en voor de andere helft candidaten van verschillende rich tingen gekozen. Uit den Beierschen Rijnpfalt zullen enkele liberalen n uit Beneden-Frankenland eenige clericalen naar den Rijksdag gezonden worden. Dailij News deelt een telegram van haren cor respondent te Rome mede, hetwelk luidt: //Eene vertrouwelijke circulaire van vorst von Bismarck, gericht aan de diplomatieke vertegenwoordigers van Duitschland bij de vreemde mogendheden, behelst, dat de Regeering al het mogelijke heeft gedaan, om een conflict met de kerk te voorko men; doch dat liet hevig optreden van het Vaticaan haar noodzaakt, een strijd tot het uiterste voort te zetten. De geheele Duitsche natie roept, in hare bezorgdheid voor het rijk, de Regeering op om zich tegen de aanmatigende eischen van Rome, dat op de burgerlijke rechten van den Staat inbreuk wil maken, krachtig te verzetten." In Duitschland is de aartbisschop Ledöchowski door het liof van appel te Posen tegen 14 Junuari gedagvaard om een voorloopig verhoor te onder gaan. De keizer van Duitschland is weer geheel hersteld. Het verschil tusschen Regeering en Kamer in Denemarken is nog niet nit den weg geruimd. In het antwoord door den Koning op het adres van de Kamer gegeven, wordt het tegenwoordig mis verstand als de wezenlijke oorzaak van de bestaande gisting verklaard. De Regeering heeft verklaard, tot geene nieiïwe kabi nets vórming te zullen over gaan en te hopen, dat de vaderlandsliefde der par tijen eene voor het algemeen welzijn noodige ver zoening zal tot stand brengen. De berichten uit Atchi-i zijn over het algemeen vrij gunstig. Eerst heeft men het belegeringspark aan wal gebracht en kort daarop is de parallel geopend geworden. Toen de batterij gereed was, is men begonnen den kraton op 500 en de Mis- sigit op 375 meter van de batterij gelegen te be schieten. De Missigit (moskee) hebben deNeder- landsche troepen, volgens een telegram van 19 Januari uit Penang, ingenomen. Het beschieten van den kraton met 12 stukken geschut van zwaar kaliber en 4 mortieren wordt ijverig voortgezet, zoodat men hier spoedig de overgave van den kraton verwacht. Ook was, volgens de jongste tijdingen de gezondheidstoestand der troepenbeter en scheen niet meer zulke verwoestingen aan te richten. De Marine is van haar tocht naar Pedir terug gekeerd. Het fort Pedir was zwaar beschadigd en in brand geschoten, een kruidmagazijn was ontplofd. De kampong Pedir stond op verscheidene plaatsen in brand. Een adelborst en 90 mindere schepe lingen waren gewond en twee gesneuveld. De Radja van Gighen had zijn land aan het Gouver nement aangeboden op de door dit laatste te stellen eischen en wenschte in den kraton eene poging tot bemiddeling te doen, daar hij vreesde, dat de oorlog het land geheel te gronde richten zou. Intusschen heeft men bij de bestorming van den Missigit 17 minderen verloren, terwijl 197 gewond zijn, waaronder 11 officieren. Het document, bevattende de pauselijke bui van 28 Mei 1S73, waarvan de Köln. Zeit. thans den oorspronkelijken Latijnschen tekst mededeelt, wordt algemeen voor een echt stuk gehouden. Men verwacht echter, dat de regeeringen van verscheidene mogendheden zich. aan deze bul niet zullen storen, maar dat zij, niettegenstaande hare gevoelens omtrent andere punten mogen verschillen, zich aan het voorstel van vorst von Bismarck zullen aansluiten, om namelijk geen pauselijke ver kiezing te erkennen, die overeenkomstig de nieuwe bepalingen dezer bul zal hebben plaats gehad. In Spanje zijn de zaken er onder Serrano niet op verminderd. Wel heeft Castellar uit al zijne macht geprotesteerd tegen dit geweldadig uiteen jagen der Cortes, doch de meeste Ij laden geven den generaal Pavia gelijk, dat hij aldus gehandeld heeft. Het zou misdadig geweest zijn om de macht te laten overgaan in handen van de meer derheid der Cortes, die met de Communisten en intransigênten heulen. De staatslieden der Regee ring zullen nu een beroep doen op het land om alle partij-cjuaestien te laten rusten tot de intran- sigenten en Carlisten onder den voet zijn gebracht. In eene circulaire van den Minister van Binnenl. Zaken wordt lof toegezwaaid aan de geestkracht en belangeloosheid van generaal Pavia, en wordt gezegd, dat de Cortes, door de verstandige politiek van Castellar af te keuren, de ontbinding van het land hadden gedecreteerd. De Regeering zal krachtige maatregelen nemen om de orde te her stellen. In de eerste plaats zal er eene nieuwe oproeping der reserve plaats hebben. Voor welken regeeringsvorm Serrano gestemd is, valt moeielijk te zeggen, doch zeker zal hij de orde pogen te handhaven en iegitimistische en roode oproerlingen

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1